петък, 29 септември 2017 г.

Люти чушлета с моркови или чудесните люти чушки на Весела


Тези люти чушлета с моркови са за директна консумация, а не за слагане в бурканчета. Когато ги видях при Весито, ми се сториха толкова апетитни, че ги направих почти веднага. И наистина са много вкусни. Люти чушки с мед. Страхотна комбинация, да знаете. Аз ги направих според моя вкус, но запазих основната идея на Весела. А вие също може да камбинирате продуктите според вашия вкус за сладко, кисело и солено. Ако е нужно, увеличете или намалете меда или оцета.

Продукти:

200 г люти чушки
2 моркова
1 краставица
2 с.л. мед
1/2 ч.ч. оцет
3 с.л. зехтин или олио
няколко скилидки чесън
сол
3-4 клонки копър и още толкова магданоз


Тъй като за изпълнение на рецептата е необходимо лютите чушки да са топли, първо си подготвих всички останали продукти. Морковите се настъргват, краставицата се нарязва, чесън, магданоз и копър също се режат на ситно.
Чушките се изпичат и се обелват докато още са още почти горещи. Може и само леко да се опукат и да не се белят, но на мен много ми допадна идеята за обелени люти чушки. Докато са още топли чушките, се заливат с меда и се разбъркват. Прибавя се солта, морковите, краставиците, чесъна и подправките. Разбърква се. Полива се с оцета, а накрая се добавя зехтина. Всичко се разбърква добре и лютите чушки с моркови се оставят да престоят поне час преди консумиране, като се разбъркват 2-3 пъти.
Ако останат, може да приберете в бурканче и да съхранявате в хладилник.

Весе, благодаря за чудесната рецепта!

неделя, 24 септември 2017 г.

Круфини


Когато кроасанът срещне мъфин... се получава невероятно вкусен круфин!
За направата на круфин се използва тесто с мая, което е много тънко разточено, добре намазано с масло, навито на руло, след това разрязано, навито и изпечено във формата за мъфини.
Преди време много се впечатлих от рецептата на Дианка за постни круфини. Още тогава знаех, че ще ги направя, но малко се отложиха във времето. Скоро Тайна показа нейните и ми ги припомни. За направата на тези круфини използвах рецептата от видеото, което сподели Тайна. За по-добро разбиране на начина на приготвянето, видеото можете да намерите в края на рецептата.

Аз избрах накрая да ги намажа със захарно-меден сироп, както е посъветвала Дианка.  Иначе можете да ги изчакате да се охладят и да ги поръсите с пудра захар. По желание може да сложите пълнеж от сладко, шоколад или крем.

Като за първи опит, съм доволна. Но все пак има какво да се желае по отношение на тънкото разточване. Обаче съм сигурна, че рецептата ще се настани трайно у нас и ще имам възможност да се усъвършенствам.


Продукти:

300 г брашно
50 г захар
6 г суха мая
1/2 ч.л. сол
140 мл вода
50 г стопено краве масло

100 г краве масло на стайна температура

Маята се разтваря в хладката вода, заедно с 1 с.л. от захарта и се оставя настрана за около 10 минути, за да се активира. Аз добавям и 2-3 с.л. от брашното при маята.
Брашното се пресява и към него се прибавя останалата захар и солта. Изсипва се шупналата мая и се замесва тесто. Прибавя се и стопеното масло постепенно и се меси, докато тестото го поеме изцяло. Месенето на тестото продължава около 10 минути.
Тестото се оставя да втаса в намаслена купа и се покрива с найлоново фолио. След като удвои обема си, се изважда от купата и се разделя на 6 равни части, които се оформят на топчета. Покриват се с найлоново фолио и се оставят да починат за около 15 минути. Всяка топка се разточва на тънка и дълга лента - около 65 см, на леко набрашнена повърхност.
Лентата се намазва с маслото на стайна температура и се навива на руло откъм тясната страна, като рулцето леко се издължава с помощна ва пръстите, докато навивате.
Така се подготвят всичките 6 броя.
Формата за мъфини се намаслява с четка  много леко.



Всяко рулце са разрязва на две части по дължина. Всяка част се навива, като се стремим разрезът да остане от външната страна. Поставят се във формата за мъфини.
Когато се приготвят всички, круфините се покриват отново с фолио и се оставят да втасат около 1 час. Фурната се загрява на 180 градуса и в нея се слагат втасалите круфини. След като леко се запекат отгоре, можете да покриете с хартия, за да не прегорят. Пекат се до златисто.
Изваждат се от формата и се оставят да се охладят върху решетка.

След това могат да се напълнят със сладко, с крем или шоколад и да се поръсят с пудра захар.
Както казах горе, аз ги намазах със сироп, който приготвих, като смесих 2 с.л. вода с 2 с.л. захар, сложих в микровълновата да заври, извадих и добавих пълна супена лъжица мед. Разбърках и с топлия сироп намазах много леко с четка охладените круфини.

После поръсих много леко с пудра захар и сложих по една захаросана черешка за разкош.


Ето и обещаното видео.



събота, 23 септември 2017 г.

Заешко с чери домати


Заешкото е любимо месо за мен. Приготвяла съм го по какви ли не рецепти със заешко и всяка от тях е много вкусна. Обаче тази рецепта за заешко с чери домати се оказа изключително вкусна! Комбинацията на заешкото, което е вряло в бульон и чери доматите, чудесно допълнени от балсамов оцет е наистина много добра. Вярно, че е малко по-връткаво, но пък си заслужава въртенето около печката. Разбира се, рецептата за заешко с чери домати може да бъде приготвена и с обикновени домати, но ако имате възможност, пригответе с тях. Вярно е, че имат малко повече люспи, но пък те лесно се отделят.

Продукти:

800 г заешко месо
600 г чери домати
5-6 скилидки чесън (от българския)
300 мл пилешки бульон (може да се замени с вода)
3 с.л. балсамов оцет
10-15 черни маслини
1 1/2 с.л. мед
1/2 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол
риган



Заешкото месо се нарязва на по-дребни парчета и се посолява. Смесва се брашното с червения пипер и с черен пипер на вкус - аз сложих половин чаена лъжичка. Месото се овалва в брашното и се изтупва от излишното такова.  4-5 с.л. олио се загряват. В него се изпържва до златисто месото от всички страни. Изсипва се топлия бульон или вода и се оставя да къкри на слаб огън под капак около 20 минути, като се разбърква често, защото от брашното сосът се сгъстява и може да залепне.



Чесънът се нарязва на ситно, чери доматите се режат на половинки.
Загряват се 2-3 с.л. олио и в тях се изсипва чесъна. Готви се колкото да пусне аромата си, като внимавате да не го препържвате. Изсипват се чери доматите. Готвят се като се разбъркват около 5 минути. Към тях се прибавя балсамовия оцет, меда, риган и сол. Готвят се още две минути. 

Аз приготвях двата компонента от ястието едновременно на два котлона, за да спестя време. Вие преценете според условията у вас как да се организирате. Също така приготвих ястието в чугунения тиган, което ми позволи директно да пека във фурната, след котлона, без да прехвърлям в тава.

Смесват се заешкото месо с бульона и приготвените чери домати в подходящ за печене съд. 
Заешкото с чери домати се слага да се пече в загрята на 180 градуса фурна. По време на печенето, месото се обръща 2-3 пъти, за да се изпече равномерно. 
Ястието се пече до готовност на месото.


петък, 22 септември 2017 г.

Свинска кавърма с гъби на фурна


Вариантите за приготвяне на свинска кавърма в нашата кухня са много. Сигурна съм, че всички рецепти за кавърма, които се приготвят са много вкусни. Моя вариант на свинска кавърма на фурна е с гъби и печени чушки. Получава се невероятно вкусно ястие, както са казвали някога - пръстите да си изядеш!
Аз го приготвих директно в чугунения тиган, което позволява да се пържи и пече в един съд. Но, ако вие нямате такъв, можете да изпържите продуктите в друг тиган - с какъвто разполагате, а после да прехвърлите в тавичка и да допечете.



Продукти:

600 г свинско месо
2 големи глави лук
3 червени печени чушки
2 зелени печени чушки
250 г гъби
2 с.л. доматено пюре
1 голям домат или 2 по-малки
50 мл бяло вино
150 мл вода
1 люта чушка
4-5 с.л. олио
черен пипер
1/2 ч.л. червен пипер
чубрица
сол



Месото се нарязва на малки късчета. Печените чушки се обелват и нарязват. Лукът се реже на полумесеци, гъбите на филийки. Доматът се настъргва. Доматеното пюре се разтваря във водата.
Мазнината се загрява и в нея се запържва до златисто месото. Възможно е да си пусне течност, изчакайте да се изпари напълно, като разбърквате периодично. Прибавя се лукът. Разбърква се, като се готви около 1-2 минути. Слагат се гъбите. Пърженето продължава, докато гъбите и лука омекнат, като се бърка. Подправя се с червения пипер и се разбърква. Изсипва се бялото вино  и се изчаква около минутка, за да се изпари алкохола. Прибавят се настърганите домати и печените чушки. Сипва се и разтвореното във водата доматено пюре. Слага се и лютата чушка (може да сложите и повече, стига да обичате люто) и чубрицата.
Ако готвите в тиган, в който не можете да печете директно във фурната, прехвърлете ястието в подходяща тава.
Ястието се слага да се пече във фурната на 180 градуса, докато остане почти само на мазнина и месото се е сготвило до разпадане, както се казва.

Аз сервирах с ориз със зеленчуци, но и само пресен хляб е достатъчен, за да се насладите на вкуса!

Това е невероятно вкусно ястие и горещо препоръчвам да си го приготвите!


понеделник, 18 септември 2017 г.

Малко информация, статистика и благодарности :)

Скоро попаднах на свой пост във Фейсбук, в който съм си играла да преглеждам каква е посещаемостта на най-популярните рецепти в онзи момент - през 2013г.  Това ме предизвика да се поразровя в статистиката, за да проверя как стоят нещата сега. 
Знам, че блогът ми е сравнително добре посещаван. Знам, че има и такива от вас, които се жертват и готвят по рецептите, които споделям :) И то съвсем не сте малко. Често ми се случва, да ме срещат познати и да ми казват, че четат с удоволствие блога и готвят по рецепти от него. И аз всеки път се изненадвам много, защото изобщо не съм очаквала :) Но това пък е толкова приятно... А освен познатите знам, че има и много непознати за мен читатели, които ежедневно се ровят тук и намират нещо, което да предложат на своите семейства и приятели.
Така, разсеях се... .
Това, което исках да кажа е, че въпреки, че знам, че блогът ми се чете достатъчно, не знаех, че имам рецепти, които са прехвърлили 100 000 посещения или дори, че има такива, които ги наближават. Поиграх си малко и направих класация на десетте най-посещавани рецепти до момента. По-точно до момента, в който вадих статистиката, тя със сигурност вече се е променила :) 
Не, че някой от вас го интересува вероятно какво се случва в моя блог, но пък за мен е огромно удоволствие да отбележа този момент. Това за моя скромен блог, за който се грижа съвсем сама - приготвям рецептата, снимам и после пиша рецептата и публикувам, смятам, че е един отличен резултат.

Ето каква е картинката сега на 18 септември 2017 г.:
  1. Печен заек на фурна – 189 447 посещения
  2. Пухкав мързелив тутманик – 156 130 посещения
  3. Питка Слънце – 117 609 посещения
  4. Тутманик без втасване – 109 770 посещения
  5. Турска баклава – 103 034 посещения
  6. Пърленки – 98 102 посещения
  7. Картофена супа – 94 294 посещения
  8. Мързелива лютеница - 86 108 посещения
  9. Постна содена питка – 77 705 посещения

     И за сравнение как са стояли нещата на 25 август 2013 г.

    1. Картофена супа - 63 225 посещения
    2. Турска баклава 56 159 посещения
    4. Пърленки - 38 240 посещения
    5. РулоСтефани - 37 878 посещения
    6. ПиткаСлънце -37 544 посещения
    7. Свинскос ориз на фурна -37 133 посещения

     Както се вижда, класацията е съвсем различна в настоящия момент :) 
 Искам да знаете, че за мен е изключителна чест, че посещавате блога ми, че четете рецептите, а дори и ги готвите. А също така, това е и много голяма отговорност.
Ще се радвам, ако приготвяте рецепти, да оставяте по някой коментар, за да знам дали сте останали доволни :)


Благодаря ви от сърце за доверието!

събота, 16 септември 2017 г.

Меки домашни сладки


Да приготвиш сладки вкъщи изобщо не е трудно. А удоволствието, което изпитваш, докато усещаш ароматът, който се носи от фурната е неописуемо. На всичкото отгоре те възнаграждават куп доволни физиономии на членовете на семейството, които често нямат търпение да хапнат още горещи сладки.
Има рецепти за сладки, които са по-засукани, с повече продукти, за направата на които често трябва специално да пазарувате. Тази рецепта за меки домашни сладки обаче е различна.
Сигурна съм, че повечето от вас имат продуктите за направата им вкъщи. Фигурира в стария ми тефтер и не си спомням откъде съм се сдобила с нея.
Преди да ги направя, си мислех, че ще ги слепя и ще ги полея с шоколад. Обаче плановете ми се провалиха, защото половината сладки се изядоха почти веднага... А те съвсем не са малко.



Продукти:

3 яйца
2 ч.ч. захар
1 кофичка кисело мляко 400 г
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. сода за хляб
3 ванилии
700 г брашно

сладко по избор (може да се сложат ядки или парченца шоколад)

* чаената чаша е с вместимост 200 мл

Захарта се разбива с яйцата до побеляване. Содата се разтваря в киселото мляко и се изсипва при яйцата. Добавя се олиото и ванилията. Разбърква се. Започва да се добавя постепенно брашното (аз разбърквах с миксера). Получава се доста гъсто тесто, което накрая вече се разбърква трудно. Започват да излизат мехурчета на повърхността.


За най-лесно приготвяне на сладките, ви препоръчвам да си подготвите 3 тави. Докато едната се пече, втората тава пълните със сладки, а третата тава изстива, след като сте извадили дозата сладки от нея :) Разбира се, това е моя метод и не е задължително да правите точно така.  Можете да ги застелете с хартия за печене, която леко да намажете с олио,  а може да намаслите и директно тавите, без хартията. Аз ги пекох върху хартия, защото така ми е по-удобно.
Със супена лъжица взимате малко от сместа и с помощта на друга лъжица я поставяте в тавата. Не гребвайте прекалено много смес, защото сладките ви ще станат ненормално големи. Слагайте малко повече от чаена лъжичка на разстояние една от друга, защото при печенето сладките се издуват много. В средата на сладките поставете малко сладко. Но не прекалявайте. В моя случай използвах сладко от смокини. Както вече писах горе, може да сложите и парченца шоколад или ядки.


Сладките се пекат в загрята фурна на 180 градуса, до златист загар.
По желание след като изстинат, се поръсват с пудра захар.

Могат да се слепят с мармалад, ганаш или много гъст крем, а също така и да се полеят с шоколад. Но... следващия път.



петък, 15 септември 2017 г.

Бързи пилешки кюфтенца


Тези кюфтенца от пилешко месо наистина се правят по бързата процедура, а резултатът е доста добър и удовлетвори капризите вкъщи :) Подходящи са за както за консумация  с гарнитура, така и за приготвяне на сандвичи. Вкусни са топли, но не пречи да се хапват и поизстинали. Ако останат :)

Продукти:

400 г пилешко филе
3 яйца
1/2 връзка магданоз
1 к.ч. брашно
1 к.ч. кисело мляко
1 к.л. куркума
сол и черен пипер на вкус

* Кафената чашка е с вместимост 80 мл

Пилешкото филе се нарязва на ситни кубчета и се поставя в купа. Към него се прибавят яйцата, млякото, брашното, подправките и ситно нарязания магданоз. Разбърква се много хубаво. Трябва да се получи гъста смес, от която да изсипвате с лъжица в тигана.
Ако сместа ви се вижда много рядка, може да добавите още лъжица-две брашно. Зависи от размера на яйцата, които ще ползвате. Ако са по-големи, е възможно да остане рядка.
В тиган се загрява малко мазнина и се изсипва по около 1 1/2 с.л. от приготвената смес, която се оформя на кръгче. Пържи се до готовност от двете страни. Пържете кюфтенцата на умерен огън, а не на много силен, за да не прегорят. Трябва да останат златисти.

Това е. Нищо работа. Има-няма 20-30 минути :)


неделя, 10 септември 2017 г.

Зимнина: Доматен сос за паста и пица или сосът на Бети


Нали знаете, че много обичам мързеливите рецепти. Мързеливата лютеница и мързеливият тутманик са едни от най-посещаваните рецепти в блога. Днес имам удоволствието да ви предложа още една рецепта, която е изключително подходяща за тази категория.
Това е доматения сос на Бети, който тя ни предложи през изминалата седмица.
Когато прочетох какви количества от този сос приготвя Бети и колко лесно се прави, реших, че ще го опитам и аз. Пробвах с една доза, но ще купувам още домати.
Сосът се прави много лесно, защото няма отделяне на люспите и семките от доматите, няма белене, няма рязане или каквото и там да се прави при другите сосове. Тук е просто. Доматите се почистват и се разрязват на половинки и се слагат в тенджерата.
Но рецептата изисква помощник. За да я изпълните, ще ви е нужен пасатор.
За тези, които ще кажат, че има люспи, веднага ще отвърна, че не се усещат.
Може би и аз щях да реагирам така, но тъй като вече имам опит с мързеливата лютеница, в която доматите и чушките се пекат с люспите и после изобщо не се усещат, веднага реших да я пробвам.
И трябва да ви кажа, че съм много щастлива, че мога да разпространя тази рецепта.

Преди да пристъпя към продуктите, ще кажа още нещо. В рецептата има лук и чесън. Трябва да знаете, че вкусът не се усеща като манджа, както вече четох някакви коментари. Просто те допълват много приятно доматите и се получава един наистина страхотен доматен сос.



Продукти:

4 кг домати
2 глави лук
1 глава чесън
150 мл олио
сол на вкус (при мен отидоха 3 с.л.)
2-3 с-л. кафява захар
40 мл оцет

сушен риган и черен пипер (по вкус и желание може да добавите босилек, мащерка или каквото друго харесвате)

Доматите се измиват добре и се нарязват на половинки. След това се почистват от бялата част.
Възползвах се от предложението на Бети и отрязвах доматите така, че да не разполовявам мястото на дръжката, а то да остава от едната страна на домата.
След това лесно се почиства само едната част, без да се хаби време за почистване на две половинки.
Лукът се нарязва на по-едро, чесънът също. Олиото се загрява в доста голяма тенджера.
В него се запържва лука и чесъна за бързо, колкото лука да стане прозрачен.
Добавят се доматите и се разбърква няколко пъти, докато доматите започнат да пускат сок. Оставят се да къкрят на среден огън под капак, докато пуснат още течност. След това капакът се сваля и варенето продължава, докато течността се редуцира и нивото й падне под доматите.
Старайте се да варите повече, за да може течността, която са си пуснали доматите да се извари в максимална степен.
След пасирането ще бъде по-лесно, защото като се върне на котлона, ще пръска много повече.
На този етап сместа се пасира хубаво и се овкусява, като се добавят солта, захарта и оцета. Разбърква се и се опитва. Добавя се още сол или захар, ако сметнете, че има нужда.

Връща се на котлона на слаба степен и се разбърква между 3 и 5 минути. Опитва се отново и се добавят подправките според желанието - аз добавих черен пипер и риган. У дома така се харесва. Но вие можете да сложите по ваш вкус.

Готовия сос се пълни в бурканчета или бутилки с винт, които трябва да са добре изсушени.
Тенджерата със соса е нужно да стои на котлона на много слаба степен - колкото сосът да къкри, през цялото време, докато пълните бутилките. Пълните една бутилка, затваряте с капачката и веднага я обръщате надолу с капачката. Чак след това пълните следващата.
Бутилките или бурканчетата е нужно да стоят надолу с капачките около 20 минути. След това се обръщат обратно и се оставят до пълното им изстиване. Прибират се на хладно.
И чакат :)



четвъртък, 7 септември 2017 г.

Зимнина: Салата от мариновани чушки и патладжани


Една от най-любимите ми зимнини е тази със стоте чушки. Но когато скоро колежка спомена в обедната почивка за подобна рецепта, в която се слагат и патладжани, нямаше как  да не ми се прииска да направя и нея. Потърсих рецепта, намерих няколко и накрая си направих моя. Салатата от печени чушки и патладжани е чудесна комбинация за  зимата - за мезе на ракийката, за гарнитура към някое вкусно месо или пък за похапване на филийка. Успешно може да се разбърка и с майонеза - какъвто и вариант да изберете, няма да сбъркате. Стига да имате салатата :)



Продукти:

7 кг чушки
3 кг патладжани
250 мл оцет
200 г захар
5 с.л. сол (може и малко повече - на вкус)
250 мл олио
18-20 средни моркова
5-6 глави чесън
1 връзка магданоз

Чушките се измиват, почистват се семената и се опичат. След изпичането веднага  се слагат в голяма тенджера с капак, за да могат да се задушат и да се обелят по-лесно.
Патладжаните се измиват, подсушават и се надупчват с дървено шишче. Пекат се в загрята фурна докато омекнат.
Чушките и патладжаните се обелват и се накъсват на ленти по дължина.
Морковите се нарязват на кръгчета, чесънът  и магданозът се режат на ситно.
Всичко се слага в голям съд и се разбърква.
Смесват се оцета, захарта и солта и се разбъркват, докато се постопят. Поливат се зеленчуците.
Олиото се слага да заври и се излива върху зеленчуците.
Внимавайте много, като изливате врялото олио, защото пръска много.
Всичко се разбърква и се оставя да престои около 2-3 часа. Тук е момента да опитате и ако сметнете, че ви е безсолно например, да посолите още малко.
Насипва се в буркани, запечатва се и се стерилизира 10 минути (от завирането на водата с ключ).
Бурканите се изваждат веднага след изтичането на десетте минути. Оставят се да изстинат напълно и се прибират.

От тази доза напълних 8 компотени буркана и 3 от конфитюр.



петък, 1 септември 2017 г.

Леща с патладжани


Може би на мнозина от вас комбинацията от леща и патладжан ще се стори странна, защото в България не е често срещана. Аз обаче обичам да съчетавам лещата с какво ли не и този път реших да я приготвя така. Разбира се, не съм открила топлата вода. По света хората си готвят подобни ястия с леща и патладжан. Дори четох, че в Сърбия приготвят супа от тези продукти.
Всъщност ястието е много вкусно и питателно. Така че, ще се радвам да решите и вие да го приготвите.
Аз използвах гарам масала и куркума като подправки, в не голямо количество. Но на тази манджа ще й отиват и типично нашенски подправки, които си слагате на лещата.
Правете ястията по ваш вкус, както се харесва на вас и на семейството ви. Тук няма нищо задължително.

Продукти:

2 малка патладжана или 1 голям ( около 500 г)
150 г  леща
1 глава лук
3 скилидки чесън
2 моркова
1 червена чушка
1 зелена чушка
3 домата
1 ч.л. червен пипер
2 ч. л. куркума
1 ч. л. гарам масала
1 ч. л. захар
сол
черен пипер
магданоз за поръсване



Патладжаните се обелват, нарязват се на кубчета горе-долу 1 на 1 см. и се поставят в добре посолена вода за около 30 минути, за да си пуснат горчилката.
През това време лещата се слага да се свари.
Патладжаните се измиват и се задушават в 2 с.л. олио за няколко минути.
Зеленчуците се нарязват на ситно. Доматите се обелват и се нарязват на кубчета.
В 4-5 с.л. олио се сипват лука и морковите и се запържват за около 2 минути. Добавят се чушките. Готви се още 2-3 минути, като се разбърква. Прибавят се подправките и се изсипват патладжаните и доматите. Слага се захарта и се разбърква.
Изсипва се сварената и отцедена леща. Оставя се да къкри, докато зеленчуците се сготвят напълно.
Ако изври напълно течността, долейте още малко вода.
Накрая се посолява и се добавя ситно нарязания чесън.
Оставя се още две-три минути и се отмества от огъня.
Поръсва се с магданоз.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...