понеделник, 25 юни 2018 г.

Чийзкейк с лимон и боровинки


Днес ви представям една рецепта за чийзкейк с лимон и боровинки, която избрах да приготвя за скромен празник у дома тези дни. Рецептата реших да приготвя още в момента, в който я видях в този блог. Леко я промених, но пак се получи чудесен вкус.
Този чийзкейк е печен. Знам, че като че ли има повече фенове на чийзкейк без печене, но този наистина се получи доста добре. Да знаете, че ухае невероятно и вкусът му  е много добре балансиран. Има от всичко - и сладост и лека кисела нотка и аромат на боровинки и масло.
Прави се доста лесно и сравнително бързо.



Продукти:

300 г маслени какаови бисквити (или други, по ваш избор)
100 г краве масло

600 г крема сирене (аз използвах българско)
300 г захар
200 г заквасена сметана
5 яйца
настъргана кора от един лимон
сок от 1/2 лимон
3 ванилии
100 г боровинки



Фурната се загрява на 180 градуса.
Бисквитите се смилат на фини трохи и към тях се прибавя внимателно разтопеното масло, като се разбъркват много хубаво, така че трохите да попият равномерно цялото масло.
Бисквитите се изсипват на дъното на форма за торта с диаметър 26 см и се притискат много добре, като се оформя борд леко нагоре по стените. Поставят се в загряната фурна и се пекат около 7-8 минути.
Крема сиренето се слага в голяма купа и към него се прибавя захарта. Разбива се с миксер, докато се смесят добре. Прибавят се яйцата едно по едно и сместа се разбива добре. Накрая се изсипва и заквасената сметана и се разбърква до гладкост. Прибавят се ванилията, лимоновите сок и кора и боровинките. Разбърква се хубаво, като се внимава да не се намачкат плодчетата.
Сместа се изсипва върху хрупкавата бисквитена основа. Пече се в загряна фурна около 50 минути.
Преди сервиране се оставя да се охлади добре. 

сряда, 20 юни 2018 г.

Пиле с картофи и зеленчуци на фурна


От просто пиле с картофи и зеленчуци на фурна, тази рецепта се превърна в много, много, много любима у дома. Беше си чиста проба експеримент, но доста успешен. Правих я миналата седмица пробно, ей така, без определени очаквания. На финала реших спонтанно да добавя 2 лъжички сладко от вишни, които ми бяха останали от прясно приготвеното тазгодишно сладко. Резултатът се оказа одобрен и изяден за норматив. Днес реших да повторя. Само че не ми се отваряше бурканче сладко за две лъжички. И понеже днес купих пресни боровинки, бързо смених сладкото с тях. Каквото и сладко да решите да сложите от двете, няма да сбъркате. Но не го пропускайте. Придава страхотен вкус. Накрая се получава вкусно, пикантно и много ароматно ястие. Ако не обичате люто, пропуснете лютите чушки. Ако пък обичате, преценете колко люто можете да понесете и сложете толкова чушки, колкото решите. Разбира се, в зависимост от тяхната лютивина.

Преди да започна за пиша рецептата за пиле с картофи и зеленчуци, искам да уточня, че аз смесих 2 с.л. с връх боровинки с 2 с.л. кафява захар и ги загрях за почти минута в микровълновата. Но спокойно можете да използвате сладко от вкусните плодчета.



Продукти:

около 1 кг пилешко, нарязано на не много големи парчета

За мариноване:

2 с.л. зехтин
1 с.л. Уорчестър сос
1 с.л. сос от нар
2 с.л. балсамов оцет
2 скилидки чесън, нарязан на ситно
1 ч.л. пушен червен пипер
1 ч.л. черен пипер
сол

Още:

1 кг дребни картофи
200 г моркови
около 400 г тиквички
300 г гъби
1 голям домат
1 зелена чушка
1 глава лук
2 люти чушки
6 резенчета лимон
2 с.л. зехтин
1 с.л. риган
1 ч.л. червен пипер
3-4 стръка магданоз
черен пипер
сол
1/2 ч.ч. топла вода
2 ч.л. с връх сладко от боровинки или вишни

Независимо от дългия списък продукти, пилето с картофи и зеленчуци се приготвя много лесно.

Първо се започва с мариноване на пилето. За целта пилешкото месо се почиства, нарязва и измива. Подсушава се и се маринова, като се смесват всички изброени съставки горе и парчетата пиле се овалват хубаво в маринатата в голяма купа. Прибира се в хладилник и се оставя за 2-3 часа (може и повече).
Следват картофите. Ако са пресни, не е нужно да се белят. Просто ги изчеткайте хубаво и измийте добре. Ако са стари, тогава ги обелете. Оставят се цели. Всички зеленчуци и гъбите се режат на едри парчета и се слагат в тава. Лютите чушки се режат на 2 по дължина и се прибавят към останалите зеленчуци. Слагат се и резените лимон и всичко се подправя добре с изброените подправки и зехтина и се разбърква така, че всяко резенче да се чувства добре подправено.



Отгоре се подреждат парчетата пиле.  В купата трябва да е останала малко от маринатата. Към нея се прибавя топлата вода и сладкото и се разбърква добре. Внимателно с лъжица се полива пилето отгоре, като сокът се стича в тавата.



Така приготвеното ястие се завива с фолио и се слага да се пече в загряна на 180 градуса фурна. Пече се около час с фолиото, след което то се премахва и ястието се връща обратно да се запече до апетитен загар и готовност на всички продукти. Накрая се образува сосче, което е много вкусно и пикантно.



събота, 16 юни 2018 г.

Сладко от бели череши

Сладко от бели череши с цели плодове! Боже, това не е просто сладко! Това е магия, това е изкушение, това е вкусът на живота... Вкусът на сладкото от бели череши препуска през спомените ми от детството неспирно и немирно, оставяйки ме без дъх! Понякога, когато бяхме деца, получавахме подарък бурканче от семейни приятели и това беше истински празник за мен! Но признавам си, от дете не бях опитвала сладко от бели черешки. И ето, в сряда, докато обикалях пазара в Ловеч, видя на едно място да продават скъпоценните бели плодчета. Доста се чудих дали да взема, защото малко преди това бях купила вишни за сладкото в предната публикация. Направих обиколка и все пак се върнах при белите череши. Съжалявам, че купих само килограм и половина. Не знаех дали ще го докарам като това в спомените. Но вече знам и следващия път, в който попадна на тях, ще купя отново.



Всъщност сладкото се прави много лесно. Както и повечето видове сладка. Само трябва да внимавате да не го преварите, защото ще стане една гъста лепкава маса, която не е изобщо приятна за хапване.

Продукти:

1,5 кг бели череши
1 кг захар
1 ч.л. лимонена киселина



Черешите се измиват, почистват се от дръжките и от костилките. Поръсват се със захарта и се прибират в хладилник за няколко часа. Моите череши стояха цяла нощ и сварих сладкото на следващата сутрин. Понеже черешите не си бяха пуснали достатъчно сок, се наложи да добавя към тях 150 мл вода. И така, черешите се слагат да врат на слаб огън. Оптенват се често, за да се получи хубав и бистър сироп. Периодично се разбъркват внимателно, за да не се намачкат плодчетата.
Сладкото се вари, докато капка от сиропа, капната върху чиния запази формата си и не се разлива. Пак казвам, внимавайте да не изпуснете момента и да го преварите.
Добавя се лимонтозуто и се вари още 2-3 минути. Насипва се в чисти и сухи бурканчета, които се обръщат надолу с капачката. Аз ги завивам и с 2 кърпи и ги държа така, докато изстинат напълно.


петък, 15 юни 2018 г.

Сладко от вишни


Едно от любимите ми домашни сладка е сладкото от вишни. До скоро първенец за мен беше сладкото от смокини, но сладкото от вишни достойно го конкурира. (Да не ви обяснявам, че имам съвсем ново сладко фаворит, което ще споделя в следващата публикация...) интересно как се променят вкусовете и това, което съм харесвала много тооолкова дълго дреме, отстъпва място на други вкусове. Чудесно е да си имате в шкафа няколко бурканчета сладко от вишни. Дали ще го използвате за палачинки, за сладкиши, за добавка съм сладолед или просто ще си хапнете на филийка с масло зависи изцяло от вас. Аз мога да си хапна и просто ей така, директно от буркана. Хахах! А, да! И с цедено кисело мляко е върхът!
Досадното при приготвянето на сладкото от вишни е почистването на плодовете. Заредете се с доза търпение и около час време за целта. 
По принцип, когато приготвям сладко, рядко спазвам съотношение между плодове и захар 1:1. Но в случая на сладкото от вишни, това за мен е задължително, заради киселината на подовете. 



Продукти:

2 кг вишни
2 кг захар
1 ч.л. лимонена киселина

Вишните се измиват, почистват се от дръжките и им се премахват костилките. Аз използвам онзи уред за премахване на костилки, но успешно можете да ги извадите и с безопасна игла или фиба. 
Почистените плодове се поръсват със захарта и се разбъркват. Оставят се в хладилник за 7-8 часа. След като ги извадите, ще бъдат пуснали доста сок.



За приготвянето на сладко от вишни не е нужно да се налива вода, тъй като плодовете са си пуснали доста сок, но все пак, ако нямате време да чакате и ще варите сладкото веднага, налейте 1 чаша вода. Ако вишните ви са били в съд различен от тенджера, вече може да ги сложите в подходяща тенджера, в която да сварите сладкото.
Слагат се да врат на слаб огън. Сладкото се отпенва постоянно, докато се образува пяна и се разбърква периодично. 
Сладкото се вари докато капка, капната в суха чиния спре да се разтича. Също така може да забележите, че сиропът ще промени леко цвета си към карамелено. Това е сигурен признак, че сладкото вече е готово и трябва да го отстраните от котлона. 
Накрая се прибавя лимонтузуто и сладкото се вари още 2-3 минути с него.
Насипва се горещо в предварително подготвени сухи бурканчета, които се затварят веднага и се обръщат с капачката надолу. Аз ги завивам с 2 кърпи  и ги оставям да стоят така, докато изстинат. Чак след това прибирам в шкафа. 


понеделник, 11 юни 2018 г.

Тетевенска саламура


Тетевенската саламура е вид рибена чорба, която е характерна за района на Тетевен, както е видно от името й. И в други райони на страната се приготвя рибена саламура (най-често в населените места около р. Дунав), но тя се прави по малко по-различен начин. Отдавна се каня да я направя, но след като преди няколко месеца я опитах в Тетевен, съвсем й наближи времето. Всъщност това е една простичка рецепта само с няколко съставки, но пък е толкова вкусна!
При нея специфичното е, че се приготвя с повечко домати и рибата се пече на жар, скара, ламарина или в краен случай тиган, преди да се сложи вътре. Вкусът е е доста солен, кисел и лют едновременно. Супата е подходяща за консумация както топла, така и студена. Идеална за след тежка нощ :).
Обикновено тази рецепта се приготвя с прясна речна риба. Има твърдения, според които трябва задължително да се прави с  пъстърва, пъстърва в комбинация с други по-дребни рибки, а има и такива, според които рибата трябва да е само дребна. Също така могат да се срещнат варианти с пресни домати, които се изпичат преди да се прибавят в супата, със сурови домати или пък  само с консервирани домати, вариант, който избрах и аз по препоръка на Йоли. Друго важно нещо е прибавянето на 2-3 речни рака. Ако има. Аз нямах и я приготвих само с пъстърва, защото не се сдобих с раци...

Всъщност, стига съм плямпала. Преминавам директно към рецептата, така както я направих аз.



Продукти:

2 бр. пъстърва
500 г цели домати от консерва
3 люти чушки (може и повече и по-малко - зависи колко люто обичате)
2-3 скилидки чесън
1/2 връзка копър
оцет (или мен 2 1/2 с.л.)
сол

Доматите се обелват и намачкват. Не е нужно да се пасират, само се намачкват добре. Смесват се с около 1,2 л вода в тенджера и се слагат да заврат със сол. В същото време на жар, скара, ламарина или грил тиган се запича рибата от двете страни. Там се слагат и лютите чушки да се запекат. Ако имате и раци, сложете 2-3 броя също да се изпекат. Не е нужно да печете рибата дълго. Тя по принцип се готви бързо, а в случая ще се готви и още малко в супата.
Запечената риба се пуска във врящите домати директно от скарата, както е гореща. По принцип тетевенци казват, че трябва да се чуе един характерен звук при докосването на горещата риба и течността, нещо като "фъссс". Освен рибата, вътре се пускат и лютите чушки, както са цели.
Така чорбата се оставя 2-3 минути да ври. След това рибата и чушките се изваждат. Рибата се почиства от костите и се накъсва на парчета заедно с кожата. Лютите чушки се почистват от семената, а може и от ципите, за да не стане прекалено люта супата.
Ако използвате дребни рибки, може да ги оставите директно цели и да пропуснете обезкостяването.
Рибата и чушките се връщат в супата. Ако прецените, че е нужно, може да долеете още малко вода. Оставя се да ври още 20-30 минути.
Чесънът се нарязва на ситно и се прибавя десетина минути преди края на варенето на чорбата.
Накрая тетевенската саламура се подправя с оцет на вкус и се поръсва с нарязания копър.


На финал, за да видите нагледно как се прави тетевенската саламура, ви споделям това видео, в което Йоли я приготвя и дава подробни разяснения за нея.



събота, 9 юни 2018 г.

Плакия от тиквички


Рецептите с тиквички могат да бъдат толкова разнообразни, стига да имате желание да си готвите с тях. Днес ви представям рецепта за плакия от тиквички, взета от книгата на София Смолницка с малки изменения. Досега не бях приготвяла плакия от тиквички и се изненадах приятно от свежестта и лекотата на ястието. Лимонът допълва чудесно вкуса, ако се чудите какво е мястото му в рецептата.

Продукти:

1 кг пресни тиквички
3 моркова
1/2 глава целина
2 връзки пресен лук (замених с 1 глава стар)
2-3 домата
1 с.л. брашно
1/2 лимон
1/2 връзка магданоз
1/2 връзка копър
черен пипер
сол
1/3 ч.ч. от 200 мл олио  или зехтин



Морковите, целината и лукът се нарязват на ситно. Задушават се до омекване с 3-4 с.л. мазнина и 1-2 с.л. вода. Тиквичките се измиват и се нарязват на кръгчета. Посоляват се. Подреждат се в намазана с мазнина тавичка, като се застъпват една с друга като керемидки. Върху тях се изсипват задушените зеленчуци, смесени с черния пипер, копъра и магданоза.
Така приготвеното ястие се покрива с нарязаните на кръгчета домати и резени лимон. Залива се с останалото олио. Слага се да се пече за десетина минути в загряна фурна на 180 градуса. Изважда се и се залива с 1/2 ч.ч. гореща вода. Връща се да се пече още около 20 минути.
Брашното се размива с 1/2 ч.ч. вода и ястието се залива с него.
Връща се във фурната и се пече до готовност на зеленчуците.


четвъртък, 7 юни 2018 г.

Щъркелово гнездо на 10!!!


Неусетно изминаха цели 10 години от момента, в който написах първата буква в Щъркелово гнездо. 10 години всеотдайност, труд, постоянство, любов и истинска страст!
Днес няма да пиша дежурните неща, които обикновено се пишат по такъв повод.
Ще ги пропусна.
Само простичко искам да благодаря на моите читатели и на тези, които опитват рецептите тук и ми се доверяват за приготвянето на поредната вечеря. Благодаря ви от сърце, защото ако не бяхте вие, нямаше да оцелея цели 10 години! И нямаше да се развивам по този начин.
10 години са дълъг път... Но извървян неусетно, защото удоволствието, което ми носи писането тук е огромно.
А в момента, случайно или не, се занимавам с още нещо, за което реших да ви разкажа точно на този ден.
В последните дни посещавам ДЦДВУ към сдружение "Закрила" Ловеч, където с младежите се учим на много неща. Месихме тесто, разбивахме с миксер, правихме бисквитки и соленки, учим се да правим кексчета и хапки и разни други неща.
Удоволствието да се работи с тях е изключително голямо и усещането е удовлетворяващо. Винаги отивам с усмивка, а те ме посрещат с прегръдка :)
Бих искала да благодаря на Мария Недялкова за поканата да работим заедно!

Сега ще ви покажа малко снимки от съвместната ни работа и изчезвам, защото днес ще правим баница и още нещо :)















петък, 1 юни 2018 г.

Супа от тиквички


Как да устоиш на тиквичките, които вече те преследват от всеки ъгъл? Как? Аз не мога. Всяка година има един период от около месец, в който много често приготвям тиквички. Докато им се наситя. Вчера се сетих, че не съм приготвяла супа от тиквички за блога и веднага се взех в ръце. И ето. Имаме я. Супа от тиквички. Прекрасна, много, много вкусна, макар и с доста обикновени продукти. На всичкото отгоре се приготвя и много лесно и бързо.

Продукти:

1 по-голяма тиквичка или две мънички (около 450 г)
1 глава лук
1 морков
2 -3 дребни картофа
2-3 скилидки чесън
3 с.л. ориз
2 с.л. олио
1 с.л. масло
1/2 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол

3 с.л. кисело мляко
1 яйце
3 с.л. сок от лимон
1 ч.л. нишесте

1/2 връзка пресен копър
пресен магданоз



Лукът и морковът се нарязват. Тиквичката и картофите също се режат на кубчета.
Загрява се олиото с маслото. (Не пропускайте да добавите маслото в рецептата. То до голяма степен е виновно за добрия вкус.) Изсипват се лука и морковите и се готвят, докато омекнат. Прибавят се тиквичките и картофите. Разбърква се и се готви още минута-две. Налива се около 1,2 литра вода. След като супата заври, огънят се намаля, така че да ври леко. Прибавя се ориза и се разбърква. Слага се солта и червения пипер. Добавя се и чесъна. Готви се до готовност на зеленчуците и ориза. Накрая се подправя с черен пипер.
Когато всичко е сварено, супата се отмества от котлона.
Киселото мляко се разбива с щипка сол, така, че да не остават бучки. Добавя се към супата и се разбърква.
Яйцето се смесва с лимоновия сок и нишестето. Бърка се хомогенна смес.
След това супата се застройва, като към яйцето се сипва по много малко от течността на супата и се бърка енергично. И така, докато сипете 3-4 черпака. След това тази смес се връща обратно в тенджерата и отново се разбърква. Оставя се да постои около 15 минути без капак, за да не се пресече застройката и се прибавят пресните подправки.
Супата от тиквички обича копър, ако и вие го обичате, не го пестете.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...