понеделник, 25 ноември 2013 г.

Яхния с леща, тиква и гъби



Всъщност продуктите в тази питателна яхния не се изчерпват само с тези от заглавието, но изобщо не знаех какво име да сложа на тази рецепта,  а ако започна да изброявам всички в заглавието, няма да мога да затворя вратата след себе си.

И така - рецептата е много вкусна. Признавам си, че за мен това е първи опит на съчетаване на толкова продукти, но пък се оказа сполучлив избор. Приготвих ястието в крок-пота, но разбира се, можете да го приготвите и на котлон.

Продукти:

1/2 ч.ч. леща
1 малка глава лук
1 морков
200 г тиква
200 г червен боб - от консерва
200 г нахут - от консерва
100 г царевица - от консерва
150 г гъби
1/2 ч.ч. нарязани на ситно домати
15 бр. маслини
5-6 скилидки чесън
3 с.л. олио
1 ч.л. къри на прах
черен пипер
сол

Тиквата се обелва и се реже на кубчета. Лещата се измива и заедно с тиквата, боба, нахута, царевицата и нарязаните гъби се поставят в крок-пота, на дъното на който има 3 с.л. олио. Лукът се нарязва на много ситно и се изсипва при останалите продукти. Морковът също се нарязва и се прибавя в съда заедно с целите скилидки чесън. Всичко се залива с 1 1/2 ч.ч. вода, разбърква се и уредът се включва на втора степен за 3 часа и половина. След като минат два часа, капакът се отваря и се добавят доматите, маслините и подправките. Затваря се отново и продължава да се готви. Накрая се поръсва с могдоноз.

Може да сготвите ястието в тенджера. За целта сложете лукът, лещата, гъбите, чесъна и тиквата да заврят заедно с 2 ч.ч. вода. Оставете да се варят около 20  минути и добавете царевицата, нахута и боба. Гответе до пълна готовност на лещата и тиквата.  Сипете олиото и добавете доматите и подправките. Ако ястието има нужда от още вода, добавете малко, но не прекалявайте, защото накрая трябва да си поеме почти всичката вода. Гответе още около 10 минути. Поръсете с магданоз.

неделя, 24 ноември 2013 г.

Владишка пита

Има различни варианти на тази рецепта и обикновено са с яйца. Аз избрах днес да представя рецептата на Мария, тъй като е подходяща за постите. Нищо, че е постна. Това по никакъв начин не се отразява на вкусовите качества. А от друга страна това прави рецептата  и доста икономична.

Продукти:

1 ч.ч. хладка вода
1/2 ч.ч. олио
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. нарязани на едро орехи
1 ч.ч. сладко - при мен беше от смокини, но може да заместите с каквото обичате или каквото разполагате
3 ч.ч. брашно
1 ч.л. канела
2 ч.л. бакпулвер
1 ванилия

Брашното се смесва с бакпулвера. В друга купа се смесват всички останали продукти и се разбъркват. Към тях се добавя брашното и всичко се разбърква до хомогенно тесто. Получава се доста гъсто тесто. Изсипва се в намаслена и набрашнена тава и се пече в загрята на 180* фурна. Проверява се с клечка за зъби или дървен шиш дали е изпечен добре. След като се изпече, докато е топъл сладкишът се поръсва с пудра захар. Разрязва се след като изстине.

събота, 23 ноември 2013 г.

Гъбен винен кебап

Гъбите са много добър и здравословен заместител на месото, според някои учени. По време на пости можем лесно да се възползваме от това и да заменим месото в някои ястия. Точно това направих и аз и вместо свинско, сложих гъби във винения кебап. По принцип правя кебап със свинско по този начин. Сега направих мъничко промени.

Продукти:

500 г гъби
4 с.л. олио
1 глава лук
1 морков
1/2 ч.ч. домати
100 мл червено вино
2 сухи чушки (може и без тях, но придават много по-добър вкус)
2 ч.л. червен пипер
3 бр. дафинови листа
4 с.л. брашно
чубрица
черен пипер
сол

Лукът и морковът се нарязват и се изпържват в загрятата мазнина хубаво. Прибавя се червения пипер, разбърква се и се излива виното. Оставя се да ври 2-3 минути и се изсипват нарязаните на едро гъби. Разбърква се хубаво и се налива 1 литър топла вода. Оставя се да заври и се добавят подправките и сухите чушки. Ястието се готви, до готовност на гъбите. Тогава се прибавят доматите и се готви още около 10 минути. Брашното се размива във вода на гладка каша, изсипва се в ястието и се разбърква хубаво. Оставя се да поври още 5 минути и ястието е готово.
Сервира се със сварен ориз или намачкани картофи.

петък, 22 ноември 2013 г.

Топла картофена салата

Това е нещо, което ми хрумна докато вървях снощи към къщи. Пълна импровизация с налични продукти. Можете да добавите каквото сметнете, че ще ви бъде вкусно. Предлагам ви моя вариант. Експериментите от вас :)

Продукти:

2 сварени картофа
5 бр. рулца от раци
1 бр. печена чушка
100 г гъби
1 шепа маслини
1 с. л. балсамов оцет
1 скилидка чесън
2 с.л. зехтин
магданоз
сол
черен пипер

Картофите и рулцата се нарязват на едри парчета. Гъбите се режат на филийки, а чушката на по-ситно. Зехтинът се загрява и в него се изсипват гъбите. Пържат се 2-3 минути и се прибавят картофите. Изпържват се до златисто от всички страни. Прибавят се чушките и рачешките рулца, маслините и ситно нарязаният чесън. Готви се още 4-5 минути. Прибавя се оцетът и магданоз. Посолява се и се поръсва с черен пипер. Разбърква се хубаво и се сервира топло.

Рецептата е подходяща и за пости - за дните, в които е разрешено хапването на риба. А ако не искате рачешките рулца, можете да ги пропуснете. Би вървяла и царевица, но аз забравих да сложа :)

четвъртък, 21 ноември 2013 г.

Пълнозърнесто хлебче с ленено семе


Продукти:

250 г пълнозърнесто брашно
250 г бяло брашно
350 мл топла вода
7 г суха мая
1 с.л. захар
1 с.л. сол
3 с.л. олио
20 г ленено семе

Двата вида брашно се смесват със сухата мая, захарта, солта и лененото семе и се разбъркват хубаво. Добавя се олиото и топлата вода и се замесва меко тесто. Ако е нужно, може да се добави още малко брашно. Оформя се на топка и се оставя да втаса. Поставя се в тава, застлана с хартия за печене и се пече в незагрята предварително фурна на 180* до готовност.

вторник, 12 ноември 2013 г.

Класическа орехова торта



Днес дъщеря ми има рожден ден. Прави 13 :) За празникът вкъщи направих тази торта. Преди рецептата - едно стихотворение, което много ми пасна.

ТЯ - ДЪЩЕРЯ МИ

Тя е моята стъпка нагоре,
радостта на живота ми, мойто момиче,
отворени пътища, светли простори,
моето право да кажа: "Обичам!"
Тя ме събужда със мила усмивка,
...в очите си светли побира света ми.
Аз съм ù майка, но вечно ù липсвам
и тя ме упреква - тя, дъщеря ми.
Когато е тъжна, затръшва вратата
и сили събира от моите сили.
И чувам, когато прегръща стената,
прикрива сълзите и аз я разбирам.

Тя е моето слънце и моята вечер,
моята прошка и моя награда.
Когато съм лоша, ме чувства далечна,
но после си вкопчва във мене ръката.
Тя ме придържа, когато пропадам,
...до мене застава, рамо до рамо.
Струва си всичко, което изстрадах,
когато прошепва ми тихичко "мамо"...
Аз я обичам, но тя не разбира,
че майките често превръщат се в чужди.
Когато корим ги, нима не разбират,
че лесно се чупят красивите кукли?!
Аз съм до нея, но всъщност ме няма
и тя ме поглежда хладно, със злоба.
Но аз и прощавам, понятие няма,
за нея ще мисля дори и от гроба.
Понякога искам да плача, да чупя...
Когато съдбата със гръм ме взривява,
ще викам високо и нека ме чуят,
че моята сила е тя - дъщеря ми.
Тя е моята стъпка нагоре,
с нея забравям, че има обратно.
За нея земята, света ще преровя,
а другото всичко мимолетно е, кратко...

http://www.stihovebg.com/Poeziya/Za-detsa/TYA-DASHTERYA-MI/123114.html#ixzz2kPR5QQps





Продукти:

За блата:

6 яйца
200 г захар
1 ч.ч. смлени орехи
75 г галета
1/2 ч.л. бакпулвер
ванилия


За сиропиране:

50 мл бренди, коняк или уиски, смесено със 100 мл студена вода


За крема

140 г смлени орехи
100 мл прясно мляко
200 г масло
170 г пудра захар
ванилия


За глазурата:

150 г бял шоколад /аз замених с кафяв/
80 мл течна неподсладена сметана
20 г масло

Яйцата се разделят и жълтъците се разбиват с 2/3 от захарта. Белтъците се разбират на сняг и накарая към тях се прибавя останалата захар. Разбиват се, докато се получат твърди връхчета. Към жълтъците се прибавят част от белтъците и част от сухата смес, разбъркват се с бъркалка  внимателно, после се добавят още белтъци и още суха смес и така докато се свършат. Тестото се изсипва в застлана с хартия за печене форма с диаметър 26 или 28 см. Пече се в предварително загрята на 170* фурна. 
Кремът се приготвя като към прясното мляко се прибавят орехите (става доста гъста смес) и се вари 2-3 минути на умерен огън. Оставя се да се охлади. Маслото се разбива с пудрата захар и ванилията и се прибавя към ореховата смес. Разбива се хубаво. 
Блатът се разрязва по средата и едната половина се напръсква с половината алкохол. Намазва се крема, като се оставя малко от него, за да се намаже тортата отстрани. Поставя се горната част на блата и се сиропира с останалия алкохол. Отстрани се намазва с отделения крем. Сметаната се слага да заври и в нея се изсипва шоколадът и маслото. Разбърква се хубаво, докато се получи хомогенна смес и се излива върху тортата. Украсява се по желание.

Благодаря на Йоли за прекрасната рецепта!

събота, 9 ноември 2013 г.

Лесна идея за салата от тиквички и патладжани

Както пише в заглавието, това е една лесна идея. И тиквичките и патладжаните стават много вкусни. Разбира се, може да направите само тиквички или само патладжани, не е задължително в комбинация. И двата продукта се приготвят и овкусяват по еднакъв начин. Давам продуктите за 1 доза. Само една препоръка от мен - като започнете да ги правите, си намерете някой да стои на котлона вместо вас 

Продукти:

около 500 г тиквички или патладжани
3 с.л. зехтин
сол

за овкусяване:
3-4 скилидки чесън
3 с.л. балсамов оцет
1 с.л. зехтин
копър - около 1/4 връзка

Зеленчуците се нарязват на кръгчета, посоляват се и се оставят за 30 минути да си пуснат водата и горчилката. Течността се излива и се поливат с 3 с.л. зехтин. Разбъркват се добре. Сух тиган се нагорещява и в него се изпичат тиквичките и патладжаните от двете страни. Чесънът се нарязва на много ситно и се смесва с нарязания  копър, оцета и зехтина. Изпечените зеленчуци се заливат с тази смес, разбъркват се и се оставят да престоят поне 12 часа преди консумация. 

четвъртък, 7 ноември 2013 г.

Пилешко филе на тиган

Продукти:

2 бр пилешки филета
2 чушки
100 г гъби
шепа маслини
1 домат или от консерва
50 г бяло вино
клонка розмарин
босилек
черен пипер
сол
бучка масло около 30 г

Количествата са ориентировъчни. Това имах и това сложих. Рецептата търпи импровизации и се приготвя много бързо. За около 20 минути ще имате много вкусна и бърза вечеря. .
Загряват се 2-3 с.л. зехтин и в него се поставят подправените със сол и черен пипер филета. Чушките се срязват леко по дължина и се добавят в тигана заедно с гъбите и маслините. Слага се розмаринът. Филетата се оставят да се запекат леко от едната страна, обръщат се и се прибавя нарязаният на ситно обелен домат. Прибавя се и виното и се оставя на слаб огън да остане само на мазнина. Накрая се добавя маслото, оставя се да се разтопи, като се разбърква. Поръсва се с босилек и сол на вкус. 

неделя, 3 ноември 2013 г.

Лучник с гъби или гъбник

Има ли такова нещо като гъбник или не? Не знам как е правилното име, но е много, много вкусно, както и да го кръстите.

Продукти:

За тестото:
1/2 кубче прясна мая
300 мл топла вода
около 500 г брашно
6 с.л. олио
1 с.л. сол
1 ч.л. захар

За пълнежа:
500 г гъби
4 стръка праз - бялата част
1 суха чушка
1/2 к.ч. олио
30 г краве масло
2 щипки мащерка
1 с.л. чубрица
джоджен на вкус - ако е пресен, е най-добре
черен пипер
сол

Замесва се меко нелепнещо тесто от изброените продукти и се оставя да втаса. През това време празът се нарязва на тънки лентички, гъбите на парченца. Олиото се изсипва в тиган и се добавя кравето масло. Слагат се на котлон да се загреят. Сипва се празът и се готви около3-4 минути. Добавят се гъбите и се задушават, докато останат само на мазнина. (Най-вероятно ще си пуснат малко вода, изчакайте я да изври.)

Сухата чушка се измива с топла вода и се нарязва на много ситно. Добавя се към гъбите заедно с всички подправки.  Когато тестото втаса, се разделя на две части - едната трябва да остане малко по-малка от другата. Оформят се две топки и отново се слагат да втасат. Пълнежът се оставя леко да се охлади. След като втаса отново тестото, се взима по-голямата топка и се разточва с диаметър по-голям от дъното на тавата - толкова, че да покрие и стените до горе. Поставя се в намаслена тава и хубаво се притиска с ръце по дъното и стените. Изсипва се пълнежът и равномерно се разпределя навсякъде. Разточва се и другата топка тесто - така, че да покрие гъбената смес. Краищата на двете кори тесто внимателно се притискат едни към други. По средата се правят два разреза, за да може плънката да "диша". Слага се  в незагрята предварително фурна и се пече на 170* до готовност. Като се изпече, се изважда от тавата, леко се напръсква с вода и се завива в честа кърпа. Оставя се поне 15 минути и тогава се разрязва.



събота, 2 ноември 2013 г.

Банички на тиган

Напоследък тези банички станаха много популярни в кулинарните форуми и блогове. Е, не им устоях, признавам си. Такива едни препеченки и вкуснички ми изглеждаха... Не се стърпях и ги направих и аз :)

Продукти:

500 г кори за баница
около 400 г сирене
3 яйца
около 150 г  краве масло

Маслото се стопява. Яйцата се смесват със сиренето. Корите се разделят на 3 части по 5 броя, т.е. от 5 кори се прави една баничка. Взима се тигана и дъното му се намазва с разтопено масло. Поставя се една кора, на която краищата остават навън, поръсва се със сирене и яйце и се полива с лъжичка-две масло. Поставя се втората кора и се поръсва по същия начин - със сирене и с масло. Така се редят петте кори. Върху петата отново се слага пълнеж и след това внимателно баничката се прихлупва с краищата. Загъват се краищата на две кори и се слега малко плънка, след това се загъват и останалите. Отгоре се полива с 2-3 лъжички масло. Тиганът се поставя на загрят котлон. Пече се около 5 минути, като се внимава да не прегори много и се проверява често. Обръща се и се пече и от другата страна. Обикновено след обръщането се изпича много бързо, така че внимавай те да не я изгорите. Готовата баничка се изважда, тиганът се охлажда леко и в него се приготвя следващата.
Много апетитни банички, чудесни за хапване по всяко време. 

петък, 1 ноември 2013 г.

Сиропиран тиквеник

Обичам есента с всички нейни прекрасни цветове, мъгли, дъждове и аромати. А тиквеникът е нещо, което неизменно свързвам с есента и с със спомени от детството си. Ароматът на тиква и канела се носеше навсякъде в къщата на село и приготвянето му беше цял ритуал. Баба правеше задължтелно по две тави - с канела и без канела, за всеки според желанията. Нейният си остава най-вкусният тиквеник, който някога съм опитвала. За съжаление обаче бях малка и точенето на баница тогава не беше сред приоритетите ми. Сега правя някакви опити, но не са толкова успешни, колкото ми се иска да бъдат. Може би ще се науча да ги разточвам толкова добре, колкото ми се иска, но дотогава няма да правя тиквеник с точени кори, защото наистина трябва да са много фини и ще използвам готови кори за баница.

Продукти:

около 1 500 г тиква (при мен бяха почти 1 800г)
500 г кори за баница
около 100мл олио
около 150 мл прясно мляко
около 100 г грис
100 г захар
ванилия
канела

За сиропа:
250г захар
400 мл вода


От водата и захарта се сварява сироп и се оставя да изстине напълно.
Тиквата се настъргва и смесва със 100 г от захарта (количеството захар зависи от вкуса ви и захарността на тиквата). При мен беше малко повече, защото и тиквата ми беше повече. Олиото се загрява и тиквата се задушава в него за кратко. Важно е да си запази цвета и да остане леко хрупкава, а не да стане на каша. Тъй като аз я сложих в тигана, а той не я събра цялата,  разделих тиквата и олиото на три части и ги задуших поотделно. Накрая събрах всичката тиква и добавих ванилия и канела на вкус.
Тавата, в която ще се пече тиквеника се намазва с мазнина и се слагат 2 от корите за баница. Поливат се с две супени лъжици прясно мляко, слагат се около 3 с.л. тиква или малко повече и всичко се поръсва с 1 с.л. грис. След това отново две кори, прясно мляко, тиква и грис и така докато се изчерпят продуктите. Завършва се с две кори за баница, които добре се намазват навсякъде с прясно мляко и се поръсват с малко грис. Тиквеника се нарязва с остър нож на квадрати и се пече в загрята на 180* фурна. След като се извади от фурната се залива внимателно със студения сироп и се завива с чиста кърпа да попие добре.
Рецептата видях тук.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...