Pages

четвъртък, 30 януари 2014 г.

Баница със сусам

Кръстих я баница, защото по нашенски си е жива баница. Че е със сусам, със сусам е. Обаче има и прясна мая в плънката. Това за мен си беше новост и ме провокира да я направя много скоро, след като я видях тук. Корите, които имах в хладилника бяха 400 г и може би затова при мен пълнежът дойде малко повече, защото не промених количествата. Обаче пък това ама хич не пречи на вкусовите качества на баничката. Друго нищо не съм променяла.
И така, бързам да я споделя с вас, защото си заслужава.

Продукти:

500 г кори за баница
3 яйца
200 мл газирана вода
100 мл олио
300 г сирене
25 г прясна мая

сусам за поръсване

Корите се разделят на две - по равно, по възможност. Смесват се яйцата, водата, олиото, сиренето и маята. Бърка се хубаво, до напълното разтваряне на маята. Взимате една кора от първата половинка и я поръсвате с 2-3 с.л. от сместа. Поставяте отгоре друга и отново смес, пак кора и пак смес и така до последната. Завивате на стегнато руло и режете на парчета по 5 см. Поставяте ги в тава (с диаметър 20-23 см), застлана с хартия за печене, като разрезът е нагоре. По същия начин се постъпва и с другата половина кори. Накрая се залива с останалата смес и се поръсва със сусам. Покрива се и се оставя да престои поне 40 минути. Пече се в загрята на 200* фурна.

Добавям един опит с 800 г кори, почти двойно количество плънка ( с разтопено масло вместо олио) и в тава с по-голям размер.
Много хубаво!


Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional




неделя, 26 януари 2014 г.

Вафлички с орехи и карамел


Не са много фотогенични, но за сметка на това са много вкусни.

Продукти:

6 бр. вафлени кори
1 1/2 ч.ч. захар
125 г краве масло
2 бр. ванилия
3 жълтъка
2 ч.ч. ситно счукани орехи

Захарта се слага в тиган да се карамелизира. Жълтъците се разбиват с ванилията. Към карамела  се прибавя маслото. Тук внимавайте, защото в началото започва да пръска много. Всичко се разбърква до хомогенна смес. Добавят се орехите и се изсипват на тънка струя жълтъците при непрекъснато бъркане. 3 от корите се мажат с карамелената смес и се покриват с останалите кори. Така подготвените бъдещи вафли се подреждат една върху друга, покриват се с чиста кърпа и се притискат с нещо тежко. Оставят се да изстинат  и се разрязват.

Трябва да се работи бързо с карамелената смес, защото много бързо се втвърдява, така че бъдете внимателни.



събота, 18 януари 2014 г.

Пиле в сач с капак

Миналата седмица получих този страхотен подарък - сач с капак. Нямах никаква идея как се готви в това нещо, но вдъхновението бързо дойде и приготвих това вкусно пиле, придружено от апетитни картофки.

половин пиле или малко повече от половината, нарязано на парчета
сока на половин лимон
5 с.л. домати от буркан или настъргани
2 ч.л. червен пипер
1 ч.л. лют червен пипер
1 ч.л. черен пипер
5 скилидки чесън
5 с.л. олио
1 дафиново листо
сол на вкус

около 700 г картофи
1 глава лук
1 с.л. чубрица  и черен пипер


Лимоновият сок се смесва с доматите, червените пипери, черния пипер, ригана, ситно нарязания чесън, олиото, солта и дафиновото листо. Пилешките парчета се измиват, подсушават и хубаво се намазват със сместа. Хубаво е да постоят повече, но аз ги сложих след 20 минути. Сачът се слага в студена фурна, фурната се включва и се загрява до 200 *. Сипват се 3-4 с.л. олио, загряват се и вътре се подреждат парчетата пиле. Слага се капакът и се пече до готовност на пилето.








Междувременно картофите се сваряват, обелват се и се нарязват на кубчета. Лукът се реже на полумесеци. Когато пилето е готово се изважда от сача и в същата мазнина и сос, останали от пилето се слага лука. Връща се 5-6 минути във фурната и се добавят картофите.







Слага се чубрица, черен пипер и магданоз и се разбърква хубаво. Пилешкото се подрежда отгоре и се връща във фурната вече без капак да се запече добре месото.





понеделник, 13 януари 2014 г.

Печен свински бут



Продукти:

свински бут - цяло парче около 2,5 кг
50 мл соев сос
сок от 1 лимон
3 с.л. горчица
1 с.л. мед
2 с.л. кетчуп
6 с.л. олио
1 ч.л. червен пипер
1 с.л. черен пипер
сол на вкус

2 с.л. чубрица
2 с.л. риган
1 ч.л. мащерка
1 ч.л. нарязани на ситно иглички розмарин

Върху месото се правят напречни разрези. Всички продукти от соевия сос до солта се смесват и се разбъркват хубаво. Месото се поставя в тава и се намазва добре със сместа от всички страни. Останалата смес се изсипва в тавата. Оставя се на студено да престои - при мен цяла нощ. След това сухите подправки се смесват и месото се поръсва с тях. Наливат се около 2 к.ч. вода в тавата, завива се добре с фолио и се слага да се пече в загрята на 220*фурна. След 20 минути температурата се намалява на 160*  и месото се пече още около три часа - до готовност. След това фолиото се махва и месото се връща във фурната за още около 15 минути да се запече. Сервира се с гъбен сос, за който са необходими:

250 г гъби
6 с.л. брашно с връх
100 г масло
сол
черен пипер


Гъбите се нарязват на филийки и се сваряват с вода и сол. Брашното се препича. Маслото се разтопява и към него се прибавя брашното Постепенно и при непрекъснато бъркане се добавят 6-7 с.л. от соса, който си е пуснало месото, докато се е пекло. Долива се от гъбения бульон. Сипвайте по малко и бъркайте добре, докато сосът придобие нужната гъстота. Накрая се прибавят гъбите. Добавя се черен пипер на вкус.
Филето се нарязва на парчета и се залива със сос. Още по-добре е, ако се добави картофено пюре. 


Солена скумрия

За целта е добре да използвате охладена скумрия, но и замразената върши работа. Скумрията се почиства добре от вътрешностите и кръвта, която се намира около гръбначната кост. На дъното на тава се сипва обилно морска сол, рибата се слага отгоре (коремът и също се пълни със сол) и се покрива с още сол. Оставя се на студено 36 часа. Измива се от солта и се подсушава хубаво. Завързва се с канап около опашката и се окачва да се суши за 6-7 дни на студено.

неделя, 5 януари 2014 г.

Триградски мекици







Редовните посетители на Щъркелово гнездо знаят за страстта ми към тестените и знаят, че рядко издържам на подобни гледки. Видя ли някое изкушение, което да ми влезе в главата, много спешно трябва да го приготвя. Така се случи и с тези мекици, които Ваня предложи съвсем скоро.  По традиция през почивните дни, когато сме вкъщи, задължително се приготвя нещо тестено. И този път нямаше изключения и семейството ми се радва на тези вкусни мекици

Трябва да ви кажа, че рецептата е прекрасна и това, че тестото трябва да стои около 8 часа всъщност го прави много по-добро. Имам опит с подобен тип тесто, което обаче престоява само около половин час. Разликата е сериозна и ако решите да приготвяте тази рецепта, в никой случай не пропускайте тази стъпка. Можете да замесите вечерта и да ги изпържите за закуска, което всъщност си е голямо улеснение. 

Ето и рецептата и начинът, по който ги направих аз :)


Продукти:



около 900 г брашно
1 с.л. сода бикарбонат
1 яйце
11/2 кофичка гъсто кисело мляко
1 1/2 с.л. захар
1 с.л. сол

Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Поръсва се содата и се слагат останалите продукти. Замесва се меко тесто, оформя се на топка  и се покрива с чиста кърпа. Оставя се за 8 часа в хладилник. 
От това тесто аз направих мекици със сирене и такива без сирене. Нарежете тестото на парчета и оформете топчета с големина на малка ябълка. Ако искате да направите със сирене, смесете натрошеното сирене с 1 или 2 яйца - да стане на много гъста каша. Всяко топче разточете, поставете от плънката и прегънете, като притискате краищата с пръсти. 
За мекици без сирене  - разтеглете тестото до мекица с дебелина около 5 мм. 
Мекиците се пържат в силно загрято олио, като е добре да пържите в повече мазнина. 

събота, 4 януари 2014 г.

Пълнена кисела зелка в гювеч

Продукти:

1 малка кисела зелка - с диаметър около 20 см
около 300 г свинско месо
1 малко парче суджук - не много сух
50 г  пушено филе или пушен бекон
1 стрък праз
1 суха чушка
2 парчета сушени манатарки (не са задължително, но ако имате, сложете)
70 г сланина
60 мл зелева чорба ако готвите в крок-пот, ако готвите в обикновен гювеч, налейте двойно
щипка-две лют червен пипер (ако обичате по-люто, сложете повече)
чубрица
черен пипер
сол

Това ястие можете да сготвите в уред за бавно готвене или в обикновен гювеч.
Зелката се издълбава откъм горната страна. Издълбаната част се нарязва на ситно. Отделят се едно-две листа, с които да се покрие след като се напълни зелката. Месото се нарязва на хапки (не големи), суджукът на по-дебели парчета, филето на ситни кубчета, празът - на ситно. Загряват се 2-3 с.л. олио и в тях се изпържва месото заедно с филето. Ако пусне вода, изчакайте да се изпари. Добавя се празът и се готви докато омекне. Отмества се от огъня. Сухата чушка се натрошава в сместа, прибавят се подправките, като се слага много малко сол. Слагат се натрошените парченца манатарки, суджука и малка част от нарязаното зеле. Разбърква се хубаво.


Дъното на гювеча се намазва съвсем леко с олио. Отгоре се подрежда сланината, нарязана на много тънки филийки. Издълбаната зелка се поставя върху нея. Завързва се леко с канап отстрани, за да не се разпадне докато се пече и се пълни с месото. Останалото месо се смесва с нарязаното на ситно зеле. Добавят се още малко подправки на вкус, без сол и 4-5 с.л. олио. Разбърква се и сместа се изсипва около зелката.










Върху самата зелка се сипват 5 с.л. от зелевата чорба, а останалата се излива отстрани.
Ако готвите в крок-пот, включете уреда за 4 часа на 2ра степен и накрая преместете във фурна, за да се запече леко, по желание.
Ако печете в обикновена фурна - на 180* около час и половина-два.


Беше ми по-лесно да го сготвя, отколкото да го напиша, признавам си. Изглежда връткаво, но всъщност се сготви лесно и бързо.

*Разбира се, можете да използвате и по-голяма зелка, като увеличите продуктите за пълнежа.




Супа от грах и картофи

Продукти:

450 г замразен грах
около 300 г картофи
1 малка глава лук
1 морков
около 50 г пушен бекон
30 г краве масло и 2 с.л. олио
200 мл прясно мляко
3 с.л. заквасена сметана
1 стрък прясна мента
сол
черен пипер

Лукът и морковът се режат на  ситно. Картофите се нарязват на кубчета. Олиото и маслото се загряват и в тях се слагат лука и морковите. Готвят се три-четири минути и се прибавят замразеният грах и нарязаните картофи. Разбърква се хубаво и се налива вода, един - два пръста над съставките. Посолява се и се вари до готовност на продуктите. След като се свари, се прибавят прясното мляко, сметаната и ментата. Супата се отмества от огъня и се пасира. Тук можете да постъпите по два начина - да отделите малко грах и картофи преди да пасирате и после да върнете към добре пасираната супа или да пасирате всичко гладко. Аз избрах първия вариант. Поръсва се с черен пипер.
Беконът се реже на тънки ленти и се запича на сух тиган. Слага се върху супата преди сервиране. 

Питка на триъгълници

Продукти:

30 г прясна мая

200 мл прясно мляко
4 с.л. кисело мляко
2 яйца+1 белтък
6 с.л. олио
1 ч.л. захар
1 с.л. сол
около 600-700 г брашно

около 40 г краве масло, разтопено

Маята се разтваря в млякото заедно със захарта и се добавят две-три шепи от брашното. Оставя се да шупне. В брашното се прави кладенче и в него се слагат всички изброени продукти. Прибавя се втасалата мая и се замесва меко тесто. Оставя се да втаса. Разделя се на 2 равни части. Всяка половинка се дели на още 4. Всяка част се разточва на правоъгълник и се намазва с разтопено масло. Питките се поставят една върху друга, като четвъртата не се маже. Разточват се заедно на по-голяма кора - около 40 на 20 см. Навиват се на руло и се нарязват на триъгълници. Така се постъпва и с другата половина на тестото. Краищата на рулата се отделят за средата на питката, а останалите парчета се редят от външната страна. Питката се намазва с разбит с молко олио и прясно мляко жълтък и се поръсва по желание със сусам, маково или ленено семе. Пече се в незагрята предварително фурна на 170*.


петък, 3 януари 2014 г.

Домашно маринована сьомга


Продукти:

около 350 г филе от сьомга
1/2 ч.ч. морска сол
3 с.л. кафява захар
1 с.л. черен пипер на зърна
1 връзка пресен копър

Върху едно голямо парче найлоново фолио се слага половината измит и подсушен копър, върху него половината от счукания черен пипер, следва половината от захарта и половината от солта. След това се поставя филето от сьомга. Покрива се с останалата сол, захар, пипер и отново копър най отгоре.








Завива се много хубаво във фолиото и се поставя в кутия с капак. Слага се в хладилник за една нощ, след това се проверява - трябва да си е пуснала течност. Течността се излива и рибата се завива отново плътно във фолио и се връща в кутията. Връща се в хладилника и на следващия ден е готова за консумация. Почиства се от солта и останалите продукти и се нарязва.

сряда, 1 януари 2014 г.

Домашна пастърма




Това е първият ми опит в правенето на домашни мезета. Изключвам годините, в които бях помощник на баща ми при пълненето на суджуците, макар че и това си е сериозен стаж, защото се случваше много често :) Доволна съм и няма как иначе, щом това беше първото нещо, което свърши от всички мезета, които бях сложила на масата снощи.
Водих се от рецептите на Пепи, като малко промених количествата, тъй като моето месо беше 1 200г. Купих свинска рибица и я разделих на две части. След това - по рецептата долу :)

Продукти:

1,2 кг свинска рибица
1,2 л вода
100 г сол
40 г захар

Водата, солта и захарта се смесват и разбъркват до пълното им разтваряне. Вътре се поставят филетата и се оставят на студено да престоят 24 часа. Изваждат се от водата и се подсушават на памучни чисти кърпи около 12 часа. Поставят се между дървени дъски и се притискат с тежест. Така стоят около 48 часа. След това се овалват в подправки. Аз използвах подправки на вкус. Вие сложете такива, каквито най-много обичате.

3 с.л. червен пипер
2 щипки лют пипер
1/2 с.л. чимен
1 с.л. чубрица
черен пипер

В единия край на филето се пробива дупка и се промушва канап или здрав конец. Така приготвените филета се окачват на проветриво място и са готови след около 15-20 дни.