неделя, 12 декември 2010 г.

Меденките на Ванчето


Прекрасни са! Рецептата на Ванчето стъпка по стъпка :)

Продукти:

1 ч.ч. захар

1 ч.ч. олио
6 с.л. мед
2 яйца
1 ч.л. сода
2 с.л. канела
около 500 - 600 г. брашно за средно твърдо тесто


От изброените продукти се замесва средно твърдо тесто. Разделя се на 10 топки. Всяка топка се разтегля на фитил, а той се реже на 12 парчета.

Правят се топчета, които се нареждат на разстояние едно от друго в леко намаслена тава. 
Докато още са топли, внимателно се издълбават с малка лъжичка.

Приготвя се следния крем:

125 г масло на стайна температура се смесват 1 ч.ч. прясно мляко, 1 ч.ч. смлени орехи и трохите, които издълбахме от сладките. 

Меденките се пълнят с този крем и се слепват по две. 
Украсяват се с разтопен с малко олио шоколад.

неделя, 5 декември 2010 г.

Арменски сладки


Преди около месец видях тези сладки при Berina и ми харесаха. Реших, че ще ги включа в списъка на сладките, които ще пробвам за Коледа и, ако ми харесат, ще ги направя за празника. После ги забравих :) А сега като погледнах рецептата отново, се оказа, че са подходящи и за пости.
Определено няма да ги пропусна. Правят се бързо и лесно. Тестото не се меси. Просто се разбърква. Няма точене и рязане. Абе, бърза и вкусна работа се оказаха.

Продукти:

1 ч.ч. олио
1 ч.ч. вода
1 ч.л. сода
една мъничка щипка сол
3 ч.ч. брашно

локум и орехи


Водата и олиото се слагат да заврат. След това се прибавят содата и солта и сместта се отмества от котлона. Прибавя се брашното наведнъж и се бърка с дървена лъжица. Получава се топка тесто и се оставя да се охлади. Взимат се топчета тесто и се разстилат леко на дланта. В средата се поставя парченце локум и орехче и се оформя топче. Сладките се подреждат в тава, застлана с хартия за печене и се пекат на 180градуса докато се зачервят. Изваждат се от фурната и още горещи се овалват в пудрата захар.


Аз реших вместо по-голяма орехова ядка да сложа ситно смлени орехи, които поставях върху разстланото тесто и върху тях слагах локума. Определено резултатът ми хареса. Другото нещо, което леко съм изменила е, че в пудрата захар прибавих ванилия на прах. Разбърках хубаво и тогава овалях сладките. Отидоха ми около 150 г пудра захар, смесена с 3 прахчета ванилия.

четвъртък, 2 декември 2010 г.

Ябълков щрудел с бутер тесто


Продукти:
1 пакет бутер тесто(от малките)
2 ябълки
12 с.л. захар
1/2 ч.ч. смлени или счукани орехи
канела на вкус
Ябълките се почистват и настъргват. Листът тесто се разстила и в единия му край по дължина се слагат настърганите ябълки. Поръсват се с канела на вкус и половината от захарта. До ябълките се слагат и орехите, върху които се слага останалата захар. Завива се на руло. Леко се притиска с ръце или с помощта на точилка. Правят се разрези с остър нож на такова разстояние, ана каквото ви харесва да бъдат парчетата. Пече се в предварително загрята фурна, според указанията за печене на тестото, до златисто. Изважда се, оставя се да се охлади и се поръсва с пудра захар.
Количеството захар е ориентировъчно и зависи много от вашия вкус и сладостта на ябълките.

неделя, 28 ноември 2010 г.

Типови хлебчета



Продукти:

20 г мая
300 мл топла вода
1 ч.л. мед
1 с.л. сол
5 с.л. олио
около 600 г типово брашно

краве масло или маргарин за намазване


Маята се разтваря във водата и от избоените продукти се замесва меко тесто. Оставя се да втаса. Разделя се на осем части. Всяка част се разточва на правоъгълник и се намазва с масло или маргарин. Навива се на рулце и се поставя в намазана с олио тава. Така приготвените хлебчета се пекат в загрята на 180* фурна до зачервяване.








Получиха се много мекички и много вкусни хлебчета, които са много подходящи и за сандвичи.

Супа от спанак и гъби


Продукти:


500 г пресен спанак
300 г гъби
1 глава лук
1 морков
1/2 ч.ч. домати (от буркан)
1/2 ч.ч. фиде
4 с.л. олио
3 с.л. брашно
джоджен
черен пипер

Спанакът се измива, почиства се от дръжките и жилките и се нарязва. Гъбите, морковите и лукът също се режат на по-ситно. В 1,5 л вода се слагат лукът и морковите. Оставят се врят около десет минути. После се прибавят гъбите. Супата се посолява и се прибавя олиото и джодженът. Когато всички продукти са омекнали, се изсипва спанакът. Супата се вари до готовност. Прибавят се доматите и се готви още пет минути. Добавя се фидето и всичко се вари докато фидето стане готово. Накрая брашното се размива на гладка каша с малко вода и се изсипва в супата. Оставя се на котлона, колкото да заври. Прибавя се черен пипер и се поръсва с магданоз.

събота, 27 ноември 2010 г.

Постни кифлички


Продукти:

25 г мая
300 мл хладка вода
150 мл олио
2 ванилии
2 с.л. настъргана кора от портокал
1 ч.ч. захар
1 щипка сол
около 600 г брашно

захар за поръсване

Маята се разтваря в топлата вода. В брашното се прави кладенче и там се изсипват захарта, олиото, солта и ванилията. Изсипва се и маята. Меси се меко, нелепнещо тесто. Накрая се добавя портокаловата кора и тестото се доизмесва. Оставя се на топло да втаса. Разделя се на четири части. Всяка част се разточва на кръг и се разрязва на 12 триъгълника. В основата на триъгълника се слага мармалад или локум и се навива кифличка. Поставят се в тава, застлана с хартия за печене. Намазват се с вода и се поръсват със захар. Пекат се в загрята на 180 * фурна.

петък, 26 ноември 2010 г.

Гъбена каша


Продукти:

500 г гъби
10 равни с.л. брашно
сол
черен пипер
лимонов сок
50 г краве масло или маргарин

Гъбите се нарязват на филийки и се слагат да се сварят в 1,2 л посолена вода. Брашното се препича и към него постепенно се добавя 200 мл студена вода. Разбърква се много добре, за да не останат бучки. Когато гъбите се сварят, брашняната смес се слага на слаб котлон и към нея се долива по малко от гъбения бульон, като се разбърква много добре и така до желаната гъстота. На мен ми остана много малко бульон. Накрая се прибавят гъбите и се разбърква хубаво. Отмества се от котлона и се пуска маслото или маргарина. Разбърква се, до пълното му разтопяване. Поръсва се с черен пипер и се слагат няколко капки лимонов сок.


Рецептата е подходяща и по време на пости. Но трябва да замените маслото с маргарин, ако употребявате. Вариант е и за дните без мазнина, да пропуснете маргарина. Аз лично направих така - отделих за себе си без мазнина, а на останалите добавих масло :)


вторник, 23 ноември 2010 г.

Ориз с праз и маслини


Продукти:

1 стрък праз
1/2 ч.ч. ориз
25 черни маслини
5 с.л. домати от буркан (може и пресни, нарязани)
3 с.л. олио
1 1/2 ч.ч. вода
сол
черен пипер
чубрица
няколко клончета магданоз

Празът се нарязва на ситно и се изпържва в загрятото олио. Добавя се почистеният и измит ориз. Изпържва се добре. Прибавят се доматите и маслините, разбърква се и се налива водата. Посолява се и се слагат подправките на вкус. Ястието се изсипва в тавичка - продуктите се събират в малка тавичка, и се слага да се пече.

неделя, 21 ноември 2010 г.

Леща яхния


Продукти:


300 г леща
1 глава лук
1 морков
1 резен целина
1 глава чесън
1 ч.ч. настъргани домати (или от консерва)
5 с.л. олио
3 равни с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
чубрица
черен пипер
джоджен
сол

Лещата се измива и се слага да ври с около 1,5 л. вода. След като заври, се добавят нарязаните лук, морков и целина и почистените и измити цели скилидки чесън. Прибавят се и подправките. Когато водата поизври, доливайте, но по малко, за да може накрая да остане гъсто. Когато лещата е готова, се изсипват доматите и се готви още около 5 минути.

Олиото се сгорещява и в него се изпържва брашното. Добавя се червения пипер, разбърква се и се изсипва при лещата. Ястието се връща на котлона да заври, отмества се и се поръсва с магданоз.

Ако не харесвате брашното запържено, го размийте в малко вода и го добавете накрая. Върнете на котлона и оставете още за пет минути на тих огън.

Аз харесвам лещата по-гъста. Като на първата снимка. Но, ако на вас не ви харесва по този начин, намалете количеството на брашното.

Постна содена питка




Продукти:

около 3 ч.ч. брашно
1 ч.л. сол
1 ч.л. сода за хляб
1 с.л. оцет
5 с.л. олио
1 ч.ч. хладка вода

Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат погасената в оцета сода, солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка водата се замества меко тесто. Оставя се да почива 10 минути. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.


Много често приготвям постната содена питка за Бъдни вечер в двойна доза, защото от посочената доза се получава мъничка питка и не е достатъчна за повече хора. 









събота, 20 ноември 2010 г.

Постен шоколадов сладкиш или шоколадовите квадрати на Диана


Това е една прекрасна постна рецепта за шоколадов сладкиш на Диана . Към продуктите аз добавих само една чаша смлени орехи. Получи се много вкусен сладкиш :) При мен не е във формата на квадрати, но това едва ли има голямо значение...


Продукти:
1½ чаши брашно
1 чаша захар
¼ чаша какао
1 чаена лъжичка сода бикарбонат
½ чаена лъжичка сол
1/3 чаша олио
1 чаена лъжичка ябълков оцет
1 прах ванилия
1 чаша вода /замених със слабо кафе еспресо и вода 50:50/
1 шепа стафиди /по желание/; може и ядки


Глазура:
3 супени лъжици вода
2 супени лъжици какао
2 супени лъжици маргарин
6 супени лъжици захар


Фурната се включва на 175 º С.
В купа се смесват пресятото брашно, солта и содата. Добавя се какаото, захарта и ванилията. Разбърква се добре и прибавят олиото, водата и оцета. Поръсва се със стафиди и хомогенизира окончателно.
Пече се върху пекарска хартия за около 30 мин., като се проверява за готовност със сухота на клечка.
Оставя се да изстине и реже по желание.
Може да се приготви и във формички за мъфини.
Приготвя се глазурата, като изброените продукти се затоплят до стопяване на захарта и се залива охладения сладкиш.

понеделник, 15 ноември 2010 г.

Рибена чорба



Продукти:


500 гр. риба (толостолоб, сом, шаран)
2 глави лук
3 картофа
2 моркова
2 домата(може и от консерва)
1 лимон
1 ч.л. сол
1/2 глава целина
магданоз
девесил
черен пипер


Рибата, предварително измита и почистена, се вари в около 1,5 - 2 литра вода за около 10 минути, докато омекне. Зеленчуците се режат на кубчета. Когато рибата стане готова, се изважда от бульона. В малко олио се задушават лука, целината и морковите за около 3-4 мин. Добавя се прецедения през цедка рибен бульон и след като кипне, се слагат картофите и доматите, и сол. Оставя се на тих огън за около 20 мин. През това време се обезкостява рибата и се махват кожата и тлъстините, ако има. Връща се в супата. Ври още 5 мин. Накрая се поръсва със ситно нарязан магданоз и девесил, и черен пипер. Подправя се с лимоновия сок.

неделя, 14 ноември 2010 г.

Свинско филе с гъбен сос


Продукти:

едно парче свинско контрафиле (при мен беше 1,5 кг)
50 мл соев сос
250 г гъби
6 с.л. брашно с връх
100 г масло
сол
черен пипер

От Пепчо скоро видях такава техника за инжектиране на соев сос във филето и веднага я изпробвах :)
Спринцовка се пълни със соев сос и филето се инжектира с него. Посолява се и се ръси с черен пипер. Оставя се в хладилник да се овкуси. Аз го държах осем часа. След това се поставя в продълговата тавичка, налива се 250 мл вода и се слага 30 г краве масло. Покрива се с фолио и се слага да се пече в загрята фурна около един час и половина. След това фолиото се махва и филето се допича, докато хване лек загар.

През това време се сваряват нарязаните на филийки гъби с малко сол. Изваждат се от бульона.

След като филето е готово, се препича брашното. Разтопява се маслото и към него се прибавя брашното. Постепенно и при непрекъснато бъркане се добавя от соса, който си е пуснало месото. Като се свърши той, се сипва от гъбения бульон. Сипвайте по малко и бъркайте добре, докато сосът придобие нужната гъстота. Накрая се прибавят гъбите. Добавя се черен пипер на вкус.
Филето се нарязва на парчета и се залива със сос. Още по-добре е, ако се добави картофено пюре. Комбинацията от сос и пюре е много вкусна :)

вторник, 2 ноември 2010 г.

Свински ребра с кисело зеле


Продукти:

750 г свински ребра
1 кисела зелка (не много голяма)
3 стръка праз
2 ч.л. червен пипер
2 с.л. доматено пюре
чубрица
черен пипер
сол
1 ч.ч. зелев сок
1 суха чушка
1/2 к.ч. олио или свинска мас


Ребрата се нарязват и се изпържват в силно загрятата мазнина. Тъй като зелето носи доста мазнина, може вместо олио да използвате свинска мас. Ребрата се изваждат и в мазнината се изсипва нарязаният праз. Задушава се и към него се прибавя червения пипер и доматеното пюре. Разбърква се добре. Прибавя се нарязаното на ситно кисело зеле, нарязаната суха чушка и подправките. Разбърква се. Половината от сместта се изсипва в глинен гювеч. Отгоре се подреждат ребрата и се покриват с останалото зеле. Залива се със зелевия сок. Слага се да се пече, като фурната не бива да е предварително загрята.

Вместо ребра, разбира се, може да се използва и само чисто месце. Въпрос на вкус и наличности :)


понеделник, 1 ноември 2010 г.

Лесен сладкиш без яйца




Източник: рени55
Продукти:


2 к.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
2 к.ч. захар
1 к.ч. олио
4 к.ч. брашно
1 ванилия

Содата се разбърква с млякото и всички продукти се смесват и бъркат добре. Изсипват се в намаслена и набрашнена тавичка или форма за кекс, а може и във формички за мъфини. Отгоре се слага сладко от любими плодове, орехи или течен шоколад. Пече се в предварително загрята на 180* фурна.

събота, 30 октомври 2010 г.

Отрязана ръка за Хелоуин


Няма да давам точна рецепта за тази ръка. Просто я предлагам като идея.

Аз я направих от 500 г кайма, 1 яйце, малко кетчуп и подправки. Омесих добре всичко и прехвърлих сместта в застлана с хартия за печене тава. Оформих ръка. За ноkти поставих бадеми. Сложих във фурната и пекох до готовност. След това поръсих с настърган кашкавал. Накрая сложих обилно кетчуп.

Можете да използвате подправки по ваш вкус. А кетчупът - да замените с лютеница. Прави се много лесно :)
И изглежда ужасно...

петък, 29 октомври 2010 г.

Шоколадови пастички


Източник: Весела


Продукти:


1 ч.ч. вода
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
6 равни с.л. сухо мляко
6 равни с.л. какао

Тези продукти се разбиват внимателно с миксер. Отделя се 1/2 ч.ч. от сместа.


Към останалото се добавя:


2 яйца
1 ванилия
1 ч.ч. брашно
1 бакпулвер

Продължава разбиването с миксер до еднородна смес. Изливаме в намаслена правоъгълна тавичка 20/30 см.
Печем до готовност на 180 градуса, в затоплена фурна, около 20 мин. или до суха клечка. Да не се препича. Горещия сладкиш се залива с отделената смес, охлажда се и се реже на пастички.

сряда, 27 октомври 2010 г.

Паниран карфиол с кашкавал




Дали ще направите паниран карфиол с кашкавал или ще направите просто паниран карфиол е ваш избор. И двата варианта са много вкусни. Преди време не обичах варения карфиол, защото ми миришеше лошо. Оказа се, че и за това си има лек. Просто се добавя оцет във водата, в която се вари.

Продукти:

една по-малка глава карфиол
2 с.л. оцет
1 парче целина
сол

1 1/2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. прясно мляко
2 яйца
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. куркума
щипка сол
1 ч.л. сода
100 г настърган кашкавал

Карфиолът се разделя на розички. Слага се в тенджера и се покрива с вода. Прибавя се резенът целина, оцетът и солта. Оставя се да ври 10 минути.

Брашното се смесва с подправките и содата, и се разбърква добре. Яйцата се разбиват с тел и към тях се прибавя прясното мляко. Разбърква се и се изсипва в брашното. Бърка се, докато се получи гладка смес. Прибавя се кашкавалът - по възможност да е по-твърд. Розичките карфиол се потапят в панировката и се изпържват в силно загрята мазнина до златисто. Изцеждат се върху салфетка.

Можете да сервирате със сос по избор.

вторник, 26 октомври 2010 г.

Пълнозърнест хляб с орехи и семена




Продукти:

25 г мая
300 мл топла вода
6 с.л. олио
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
4 с.л. нарязани орехи
3 с.л. сурови слънчогледови семки
3 с.л. сусам
2 с.л. маково семе
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
2 ч.ч. бяло брашно



Маята се разтваря във водата. Брашната се смесват и се прави кладенче, и там се изсипва олиото, солта и захарта. Добавя се разтворената мая и се меси меко тесто. Ако е нужно, се добавя още малко брашно. Семената и орехите се изсипват върху тестото и се меси добре, за да могат да се разпределят. Тестото се оставя да втаса. След това се оформя по начин, по който предпочитате. Аз направих хлебчета и питки, които поставих в намаслени форми за еднократна употреба. Но може да се оформи един цял хлябили пък питка. След като се оформи, се оставя да втаса. Намазва се с четка с малко вода и отгоре се поръсва със семена по желание. Пече се в предварително загрята на 180* фурна.

понеделник, 18 октомври 2010 г.

Kouign Amann




Видях името на този френски сладкиш в една книга, която четох миналата година. Веднага ме заинтригува и се опитах да намеря рецептата. Попаднах на няколко, но избрах тази на David Lebovitz . Обаче мина толкова време, а аз така и не го приготвих. Бях забравила напълно рецептата, докато миналия ден, докато разглеждах библиотеката, видях отново книгата. Веднага се разрових и ето резултат:

Продукти:

12 г суха мая
175 мл хладка вода
260 г брашно
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. захар + допълнително захар
110 г масло, нарязано на парчета по 2 см и охладено
2-3 с.л. разтопено масло



В средна купа се разтваря маята с водата и щипка захар. Бърка се кратко и престоява 10 минути, докато шупне. Слагат се брашното и солта. Тестото трябва да е меко и не много лепкаво. Повърхността върху която ще месите се набрашнява и тестото се прехвърля върху нея. Меси се около три минути и ако е много лепкаво, се добавя още малко брашно. Тестото се слага в намазана с масло купа и се оставя на топло да втаса за час.
След това се слага върху набрашнена повърхност и се точи на правоъгълник с размер 30 на 45 см.
Тестото може да е много лепкаво и да се работи трудно, но избягвайте да добавяте много брашно.

Маслото се подрежда в центъра на тестото и се поръсва с 1/4 ч.ч. от захарта. Лявата част на тестото се повдига и се сгъва през центъра. Същото се прави и с дясната. Трябва да се сгъне така, че да се образуват три нива. Поръсва се с още 1/4 ч.ч. захар и се прегъва отново на три. Поставя се в найлон и се слага в хладилник за един час.
Повърхността, върху която работим се почиства и се поръсва със захар. Охладеното тесто се изважда и се поставя върху захарта. Поръсва се с 1/4 ч.ч. захар, натиска се с ръце и се разточва отново на правоъгълник със същите размери. Сгъва се на три и се прибира в хладилник за 30 до 60 минути.
Фурната се загрява на 220*. Тава с диаметър 23 см. се намазва с масло. Тестото се изважда от хладилника и се точи на кръг с големината на тавата. Тъй като е много лепкаво, за да го дооформите, може да го поръсите с още захар. Повдига се внимателно и се премества в тавата. Дори и да ви се счупи някъде, просто поставете всички парчета в тавата. :)

Последната 1/4 от захарта се изсипва отгоре върху тестото и се напръсква с разтопеното масло.

Пече се 40-45 минути, докато горната част се карамелизира. След като се извади, се оставя няколко минути в тавата. Изважда се и се охлажда върху решетка.


Срахотен е този сладкиш. Много ароматен, много вкусен и изключително калоричен :)

неделя, 17 октомври 2010 г.

Турска баклава


Източник: Ердинч


Продукти:за тестото:

3 яйца
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.ч. олио
1 бакпулвер
1 ч.л. оцет
1/2 ч.л. сол
колкото поеме брашно

2 ч.ч. счукани орехи
200г краве масло
царевично нишесте

От изброените продукти се меси меко тесто. На мен ми отиде около килограм брашно. Внимавайте, като слагате брашно, защото тестото не бива да става твърдо.
Разделя се на 30 еднакви части. Оформят се топчета. Всяко топче се разточва с големина колкото чиния (аз ги точих около една педя, тъй като чинии има различни видове) и се нареждат по 10 едно върху друго, като помежду им се поръсва обилно с нишесте.
Всяка група от 10 кори (без да се разделят, наведнъж) се разточват с големина на тавата - 35 см при мен. Първата кора се поставя в намазаната с масло тава и върху нея се изсипва 1 ч.ч. ситно счукани орехи. Поставя се втората кора и отново орехи. Покрива се с третата кора. Нарязва се по посочения начин. Залива се с разтопеното масло и се слага да се пече в загрята на 170* фурна.

за шербета:

4 ч.ч. захар
5 ч.ч. вода
няколко капки пресен лимонов сок

Водата се слага да заври със захарта и се оставя да ври 5 минути. Прибавя се лимоновият сок.
Студената баклава се залива с горещия сироп, завива се с кърпа и се оставя да попие.

Преди правех баклавата на Айля и тя ми беше фаворит. Сега тази ми допадна повече. Струва ми се, че се приготвя по-лесно. Може би изглежда трудоемко, но всъщност само така изглежда. Дори и да не можете да точите добре, няма да е проблем, ако имате желание да я приготвите, тъй като първоначално топчетата се разточват на малки кръгове. А за това не са нужни кой знае какви умения. След това също не е трудно, защото купчинката за разточване е доста висока и не е нужно да се точи на тънко, както при баклавата на Айля.
Когато се изпече баклавата, корите се разлистват и вместо да се вижда една дебела кора, се виждат десет тънички.
И последното, което искам да кажа по тази рецепта е, че сиропът попи много бързо - само за два часа баклавата беше готова за сервиване.
Това е. Да ви е сладко!

И както се казва:

Колкото захар в баклавата, толкова любов в душата!

--------------------------------------------------------------------------------

Лесна къпана баница


Къпана баница

Тази къпана баница е просто уникална, зверски вкусна, ухаеща на масло, различна, прекрасна, перфектна! На всичкото отгоре се приготвя сравнително бързо и лесно.

Източник: Ердинч


Продукти:
за тестото:
3 бр яйца
1 ч.ч. хладна вода
1 с.л. оцет
1 ч.л. сол
колкото поеме брашно (около 600 г)

за намазване:
1/2 пакетче краве масло (около 62 г)
3 с.л. олио (в последствие намалих олиото от рецептата на 3 с.л.; смятам, че така е по-добре)

                                                                                                    
за плънката:
бяло сирене
8-10 клончета магданоз (по желание)

още
4 ч.ч. студена вода

Продуктите за тестото се смесват и се меси меко тесто. Оставя се за 10 минути да почине. През това време се натрошава сиренето и се нарязва магданозът на ситно (ако слагате магданоз - аз не слагам). Смесват се. Маслото се разтопява и се смесва с олиото. Тавата, в която ще се пече баницата, се намазва много леко с олио. Тестото се разделя на 10 равни парчета, които се точат на кора, с големината на тавата, в която ще се прави баницата. Тестото по принцип се точи лесно, като си помагате с малко брашно или натурално нишесте.
 


Аз я правих в тава с диаметър 35 см и се получи много добре. Всяка кора се намазва с масло, като се внимава маслото да се разпредели равномерно, така че да има за всички кори, но и да не остава.
Петата  кора не се намазва, а отгоре се добавя плънката.


 
Следват още 5 броя точени кори, които се намазват. Отгоре също се намазва с мазнина и се реже на квадрати. Пече се в предварително загрята на 190* фурна.



След като се зачерви отгоре, изважда се от фурната и веднага се полива със студената вода. Връща се обратно във фурната, но този път на 170*, и се пече, докато усвои водата.
Изважда се от фурната и се оставя половин час "да се поразходи до нивата си"


Ето тук може да видите видео, по което е приготвена рецептата.


Тъй като вкъщи нямаше да се хареса, аз пропуснах магданоза в плънката. Сложих само сирене.
С изключение на това, спазих цялата рецепта. И макар че, все не ми се вярваше, че ще се получи нещо, след като съм изляла толкова вода върху баницата, крайният резултат беше много вкусен. 
При последното правене на баницата, сложих повече сирене, което разпределих след четвъртата и осмата кора.
Също много ми хареса. 

сряда, 13 октомври 2010 г.

Крем "Какао"


Източник: Сладка Хапка


Продукти:

3 ч.ч. прясно мляко
3 с.л. натурално царевично нишесте 5 - 6 с.л. захар
3 с.л. какао
кокосови стърготини за поръсване - по желание

В тенджерка се разбиват добре всички продукти. Слагат се на умерен котлон и се бърка, докато сместта се сгъсти.
Сипва се в малки купички. Ако желаете, наръсете кокосови стърготини. Кремът се оставя да изстине, а след това се поставя в хладилник, за да се охлади добре.
Преди сервиране аз добавих сметана.

вторник, 12 октомври 2010 г.

Питки за сандвичи "джоб"




Източник: Лабрекс

Продукти:


120 мл прясно мляко
180 мл вода
20 гр жива мая
1 ч.л. сол
1 ч.л.захар
30 гр краве масло
550-600 гр брашно


олио

Маята се разтваря в топлото прясно мляко, смесено с топлата вода. От изброените продукти се замесва меко тесто. По рецепта се разделя на 16 топки. Аз ги направих така, но стават много малки за моя вкус. На един възрастен е му е нужен много повече от един джоб :))
Следващия път бих разделила примерно на 12 топки. Завива се с кърпа и се оставя да втаса.
След това всяко топче се разточва - ако топчетата са 16 - на кръг с диаметър около 20 см. Ако пък са по-малко - кръгът трябва да е поне с три см по-голям. Намазва се с олио, сгъва се на две. Пак се намазва и се сгъва на четири. Поставя се в намазана тава или застлана с хартия за печене. Пекат се в загрята фурна на 180* около 20-25 минути.

Пълните ги по желание и...

Добър апетит!

В случая аз използвах типово брашно. Резултатът е много вкусен :)


неделя, 10 октомври 2010 г.

Типов селски хляб


Може би вече знаете, че си падам по тестени. И то много. Обичам както да ги правя, така и да хапвам. Няма да забравя как като бях малка ме пращаха за хляб. Толкова обичах аромата му... особено, когато бях на село и ходех на фурната. Взимах колелото и неизменната мрежа :) и заминавах. Познайте в какъв вид често носех хляба. Без кора, естествено. Толкова я обичах. Една такава хрупкава. А фурнаджията винаги имаше най-вкусната шарена сол за нас, децата. Преди време попаднах на тази рецепта на Дианка. За селски хляб. Точно такъв с хубава коричка. Няма да ви казвам как ухаеше в кухнята ми днес. Точно като във фурната на село. Прекрасно.

Мила Дианка, благодаря сърдечно за споделената рецепта. Не съм си и помисляла, че може да направя такъв хляб вкъщи. Прегръщам те!


Продукти:


3½ чаши /от 200 мл./ типово брашно
1½ чаши вода
1 ч.л. захар
3 к.ч. лъжици сол
7 гр. суха мая /за 0,5 кг. брашно/ или 20 гр. свежа

Смесват се брашното, сол, захар и мая в купа. Разбъркват се около минута /добре е да се използва миксер/ или докато добре са смесени.
Ако се използва свежа мая - се надробява, поръсва се със захарта, 1/2 ч.чаша брашно и 1/2 ч.чаша хладка вода. Оставя се да "шушне", за 15 мин., след което се изсипва брашното и следващата технологията е една една и съща за двата вида мая.
Постепенно се добавя вода, която е загрята до 50C и продължава разбъркването. Тестото ще бъде лепкаво и се омесва, докато започне да се отделя от стените на купата. Покрива се купа с пластмасов капак. Оставя се тестото да почива от 2 до 8 часа /става по-вкусен - за предпочитане 12 до 18/, при стайна температура. Смята се за готово, когато повърхността му е осеяно с мехурчета.
Повърхността на плот се поръсва с брашно, поставя се тестото и поръсва и върху него. Съвсем леко се омесва и оставя още 15 мин. да отпусне, покрито с фреш фолио. Отново, в обилно количество брашно, но без да се доомесва /тестото трябва да е много меко!/ - се оформя топка. В съд за печене се ръси обилно брашно и поставя оформената топка с прегъванията отдолу. Поръсва се и отгоре с брашно, покрива с кърпа/фолио и оставя около 2 часа да втасва.
Когато е готово, тестото е удвоило обема си и е еластично при допир.
Половин час, преди печене се загрява фурната на 230С и в нея поставя съд с вряла вода под решетката за печене. Хлябът се пече около 40 мин. Последните 10 мин. може да се извади от съда и да се запече още за по-хрупкава коричка. Изпеченият хляб, освен суха клечка при пробиване има и ясен, кух звук при почукване.

събота, 9 октомври 2010 г.

Шекерпаре


Източник: Ердинч

Продукти:
1ч.ч.пудра захар
125 г краве масло
1/2ч.ч.грис
2 ч.ч.брашно
1 яйце
2 ч.л. ванилия
2 ч.л. бакпулвер

За сиропа:

3ч.ч. вода
3ч.ч. захар
сока на 1/2 лимон



Яйцето, пудра захар и маслото се смесват много добре. Постепенно се добавят останалите продукти. Оформят се топчета и се нареждат в намазана с олио тава. Мажат се с разбит жълтът и отгоре се слага по един лешник. Пекат се в предварително загрята фурна на 150* около 45мин.

Непосредственно след изваждането им от фурната се заливат с предварително приготвен и добре охладен сироп.

Сиропът се приготвя, като захарта и водата се кипват за около 15мин. Преди да се свали от котлона се прибавя пресния лимонов сок.


В рецептата е посочено, че се използва маргарин. Аз го замених с краве масло. Вместо лешник сложих орех, защото не обичам лешници :)

Но и така се получиха много вкусни :)

четвъртък, 7 октомври 2010 г.

Пълнен патладжан




Продукти:

2 патладжана
1 глава лук
100 г гъби
1 морков
300 г кайма
2 червени печени чушки
1 домат
1 шепа зелени маслини без костилки
100 г сирене
100 г кашкавал
1/2 к.ч. олио
1 с.л. риган
черен пипер
сол


Патладжаните се разрязват на две по дължина и се издълбават. Посоляват се и се оставят да се отцедят около 1 час. Вътрешността се нарязва на кубчета и също се посолява. Оставя се да престои също за час. След това кубчетата се измиват и се подсушават. Олиото се загрява и в него се слагат нарязаните на филийки гъби за няколко минути. Изваждат се и в същата мазнина се слага ситно нарязания лук. След като се изпържи, се слагат кубчетата патладжан. Прибавя се каймата и настъргания морков и се разбърква хубаво, докато стане на трохи. Следва нарязаният на кубчета домат, нарязаните на ситно чушки и маслини. Разбърква се добре и се оставя на котлона да се изпари водата. Отмества се и се добавя сиренето, нарязано на кубчета, изпържените гъби и подправките. Внимавайте със солта, тъй като вече има в патладжана. Взимат се отцедените половинки син домат и се пълнят с приготвената смес. Поставят се в тава, налива се около един пръст вода и ястието се слага да се пече в умерена фурна. Към края се поръсва с настърган кашкавал и се връща във фурната, докато се разтопи.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...