Pages

вторник, 28 април 2015 г.

Пилешки дробчета по селски


Тези много вкусни дробчета по селски направих по подсказка на Катето. Като ги видях при нея веднага си ги записах в списъка да чакат. И ето, при вчерашната разходка до Лидл се сдобих  с две опаковки дробчета и резултатът вече е на лице. Е, направих малко по-различен вариант от нейните, но съм сигурна, че и двата вида са много, много вкусни.

Продукти:

1 кг пилешки дробчета
3 големи глави лук
2 чушки (аз имах само печени и използвах тях, но следващия път ще сложа пресни)
4 домата 
150-200 г гъби
олио
брашно
черен пипер
чубрица



Дробчетата се измиват, подсушават добре и се нарязват на едри парчета. Поръсват се с черен пипер и се овалват в брашно. В тавата за печене се наливат 4-5 с.л. олио и се слага в загрята фурна на 200* да се загрее много хубаво. След като олиото се загрее, тавата се изважда от фурната и в нея се слагат внимателно дробчетата парченце по парченце. Внимавайте, защото може да пръска. Тавата с дробчетата се връща във фурната, като температурата се намалява на 180*. Лукът, чушките и гъбите се режат на едро. В тиган с малко загрято олио се слагат лука и чушките и се готвят докато омекнат леко. Прибавят се и гъбите. Готви се още 2-3 минути. Доматите се обелват и нарязват на парчета (може да се използват и домати от консерва). Понеже аз използвах печени чушки, не ги сложих с лука, а в този момент - заедно с доматите. Добавя се чубрица и сол на вкус. Не забравяйте, че дробчетата все още не са солени и ще си вземат сол от соса.
 Всичко се изсипва върху почти изпечените дробчета и се готви, докато се изпари течността и остане вкусен гъстичък сос.

Много са вкусни!

Да ви е сладко!


неделя, 26 април 2015 г.

Мраморен кекс


Кексовете са нещо много любимо вкъщи и  други сладкиши, мъфини и десерти, независимо колко засукани са, често отстъпват място в класацията.

Какво да кажа за този кекс? Много пухкав, невероятно вкусен и ухаещ на масло.
Няма много съставки, но резултатът е прекрасен. Има само един недостатък. Изяжда се много бързо.

Продукти:

5 яйца
125 г захар
125 г брашно
125 г разтопено масло
125 г шоколад (за предпочитане тъмен)
1 ч.л. бакпулвер
1 пакетче ванилена захар Dr. Oetker

Шоколадът се стопява на водна баня. Аз в момента имах само млечен и го използвах, но по-добре би се получил с тъмен шоколад. В една купа се слагат 4 жълтъка и едно цяло яйце. Добавя се захарта и сместа се разбива с миксер докато побелее и започнат да се образуват мехурчета. Прибавя се маслото и брашното, смесено с бакпулвера. Разбърква се много хубаво и сместа се разделя на две равни части. В едната се добавя разтопения шоколад, а в другата ванилената захар. Разбъркват се, докато се получат хомогенни смеси. Белтъците се разбиват на сняг и се добавят и към двете смеси по равно. 
Форма за кекс се застила с хартия или се намаслява и набрашнява. В нея се изсипва един слой от едната смес и върху него слой от другата смес и така докато се изчерпи.
Пече се в загрята фурна на 180*.


петък, 24 април 2015 г.

В навечерието на 11 май - Празник на гр. Ловеч


Източник на снимката http://i.ytimg.com/vi/PqKVRJkW4so/maxresdefault.jpg


След петгодишно прекъсване община Ловеч със собствени сили започва възстановяването на традицията на пролетния поп-рок фестивал, който се провежда в дните преди празника на града, като финалът е на самия 11 май – Деня на град Ловеч.
    Новият поп-рок фест тази година ще е в рамките на три дни от 9 до 11 май, като на специално изградената сцена на пл. „Екзарх Йосиф I” ще се изявят млади български поп и рок групи и изпълнители, а финалът ще бъде поставен от рок ветераните „Сигнал“.
    На 9 май от 17:00 ч. началото ще бъде дадено с концерта „Да създадем ЗАЕДНО България 2020“ със специалното участие на поп певицата Йоана. Йоана става популярна сред българските меломани с парчетата „Игра“ и „Хиперсоник“ по музика на Мага. Записва и хитовете „Бели криле“ - музика и текст Димо от P.I.F, и „Анимус“ - музика и текст Жоро от Остава. Носителка е на редица награди - "Най-добър видеоклип" за песента "Hypersonic", на телевизия ММ, Песен на годината за 2002 г. за песента „Не си“, годишни музикални награди на БГ Радио в категория „БГ видеоклип“ за същата песен и др.
    В същия ден, 9 май, от 21:00 ч. на сцената последователно ще се качат рок групите „Черноризец“ и „Огледално“. Момчетата от група „Черноризец“ са от Горна Оряховица, определят стила си като  хеви-рок-фолк - епични лирики и звук, примесен с народни мотиви и твърдо звучене.
    Група „Огледално“ е създадена през 2002 г., когато към тримата музиканти се присъединява и вокалистката Свилена Никова. През 2003 г. групата участва и печели конкурса на БГ Радио „БГ ТАЛАНТИ” с песента си „Искам да ти вярвам”. През 2004 г. грабва наградата „БГ Дебют“ в годишните музикални награди на БГ Радио. Група „Огледално“ са автори на всички свои песни, а следващите им проекти са „Бъди до мен”, „Сама съм”, „Не можеш без мен”. През май 2006 г. в дните на културата в Берлин групата представя модерното българското изкуство и печели нови свои почитатели.
    На втория ден от феста, 10 май, от 21:00 ч. феновете на съвременната българска поп-музика ще се забавляват с дуета Део и Лео, като в шоуто ще се включи и младата певица Елизабет. Деян Славчев, по-известен като Део, е български телевизионен водещ, диджей и шоумен, а от няколко години се изявява и на музикалната сцена в тандем с известни български поп и хип-хоп формации и изпълнители като Д-2, Рафи, Лео, Играта и др. Дуетът му с италианския певец и тв водещ Лео Бианки се радва на огромна популярност в България. Лео от години живее и работи в България. Звезда е в два сезона на българския риалити формат Big Brother.
    В последния ден от феста, 11 май, от 21:00 ч. на сцената на пл. „Екзарх Йосиф I” ще забият рок ветераните от група „Сигнал“. Група „Сигнал“ едва ли се нуждае от представяне. Създадена е в далечната 1978 г. от Йордан Караджов, Христо Ламбрев, Румен Спасов и Георги Кокаланов. В 30-годишната си кариера издава 11 студийни албума и изнася хиляди концерти. „Сигнал“ е една от българските групи с множество концерти извън страната. Вечни са хитовете им „Да те жадувам“, „Сбогом“, „Съжалявам“, „Може би“.    
    Фестивалът в Ловеч стартира за пръв път през 2006 г. под името Lovech Rock Fest. Целта е популяризиране на град Ловеч и предоставяне на възможността публиката да се наслади на изпълненията на най-големите световни музикални звезди. За период от четири години Фестът успява да се превърне в най-добрия безплатен музикален фестивал в България. Гостували звезди като Uriah Heep, Europe, Hot Chocolate, Eruption, Slade, Maxi Jazz, Ja Rule, Ace of Base, Dr. Alban, Xzibit, W.A.S.P., Twisted Sister, Dokken, Bonfire, Kingdom Come, Morandi и др. По време на концертните вечери публиката на площада в града достига между 8000 и 12 000 души.
    Последното издание на Lovech Party Fest във формата, в който го познавахме досега, се проведе през 2010 г. „Възроденият сега с наши сили фест е по-скромен и в по-малко дни и не може да се сравни с това, което е било, но всяко ново начало е трудно. Важното е, че успяхме да се справим и сме сигурни, че ще доставим радост и наслада на любителите на поп и рок музиката. За нас в това е основният смисъл на усилията ни“ – коментира кметът на община Ловеч Минчо Казанджиев.

Информация на Община Ловеч.

вторник, 21 април 2015 г.

„Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“ – от 8 до 11 май



 Тазгодишното издание на „Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“ ще се проведе от 8 до 11 май. В тези четири дни Ловеч ще се превърне в уникална културна територия. Във всяка от вечерите от 19 ч. всеки ще може да се докосне до големи и стойностни постижения в изпълнителското и авторското изкуство.
     На 8 май на сцената на Ловешката крепост (при лошо време – в Ловчанското читалище) е концертът на студио „Примо“. Камерен оркестър СТУДИО ПРИМО е създаден през 2002 г. в Плевен в подкрепа на професионалното изпълнителско изкуство. Голямата му амбиция е да дава шанс за изява на млади музиканти, да концертира с големите български имена в музиката. Включва в репертоара си произведения от различни стилове и епохи – от шедьоври на класиката до нова музика с алтернативно звучене. В студио „Примо“ концертират едни от най-добрите млади инструменталисти в България, които ще покажат в Ловеч майсторството се под диригентската палка на маестро Григор Паликаров
     На 9 май на сцената на Драматичния театър ще видим балета „Зорба Гъркът“ по музика на Микис Теодоракис и в изпълнение на балета на Софийската опера и балет. Митът за Зорба винаги се приема като символ на човешкия стремеж към свободата. За първи път историята е обезсмъртена в новелата на великия гръцки писател Никос Казандзакис, по която е написан сценарий за филма от Михаел Какоянис, а през 1988 г. е създадена балетната версия от Лорка Масине по музиката на знаменития гръцки композитор Микис Теодоракис.
     Балетът "Зорба Гъркът", чиято световна премиера се е състояла на 6 август 1988 г. на сцената на Арена Ди Верона, е мега шоу в две действия и 22 картини. Този спектакъл винаги е имал голям касов успех, игран е в над 30 страни и е посетен от милиони зрители. Още от момента на своята премиера "Зорба Гъркът“ се превръща в истинско културно събитие. В България балетът е поставен от Лорка Масине за първи път на 12 май 1995 г. на сцената на НДК. Спектакълът е една от най-успешните продукции в балетната история на националната опера и балет и се играе при препълнени салони.
     Зададеното силно начало на Люляковите музикални вечери продължава на 10 май с концерт на примата на българския джаз Хилда Казасян – „Джазът и аз“. Участват още Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Милен Кукошаров.
     На 11 май почитателите на популярния и обичан актьор Руслан Мъйнов ще могат да го чуят и видят в образа на завладяващ изпълнител на оперетни и оперни арии и канцонети. Той притежава изключителен глас, който в комбинация с артистичния му талант, е гаранция за великолепно преживяване. Руслан Мъйнов ще излезе на сцената заедно с младата и утвърдена оперна изпълнителка Русалина Мочукова и оркестъра на Държавна опера – Русе.
     „Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“ е съвместен проект на Драматичен театър – Ловеч, и Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.“, реализиран с финансовата подкрепа на община Ловеч и включен в културния й календар за 2015 г. Събитието е включено и в Националния културен календар и се провежда и тази година под патронажа на Министерството на културата.
     Люляковите музикални тържества водят началото си от далечната 1933 г., като първоначално са се наричали „Люлякови празници“ и са се организирали като ежегоден събор-среща на ловчалии, живеещи в други градове. През 1936 г. прерастват в „Люлякова гостоприемна седмица“, а 20 години по-късно се преименуват на „Люлякови музикални тържества“. Тяхното развитие и утвърждаване в културния живот на Ловеч се свързва с имената на двама изтъкнати композитори – Любомир Пипков и Димитър Петков.
     С годините авторитетът на музикалните тържества расте, те придобиват нов облик и прерастват в тържества на българското музикално творчество. В града гостуват оперни театри, симфонични и камерни оркестри, хорове, състави и артисти от София и цялата страна. Нещо повече – тук се осъществяват най-значителните изяви в областта на оперната, симфоничната, хоровата и камерната музика. Не случайно от 1963 г. люляковите празници носят името на Панайот Пипков, а от 1976 г. и името на Любомир Пипков.
     След дълго прекъсване миналата година празниците бяха възстановени с ново име – „Люлякови музикални вечери“. С проектът за тях Ловчанското читалище спечели грамота на Министерството на културата „За принос в развитието на читалищното дело в България“.
     Вече започна продажбата на билетите за концертите – на касите на Ловчанското читалище и на Драматичния театър, цената е 3.50 лв.

Събщение на Община Ловеч.

неделя, 19 април 2015 г.

Фунийки с крем


Сладки фунийки с крем, прасковки, жълъдчета, розички, кошнички, агнесиборчета, полумесеци, локумки... всички те са вкусни спомени от нашето детство.
Дали наистина са били толкова вкусни или на нас са ни харесвали толкова много, просто защото нямаше откъде да си купим други и очаквахме с нетърпение поводи да се направят вкъщи?
Наистина са толкова вкусни, уверявам ви. Няма по-вкусни от домашно приготвените сладки. Друг е въпросът за качеството на продуктите днес, но няма да го обсъждаме тук.

Продукти:

За тестото:

2 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 равна ч.л. сода  бикарбонат
1/2 ч.ч. олио
1 ванилия
около 600-700 г брашно
щипка сол

За крема:

1 л. прясно мляко
4 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. брашно
50 г краве масло
1 капсула ванилия

Използвам чаена чаша с вместимост 200 мл.
Започва се с приготвянето на крема. Отделя се чаша и половина от прясното мляко. Яйцата се разбиват със захарта с помощта на тел. Прибавя се постепенно брашното и отделеното прясното мляко. Разбърква се до получаване на гладка смес.
Останалото мляко се слага да заври. Отмества се от котлона и в него се изсипва горната смес. Разбърква се хубаво и се връща на слаб огън до завиране, като се бърка непрекъснато. След като заври, се отмества и към крема се прибавя кравето масло. Отново се бърка и се оставя да се охлади напълно. 

За основа на фунийките могат да се ползват готови формички или да се направят от фолио, капачки от буркани и дори от форми за печене за еднократна употреба.
Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Яйцата се разбиват леко и се изсипват в него. Прибавят се киселото мляко с разтворената в него сода и останалите продукти. Замесва се нелепнещо  и меко тесто. Не слагайте всичкото брашно в началото и добавяйте постепенно, за да не се получи прекалено твърдо тесто. Оставя се за 20 минути покрито с чиста кърпа, да почине.
Взима се част от него и се разточва на правоъгълник с дебелина около 4 мм и дължина около 25 см (ако фунийките, които ще ползвате за основа са по-малки, дължината може да е около 20 см). Режат се ленти широки около 2 см.  Формичките се намазват много леко с олио. Навиват се на фунийките, като се застъпват леко и се нареждат в тава, застлана с хартия за печене. 
Пекат се в загрята на 180* фурна. Изпичат се сравнително бързо, така че внимавайте да не ги изгорите или препечете, както аз направил с някои от тях :)
Фунийките се отделят от основата още горещи. Оставят се да се охладят и се пълнят с приготвения крем. Напълнете ги максимално, защото тестото ще поеме от крема и той ще остане по-малко. Потапят се в смлени орехи. 
Подреждат се в подходящ съд прави и се оставят да престоят до следващия ден.
Това е на-неприятното нещо в цялата работа... чакането.

Но пък си заслужава.

Да ви е сладко! На нас ни е много :)




събота, 11 април 2015 г.

Сарми от лапад с бял сос


В пролетния сезон не пропускайте да си направите тези вкусни сармички с листа от лапад.
Трябва да ви кажа, че не съм най-големия фен на сармите, но тези са просто уникални.
А белият сос, поднесен към тях прави съчетанието напълно съвършено.

Продукти:

30-40 листа от лапад
300 г кайма
1 к.ч. ориз
1 връзка пресен лук
3-4 стръка пресен чесън
1 морков
1 ч.л. червен пипер
4-5 стръка пресен джоджен
4-5 стръка пресен магданоз
черен пипер
сол
3-4 с.л. олио

Листата лапад се почистват от дебелата жилка и се измиват добре. Попарват се за 3-4 минути в гореща вода, изцеждат се и се оставят да се охладят. Лукът и чесънът се нарязват и се задушават в мазнината 3-4 минути. Добавя се измития ориз и се готви при непрекъснато бъркане, докато стане прозрачен. Прибавя се каймата и се бърка много хубаво, докато стане на трохи. Отмества се от огъня и се добавят подправките (пресните - ситно нарязани).
На дъска се поставя едно листо от лапад (ако листата се малки, се слагат две - леко застъпени). В единия край се слага от плънката, краищата на листото се захлупват от двете страни на пълнежа и се завива на рулце. Подреждат се в подходяща тава за печене. Отгоре се покриват със свежи листа от лапад. Заливат се с леко посолена топла вода - да се покрият. Пекат се до готовност.
Ако е нужно, може да се покрият с фолио, за да не прегорят.
След това листата, с които са покрити сармичките с лапад, се отстраняват.
Сервират се с бял сос, който се приготвя по следния начин:

Продукти:


1 кофичка кисело мляко
3 с.л.зехтин (краве масло)
3 с.л.брашно
450 гр.вода
1 жълтък
сол на вкус (кубче булъон)

Брашното се изсипва в сгорещената мазнина и се готви до златисто, добавят се останалите съставки, разбива се с тел и се вари около 5 мин.с постоянно разбъркване.

петък, 10 април 2015 г.

Ципура с домати на фурна




Продукти:

3 риби (около 1, 2 кг)
3 с.л. зехтин
400 г домати
200 мл вода
150 мл бяло вино
4 скилидки чесън
лимон
риган
магданоз

Рибата се почиства добре и се измива. Посолява се и в коремчетата се слагат резени лимон. Доматите се нарязват.
Чесънът се нарязва на филийки и се слага в сгорещения зехтин за минута. Прибавят се доматите и подправките. Готви се под капак 5-6 минути.
В голяма тава се подреждат рибите и се заливат с водата и виното. Отгоре се изсипват доматите със соса.
Пече се в загрята на 180* фурна около 30 минути или до готовност.
Накрая се поръсва с пресен магданоз.

сряда, 8 април 2015 г.

Бъркан козунак (без месене) - тип кекс



Тази година съм се заканила да не меся козунаци за Великден. Но бъркането на тесто изобщо не е месене, нали 
Някой може да каже, че щом тестото не е оформено и сплетено, това не е козунак. Но пък аз ще опонирам тук, защото вкусът е много, много добър и за три дни го правих два пъти у нас. Дори го сервирах на хора, които идея нямаха какво е това, но след като го опитаха, попитаха какъв е този хубав козунак  Така че това е показателно.

Рецептата е много подходяща за начинаещи, които изобщо не са месили. И те могат да си приготвят тази вкусотия без изобщо да се притесняват. Стига им само да могат да бъркат добре (с тел, с лъжица или вилица, все ще се получи) и да могат да го изпекат накрая.

Продукти:

350 г брашно 25 г прясна мая 120 г масло на стайна температура (много меко) 160 г захар 120 мл прясно мляко 3 яйца 2-3 прахчета ванилия или ампула течна
1-2 с.л. лимонова кора (според вкуса - може да се прибави и портокалова кора или друг любим аромат) щипка сол

Маята се разтваря в хладкото прясно мляко. Яйцата се разбиват с тел. Брашното се пресява и всички изброени продукти се смесват и бъркат добре до получаване на хомогенна смес. Купата се покрива със свежо фолио и се оставя на топло за 30-40 минути да втаса тестото.
Формата за печене (използвах правоъгълна с дължина 30 см) се покрива с хартия за печене, която съвсем леко се намазва с олио. Тестото се изсипва в нея. Аз изсипах 2/3 от тестото и сложих нарязан локум, можете да добавите стафиди или каквото ви харесва. След това покрих с останалото тесто. Отгоре поръсих с парченца бадеми.

След като сте приготвили козунака до тук, сега има два варианта - единият е да го сложите директно да се пече в незагрята предварително фурна.
Другият вариант е да го оставите да втаса още 15 минути и да печете в загрята на 170* фурна.

След като се зачерви съвсем леко отгоре, можете да покриете с хартия, за да не прегаря, докато се пече.

Това е. Лесно и много вкусно.

Снимката е от снощи и е лоша, защото го разрязах още топъл и много бързах да снимам, но нали трябваше да се яде

неделя, 5 април 2015 г.

Пролетен венец



Преди няколко дни попаднах на този Цветен венец в блога Слънце и слънчоглед и ми хрумна, че и аз може да направя нещо подобно за Цветница.
И ето, днес и у дома имахме прекрасен пролетен цветен венец.
Замесих тестото по моя рецепта, а розичките украсих с боички на д-р Йоткер, защото нямах готовност за естествени оцветители. Нищо, следващия път...

Продукти:

300 мл топла вода
20 г прясна мая
5 с.л. олио
1 ч.л. захар
1 равна супена лъжица сол
около 400-500 г брашно

За цветята и листенцата: От 40 мл вода, кафена лъжичка сол и брашно се замесва твърдо тесто. Разделя се. В случая на две. Едната част оцветих с малко червена боя, за да се получи розово, в другата част сложих зелена боя. Покрива се и се оставя настрана.

В брашното се прави кладенче и там се изсипват олиото и солта. Маята се разтваря със захарта в топлата вода и се изсипва в кладенчето. Замесва се меко нелепнещо тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса. След това тестото се разточва на голям правоъгълник и се завива на руло. То се поставя в намазана с олио форма (аз използвах тази за кекс).

От оцветеното тесто се оформят цветенца и листенца, които се подреждат върху рулото. За да залепнат, аз лекичко намазвах с малко вода под всяко цвете и листо.

След като е готов, се слага в незагрята предварително фурна и се пече на 170* до готовност.
Ако е нужно, за да не изгори отгоре, след като леко се зачерви, може да се завие с хартия или фолио.



























ЧЕСТИТА ЦВЕТНИЦА!

Макар и свързан с конкретно религиозно събитие, празникът се възприема от народа ни и като пролетен, цветен празник, в който светът и природата празнуват своето раждане. Ден на цветята, младостта и раждането за живот отново на света около нас. Поздрави на всички именници! 

събота, 4 април 2015 г.

Супа от коприва




Вече имам една рецепта за супа от коприва в блога, но настоящата е по-различна.
Скоро видях, че  Ванката  е предложил супа от коприва и прясно сирене, която много, ама много ми хареса. Е, аз не я направих точно като него, защото сиренето в супата едва ли ще се хареса много на домашните и затова го пропуснах, но пък за сметка на това наръсих щедро домашно сиренце в моята паничка.  Ето как приготвих супата аз.

Продукти:

2 пликчета връхчета на свежа коприва
1 1/2 с.л. брашно
1 връзка пресен лук
1 стрък пресен чесън
1 морков
4 с.л. олио 
2 с.л. с връх ориз
1 картоф
1 настърган домат или от консерва
1 с.л. нарязан пресен джоджен 
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол

пресен магданоз

1 яйце и 1 чаена лъжица лимонов сок за застройката

По желание 150 – 200 г  сирене 

Копривата се измива и се попарва с  вряла вода. Оставя се за 10 минути, прецежда се и се нарязва на дребно. В мазнината се задушават ситно нарязаните морков, лук и чесън. Прибавя се брашното и червения пипер и се налива малко вода. Добавя се  копривата. Налива се литър и половина  гореща вода и се оставя да кипне. Прибавя се оризът и нарязаният на ситно картоф. Готви се около 15 минути и се добавя доматеният сок.  Ако прецените, че е гъста, можете да долеете още малко гореща вода. Вари се още около 15 мин. Накрая се  слагат подправките и се вари още около 5 минути. Готовата супа се сваля от огъня. 

Ако искате да я приготвите със сирене, сега е времето да го добавите натрошено. След това се оставя 4-5 минути и се застройва с разбитото с лимоновия сок яйце. Оставя се захлупена още десетина минути и се сервира.

Ако не искате сиренето вътре, тогава оставете супата десетина минути да изстине, разбийте яйцето с лимоновия сок и застройте супата, като добавяте по малко от нея към яйцето при непрекъснато разбъркване. След пет-шест черпака можете да върнете цялата застройка в супата, като разбъркате хубаво.

Накрая се поръсва с пресен магданоз.

петък, 3 април 2015 г.

Започнаха тържествата за Цветница в Ловеч


Тържествата за Цветница в Ловеч започнаха още на 1 април, сряда, когато в изложбена зала „Вароша“ на Художествената галерия бяха открити две изложби  – „Всичко е линия и цвят“ – живопис и текстил, на Жанет Левордашка и „Течението на живота“ – живопис, пластика и рисунка, на Петр Йедличка (Чехия).
     На 3 април, петък, на сцената на Ловчанското читалище от 17 ч. ще се проведе фестивалът на детската песен „Пеещо яйце“.














     В събота, на Лазаровден, 4 април, проявите тръгват от предиобед. В 11 ч. на откритата сцена на площад „Тодор Кирков“ започва фолклорна програма „За тебе пеем, Лазаре“ с участието на деца от СОУ „Тодор Кирков“, детската вокално-певческа група „Лъжанче“ при Народно читалище „Пробуда – 1927 г.“ – с. Чавдарци, детския танцов състав „Ябланче“ и младежкия танцов състав при СОУ „Васил Левски“ - Ябланица. В 12.30 ч. се дава началото на Регионалния събор на народното творчество „Цветница в Ловеч“. Участват класът по народно пеене при Ловчанското читалище и читалищни колективи от селата Абланица, Горан, Слатина, Йоглав, Пресяка, Къкрина, Българене, Умаревци, Орешак и гр. Сепарева баня.



     В 17 ч. концерт ще изнесат детският и младежкият танцов състав „Ловеч“ към Общинския детски комплекс – Ловеч. Вечерта в 20.30 ч. ще видим спектакъла звук и светлина „Историята своя тачим“.
     Тържественото откриване на празника Цветница е на 5 април, неделя, от 11.30 ч. на сцената на площад „Тодор Кирков“. Тогава кметът на Ловеч Минчо Казанджиев ще обяви кумичката на 2015 г. Коя е тя, ще стане ясно половин час по-рано, когато от Транспортния мост ще се проведе традиционният обичай „Кумичене” (ритуалът „По вода“). Сутринта в 9 ч. в Катедралния храм „Св. Троица” ще бъде отслужена Златоустова света литургия.



     След откриването на празника започва концертът на специалния гост на Ловеч за Цветница – испанския хор „Чамусия“. В 12.30 ч. продължава Регионалният събор на народното творчество с участието на ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Александрово, и читалищни колективи от селата Славяни, Баховица, Дойренци, Александрово, Брестово, Хлевене, Радювене, Скобелево, Дренов.
     В 17 ч. е концертът на другите специални гости на Ловеч за Цветница – сестри Диневи.
     Празничната програма завършва със спектакъла звук и светлина „Ловеч – звезден град“ (20.30 ч.).
     Тържествата за пролетния празник „Цветница 2015“ организират община Ловеч, Ловчанската митрополия, Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.“ и Художествена галерия - Ловеч.
     Цветница е празник, който от години се чества в Ловеч като тържество на пролетта, културата и занаятите и събира хиляди гости.










Снимки: личен архив
Източник на инфомацията: Община Ловеч

четвъртък, 2 април 2015 г.

Яйца с картофи и лапад



Пролет е и е време да добавим нещо свежо и зелено към храната си. Днешното ми предложение за Яйца с картофи и лапад е точно такова, като тук смело можете да замените лапада със спанак. Гарантирам, че отново ще бъде много вкусно.

Продукти:

около 400 г картофи
400 г лапад (спанак)
бялата част на 2 стръка праз
100 г кашкавал
100 мл прясно мляко
8 яйца
2 с.л. олио
30 г краве масло
сол
черен пипер

Лападът се измива, почиства се от жилките по средата и се нарязва.
Картофите се обелват и се нарязват на тънки кръгчета ( около 2 мм)
Празът се нарязва на ситно.
Олиото и маслото се загряват и в тях се пуска празът.  Готви се докато омекне. Прибавят се нарязаните картофи, посолява се, разбърква се хубаво, наливат се около 50 мл вода и се оставя да се готви под капак до пълното омекване на картофите, като се бърка от време на време. Когато картофите се сготвят, се добавя нарязания лапад. Разбърква се и се изсипва в намазана с краве масло керамична тава.



Яйцата се разбиват с тел, смесват се с кашкавала и прясното мляко. Прибавя се сол и черен пипер и се изливат върху картофената смес. Лекичко може да се разместят картофите, за да навлезе яйчната смес навсякъде.

Пече се без фурната да се загрява предварително на 180* до златист загар.