четвъртък, 30 март 2017 г.

Цветница в Ловеч 2017 – празник на занаятите и приложните изкуствата

Цветница в Ловеч 2017 – очаквана, пъстра и млада, празник на цветята, изкуствата и занаятите. От края на деветнайсети век, та и до сега в дните на големите християнски празници Лазаровден и Цветница в гр. Ловеч се провежда панаир на художествените занаяти на площад „Тодор Кирков“ в кв. „Вароша“. Ловчалии пазят, популяризират и дообогатяват културните традиции.

За първи път в изложението на художествените занаяти по покана на Община Ловеч участие ще вземат като специални гости 10 майстори и творци с демонстрации. Гостите са от Габрово, Велико Търново, Троян и Калофер, за които ще бъдат изградени 4 шатри пред Младежкия дом.
Етнографският музей на открито „Етър“ – Габрово ще гостува в панаира на занаятите Цветница с майстора – кожухар Добринка Ненова. Тя ще ни представи изработването на традиционните български калпаци – шопски, тракийски, добруджански, македонски и съвременни дамски и мъжки шапки.



Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата – Орешак ще бъде гост на Пролетния празник Цветница с участието на майсторите Милена Петкова – дърворезба, Румен Георгиев – керамика и Стела Василева - иконопис.
Със съдействието на Национален музей „Христо Ботев”, Калофер, майсторката - плетачка Ани Захирева, ще ни представи калоферската дантела „Бялата магия“ на занаятите.
Членовете на творческия екип към факултет изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ - доцент Борис Желев, асистент Анастасия Тонкова-Шрьотле и докторантите Велина Сталева, Даниел Иванов и Весела Петрова ще ни представят витражни техники.
В изложението на художествените занаяти още 29 майстори ще демонстрират своите изделия.
Своеобразни домакини са ловешките майстори занаятчии, които имат ателиета на Покрития мост.
По стара традиция грънчарите заемат основно място в изложението, защото на Цветница в Ловеч всеки трябва да си купи керамично изделие и да го занесе вкъщи. Своята авторска керамика ще представят девет майстори грънчари.
Майсторите Димитър Терзиев и Десислава Владовска от Троян, майстор Ивайло Господинов от Димитровград и младата майсторка Марта Димитрова от Ловеч, докторант в Националната академия по изкуствата в София, ще демонстрират изработването на своята уникална керамика с грънчарското си колело.
Майстор Ралица Йовкова е четвъртото поколение на известния занаятчийски род Йовкови от гр. Троян. Тя ще демонстрира част от творческия процес при създаването на уникалната тънкостенната керамика, позната на ценителите на изящното изкуство и извън пределите на България.
Майсторите Бранимира Пейковска, Цветомир Велешки и Снежана Янева ще представя палитрата на техниките, с които се декорират керамичните съдове.
Майстор Бистра Вълева от гр. Ловеч ще демонстрира вплитането на керамични елементи, естествени минерали и камъни в процеса на създаването на колиета и обеци.


 
Традиционният занаят за гр. Ловеч кожарството ще бъде представен от четирима ловешки майстори: Анатоли и Мариана Тоневи, Светослав Русев и Десислава Василева ще демонстрират ръчната изработка на кожени изделия.
На Пролетния празник Цветница изработката на резба и художествена обработка на дърво ще представят трима майстори.
Майсторите Станимир Тинков и Димитър Колев от гр. Ловеч, и Сашо Иванов от гр. Кубрат ще представят изработването на авторска дърворезба.
Майсторът везбар Верка Николова от гр. Ловеч ще представи традиционните бодове във везбарството и характерните везбени български мотиви в изработката на детски ризки и магнити.
На Цветница в Ловеч всеки може да опита своята сръчност и да изработи свой уникален сувенир в ателиетата на майсторите приложници.
Майстор Стефка Тинкова от гр. Ловеч ще демонстрира рисуване на великденски яйца.
Майстор Ваня Григорова от гр. Ловеч ще ни зарадва с празничната текстилна декорация, която е подготвила специално за Цветница.
Майстор Иво Чехларов от гр. Ловеч ще представи демонстрации на технологията тифани за художествена изработка на стъкло.
Архитект Деница Янкова от гр. Ловеч ще изработва накити от полимерна глина, в които е вложила много любов, голямо търпение и чудновато въображение.
Майстор Стоянка Добрева от гр. Казанлък ще ни представи изработването на икони от дърво и надписването им с молитви, и направата на великденски яйца с мъниста.
Майстор Радка Вацева от София представя техниките рисуване и гравиране върху стъкло и рисуване върху коприна.
Калфа Иво Георгиев от Плевен ще представи уменията си при написване на име върху ориз.
За първи път на пролетния празник Цветница с демонстрации ще участват петима майстори, които ще представят своите занаяти.
Майсторът тъкач на „вълшебните нишки“ Рocицa Стaнeвa от гр. Варна ще участва в изложението на художествените занаяти със своя хоризонтален тъкачен стан. Гостите на празника ще могат да видят ръчното тъкане и изpaбoтвaнето на чepги, oвчapcки тopбички, чaнти, пaнa и дp. caмo oт ecтecтвeни мaтepиaли, пpeдимнo 100% вълнa и естествена кожа.
Майстор Екатерина Коцева ще демонстрира ръчната изработка на своите уникални ароматни, декоративни свещи. Тя е родена в Ловеч, член е на Ловешката занаятчийска камара. В своята работилница в гр. Габрово майсторката изработва богата гама от свещи, с голямо разнообразие от форми, тематични серии и колекции, подходящи за различни поводи и събития.
Майстор Ирина Йорданова е родена в Ловеч. Нейното ателие за художествено леене на свещи във вид на сладки изкушения е в София. Тя ще демонстрира различни техники за свещолеене, както и шприцоване на восъчни смеси под формата на сметана.
Майстор Мирослава Иванова е везбар. В нейното пъстро ателие на Покрития мост в гр. Ловеч може да намерите ръчно изработени ризи, покривки, карета, картички, бижута и гоблени. Тя ще представи изработката на бродирани бижута, торбички, картички, престилки и великденски яйца.
Калфа бижутерът Шабан Исмаил от гр. Варна ще представи изработването на украшения/накити от естествени цветя.

Потребителите на социалните услуги в Ловеч ще покажат изработеното от тях в подредени пред Младежкия дом шатри. На празника Цветница в Ловеч 2017 ще се представят Дневният център за деца и възрастни с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция и Дневният център за възрастни с тежки психични заболявания.
Майсторите с демонстрации ще организират детски работилници за най-малките гости на Пролетния празник Цветница.
При архитект Деница Янкова децата могат да изработят свои авторски бижута.
При майстор Екатерина Коцева малките творци могат да изрисуват своя уникална свещ.
При майстор Десислава Владовска и нейните дъщери малките майстори могат да усвоят умението за шарене на традиционна шарка върху керамична чиния.
При майсторите занаятчии с демонстрации, участници в Пролетния празник Цветница в Ловеч 2017 всеки може да опита своите творчески и майсторски умения. Всички изложени изделия на щандовете на майсторите занаятчии и на потребителите на социалните услуги може да бъдат и закупени.
 ЗАПОВЯДАЙТЕ В ЛОВЕЧ НА ЦВЕТНИЦА!

Материали и снимки: Община Ловеч и Туристически информационен център Ловеч.

сряда, 29 март 2017 г.

Козунак с кокосово мляко

Направих този козунак с кокосово мляко преди няколко дни и все отлагах да пусна публикацията. Но той се получи толкова сполучлив и вкусен, че наистина заслужава да получи малко слава. Ако по някаква причина търсите рецепта за козунак без прясно мляко, ето този наистина си заслужава. Не е веган, защото в рецептата има яйца, но по-нататък може да пробвам и такъв.

За да направя този козунак с кокосово мляко, се доверих на рецептата на Зори, която ме изкушава от доста време.Но си спестих плънката - първо, че аз не обичам бял шоколад и второ - у нас пък обичат чист козунак. Рецептата на Зори е с 1 кг брашно. Аз изпробвах рецептата в два варианта с по половин килограм - просто така се случи, че нямах цяло кубче мая, а не ми се ходеше до магазина... И замесих две теста - едното с половин кубче мая, другото със 7 г суха мая на Д-р Йоткер. Така си направих два козунака, които всъщност са си доста големи. Лично на мен повече ми хареса тестото, замесено със суха мая.
Ще дам рецептата така, както правих аз - за половин килограм брашно.



Продукти:

около 500 г брашно (на мен ми отиде малко повече)
200 мл кокосово мляко
50 мл хладка вода
7 г суха мая или половин кубче прясна
2 яйца
50 мл слънчогледово олио
100 г захар
ванилия - една капсула или 3 пакетчета
щипка сол

1 белтък за намазване
захар за поръсване

В хладката вода се разтваря маята с 1 с.л. от захарта и се добавя една супена лъжица брашно. Разбърква се, покрива се с кърпа и се оставя маята да се активира. Яйцата се разбъркват с тел с останалата захар и ванилията. Към тях се добавя кокосовото мляко. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Изсипват се яйчната смес, шупналата мая, добавя се солта. Замесва се тестото - така че да не лепне. След като се замеси, на 4 пъти по малко се добавя от олиото и тестото продължава да се меси, докато поеме хубаво всичката мазнина. Оставя се да втаса на топло.
Като втаса, тестото се разделя на 4 части, които се оформят на топки. Покриват се с кърпа и се оставят около 10 минути, за да се отпуснат. След това всяка топка се оформя на фитил с дължина около 50 см. Козунакът се оплита. Аз избрах да е кръгъл и се водих по обясненията на Ирма, които тя е дала много добре ето тук. Вие може да си изберете друга плетка.

 
Така приготвения козунак се намазва с леко разбития белтък и се поръсва със захар или семена/бадеми - по избор. Аз поръсих обилно със захар, защото у дома обичаме хубава захарна коричка.
След това се слага в незагрята фурна да се пече, като фурната се включва на 180 градуса. По този начин, докато фурната постепенно се загрява, козунакът втасва.
Ако е необходимо, за да не прегаря, като хване много лека коричка, го покрийте с хартия и продължете да печете.

Харесвам много тази рецепта, защото не е нужно тестото да се меси много и да втасва много дълго време, а резултатът е повече от прекрасен. На финала имаме много ароматен и пухкав, топящ се в устата козунак, който сме приготвили в домашни условия и знаем какво точно има в него. Рецептата бих определила като доста лесна за козунак.

Да ви е сладко!






неделя, 26 март 2017 г.

Глазирана сьомга


Тази рецепта за глазирана сьомга отнема много малко време да се приготви. Първо сьомгата се маринова за по-добър и богат вкус с много ароматна марината, от която после се прави глазура. Тя съдържа азиатски вкусове като соев сос, джинджифил, мед и чесън. Комбинацията от мед и соев сос създава прекрасен сладко-солен вкус, който се просмуква в сьомгата.
Сьомгата може да се маринова от 15 минути до 4 часа - в зависимост от времето, с което разполагате. Аз приготвих рецептата с котлети от сьомга, защото в случая разполагах с такива, но може да се приготви и с филе.

Продукти:

4 котлета сьомга
3 с.л. мед
80 мл соев сос
2 ч.л. ситно нарязан чесън
1 равна чаена лъжичка настърган пресен джинджифил
сол

3-4 с.л. прясно изцеден лимонов сок


Смесват се меда, соевия сос, чесъна, джинджифила и малко сол в купа и се разбъркват добре. С половината от тази смес се залива сьомгата, като се овалва много хубаво в нея и се прибира в хладилник поне за 15 минути (максимум до 4 часа).
Фурната се загрява на 180 градуса. Тавата за печене се застила с хартия за печене. Маринованата сьомга се поставя върху хартията и се поръсва с лимоновия сок. Пече се около 15-20 минути (в зависимост от дебелината на рибата).
За глазурата - останалата половина от маринатата се изсипва в малка тенджера или тиган (към нея може да се добави и тази, в която е маринована вече сьомгата, но тогава глазурата ще придобие лек рибен вкус). Довежда се до кипване, след което котлонът се намалява и маринатата се оставя да къкри за 4 минути. Сваля се от котлона и се оставя да се охлади, след което доста се сгъстява.
След като сьомгата се изпече, се сервира в чиния и се полива с готовата глазура. Поръсва се по желание със запечен на сух тиган сусам и малко магданоз. Много добре се комбинира с броколи.


сряда, 22 март 2017 г.

Панирана коприва


Приготвям панирана коприва в сезона вече дълги години. Става толкова вкусна и може да се хапва както за мезе, така и за основно, в зависимост от предпочитанията. За да направиш панирана коприва, може и да се опариш малко, но пък твърдят, че било здравословно :) Всъщност рецептите с коприва съвсем не са малко и освен панирана, може да си приготвите много вкусна супа, да я добавите към печен ориз, към яхния, да си я направите печена с яйца или пък на уникално вкусна каша (като тази на баба) :), на кюфтенца в различни комбинации, да я сготвите с леща или пък традиционната комбинация от троянския край с чукан боб... сигурно има и други варианти, които в момента не се сещам.

Аз я приготвям по тази рецепта, но вие можете да си направите и панировка с бира.

Продукти:

около 300 г връхчета от млада коприва
4 яйца
около 1 ч.ч. брашно
сол
1/2 ч.л. червен пипер
1/2 ч.л. сух джоджен (ако имате пресен, още по-добре - сложете около 1 пълна лъжичка)
1/2 ч.л. сух девесил (ако имате пресен, слагате повече)
черен пипер



Копривата се почиства и се бланшира във вряща  вода за 2 минути (може и повече 3-4-5, но на мен много ми харесва точно така, защото чудесно се запазва вкусът й). Изважда се и хубаво се подсушава с помощта на чиста кърпа или кухненска хартия. Съветвам ви да не изхвърляте водата от копривата, а да си измиете косата с нея например :)
Брашното се прави на много гъста каша с малко вода и сол. Яйцата се разбъркват с тел и към тях се прибавя брашното. Слагат се и подправките. Тук пак ще кажа, че е по-добре да ползвате пресни подправки, но е нужно да сложите по пълна лъжичка от тях. Разбърква се до хомогенна смес.
В тиган се загрява мазнина за пържене. Всяко връхче коприва се потапя в панировката и се слага в мазнината. Пържи се от двете страни до златисто. Изцеждат се върху салфетка от мазнината и тогава се сервират.
По желание може да приготвите сос с майонеза и кисело мляко като добавка на панираната коприва.



вторник, 14 март 2017 г.

Крем супа от червена леща


Рецептата за крем супа от червена леща е лесна и бърза за приготвяне. Освен това червената леща се понася по-добре от стомаха в сравнение с кафявата и може безпроблемно да се приема и от чувствителни стомаси. Още едно предимство е, че е белена и това я прави много бърза за приготвяне. Няма да пиша за полезните свойства на лещата, защото в нета има достатъчно информация и който се интересува, може да прочете. Само ще кажа, че е добре да присъства по-често в менюто ни, независимо под формата на какви ястия. Ето в този линк съм събрала няколко рецепти с леща, които са гарантирано вкусни и можете да разнообразите менюто си стях.

Продукти:

1 ч.ч. червена леща (чаша с вместимост 200 мл)
1 морков
1 глава лук
3-4 скилидки чесън (от по-малките, ако са големи - 2)
2 средни картофа
около 1 ч.л. настърган пресен джинджифил - или на вкус, може да сложите и повече, ако ви харесва
1 ч.л. червен пипер
1 с.л. доматено пюре
1/2 ч.л. куркума
1 - 2 щипки мащерка
1/2 ч.л. кимион (или на вкус)
6 ч.ч. вода или бульон - може зеленчуков, може и пилешки
сол

Червената леща се измива. Морковите и лукът се нарязват. Чесънът се почиства и нарязва на ситно. Картофите също се режат на кубчета.
В 2-3 с.л. загрята мазнина се изсипват лукът и морковите. Задушават се под капак докато омекнат добре.  Изсипват се картофите и чесъна и се разбърква хубаво. Оставят се да се готвят като се разбъркват около 2-3 минути. Добавя се червения пипер и се налива течността. Прибавят се лещата и  джинджифила и супата се вари на тих огън до готовност на всички продукти. Ако смятате, че супата е много гъста, може да добавите още малко вода или бульон - по ваш вкус. Прибавя се доматеното пюре и подправките. Посолява се. Готви се още 3-4 минути. Накрая се пасира и по купичките :)
Може да се поръси с пресен магданоз.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

неделя, 12 март 2017 г.

Бисквити с овесени ядки, орехи и шоколад


Тази рецепта за бисквитки с овесени ядки и шоколад е от серията бързо, лесно и много вкусно. С тях могат да се справят и децата и чудесно можете да се забавлявате заедно в кухнята. Те просто са вдъхновяващи и пристрастяващо вкусни! Чудесни са и за закуска, и за кафето, и чаят, а с прясно мляко са просто прекрасни. Не е нужно да купувате бисквитки с овесени ядки и шоколад от магазина, можете просто и лесно да ги направите вкъщи.

Продукти:

използвам чаена чаша с вместимост 200 мл

1 ч.ч. краве масло на стайна температура
1 ч.ч. кафява захар
1/2 ч.ч. бяла захар
2 яйца
2 ванилии
1 1/4 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. сода
1 щипка сол
250 г овесени ядки или 3 ч.ч.
1 ч.ч. нарязани на ситно орехи
1 ч.ч. шоколад на капки или пък просто нарязан на ситно



В голяма купа маслото се смесва с двата вида захар и се разбърква до пухкава смес. Прибавят се яйцата едно по едно, като след всяко сместа внимателно се разбърква. В друга купа се смесват брашното, содата, солта и ванилията. Изсипват се постепенно към маслената смес, като се разбърква добре. Прибавят се овесените ядки, орехите и шоколада и сместа се обърква много хубаво. Получава се доста гъсто тесто.


От него се взима по една чаена лъжичка, оформя се на топчета и се поставят на разстояние в покрита с хартия за печене тава. 


Бисквитките с овесени ядки и шоколад се пекат в загрята фурна на 180 градуса около 10-12 минути. 


неделя, 5 март 2017 г.

Сладкиш с канела и заквасена сметана


Ако си търсите рецепта за вкусен сладкиш, който да е приятна компания за вашето кафе или пък да закусите с него, а защо да не си похапнете и без повод, попаднали сте на точното място. Този сладкиш с канела и заквасена сметана е много ароматен и много, много пухкав и вкусен. Освен това сладкишът се приготвя много лесно и  рецептата е подходяща и за начинаещи.
Сладкишът ще се хареса на всички вас, които обичате прекрасния аромат на канела и е добра идея за десерт, който да приготвите за вашите гости.

Продукти:

чаена чаша с вместимост 200 мл
тава за печене 30/30 см

125 г краве масло на стайна температура
1 ч.ч. захар
3 големи яйца
200 г заквасена сметана
200 г кисело мляко
2 1/2 ч.ч. брашно
1 равна ч.л. бакпулвер
1 равна ч.л. сода
1 щипка сол
1 капсула ванилия

1/4 ч.ч. кристална захар
1/4 ч.ч. кафява захар
1 1/2 ч.л. канела

За глазурата:

1/ ч.ч. пудра захар
1-2 с.л. прясно мляко


Маслото се разбива със захарта на пухкав крем. Към него се добавят яйцата едно по едно, като след всяко сместа се разбива, докато го поеме добре. Брашното се смесва със содата, бакпулвера и солта. Добавя се половината от него и сместа се разбива добре. След това се слагат сметаната и киселото мляко, отново се разбърква, слага се останалото брашно. Разбърква се хубаво.




Тавата се застила с хартия за печене и се намаслява много леко.
Двата вида захар и канелата се смесват.

Половината от сместа се изсипва в тавата. Отгоре се поръсва 2/3 от канелената смес. След това внимателно се покрива с останалото тесто. Тъй като тестото е по-гъсто от нормалното за кекс и е лепкаво, трудно се разстила върху канеления слой. Затова може внимателно лъжица по лъжица да го прехвърлите в тавата и да размажете, докато се разпредели равномерно. Отгоре се поръсва останалата канелена смес.


Пече се в загрята на 180 градуса фурна, докато придобие златист загар. Проверява се с клечка дали е изпечен.

За глазурата се смесва пудрата захар с 1 лъжица от млякото и се разбърква. Ако е необходимо, се добавя още малко от млякото, за да стане достатъчно течна, за да можете да я разпределите върху сладкиша.  С помощта на лъжица глазурата се поръсва върху сладкиша с канела и заквасена сметана.
Готовият сладкиш може да се консумира както топъл, така и охладен. Аз не издържах и и го срязах още топличък. :)

И за финал - едни прекрасни теменужки.



четвъртък, 2 март 2017 г.

Супа от спанак


Обичате ли супа от спанак? Моля ви, не отговаряйте отрицателно, ако не сте пробвали тази рецепта. Правила съм няколко вида спаначени супи, но тази се оказа най! Поне за моя вкус е великолепна. Напоследък много ми се похапваше нещо зелено. А копривата като че ли още я няма много (утре отивам на разузнаване). Затова заложих на спанак. Той е съвсем достъпен в момента на пазара и всеки може лесно и бързо, и на добра цена да се сдобие с него. Вариантите за приготвянето му наистина са много - от спаначена супа, през кюфтета от спанак, баница, ориз със спанак,  до... пиле с ориз и спанак или пък агнешко със спанак, че и още много :)

Продукти:

200 г пресен спанак
1 малка глава лук
1 морков
3 с.л. олио
2 малки картофа
1 к.ч. фиде (не пълна)
1 к.ч. домати от консерва или настърган пресен домат
1 1/2 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
джоджен
черен пипер
сол

1 яйце
3 с.л. сок от лимон
1 ч.л. натурално нишесте



Спанакът се почиства и измива много хубаво.
Лукът и морковът се нарязват и се задушават в загрятата мазнина. Прибавят се брашното и червения пипер, разбърква се хубаво и се налива вода - около 1,5 л. Добавя се спанакът и се оставя да заври. През това време се обелват картофите и се нарязват на ситно. Добавят се към врящата супа. Готви се докато картофите омекнат леко и се добавя фидето. Оставя се да ври, докато картофите и фидето се сварят добре и се прибавят доматите и подправките. Вари се още около пет минути и се отмества от огъня.

Оставя се за около 10 минути да поизстине и се застройва. За застройката се смесват яйцето, лимоновият сок и нишестето и се разбъркват много добре с тел в голяма купа. Сипва се по малко от супата към застройката, като се разбърква добре (4-5 черпака са достатъчни) и цялата смес се връща обратно в тенджерата.  Разбърква се и се оставя около 15 минути без капак, за да не се пресече застройката.





сряда, 1 март 2017 г.

Разядка от печени чушки или Мухамара

Днес ви предлагам една рецепта за разядка от печени чушки, която може да обогати постното меню на всички, които спазват пост (нищо, че на снимката има яйца - те не участват в рецептата). Разбира се, разядката е вкусна не само за постещите, а и за всички, които обичат такъв тип похапване - нещо да намажат, нещо да потопят :)
Надявам се вие да не ме питате защо си кръщавам мухите преди да ги готвя и защо точно тази муха се казва Мара :) Всъщност рецептата за разядката идва от Близкия изток и това е името й. 

Приготвя се много лесно, само трябва да набавите необходимите продукти. Аз я направих в малко количество и по мой вкус, тъй като у дома само аз консумирам подобен тип храна, но ако ви хареса, може да увеличите продуктите.

Продукти:

4 броя печени червени чушки (по-добре пресни, но извън сезона са от буркан)
2/3 ч.ч. трохи от ръжен хляб (може да се използва и друг вид)
1/2 ч.ч. орехи
1 с.л. сос от нар
1/2 до 1 ч.л. смлян кимион
1/2 ч.л. лют червен пипер
50 мл зехтин
1 с.л. лимонов сок (може и повече - на вкус)
от 2 до 4 скилидки чесън
1/2 ч.л. сол



Ореховите ядки се запичат на сух тиган, след което се счукват но ситно. Чушките се нарязват на парчета и  всички съставки без зехтина се слагат в блендер или робот. Пасират се. Не е нужно сместа да става много фина, по-хубаво е да се усещат парченца. Накрая се добавя зехтина и се разбърква.

Да ви е вкусно!

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ!
Бъдете живи и здрави, бели и червени, а сърцата ви винаги да преливат от щастие и любов!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...