сряда, 2 август 2023 г.

Рулца от печени чушки с кашкавал

 


Подобни рулца от печени чушки ме преследват тия дни в интернет и нямаше как да ги пропусна с безразличие. Да ви призная, идеални са и търпят много импровизации. Аз ги приготвих по най-семплия начин, като в средата завих по малко парче кашкавал, но тези рулца от печени чушки могат да се приготвят и с различни пълнежи. Ако очаквате гости, това би било чудесно предястие, ароматно и много вкусно. А ако не очаквате гости, си ги направете само за вас :) 

Рецептата е много лесна. Ще се опитам да напиша примерни количества, макар че много зависи и от големината на чушките, които ще използвате, и от количеството кашкавал, което ще завиете в тях.

Продукти:

3 бр печени чушки (моите бяха големички)

25 г настърган пармезан

30 г галета

черен пипер

чесън на прах

около 100 г кашкавал

малко зехтин


Чушките се обелват и почистват от семената. Ако са големи като при мен, се разрязват на три по дължина. Ако са по-малки, разрежете на две или пък ги оставете цели, като само ги цепнете от едната страна, за да се разтворят. Аз не сложих сол и ми беше мъничко безсолно, за следващия път ще си посоля леко чушките. Пармезанът се смесва с галетата, малко черен пипер и чесън на прах. Всяко парченце чушка се овалва от двете страни в галетата. Кашкавалът се нарязва на пръчици, съобразени с големината на чушките. В края на чушката, от късата страна, се слага парченце кашкавал и се завива на рулце. Така приготвените рулца се подреждат в намазана с мъничко зехтин малка тавичка. 

Ако ви е останала от галетата с пармезан, поръсете я върху рулцата в тавата. Отгоре поръсете с мъничко зехтин.

Рулцата от печени чушки с кашкавал се пекат в загрята фурна на 180 градуса, докато хванат апетитен загар.

По желание се поръсват с малко пресен магданоз.

Кашкавалът според мен може да се замени със смес от крема сирене и сушени домати, със сирене, със смес от крема сирене, сирене и кашкавал и разни подправки. Може също така да се прибави и шунка или друг вид подходящ колбас.



понеделник, 26 юни 2023 г.

Палачинки със сирене и кашкавал

 


Влюбих се тези кашкавалени палачинки от пръв поглед. Видях ги при Вали ето тук https://www.youtube.com/watch?v=C-IofgRAxvw и ги приготвих. При нея се казват Бързи кашкавалени пърленки на тиган, но на мен повече ми приличат на палачинки и затова ги преименовам така :)

Направих някои дребни промени  в приготвянето и добавих и сирене, освен кашкавал, а също и малко магданоз. Рецептата е много лесна за изпълнение, а резултатът е наистина много вкусен!

Продукти:

2 яйца

200 мл прясно мляко

200 г кисело мляко

200 г брашно

1/2 ч.л. сол

1/2 ч.л. сода бикарбонат

3 с.л. олио

50 г настърган кашкавал

100 г натрошено сирене

5-6 стръкчета магданоз - по желание

олио за намазване на тигана и масло за намазване на палачинките


Яйцата се разбиват с тел в по-голяма купа. Към тях се прибавя прясното мляко, а след него и брашното. Разбърква се хубаво, да няма бучици. Аз си ползвам бъркалката за тази цел, при Вали се разбива с миксер. Содата се разтваря в киселото мляко и се изсипва към горната смес. Слага се олиото и солта. Разбърква се хубаво. Накрая се прибавят наситнения магданоз, сиренето и кашкавала и се разбърква отново.

Тиган с незалепващо покритие са намазва с мъничко олио. 2-3 с.л. от сместа се слагат в тигана, като се разстила равномерно. Изпича се от едната страна, обръща се и горната страна се намазва с масло. Изпича се и от другата страна и се изважда.

Това е. Вкусотия!



четвъртък, 15 юни 2023 г.

Печено сирене с домати

 


Мисля, че за първи път пиша рецепта в блога от телефон и изцяло с телефонни снимки, обаче в момента разполагам само с телефон и с няколко снимки отпреди дни. Но пък тези домати със сирене или пък сирене с домати се получават толкова вкусни, че си заслужават да получат място тук. Нищо, че рецептата е толкова семпла.

Количествата са доста ориентировъчни и може да варират според желанието и наличностите ви. Доматите могат да бъдат чери, но съм правила и с обикновени червени, все вкусно се получава. Сиренето е нормално саламурено българско.

В общи линии за изпълнение на рецептата са необходими:

Около 1 кг домати

Около 500 г сирене

5-6 скилидки чесън, нарязан на ситно

Сол

Няколко щипки захар или мъничко течен мед

Около 3-4 с.л. зехтин

Риган

По желание може да напръскате с капки балсамов оцет



Доматите се нарязват и се изсипват в тава, застлана с хартия за печене. Поръсват се с чесъна, ригана, зехтина, солта, захарта и оцета и се разбъркват. Сиренето се нарязва на плочки и се поставя на няколко места в тавата, между доматите. Старайте се върху и под сиренето да няма домати. Сиренето също се поръсва с малко зехтин и риган.

Пекат се в загрята фурна на 200 градуса, докато доматите се сготвят хубаво и сиренето хване приятен загар. 

По желание могат да се поръсят с нарязан магданоз или пък листенца босилек.

На последната снимка и вариант с обикновени червени домати.



събота, 10 юни 2023 г.

Вита дърпана баница - тесто с яйца



Напоследък любимото ми тесто за баница е с повече яйца. Тази рецепта за вита дърпана баница дойде като експеримент, защото веднъж докато си подреждах продуктите, видях пакетчето суха мая и реших да ръсна малко от него. Резултатът толкова много ми хареса, че много скоро след това повторих. И ето, най-накрая баницата намира място и в блога. 
По принцип преди печенето се залива с яйце, но последните пъти, когато я приготвях, полях с малко от мазнината, в която престояват питките и като че ли така ми хареса повече.
Другото, което искам да кажа е, че така и не се научих да правя баници с 200-300 г сирене. В моите вити баници сиренето винаги е поне 600 грама, не знам кас, но все така я докарвам 😄



Продукти:

За тестото:

около 800 г брашно
3 яйца
1 ч.л. с връх сол
3 с.л. олио
1 с.л. оцет
250 мл топла вода
3 г суха мая

още:
100 мл олио за
и 100 г краве масло
около 600 г сирене



Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Яйцата се разбиват леко с тел и се смесват с водата, солта, оцета и олиото. Прибавя се и маята, като се поръсва в горната смес. Замесва се тесто, което трябва да се получи малко по-твърдо от тестото за питка. Разделя се на 6 части, които се оформят на топчета. Олиото и маслото се загряват  леко до стопяване на маслото, но все пак е добре сместа да не пари, топчетата тесто се приплескват на питки и се слагат в олиото, като се покриват добре с мазнина. Покриват се с фолио и се оставят да престоят в олиото около 30-40 минути, като се обръщат 2-3 пъти. 
Работната повърхност (маса е най-удобно) се застила с голяма чиста кърпа или чаршаф за тези цели. Взима се една топка от тестото и се раздърпва с въртеливи движения, после се поставя върху кърпата. Тестото се дърпа, докато се изтънят краищата му и се образува голяма, тънка и равномерно раздърпана кора. Върху нея се посипва от натрошеното сирене и се покапват по около 3 с.л. от мазнината, в соято са стояли питките. С помощта на кърпата кората се навива и се оформя на охлюв. Слага се в средата на намаслена тава. Всяка следваща кора се прави по този начин и се завива около центъра. 

Витата дърпана баница се  намазва с още малко от мазнината и се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна около 25-30 минути.

Баницата може да се намаже и с яйце преди печене. В този случай не я мажете с мазнина. 



Вита дърпана баница 

неделя, 14 май 2023 г.

Питки със зехтин на тиган

 


Тези симпатични  и ароматни питки със зехтин се правят лесно и със сигурност ще се харесат на всички, на които ги предложите. В последните години пърленките са широко разпространени и тези питчици приличат доста на тях. Дори смело може също да ги наречем пърленки. През годините съм правила различни варианти, но най-любими ми остават класическите пърленки, които може да прочетете тук http://ilrai.blogspot.com/2008/09/blog-post_7466.html, а тези питки със зехтин категорично заемат втора позиция. 

Не веднъж съм казвала, че простичките неща са най-вкусни, а за прясно изпечения хляб това важи с пълна сила! Да не ви обяснявам, че най-любимата ми комбинация е пърленки с шишчета и всъщност и този път се получи точно така. Имах едно пилешко филе, което стана на тези мммного добри пилешки шишчета http://ilrai.blogspot.com/2023/05/blog-post.html. После реших, че нещо месено ще им подхожда много и се сетих за този вкусен вариант. Освен към вечерята, както се случи при нас, питките със зехтин биха били и идеално предложение за закуска :) с добавки по избор.



Продукти:

250 мл топла вода

20 г прясна мая 

около 500 г брашно

1 ч.л. бакпулвер

3 с.л. зехтин

1 с.л. захар

1 ч.л. сол

още зехтин за намазване



Маята се разтваря в топлата вода, добавя се захарта и 3-4 с.л. от брашното. Разбърква се добре и се оставя да втаса, докато се надигне хубаво. 

В брашното се прави кладенче и се добавят зехтина, бакпулвера и солта. Изсипва се шупналата мая и се замесва тесто. Оставя се да втаса, покрито с чиста кърпа или найлоново фолио. След това се разделя на 10 части, които се оформят на топчета. Всяко топче се разточва на питка с дебелена не по-малка от 5-6 мм. Питките се подреждат върху чиста кърпа и се покриват с друга кърпа или найлон. След като разточите всички питки, започвате да ги печете.

За изпичането аз използвах чугунен тиган и покривах с капак. Ако нямате чугунен, може да използвате друг подходящ тиган, но е добре да слагате капак. Котлонът се загрява добре и се оставя на 3/4 мощност. 

Взимате първо тези питки, които сте разточили най-напред, защото те вече са повтасали. Взимате една питка и я набождате с вилица. Намазвате я със зехтин и я слагате да се пече в загрятия тиган откъм намазаната страна. Набождате и другата страна, която идва отгоре и отново намазвате с малко зехтин. Слагате капак. Печете докато се зачерви апетитно и обръщате. Повтаряте процеса с всички останали питки. Като ги изваждате, ги поставяйте в подходящ съд и ги завивайте с кърпа, за да останат топли и меки до сервирането им.




събота, 13 май 2023 г.

Пилешки шишчета

 



Пилешките шишчета се правят много лесно в домашни условия, а са толкова вкусни! Дори не е нужно да ги печете на скара, може да я заместите с грил тиган, както направих аз. Този път избрах рецепта само с месо, но ще се пилешките шишчета ще се получат прекрасни, ако добавите и някакви зеленчуци към тях - чушка, лук, тиквичка, гъби. 



Приготвени по този начин, шишчетата са сочни и крехки. Маринатата се прави от зехтин, лимон, чесън и подправки. Ако им добавите домашни питки на тиган, както направих аз, вечерята ви ще стане още по-вкусна. Като добавка аз предложих печени тиквички, домати, краставици, чушка, сирене и сосче. Перфектно съчетание. Толкова просто, а така вкусно. В този случай използвах пилешко филе, но ще се получат много успешно и с месо от бутче. 


Ето и необходимите продукти:

около 800 г пилешко (филе или бутче, а може и комбинация от двете)

4 с.л. зехтин

2 с.л. прясно изцеден лимонов сок

1 с.л. настъргана лимонова кора

1 ч.л. червен пипер

1 с.л. сух риган

1 ч.л. сушена мащерка

3 скилидки чесън, нарязани на много ситно

черен пипер

сол


Месото се нарязва на хапки по около 2 см. Всички останали продукти се смесват в купа и се разбъркват добре. Изсипва се месото, разбърква се хубаво и се оставя за поне 2 часа да се маринова, като се разбърква периодично. Ако го оставите по-дълго, би било още по-добре. 

Месото се нанизва на шишчета. Пече се на загрят грил тиган или скара, докато се сготви напълно. Хубаво е да се сервира веднага.

Ако пък си търсите хубава рецепта за шишчета от свинско месо, горещо ви препоръчвам моята. Обожавам ги приготвени така http://ilrai.blogspot.com/2008/09/blog-post_07.html?m=0



събота, 8 април 2023 г.

Солен кекс с брашно от спелта и овесени трици

 


Този солен кекс е балансиран и пропорциите в него са спрямо режима на хранене, който спазвам в момента - Зоната. Но дори и да не спазвате подобен режим, може да опитате кекса като вариант на здравословно хранене. Ще дам обяснения за вложените продукти в грамове за тези от вас, които не са наясно в Зоната, но ще дам и количеството на блоковете, за да може да се ориентират по-бързо и тези, които спазват режима. 

Преди това обаче ще се похваля с новата си силиконова форма за печива. Много съм доволна, идеално се изпече кекса ми. Съжалявам, че чак сега се сдобивам с такава формичка, защото наистина е прекрасно улеснение, особено за Зоната, тъй като тук се използват много малки количества мазнини, а понякога даже никакви. А с нея е супер удобно, нищо не залепва, много лесно се измива и поддържа. Ако ви стана интересно, може да проверите при моя личен консултант на Tupperware за повече информация тук https://www.facebook.com/groups/684498606433797

Преди да напиша рецептата, само искам да кажа, че кексът се получава доста влажен, но това е нормално предвид малкото сухи съставки в него.


Ето и необходимите продукти за кекса:

3 яйца - 3 блока протеини

120 г извара - 3 блока протеини (по етикет-това е за тези, които са запознати с режима)

120 г сирене - 3 блока протеини

56 г кашкавал - 2 блока протеини

95 г овесени трици - 5 блока въглехидрати

78 г брашно от спелта - 6 блока въглехидрати (сметнати по етикет)

200 г кисело мляко 2% - 1 блок протеини и въглехидрати

4 ч.л. зехтин - 12 блока мазнини

сол на вкус

Приготвянето е супер лесно. Просто претегляте всички продукти, смесвате ги и ги разбърквате хубаво. Ако печете в силиконова форма, е нужно преди това да я намокрите със студена вода и да изсипете сместа в нея. Другия вариант да приготвите този солен кекс в здравословен вариант е да застелите дъното и стените на правоъгълна форма за кекс или малка тавичка с хартия за печене и да изсипете сместа. Пече се в загрята фурна на 180 градуса.