четвъртък, 14 март 2019 г.

Пиле Франчезе


Пиле Франчезе според мен е едно от най-добрите неща, които можете да приготвите с пилешко филе. Сготвено по този начин, месото остава много сочно и много вкусно. Пилето и лимонът са класическа комбинация, която се харесва почти на всеки, а ястието се приготвя доста лесно в домашни условия.
Макар че моето проучване установи, че в България не е толкова популярно, Пиле Франчезе е доста известно на запад и в САЩ. Подобно на Салтимбока, и тук първоначално е направено с телешко месо. Дали ще изберете телешко или пилешко, важно е да го готвите на умерена температура, за да предотвратите бързо прегаряне. Т.е. не гответе на максимална степен на котлона, а на 2/3 от мощността. Също така е важно веднага да приготвите соса и да сервирате месото, ако искате то да остане толкова сочно и вкусно, а не да стане студено и сухо.
Едни източници твърдят, че Пиле Франчезе е италианска рецепта. Но според други, кулинарните историци определят, че рецептата не е нито италианска, нито френска. Има твърдения, според които това е италиано-американско изобретение, което вероятно се нарича Пиле по френски заради луксозния си сос с масло и е сътворено от италиански имигранти в Америка.
Не знам каква е истината, но знам, че ние се насладихме на едно вкусно ястие.
Можете да сервирате Пиле Франчезе с паста, картофи или подходящи задушени зеленчуци – например броколи, които да попият соса.



Друго, което бих искала да ви кажа е, че срещнах различни варианти на панировката. Рецептата, която аз избрах да последвам включва яйца, магданоз, пармезан, черен пипер и сол. Но панировката би могла да се направи и само с яйца, а също така бихте могли да добавите и щипка червен пипер или пък сирене пекорино. Още – в някои рецепти отсъства бялото вино и сосът се приготвя само с пилешки бульон, лимон и масло. Магданоз също отсъства на места. Някъде сосът се сгъстява с мъничко нишесте, разтворено във вода, на друго място има малко сметана. Общо взето и тук се импровизира според вкуса. Важното е да приготвите рецептата по начин, който ще допадне на близките или гостите ви.

Обръщам внимание и на още едно-две неща и се насочвам към рецептата, защото знам, че някои от вас вече нетърпеливо я очакват J
.
По принцип сосът трябва да е лимонов, да. Но на мен ми дойде повечко тази киселина и ако не обичате твърде кисело и тръпчиво, по-добре намалете лимоновия сок на половина.
Освен с пилешко филе изпробвах рецептата и с пържола от пилешко бутче. Установих, че се получава успешно и по двата начина, така че можете да не се ограничавате само с филе.
Това е, което се сещам да напиша към момента. Преминавам към рецептата – така, както я изпълних аз.
А по-долу ще видите и видеото, от което може да се ориентирате кое как се случва.




Продукти:

1 бр. пилешко филе пеперуда
½ ч.ч. брашно
2 яйца
една пълна шепа магданоз
50 г пармезан
100 мл бяло вино
100 мл пилешки бульон
1 скилидка чесън
4 с.л. зехтин
4 с.л. краве масло
сок от половин лимон (или на вкус – може да е на половина)
черен пипер
сол

Пилешкото филе – така както е голямо и прилича на пеперуда, се разрязва на две части. Всяка от тях се разполовява внимателно почти до края и се отваря като книга. Поставя се в найлоново фолио  и се начуква, докато се изтъни до 5-6 мм.
Магданозът се нарязва на ситно.
Яйцата се чупят в достатъчно голяма купа. Подправят се със сол и черен пипер. Леко се разбиват с тел. Към тях се прибавя настъргания пармезан и половината от нарязания магданоз. Разбърква се много хубаво.

В тиган на умерена температура (около ¾ от мощността на котлона) се слага зехтина и половината краве масло и се загряват.
Изтънените пилешки филета се потапят в брашното, изтупват се от излишното и след това  се топят в яйчната смес, като се внимава да се покрият много добре.
Филетата се поставят в сгорещената мазнина и се готвят по 4 минути от всяка страна (докато хванат хубав загар). Пилето се изважда в затоплена чиния.
По същия начин се изпържва и второто филе.
В същия тиган вече на максимална степен на котлона, се изсипва бялото вино и се прибавя пилешкия бульон. Слага се и наситнения чесън. Изсипва се лимоновия сок. Тази смес се оставя да ври докато се редуцира на половина. Котлона се намалява на много слаба температура. След това се прибавя останалия магданоз. Слага се и останалото количество масло, като се разтопява на слаб огън.
Пилето се връща в соса за коло 30 секунди.
Сервира се в затоплена чиния и се гарнира с магданоз.

Източник на рецептата - тук

неделя, 10 март 2019 г.

Питка за Сирни заговезни


Днес Българската православна църква почита църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка. Празникът се нарича така, защото всеки член от семейството иска и получава прошка от по-възрастните за изминалата година.

Прошката се взима с думите Прощавай, а отговорът обикновено е Простено да ти е от мене и от Бога.
На Сирни заговезни се четат Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви." (Мат. 6:15).

На този ден - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца.

Още от малка, всяка година почитаме този празник и приготвяме трапеза, на която винаги има питка, баница със сирене, сварени яйца, бяла халва, тахан халва, сирене и боза. Може да се приготви и рибно ястие. Понякога правим, понякога го пропускаме.



Напоследък ми харесват по-семплите питки и в последните години избирам да направя питката за Сирни заговезни на топчета. Тестото е богато - с яйца и мляко и полято с масло, което прави питката неустоима.

Продукти:

220 мл прясно мляко
30 г прясна мая
2 яйца и един белтък
7 с.л. кисело мляко
7 с.л. олио
1 с.л. захар
1 с.л. сол
около 800 г брашно

50 г краве масло
1 жълтък за намазване
сусам за поръсване



В топлото прясно мляко се разтваря маята заедно със захарта. Разбърква се и се прибавят 3 с.л. брашно. Сместа де оставя да шупне. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Изсипват се солта, киселото мляко, яйцата, олиото и шупналата мая. Замесва се меко нелепнещо тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Втасалото тесто се разделя на 12 еднакви части. Оформят се на топчета и се подреждат в тава с диаметър 28 см. Маслото се разтопява и с помощта на четка се намазват целите топчета отстрани. Сложете цялото количество масло. След като тестото втаса, то ще остане между топчетата и се получава много вкусен ефект. Питката се завива с кърпа и се оставя да втаса.
Фурната се загрява на 180 градуса.
Втасалата питка се намазва с разбития с 1 ч.л. вода или прясно мляко жълтък и се поръсва по желание със сусам или мак.
Питката се пече в загрятата фурна на 180 градуса. Ако ви е страх да не прегори, по средата на печенето поставете парче хартия върху нея и продължете да печете до готовност.

Днес е ден за прошка. Искаме прошка и даваме прошка.
Да простим и да ни бъде простено.

понеделник, 4 март 2019 г.

Свинско с гъби и печени чушки


Обичаме си ние ястията със свинско месо и това е. А ей такива вкусни манджички, уж простички, но пък колко са вкусни! Месото е сготвено до степен на разпадане, а зеленчуците просто се топят.Свинското с гъби и печени чушки не е новост в моята кухня, но този път го приготвих с повече моркови и добавих грах. Получи се много добре.
Към ястието може да добавите вкусно картофено пюре, а и един ориз също би му дошъл добре. Но дори и хубав хляб само да имате, пак ще си хапнете добре :)

Продукти:

700 г свинско месо
2 глави лук
2 моркова
500 г гъби
7-8 печени чушки
200 г замразен грах
1 чаша от 250 г домати от буркан или настъргани
2 с.л. доматено пюре
200 мл бяло вино
100 мл вода
4-5 с.л. олио
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. захар
чубрица
черен пипер
сол


Месото се нарязва на малки късчета.  Лукът, морковите и гъбите се нарязват. Доматеното пюре се разтваря във водата. Печените чушки се обелват и нарязват.
Мазнината се загрява и в нея се запържва до златисто месото. Ако си пусне течност, изчакайте да се изпари напълно, като разбърквате периодично. Прибавя се лукът. Разбърква се, като се готви около 1-2 минути. Слагат се гъбите и се готви докато зеленчуците омекнат, като се бърка. Подправя се с червения пипер и се разбърква. Изсипва се бялото вино  и се изчаква около минутка, за да се изпари алкохола. Прибавят се настърганите домати, захарта и печените чушки. Сипва се и разтвореното във водата доматено пюре. Слага се и замразения грах и подправките.
Ястието се прехвърля подходяща тава - ако имате керамична е най-добре, може и в гювеч.
Ястието се слага да се пече във фурната на 180 градуса, докато остане почти само на мазнина и месото се е сготвило до разпадане, както се казва.





петък, 1 март 2019 г.

Крем супа от тиквички


Не е много сезона на тиквичките, но пък тази крем супа от тиквички е толкова вкусна, че човек може да си я приготви по всяко време. А и тиквички отдавна има целогодишно на пазара и не е трудно да бъдат открити. Крем супата от тиквички е изключително свежа и приятна, много лека и галеща небцето. Можете да я консумирате както топла, така е студена. Изпитано е - много е вкусна, дори и изстудена. И нищо, че  сме само началото на март, можете да си я имате предвид за студена лятна супа.
На всичкото отгоре супата се прави много лесно и всеки, който може да реже с нож и си служи с пасатор, би трябвало да се справи с нея.


За да си направите вкусна крем супа от тиквички, са ви необходими следните продукти:

800 г тиквички
350 г картофи
1 голяям морков
1 ч.л. чесън на прах или 2-3 скилидки чесън
100 г крема сирене
100 г млечна течна сметана
50 г синьо сирене
50 г настърган пармезан или грана падано
50 г краве масло
черен пипер
пресен копър
2-3-4  или повече супени лъжици прясно изцеден лимонов сок (според вкуса)



Тиквичките, картофите и морковите се режат на по-едри парчета. Заливат се с 1,5 л топла вода и се слагат да се варят с малко сол. В края на варенето се слага нарязания на ситно чесън.  След като се сварят добре зеленчуците, към тях се прибавят крема сиренето, синьото сирене, маслото и сметаната. 
Оставя се десетина минути да се поохлади, добавя се копъра и се пасира. Подправя се с черния пипер и лимонов сок на вкус и се поръсва с настърган пармезан по желание.

* Забележка: Добавянето в супата на синьо сирене и пармезан е по желание и за по-богат вкус, те не са задължителни. Можете обаче да добавите и друг вид добре топящо се сирене, ако желаете. 


                   ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ ЧИТАТЕЛИ НА БЛОГА! 
                       БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И ВЕСЕЛИ!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...