вторник, 31 декември 2019 г.

Жу-жу погача


Изпращаме 2019-та година с тази интересна маслена погача, която не знам защо, се нарича Жу-жу погача. Преди време я видях в едно видео и идеята ми хареса. После прегледах в нета и видях, че има и други рецепти и не всички погачи изглеждат като тази в клипчето. Сега ще споделя аз как я направих. Тъй като във видеото се вижда, че се използва форма за торта, но лично на мен не ми стана ясно с какъв размер, реших да ползвам средната, която имам - 26 см. Когато започнах да подреждам погачата, ми стана ясно, че формата ще е голяма и моята жу-жу погача няма да изглежда точно като на клипчето. Обаче не ми се занимаваше да мажа 24-сантиметровата форма и да местя в нея и така моята погача си остана в по-голямата. Това не е драма. От друга страна пък питката се изпече много добре, тъй като не стана прекалено висока.
Така че, ако решите да правите тази питка, имайте предвид моите бележки и сами преценете какъв резултат искате да постигнете.

Иначе в оформянето няма нищо сложно. Само че в рецептата се вижда, че маслото, което посочват е 200 грама, обаче ясно личи и че не го използват всичкото. Аз реших да го намаля на 100 грама и пак ми остана малко разтопено, което ще отиде на баницата тази вечер. Затова по-долу в продуктите съм написала 80-100 грама. Също така аз обичам да си замесвам по друг начин питките и не съм спазила техния начин, но вие направете така, както ви е по-лесно. Аз почти винаги си активирам маята предварително и след това замесвам тестото.



Продукти:

200 мл прясно мляко
200 мл вода
2 яйца
4 с.л. олио
30 г прясна мая
2 с.л. захар
1 равна с.л. сол
около 800-900 грама брашно (на мен ми отидоха малко повече от 850)

80-100 г краве масло
сусам за поръсване

Смесват се водата и млякото и се затоплят леко. Към тях се прибавя маята и захарта. Разбърква се с телена бъркалка и се добавят 3-4 с.л. брашно. Отново се разбърква и се оставя маята да се активира, докато хване "шапка".
Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Там се слагат яйцата, солта и олиото. Изсипва се и активираната мая. Замесва се меко нелепнещо тесто. Както често съветвам, не слагайте цялото брашно от началото, а добавяйте по малко и месете докато тестото ви хареса.
Така замесеното тесто се разделя на 8 равни части, които се оформят на топчета. Завиват се с чиста кърпа и се оставят да втасат.



След това се взима едно топче се разточва на кора с диаметър около 15 см. Намазва се хубаво с разтопено масло. Точи се второ топче, което се поставя върху първото и също се намазва с масло. Така се постъпва с всички топчета, като накрая последната кора не се маже. Тази купчинка се покрива с кърпа и се оставя да втаса около 15 минути. След това се разточва на по-голяма кора, която се оформя на правоъгълник с размери около 25 на 35 см.
Разрязва се на квадрати със страна около 4 см.
Формата за печене се намазва хубаво с масло. Започва се подреждането на погачата, като на дъното в средата се слагат крайните безформени парчета, а после се подреждат останалите, както може да видите във видеото тук.


Така оформената питка се покрива и се оставя да втаса отново около 20 минути.
Накрая погачата се намазва с още от разтопено масло и се поръсва със сусам.
Пече се в загрята фурна на 180 градуса до готовност.
След като я извадих от фурната, аз я намазах с още от маслото, което ми беше останало и я покрих с кърпа.
Трябва да ви кажа, че питката при мен не омекна отгоре и отстрани, а остана с хрупкава коричка. Това е.

Пожелавам ви от сърце весело посрещане на Новата 2020-та година! Нека да е здрава, мирна, много щастлива и успешна за всички нас!

понеделник, 30 декември 2019 г.

Баница с месо


Тази баница с месо правих още миналия месец, но по принудителни причини не успях да я запиша. Обаче тази рецепта за  баницата с месо се получи много сполучлива и затова ще я споделя с вас. Още повече, че  обещах рецептата още тогава. Е, доста позакъснях, но ето, тя е факт.
Има различни рецепти за баница с кайма или мляно месо, но тази е с доста богата плънка и на практика спокойно човек може да обядва или да вечеря с нея. А всъщност тази рецептата за баница с месо заслужава да бъде и на празничните маси, независимо по какъв повод ги приготвяме. Баниците заемат сериозно място на нашата трапеза, независимо с какъв пълнеж са, а в блога можете да намерите различни и разнообразни рецепти за тях. Както за такива с готови кори, така и за такива с домашно тесто - дърпани или точени. Можете да ги откриете в този линк https://ilrai.blogspot.com/search/label/%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8
Другото, което искам да кажа преди да напиша рецептата е, че се получава доста голяма баницата. Така че преценете сами количествата.

Продукти:

500 г кори за баница
500 г смляно месо
250 г гъби
2 глави лук
100 г бекон
200 г кашкавал
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. ритан
1 к.л. мащерка
черен пипер
сол

За заливката:

200 г заквасена сметана
400 г кисело мляко
4 яйца
1 бакпулвер - 10 грама



Приготвянето на баницата с месо започва с подготовката на продуктите. Необходимо е лука, гъбите и бекона да се нарежат на ситно. Кашкавалът се настъргва на едро ренде.
В 4 с.л. мазнина се запържват лука. Добавят се и гъбите. Слагат се мляното месо и бекона. Готвенето продължава при непрекъснато бъркане, докато каймата стане на трохи и омекне.
Измества се от котлона и се прибавят подправките.

Тава с диаметър 30 см. се намазва с мазнина. Поставят се 2 кори и върху тях се сипва от плънката. Поръсва се малко от кашкавала. После се поставят още 2 кори, плънка, кашкавал и така се редуват до изчерпване на продуктите, като накрая се завършва с 2 кори за баница.
Така приготвената баница се нарязва на квадрати.

Приготвя се заливката. За целта яйцата се разбиват с тел. Към тях се прибавят заквасената сметана, киселото мляко и бакпулвера. Всичко се разбърква много добре. Баницата с месо се залива с тази смес.
Пече се в предварително загряна фурна на 180 градуса докато хване апетитен загар.

Баницата е вкусна както топла, така и студена.

Адаптирано от тук.




петък, 29 ноември 2019 г.

Картофена крем супа


Крем супата от картофи вероятно е една от най-известните, правени и консумирани крем супи. Някои казват, че си спомнят крем супата от картофи от столовете от едно време или от детските градини, но аз нямам такива спомени. Казах здравей на крем супите чак когато отидох като ученичка за първи път в чужбина. Аз много обичам крем супи, но за съжаление домочадието не им е много голям фен и рядко ги приготвям. Но тази рецепта е по молба на другарче и затова се постарах с нея. Истината е, че картофената крем супа може да бъде доста семпла, но пък аз обичам крем супи, богати на вкусове и аромати и затова я приготвих специално за моя вкус. Надявам се да се хареса и на вас.
Набързо ще спомена варианти за приготвяне, преди да напиша моя. Бихте могли да си сварите зеленчуците, които са в тази рецепта, да ги пасирате и да приключите с приготвянето. Също така има вариант на супа само от картофи, масло и прясно мляко, но на мен ми е по-вкусно с повече зеленчуци. Има варианти, в които картофите се сваряват, прецеждат се от водата, пюрират се и към тях се прибавят прясно мляко, а в някои случаи масло и сметана. Е, моята и такава не е. Различни хора, различни вкусове, различни супи. Това е положението. Също така, ако имате хубав пилешки или зеленчуков бульон, залейте с него картофите при варенето. Ако нямате, не е драма, сложете вода. Друго, което искам да кажа е, че аз избирам да задушавам предварително зеленчуците за кратко. Така повече ми харесва. Но вие можете директно да сложите всички продукти и да ги сварите до пълната им готовност.

И така, стига съм плямпала повече, че стана май доста дълго. ето и моята рецепта за крем супа от картофи.
Мда, появи се още едно уточнение. Имах на разположение един малък сладък картоф и го сложих в супата, но това съвсем не е нещо задължитено, така че ако решите да я правите и нямате сладки картофи под ръка, просто сложете 1 кг нормални картофи.



Продукти:

750 г картофи
250 г сладък картоф (и да е повече или по-малко, няма да е проблем)
1 малка глава лук
1 голям морков
80 г целина глава

ако имате пилешки или зеленчуков бульон, колкото да се покрият картофите

200 мл течна сметана за готвене
300-400 мл прясно мляко (за желаната гъстота)
30 г краве масло

риган
мащерка
черен пипер
сол



Картофите се обелват, измиват и нарязват на големи парчета. Лукът се реже на полумесеци, морковът и целината също на по-едри парчета.
В 3 с.л. зехтин и 1 с.л. вода се задушават лука, морковите и целината, като се разбъркват докато лука омекне. Добавят се картофите и всичко се разбърква отново. Налива се вода или бульон, колкото да се покрият картофите. Посолява се малко и се сваряват до пълната им готовност.
Тенджерата се отмества от котлона.
Това, което аз правя е, че към горещите картофи добавям студената сметана, за да охладя леко сместа и да не я пасирам гореща. Така че това е. Към картофите, както са заедно с течността, се добавя сметаната, маслото и половината от прясното мляко. Внимателно започва да се пасира с пасатор. Друг вариант е да се направи с блендер, но на мен пасаторът ми е по-удобен. не цапам много :)
След като се пасира до кадифена гладкост, към супата се добавя още прясно мляко - толкова, че да постигнете гъстотата, която на вас ви харесва. Прибавяйте по малко, за да не разредите прекалено много.
Накрая се посолява още малко, ако е необходимо и се добавят подправките на вкус. При мен не са много - щипка мащерка, около1 равна чаена лъжичка риган и малко черен пипер. Може да добавите и мъничко лимонов сок.

Сервира се с крутони. В моя случай си ги правя сама. 3 филии хляб се нарязват на възможно по-малки кубчета, слагат се в тава, заливат се с 3 с.л. зехтин, поръсват се с 1 ч.л. червен пипер, 1 ч.л. риган и щипка мащерка, разбъркват се мнооого добре и се пекат на 180 градуса в загрята фурна до готовност.

Това е. Много е вкусна супата. Надявам се да се хареса и на вас.


вторник, 26 ноември 2019 г.

Зимна супа от свинско, зеленчуци и зелев сок



Макар че зимата все още официално не е встъпила в правомощията си, реших да кръстя тази супа зимна, защото много подхожда на студеното мрачно време (а не е ли сега точно такова?).
Всъщност идеята ми беше да направя добрата стара куркудена чорба, но тъкмо се бях върнала от пазар с пълна торба зеленчуци и реших да направя нещо ново, по подобие на куркудената чорба, но по-богата. Супите с добавка на зелев сок се получават много хубави на вкус. Зелевата чорба им придава една щедра пикантност и са толкова сгряващи в студеното време. Публикувала съм няколко рецепти за такива супи, като фаворит са ми куркудената и чорбата от кисело зеле, която е в постен вариант, но въпреки това е просто уникална на вкус.
Така че, съветвам ви да се възползвате максимално, докато имате зелева чорба на разположение.

Продукти:

500 г свинско месо
1 глава лук
1 морков
1 червена чушка (ако имате, а може и сушена)
50 г целина (глава)
150 г гъби
200 г картофи
1 к. ч. ориз
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
чубрица
джоджен
сол

1,8 л вода
около 500 мл зелева чорба (или на вкус)

за застройката:

1 с.л. с връх брашно
6 с.л. кисело мляко
1 жълтък



Лукът, морковите, целината, чушката, картофите и гъбите се режат на ситно. Месото също се нарязва на дребни кубчета.
За началото на тази супа със свинско и зелев сок заимствах начина на приготвяне на куркудената чорба. Т.е. сложих водата да заври с половината лук в тенджерата, а в тиган изпържих месото и добавих останалия лук, докато омекна добре. Към месото се добавя червения пипер и всичко се изсипва във врящата вода. Прибавят се морковите, чушката, целината и гъбите. Посолява се съвсем леко и се оставя да ври на тих огън, докато месото омекне добре. Прибавят се нарязаните на дребни кубчета картофи и измития ориз. Готвенето продължава на слаб огън докато добре се сварят всички продукти. Изсипва се зелевата чорба, като внимавате, тъй като може да е много солена. Изсипете първо около 300 мл, изчакайте супата да поври 2-3 минути и опитайте. Ако не е достатъчно солена и кисела, добавете и отаналия зелев сок. Прибавят се подправките - на вкус. Аз слагам по около 1 с.л. чубрица и джоджен, а черния пипер на око :)
Супата ври още около пет минути.
През това време се приготвя застройката, като брашното се разтваря в мъничко вода за гъста каша, добавя се киселото мляко и жълтъка и се разбърква с тел. След това супата се застройва, като се сипва по мъничко от горещия бульон в купата със застройката и се разбърква добре, докато се изравнят температурите и всичко се връща обратно  в тенджерата и супата се поставя отново на котлона - колкото да заври за минутка.
Накрая по желание се поръсва с лют червен пипер (чили).



За приготвянето на тази зимна супа използвах новият ориз Екстра на Крина, който бях поканена да тествам. Резултатът е чудесен и с удоволствие ще се настани в моята кухня, както и другите продукти на Крина, които използвам.
Тествах ориза и в мляко с ориз и определено съм доволна. С ориз Екстра от Крина няма драма.





неделя, 24 ноември 2019 г.

Пюре от броколи


Ето я обещаната рецепта за пюре от броколи. Всъщност с това пюре разнообразих малко тредиционните гарнитури, които обикновено се почитат у дома. Прие се добре, стана вкусно, с интересен цвят и мек вкус и  може да бъде една приятна добавка към различни меса и риби.

Приготвянето на пюрето от броколи е много простичко.
Необходими са ви следните продукти:

150-200 г картофи
400 г броколи (пресни или замразени)
80 г крема сирене
20 г краве масло



Картофите се обелват и нарязват на средни кубчета. Броколите се накъсват на розички. Слагат се заедно в тенджера и се заливат с вода, колкото да ги покрие. Посоляват се и се варят до пълна готовност. Изцеждат се хубаво от водата. Към тях се добавят крема сиренето и маслото и докато са още горещи се пюрират. По желание може да се добави мъничко черен пипер и още малко сол, ако е необходимо.

Това е. Много бързо и лесно. И зелено :)

понеделник, 18 ноември 2019 г.

Глазирано руло от кайма


Днес планирах да правя добре познатото Руло Стефани, но нали все имам стремеж да приготвя нещо по-различно и старото добро Стефани се превърна в глазирано руло от кайма, придружено от вкусно пюре от броколи. Рулото се приготвя много лесно. Трябва ви само малко време да нарежете лука на ситно, макар че в днешните условия, това може да свърши подходящата машинка за секунди.  Просто се смесват продуктите, оформя се и се пече. Така че, предлагам ви бърз и лесен вариант за вечеря в работните дни, който на всичкото отгоре е много вкусен.



Продукти:

500 г кайма (за предпочитане телешка, но ще се получи и със смес)
1 малка глава лук
3 скилидки чесън
1 яйце
1 ч.л. сос Уорчестър
2 с.л. кетчуп
1 ч.л. горчица
80 мл прясно мляко
4 с.л. галета
1 ч.л. червен пипер
1/2 ч.л. мащерка
1 с.л. риган
черен пипер
сол

за глазурата:

3 с.л. кетчуп
1/2 ч.л. горчица
1 с.л. кафява захар
1 с.л. лимонов сок



Лукът и чесънът се нарязват на много ситно. Смесват се всички продукти за рулото, като каймата се омесва много добре  с ръце. С помощта на найлоново фолио се оформя като хляб и се поставя в тава, застлана с хартия за печене. Пече се в загряна на 180 градуса фурна докато се зачерви приятно отгоре и рулото се изпече добре.
Приготвя се глазурата, като хубаво се смесят всички продукти за нея. Изпеченото руло се изважда, намазва се с глазурата и се връща за още 7-8 минути във фурната.

Аз го сервирах в вкусно пюре от броколи, рецептата за което ще напиша в следващата публикация.



четвъртък, 14 ноември 2019 г.

Сочен сладкиш с грис, орехи и ябълки


Преди да започна да правя този сладкиш с грис, орехи и ябълки, знаех, че ще се получи вкусен. Но той пък взе, че ме изненада и се получи много вкусен. Затова ще ви предложа рецептата, макар че кремът ми се получи малко по-рядък от обикновено, въпреки че съм го правила и преди и всичко е било точно. Видях рецептата тук и много ми хареса. Само сметаната отгоре реших да променя с крем, но на вас ако ви харесва повече сметана, сложете си нея вместо крем.

Продукти:

чаената чаша е с вместимост 200 мл

3 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.ч. олио
2 средни ябълки - настъргани
2 ч.ч. грис
2 ч.ч. ситно смлени орехи
1 бакпулвер
1 капсула ванилия

за сиропа:

300 мл прясно мляко
300 г захар
2 с.л. какао

за крема:

750 мл прясно мляко
3с.л. брашно (с малък връх)
8 с.л. захар
100 г крема сирене 
50 г краве масло
2 ванилии


Тава с размер 38 на 25 см се намаслява и набрашнява.



Яйцата се разбиват със захарта. Изсипват се млякото и олиото и се разбърква. Прибавят се гриста, орехите и ябълките и се разбърква много добре. Добавят се бакпулвера и ванилията. Отново се разбърква и сместа се изсипва в приготвената тава. Пече се в загрята фурна на 180* до готовност, като се проверява със суха клечка.

Докато сладкишът се пече, се приготвя сиропът като се смесват млякото, захарта и какаото и се варят на котлона докато заврат.

Изпеченият сладкиш и готовият сироп се охлаждат добре. Залива се студения блат със студен сироп.

Приготвя се и кремът. 500 мл от млякото се смесват със захарта и се слагат да се загряват на котлона. Останалото мляко се смесва с брашното и се разбърква много хубаво, така че да не остават бучки. Когато млякото на котлона заври, се отстранява от котлона и към него се прибавя сместа с брашното. Връща се на котлона и при непрекъснато бъркане се вари до сгъстяване на крема.
Отмества се от огъня и към него се прибавя крема сиренето и маслото. Разбърква се до гладкост и се излива върху сладкиша. 
Оставя се няколко часа да се охлади добре и тогава се консумира. 


неделя, 20 октомври 2019 г.

Рулца от патладжани със сирена и спанак



Рулца от патладжани съм правили и виждала най-различни, но тези със сирена и спанак ме впечатлиха доста и реших да ги опитам. И на вид са чудесни, и на вкус също така много ни допаднаха. В рецептата за рулца от патладжани със сирена и спанак, която видях в посочения сайт има и прошуто, но аз моето го подготвих и после забравих да поставя лентичките в рулцата. така че да си знаете, става и с прошуто /и с шунка или пушено филе също би се получило/, но може и съвсем без тях. И така много ни хареса. Доматения сос си направих както на мен ми допада, не съм спазвала пропорциите в рецептата. Вие също можете да приготвите сосът, който харесвате.
Основните стъпки при приготвянето на тези вкусни патладжанени рулца са следните: изпичане на патладжаните на грил тиган; приготвяне на доматен сос; оформяне на рулцата и печене. Изглежда дълго, но всъщност изобщо не е.

Ето и рецептата.


Продукти:

1 доста голям патладжан или два по-малки (както беше при мен)
100 г. крема сирене
100 г сирене
4 кубчета замразен спанак
зехтин


за доматения сос:

2 домата или половин буркан консервирани
2 печени пиперки (по желание)
4 с.л. доматено пюре
1 малка глава лук
2 скилидки чесън
1-2 ч.л. захар
1 с.л. риган
черен пипер
сол

около 50 г моцарела (или хубав кашкавал)



Патладжаните се режат на тънки ленти по дължина. посоляват се и се оставят да си пуснат горчилката. Измиват се и се подсушават. Намазват се със зехтин и се изпичат на грил тиган.
Смесват се крема сиренето с настърганото сирене и изцедения доколкото може спанак. Разбъркват се много хубаво.
Доматите се обелват и се нарязват на ситно, печените пиперки също. Лукът и чесънът се нарязват на ситно. В 2-3 с.л. загрят зехтин се изпържва лука и към него се прибавят чушките и доматите. Прибавят се солта и захарта. Слага се и доматеното пюре. Разбърква се хубаво. Оставя се да ври около 10 минути, прибавя се наситнения чесън и подправките.
Доматеният сос се излива на дъното на съда, в който ще се пекат рулцата.
Взима се лента патладжан, върху нея се поставя малко от сместа със сирене и спанак, навива се на рулце и се поставя върху доматения сос. Така се подреждат всички приготвени рулца.
Слагат се да се пекат в загряна на 200* фурна около 20 минути. Ястието се изважда от фурната и върху патладжанените рулца се слага моцарелата, нарязана на малки парченца. Връща се във фурната и се допича до разтопяване на моцарелата.
Преди сервиране се поръсва с магданоз.

събота, 31 август 2019 г.

Яйца в кайма на фурна


Яйцата в кайма на фурна са ... хм.. иска ми се да кажа, че са лесно и бързо предложение за вечеря, но... малко са цапащи да ви кажа честно. :) Но пък с яйца в кайма можете да разнообразите ежедневното меню. Ако и вие като мен всеки ден се чудите какво да сготвите и търсите рецепти за вкусна и разнообразна храна, то опитайте и тези яйца в кайма. Приготвени на фурна, са по-здравословен вариант, но ако желаете, можете и да ги изпържите, като за целта трябва да използвате повече мазнина.
Към каймата добавих сос Барбекю и горчица и ви съветвам да не ги пропускате. Ако нямате сос Барбекю, заменете го с кетчуп.
Яйцата за рецептата Яйца в кайма могат да бъдат твърдо сварени или пък да ги оставите с леко рохки жълтъци. Направете ги така, както вие обичате и се насладете максимално на ястието.



Продукти:

6 сварени яйца
700 г кайма (използвах смес)
1 1/2 с.л. сос Барбекю
1 ч.л. горчица
1 к.л. чубрица
1 к.л. риган
1 к.л. кориандър (може и мъничко повече, ако подправката ви харесва)
1 яйце
3 с.л. галета
черен пипер
сол (ако ползвайте готова кайма от магазина, пропуснете солта)

За панировката:
1 яйце
брашно
галета



Каймата се смесва с яйцето, галетата и всички изброени подправки. Обърква се много хубаво с ръце. Оставя се около 1 час в хладилник, за да поеме вкусовете.
Разделя се на 6 равни части, които се оформят на топки.
На мен най-лесно ми беше да разстеля топката кайма върху парче найлоново фолио и след това да обвия яйцето с нея. Направете го така, както ще ви бъде най-лесно. Важното е цялото яйце да е добре обвито в кайма и да не се вижда белтък от никъде. Пригответе и шестте яйца по този начин.

За панировката се разбива яйцето с тел или вилица. Всяко яйце в кайма се овалва в брашно, потапя се хубаво в яйцето и след това се овалва в галетата. Подреждат се в тава за печене, която е застлана с хартия за печене и намазнена леко.
Отгоре се поливат с малко олио или зехтин.
Пекат се в загряна фурна на 180 градуса до готовност.

Може да ги сервирате със салата според сезона, пържени картофки, картофено пюре, сотирани картофи.


вторник, 27 август 2019 г.

Гулаш със свинско месо


В тази публикация няма да се спирам на това какво е гулаш и откъде произлиза, а просто ще ви напиша рецепта за едно прекрасно и вкусно домашно ястие, което с удоволствие да си приготвите и с още по-голямо удоволствие да си похапнете.
Предлагам вариант на гулаш със свинско месо, защото такова имах налично в момента и търсех рецепта, в която да го приложа. Но иначе можете да си приготвите този гулаш с телешко месо и съм сигурна, че ще се получи фантастичен.
Разбира се, преди да започна да го готвя, хвърлих поглед тук-там, за да видя как го готвят останалите блогъри. Общо взето попаднах на различни начини на приготвяне и различни подправки, които се използват. Спрях се на рецептата на Дарето за Гулаш със свинско месо като основна, тъй като продуктите, с които разполагах общо взето бяха точно тези. Но не ми се правеше картофено пюре и реших да сложа картофките вътре. Направих го по начинът, по който Ирма е посочила тук. Също така рецептата, която тя предлага е прекрасна, много стара - идва от далечната 1864 година и аз си запазвам правото да я приготвя някой следващ път, а вие ако искате да почетете повече за гулаша, непременно посетете нейния блог.
Всъщност гулашът е домашна гозба и хубавото тук е, че можете да си я приготвите така, както би се харесало на вас. Важното е да си я приготвите :)




Продукти:

600 г свинско месо
3 зелени чушки
1 морков
2 глави лук
3 скилидки чесън
3-4 средно големи домата
5 с.л. олио
4 средни картофа
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. лют червен пипер (може да го намалите, но не го пропускайте)
1/2 ч.л. кимион
1 с.л. риган
черен пипер
сол



Месото се нарязва на хапки. Лукът, чушките и морковите се нарязват. Доматите се обелват и също се нарязват на ситни кубчета.
Олиото се загрява и в него се запържва месото. Добавят се лука, чесъна и морковите. Готви се докато омекнат. Прибавят се червените пипери и веднага се долива вода - толкова, колкото да покрие месото. Прибавят се останалите подправки.
Оставя се да ври на тих огън до готовност на месото. Ако е необходимо, долейте още малко вода, така че месото да е покрито постоянно.
През това време обелете картофите. Два от тях настържете на ситно ренде, а другите два нарежете на кубчета.
Добавете към почти готовото месо картофите, разбъркайте хубаво и долейте още 1 чаша топла вода. Варете на тих огън десетина минути, като разбърквате през няколко минути, за да не залепнат настърганите картофи за дъното. След това добавете доматите и чушките и варете още около 20 минути на тих огън, като продължавате да разбърквате.
Това е.
Хубаво е да се сервира с вкусен домашен хляб.

събота, 24 август 2019 г.

Тънки многослойни питки на тиган с масло и шарена сол


Тези тънки питки с масло и шарена сол се правят доста бързо и съставките на тестото са само три - брашно, сол и вода. После се намазват с разтопено масло и се поръсват с шарена сол и се пекат на тиган. Е, все пак трябва да се поразточат лекичко, но няма ниищо сложно. Пък да не ви обяснявам колко невероятно вкусни са.
Да, биха могли да се кръстят и пърленки на тиган, но по мое мнение не са точно пърленки, така че си остават питки на тиган с масло и шарена сол.
Технологията им на приготвяне ги прави от няколко слоя, което води до допълнително удоволствие от консумацията им. А придружени от масло и шарена сол... какво да ви кажа. Чудесни са!
Освен това, че тестото е с минимално количество продукти, имат и друго предимство - не е нужно тестото да втасва. Приготвят се почти веднага, което на практика ги прави дота бързи.

Имат един недостатък - в тази доза са само шест :)



Продукти:

2 ч.ч. брашно (от 200 мл)
150 мл студена вода
1 ч.л. сол

30 г краве масло
шарена сол

Брашното се смесва със солта и към тях се прибавя водата. Замесва се набързо тесто. Ако е прекалено лепкаво, можете да добавите още съвсем мъничко брашно.
Разделя се на шест части, които се оформят на топчета.
Покриват се с чиста кърпа и се оставят 10 минути да починат.

Маслото се разтопява.

След това всяко топче се разточва на кръг с диаметър около 15 см. Намазва се с 2 ч.л. разтопено масло и се поръсва с шарена сол.
Прави се един разрез от центъра до края на питката. (виж снимките долу).










След това тестото започва да се навива, като се оформя конус.
Конусът се сплесква с ръка и се разточва отново на тънка питка.

Така приготвените питки с масло и шарена сол се пекат от двете страни в загрян тиган на 2/3 от мощността на котлона.
По желание след като се извадят от тигана, могат да се намажат с още малко масло.

вторник, 20 август 2019 г.

Четири разядки с патладжани


В тази публикация ще намерите четири разядки, в които главен герой е патладжанът. Трите се правят изключително лесно и бързо, стига да имате нужната техника за това (а ако нямате блендер или пасатор, можете да използвате доброто старо хаванче, може да е по-бавно, но пак ще стане много вкусно), а едната се прави с две минути по-бавно от предните три J
Това, което ще ви отнеме малко повече време в приготвянето на тези разядки, е изпичането на патладжана и евентуално чушките. Иначе – блендерът или пасаторът ще свършат останалото изключително бързо.

Имах три останали патладжана, които се мотаеха в хладилника и се чудех как да ги оползотворя и ми хрумна да направя три различни разядки. Четвъртата – Баба гануш правих преди около месец, но така и не я написах тук. Е, имало е защо да почака.

И така, започвам с тази, която отнема най-много време, но пък според мен е най-вкусна.
Но преди това само искам да ви кажа, че количествата тук са ориентировъчни на всичко и вие може да сложите такова количество подправки или други продукти, каквото удовлетворява вашия вкус.


Разядка с патладжани, домати и сирене



Продукти:

1 среден патладжан
2 печени чушки
1 домат
100 г сирене

10 до 15 маслини
2-3 скилидки чесън
5-6 стръка пресен магданоз
люта чушка (по желание – аз сложих едно парче, съвсем забележимо подлюти)
2 с.л. зехтин или олио

лимонов сок или оцет
още зехтин
сол

Патладжанът се измива и се надупчва с шиш или нож. Слага се да се пече в загрята фурна на 180 градуса, докато омекне хубаво. Изважда се, оставя се да се охлади леко и се обелва.
В блендер се смилат маслините, чесъна, магданоза и лютата чушка заедно с 2 с.л. зехтин и малко сол.
Патладжанът се нарязва на ситни парченца, печените чушки и доматите също се нарязват на ситно.Поставят се в купа. Сиренето се реже на кубчета и се слага при тях
 Заливат се със смляната смес и се разбърква хубаво. Добавят се още малко зехтин, лимонов сок или оцет и сол на вкус. Разбърква се отново и се оставя да постои около 1 час в хладилник преди да се консумира. Не е драма  и веднага да сервирате. Пак ще е вкусно.



 Разядка с патладжан и  кисело мляко



Продукти:

1 среден патладжан
2-3 ореха
2-3 скилидки чесън
4-5 листенца прясна мента
3-4 стръка пресен магданоз
люта чушка (по желание)
1 к.л. кориандър
1 к.л. кимион
4 с.л. гъсто кисело мляко (може и с цедено, но не е задължително)
2 с.л. зехтин или олио
сок от лимон или оцет на вкус
сол


Патладжанът се измива и се надупчва с шиш или нож. Слага се да се пече в загрята фурна на 180 градуса, докато омекне хубаво. Изважда се, оставя се да се охлади леко и се обелва. Накъсва се на парчета.
В блендер се слагат орехите, чесъна, лютата чушка, зехтина и подправките. Смилат се хубаво. Към тях се прибавят парчетата патладжан и киселото мляко. Отново се смила.
Добавя се лимоновия сок и още зехтин и сол, ако е нужно.
Преди консумация е добре да престои поне час в хладилник.

Разядка от патладжан с майонеза



Продукти:

1 среден патладжан
2-3 скилидки чесън
3 с.л. майонеза
3-4 клончета пресен магданоз
люта чушка по желание
сол
черен пипер
лимонов сок на вкус

Патладжанът се изпича като в предходните рецепти.
Обелва се и се накъсва на парчета. Пюрира се с майонезата, лютата чушка, чесъна и подправките. Подправя се на вкус с лимонов сок. И това е. Разядката с патладжан и майонеза е готова.
Добре е да престои час-два в хладилника.

Баба гануш

За тази ливанска разядка с патладжан използвах рецептата на Мира ето тук.




Продукти:

1 среден патладжан
1-2 скилидки чесън
1 с.л. зехтин
½ с.л. сусамов тахан
1 ч.л. кимион
½ ч.л. лют пипер
сок от лимон на вкус

Патладжанът се надупчва и се изпича в загрята фурна. Охлажда се и се обелва. Накъсва се на парчета, които се поставят в хаванче или в купа. Добавят се останалите съставки и се пюрира до хомогенна смес. Оставя се за няколко часа в хладилник преди консумация. Поръсва се с пресен магданоз.

Да ви е сладко!



събота, 10 август 2019 г.

Варварски хляб


Този Варварски хляб видях в сайта на Бон апети и веднага влезе в списъка ми за правене. За съжаление точно днес сайтът не работи и не мога да дам линк към него, но ще ви дам връзка към видеото, което открих ето тук https://www.vbox7.com/play:cf57673efd.
Варварския хляб е персийски и според Лора и Стоян това е лесния вариант за приготвяне. Наистина е много лесен. По-нататък може да потърся и други варианти на хляба.

Хлябът се прави доста бързо и също толкова бързо се изяжда в компанията на масло и мезета :)




Продукти:

500  г брашно
7 г суха мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. бакпулвер
325 мл топла вода

за глазурата:
180 мл вода
1 ч.л. брашно
1 ч.л. сода

сусам за поръсване



В подходящ съд се смесват продуктите за глазурата и се загряват до завиране. Сместа се оставя да се охлади.
Маята се смесва със 125 мл от водата и захарта и се оставя да шупне. Брашното се смесва със солта и бакпувера. Наливат се останалите 200 мл вода и шупналата мая.
Замесва се меко и леко лепкаво тесто. Разделя се на две части, които се оформят на топки. Покриват се с чиста кърпа и се оставят да втасат.
След това тестото се поставя в тави, застлани с хартия за печене и се разстила на тънък правоъгълник (по-скоро елипса)с помощта на още малко брашно. Оставят се да втасат още 10-15 минути.
След това с пръсти се набраздява на ивици. Намазва се с глазурата и се поръсва със сусам. Пече се в загрята фурна на 200 градуса.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...