|
Златиборска пита с кори Фамилия |
Баница. Уж като се каже
баница, на всеки горе-долу е ясно за какво става въпрос. Кори (дали готови или домашно приготвени), сирене, яйца... основните продукти са това. Но има толкова много и разнообразни начини за приготвянето на една уж проста
баница, че всеки път, когато реша да правя, започвам да се чудя по коя рецепта да е. И с приготвянето на всяка следваща започвам да се питам коя е най-вкусната... И най-вкусната обикновено се оказва последната приготвена.
Така стана и този път. Реших да направя Златиборската пита, която преди време
Дани ни показа, като заложих на Одринските кори. Е, наистина стана чудна баницата и ако още не сте изпробвали тази рецепта, ви препоръчвам да не се бавите.
Такааа... влизам да коригирам рецептата, защото получих много по-добър резултат с кори Фамилия. С тях успях да приготвя много хубава вита баница, за което пък ми помогна много
Снежи.
Също така коригирам и съставките на плънката, тъй като така приготвена баницата стана по-добре.
|
Златиборска пита с кори Фамилия |
Продукти:
1 пакет кори за баница Фамилия (15 бр.)
или 1 пакет Одрински кори (вътре бяха 8 броя)
За намазване:
2 белтъка
150 мл олио
150 г кисело мляко
100 г заквасена сметана
1 ч.ч. от 200 мл брашно
10 г бакпулвер
За плънката:
2 жълтъка
500 г сирене
100 г заквасена сметана
|
Златиборска пита с Одрински кори |
Приготвя се сместа за намазване като белтъците се разбиват с тел и към тях се прибавят останалите продукти. Разбърква се хубаво до получаване на хомогенна смес.
Сиренето се натрошава и към него се добавят жълтъците и сметаната. Разбърква се добре.
Ако използвате Одрински кори следвайте тази рецепта:
Взима се една кора, намазва се хубаво с първата смес за намазване - около 6 с.л. Отгоре се слага втора кора. Въпреки че пише, че върху нея трябва да се сложи от втората смес, аз намазах с малко от първата (около 2 с.л.) и после сложих 1/4 от сиренето. Навива се на руло и се поставя в застлана с хартия за печене или в намаслена тава. Така се процедира и с останалите кори.
Ако искате, можете да сложите по 3 или 4 кори, като само на най-горната слагате сирене, а останалите мажете със сместа за намазване. На нас с две кори ни беше перфектна и точно се уплътни тавата, в която пекох.
Отгоре баницата се намазва много леко с олио и се пече в загрята на 180 градуса фурна.
На финала на печенето я намазах и с парченце краве масло.
След като се извади баницата, се поръсва с вода, за да омекне и се покрива с чиста кърпа. Оставя се около 10 минути преди да се разреже.
Ето още една баница с Одрински кори. Този път е навита. На първата кора от бялата смес, на втората от сиренето. Навива се на руло и се завива. Може да се пукне, но не е проблем. При изпичането няма да се забелязва.
Ако използвате кори Фамилия:
Взима се една кора, намазва се с 3-4 с.л. от първата смес равномерно и хубаво и по краищата.
Отгоре се поставя още една кора. Също се намазва с първата смес. Слага се трета кора, върху която се слага от сиренето.
В моя пакет имаше 15 кори, които ми стигнаха за 5 рула. Преброих ги предварително и си разделих сирената смес на 5 части, за да слагам равно количество навсякъде.
Навива се внимателно на стегнато руло. Твърде е вероятно корите много да се навлажнят и да е трудно да се навият. Затова можете да ги подреждате върху хартията, с която се продават и с нейна помощ да ги завивате.
След това внимателно се преместват в застлана с хартия за печене тава и се оформя вита баница.
Отгоре можете да напръскате с малко олио или пък като мен да сложите малки парченца масло през около 2 см.
Златиборската пита се пече в загрята на 180 градуса фурна до готовност.