Pages

петък, 17 декември 2021 г.

Селски зимни сарми

 


Миналата година попаднах на рецептата за Селски зимни сарми на Ивана и веднага я направих. Допадна  ми идеята, но като цяло не обичам много подобни плънки със суров лук. Днес се чудех какво да готвя и се сетих за тази рецепта. Реших да я направя отново, но с малка промяна. Този път запържих само лука. Определено има съществена разлика, ако целия пълнеж е запържен, като в другата ми рецепта за зелеви сарми и ако каймата и оризът са сурови. Структурата на плънката е много различна. И двете рецепти са много добри, но тази някак ми стои съвсем завършена и със застройката която се прибавя накрая. Остана ми малко от пълнежа и го напълних в малки сушени чушки, което придаде допълнителен страхотен вкус на ястието. 

Сега, ако ме питате коя рецепта повече ми харесва, ще ви отговоря, че е тази, но с уговорката за запържения лук. 

Ето как приготвих тези вкусни селски зимни сарми, които нямам против да ям и целогодишно.

Продукти:

листа от кисело зеле

500 г кайма

1 шепа ориз (може да сложите и малко повече)

1 голяма глава лук

1 ч. л. червен пипер

1 с. л. чубрица (ако обичат повече подправки, бъдете малко по-щедри)

черен пипер

сол

1/2 к.ч. олио (Ванчето използва зехтин)


за застройката:

1 жълтък

1-2 с.л. брашно

4 с.л. кисело мляко


Първо се подготвят зелевите листа. Може да прибавите и няколко сушени чушки, дори и само за вкус. Ако зелката е голяма, листата се разделят на две, като се изрязват дебелите жилки. Ако пълните сухи чушки, ги накиснете за 5 минути в гореща вода.

 Приготвянето на сармите е лесно. Лукът се нарязва на ситно и се запържва до златисто в малко олио. Каймата се слага в подходяща купа и се смесва с ориза, лука и подправките. Ако каймата е купена, не добавяйте сол. Ако е домашна, посолете. Омесва се много хубаво. Взима се около 1 с.л. от каймата и се поставя върху подготвено зелево листо.  Завива се на рулце. Така приготвените сармички се поставят в глинен гювеч и се поливат с олиото. След това се налива топла вода-толкова, че да се покрият. Отгоре се поставя плътно чиния и се слага капака на гювеча. Поставят се в студена фурна, за да не се спука гювеча. Фурната се включва на 200 градуса, докато течността заври и после се намалява на 170 градуса. Пекат се докато зелевите листа омекнат добре. 

Приготвя се застройката, като се смесват всички продукти и се разбъркват с телена бъркалка до хомогенна смес. Гювечът се изважда от фурната. Сега трябва да прецените колко течност е останала. Ако е много намаляла - например стига до около 1/3 от сармите, добавете около 100 мл вода към застройката. Ако имате течност, която да покрива половината сарми или повече, ще ви бъде достатъчна. Сипвате около 1 черпак от течността към застройката, разбърквате и връщате обратно в гювеча, като разклащате, за да се разпредели хубаво. 

Ястието се връща във фурната за около 2-3 минути и се изважда. Не дръжте повече във фурната, за да не се сгъсти прекалено соса.

Това е. Да ви е вкусно! На нас ни е :)


Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional



сряда, 10 ноември 2021 г.

Маслени сладки с конфитюр



 Има ли любители на маслените сладки сред вас?  Признавам без бой, че ги обожавам и са ми едни от най-любимите. А точно тези видях при Мира и вече няколко пъти съм ги приготвяла. Идва Коледа и тази година няма да пропусна да ви предложа нова рецепта за вкусни сладки. Разбира се, можете да ги приготвите по всяко време на годината, все тъй вкусни ще бъдат, обещавам! Аз съм пристрастена точно към този вкус и  ако зависи от мен, други няма да приготвям за Коледа :)

Продукти: 

225 г масло на стайна температура

115 г захар

225 г брашно

115 г царевично нишесте

½ ч. л. сол

    конфитюр по желание – при мен в случая е от кайсии, но с червен също ще се получи много  добре 


 Брашното и нишестето се пресяват два пъти в купа. В друга купа маслото се разбърква със захарта с помощта на дървена лъжица до получаване на хомогенен крем. Добавят се брашното и нишестето и се замесва меко тесто. Нужно е да работите бързо, за да не се разтопи маслото от топлината на ръцете ви. Добре омесеното тесто се оформя на топка и се оставя за половин час в хладилника, за да стегне.
Тавата за печене се застила с хартия. От охладеното тесто се късат и оформят топчета с големина на орех (при мен са по-малки). В топчето се прави малка дупка с пръст или с дръжката на дървена лъжица. Във всяка дупка се слага по половин чаена лъжичка конфитюр.
Сладките се пекат около 20 минути на 170 градуса , докато получат лек златист загар отгоре. Изваждат се и се оставят да изстинат напълно върху решетка.
Съхраняват се в затворена метална кутия.


понеделник, 25 октомври 2021 г.

Хрупкави, бързи и вкусни пилешки шницели

 


Ако се чудите какво да си приготвите набързо и да е мнооого вкусно, изберете пилешки шницели. По тази рецепта 😊 Сериозно, досега съм приготвяла и други шницели, разбира се, но тези са ми фаворит. Няма кой знае каква философия в приготвянето, но добавката от малко горчица в яйцата и някоя друга подправка към галетата, са от съществено значение. Безспорно се харесаха много у дома и аз бързам да напиша рецептата, за да ви подсетя, че можете да си приготвите пилешкото филе и на шницел.

Продукти:

1 пилешко филе - пеперуда

2 яйца

1 ч.л. горчица

1/2 ч.ч. брашно

малко повече от половин чаша галета

1 ч.л. червен пипер (равна)

1 ч.л. риган (равна)

черен пипер

сол


Филетата се разполовяват по дължина - така, че да се получат 4 приблизително еднакви парчета филе. Всяко парче месо се поставя между две парчета фолио и се начуква с чук за месо. Ако нямате чук, може да използвате точилка или бутилка 😂 След това начуканите шницели се посоляват и поръсват с малко черен пипер. Яйцата се разбиват с горчицата до хомогенност. Галетата се смесва с ригана, червения и черния пипер и малко сол и се разбърква хубаво. Всяко филе се овалва добре първо в брашното, след това се потапя в яйцата и накрая се овалва в галета, като се внимава да се покрие добре. Така се подготвят и четирите шницела. 
В широк тиган се сгорещява олио и всеки шницел се изпържва по около 3 минути от всяка страна или докато придобие приятен загар. Изваждат се  върху кухненска хартия да се отцедят от мазнината. Сервират се горещи. Аз ги поднесох с картофено пюре и зеленчуци, вие може да изберете свежа салата и пържени картофи.








събота, 16 октомври 2021 г.

Леща със свинско и гъби


 Днес ви представям една рецепта, която е в пълен синхрон с времето навън. Вкусна и питателна леща със свинско месо и гъби. Като че ли не е много разпространена комбинацията на леща с месо у нас, но аз я комбинирам успешно вече в няколко рецепти - Леща с пушени ребра,  Леща със свинско и Леща с бекон са предните три. Сега ви предлагам малко по-различен вариант, но много, много вкусен.

Между другото, ако искате да разнообразите ястията си с леща, в блога вече съм публикувала доста рецепти, които да ви послужат за идея. Може да ги видите в този линк http://ilrai.blogspot.com/search?q=%D0%BB%D0%B5%D1%89%D0%B0

Ето и днешната рецепта.

Продукти:

200 г леща

1 глава лук

1 голям морков

1 зелена чушка

1 среден картоф

250 г гъби

около 500 г свинско месо

1 домат или домати от консерва

2 с.л. доматено пюре

5-6 скилидки чесън

100 мл червено вино

1 с.л. червен пипер

чубрица

мащерка

черен пипер

девесил (пресен е по-добре, но може и сушен, ако нямате пресен)

пресен магданоз


За приготвянето на леща със свинско и гъби започваме с подготовката на продуктите.

Когато имам време, накисвам лещата за няколко часа. Препоръчително е да се накисва между 8 и 12 часа, но понякога я кисна по-малко. След това водата се изхвърля, лещата се измива и се налива нова вода и лещата се сварява. След това се прецежда.

През това време месото се нарязва на хапки. Зеленчуците също се нарязват. Ако използвате пресен домат, го обелете и нарежете на кубчета или просто го настържете. Гъбите се режат на филийки, а картофът на малки кубчета. Лукът, морковите и чушката се режат на ситно.

В 5-6 с.л. загрята мазнина се изсипва месото. Запържва се до порозовяване от всички страни. Добавят се лука, чушката, морковите и гъбите.  Посолява се и се готви, докато се изпари водата, която ще пуснат зеленчуците. Слага се червения пипер, разбърква се и се изсипва виното. Изчеква се около 2 минути, да се поизпари и се прибавят доматите и доматеното пюре. Слага се картофът, нарязан на кубчета и се доливат още около 200 мл вода. Оставя се да ври десетина минути. След това се изсипва сварената леща и се добавят подправките и чесъна. Разбърква се добре и се готви на тих огън до пълната готовност на продуктите. На мен ми харесва без течност, но ако искате да има малко сосче, си долейте още малко вода - по желание и вкус. Накрая се поръсва с пресен девесил и пресен магданоз. Ако използвате сух девесил, то го сложете с останалите подправки, когато слагате лещата.

Общо взето е това. Написах рецептата, надявам се да съм ви дала идея за вашето ястие. А сега се чудя дали да не си сипя още една чинийка... Нздраве!


четвъртък, 30 септември 2021 г.

Катмер бюрек

 


Катмер бюрек, който се приготвя с прясно мляко и бакпулвер. Досега бях виждала и правила само с мая, но този предизвика любопитството ми, когато Кокона го сподели и нямаше как да не го пробвам. Прекрасен е. Бих казала, че ми харесва повече от онзи с мая. Е, пак си има месене, точене, отнема си време, но просто е с по-различен вкус. Може да се приготви само от кори и масло, но на мен, също като на Дарина, ми харесва идеята да сложа сирене. Дори, честно да си призная, количеството, което сложих ми беше малко :)

Водих се изцяло по нейната рецепта, като тук-там съкратих времето за почиване на тестото, защото ме чакаха няколко гладни човека. Не съм поръсвала със сусам или нещо друго, защото нямах в момента подходящи семена, но със сигурност с тях ще е по-вълнуващ вкусът на точи чудесен катмер бюрек. От това тесто се получават 2 бюрека. А ето тук може да видите видео, от което да се ориентирате как се случват нещата.

 

Продукти:

300 мл прясно мляко

60 г кисело мляко

7 г бакпулвер

1 равна ч.л. сол

550 г брашно за тестото и още малко за разточване


около 150 г разтопено краве масло за разточване на корите

около 300 г сирене (ако обичате повече, можете смело да сложите 400 г)


1 жълтък, смесен с 20 г разтопено масло за намазване

По желание за поръсване може да използвате сусам, маково семе, черен кимион



Прясното мляко се смесва с киселото мляко, бакпулвера и солта. Разбърква се и се прибавя брашното на порции, като първо се разбърква, а после се замесва меко тесто. Разделя се на 8 приблизително еднакви части, които се оформят на топчета, покриват се със свежо фолио или с кърпа и се оставят да почиват 10-15 минути.

След това едно топче се разточва на кръг с диаметър около 23-24 см., намазва се с разтопено масло. Разточва се друго топче и се поставя върху първото, отново се маже с масло. Така се постъпва и с третото топче, а четвъртото се разточва и поставя върху останалите, като не се маже повече с масло. 

По същия начин се приготвят и останалите 4 топки за втория бюрек.

Сега тук би трябвало така приготвените две купчинки да се покрият с фолио и да се оставят да почиват 30 минути. Аз ги покрих със свежо фолио и изчаках 10 минути. След това първата купчинка от 4 кори се взима и се разточва на голяма кора с помощта на малко брашно. Не е нужно да се точи много тънко, но все пак е добре да се разточи колкото е възможно по-хубаво. След това този голям кръг отново се намазва с разтопено масло и се поръсва с половината от сиренето, което разбира се трябва да е натрошено. Навива се на руло, а то се навива на охлюв. Покрива се със свежо фолио.

По същия начин се постъпва и с втората купчинка с намазани с масло кори. 

След като приключите с навиването на втория бюрек, се включва фурната да  загрява на 170 градуса. Жълтъкът за намазване се смесва с разтопеното краве масло.

На лист хартия за печене се поставя първият навит на охлюв бюрек, леко се притиска с ръце, за да се сплеска малко и след това се разточва върху хартията с помощта на точилка - така, че да стане с диаметър около 25 см. Намазва се с разбития с масло жълтък и се минава леко с вилица, за да се образуват шарки, без да се пробожда. Тук може да се поръси и със семена. 

Пече се около 35-40 минути на 170 градуса на второто ниво отдолу нагоре. 

Изважда се от фурната и след 5 минути е готов за консумация. Внимание: Не се реже с нож, а се разчупва.

По същия начин се приготвя и вторият бюрек.

Това е. Да ви е сладко!

събота, 18 септември 2021 г.

Телешко с грах

 


Телешко с грах си е класическа рецепта отвсякъде. Не приготвям често теллешко у нас, може би защото е трудно да се намери наистина добро месо по нашшите магазини, но имах останало едно замразено хубаво парче. Вчера Тики показа телешко с грах и аз се вдъхнових да го приготвя по този начин. Както много други рецепти, така и рецептите за телешко с грах да различни във всяка кухня. Аз го приготвих по моя си начин на готвене на яхнии и се получи много вкусно. Сега ще го споделя и с вас. По същия начин може да си сготвите и свинско с грах. По желание може да се прибави и малко вино или пък 2-3 картофа. Рецептата търпи импровизации и с количествата на месото и граха. Това, което използвах като добавка е, че накрая пуснах парченце краве масло да се разтопи в готовата гозба. Така се получи прекрасен завършен и богат вкус, нищо, че маслото беше само 20 г. Също така бих искала да кажа, че тук съм използвала копър, но според мен на телешкото с грах много му върви и девесил. 


Продукти:

600 г телешко месо

1 глава лук

1 чушка (може да се пропусне)

1 голям морков

800 г замразен грах

2 с.л. доматено пюре

1 домат (или домати отконсерва)

1 с.л. червен пипер

4-5 скилидки чесън

20 г  краве масло

2 с.л. брашно

сол

черен пипер

по желание чубрица (на мен ми харесва с нея)

пресен копър или пресен девесил

Месото се нарязва на по-едри парчета, не на малки хапки. Лукът и чушката се режат на ситно, а морковът на кръгчета или както ви е удобно. В 3-4 с.л. загрята мазнина се слага месото да се запържи заедно с лука, моркова и чушката, като се разбъркват често. Когато зеленчуците омекнат, се прибавя червения пипер, разбърква се бързо и се наливат около 800 мл топла вода. Посолява се и се оставя да се вари под капак на тих огън. Периодично се разбърква и е необходимо да се внимава да не остане месото без вода. Ако видите, че водата много намалява, долейте още малко, но не прекалявайте, за да не стане твърде воднист соса. Аз налях точно 800 мл и се получи много добре. 

След като месото се свари, е време да се добави граха. Изсипвате граха и изчаквате да се свари хубаво. Различните марки замразен грах имат нужда от различно време, докато се свари, така че ще трябва да опитвате. Доматът се обелва и се нарязва на ситно. Към него се прибавя доматеното пюре и се разбъркват. Прибавят се към месото с грах. Оставя се още около 7-8 минути на котлона. Накрая се добавя почистеният и нарязан на по-ситно чесън и подправките.

Брашното се размива с малко вода и се изсипва в тенджерата, като внимателно се разбърква, за да не се получат бучки. Пуска се кравето масло и се разбърква отново.Ври още 2-3 минути и е готово.

Така приготвеното телешко с грах се поръсва със ситно нарязан пресен копър.



понеделник, 6 септември 2021 г.

Пиле Рататуй

 


Днес с голямо удоволствие ви представям тази невероятно вкусна рецепта за Пиле Рататуй. Тя се роди внезапно, защото бях купила зеленчуци, за да приготвя Рататуй, но в същото време едно пиле изчакваше в хладилника и вече трябваше спешно да се готви или да се замразява. Реших да направя комбинация от двете. След кратка справка в интернет, разбира се, се оказа, че има голямо изобилие на такива рецепти. Прочетох няколко и си създадох моя. 

Пиле Рататуй се приготвя много лесно. Препоръчвам ви да го опитате. У нас се изяде по бързата процедура, нещо, което отдавна не ми се беше случвало :)

Аз използвах само част от пилето, запазих си гърдите, защото нямаше място в тавата за повече, пък и само двама го хапнахме и тъкмо ни стигна. Но вие може да използвате само бутчета например или да сложите цяло пиле. Все пак, ако слагате повече, увеличете и зеленчуците с около половината на тези, които ще напиша.


Продукти:

1 пиле, без гърдите, нарязано на парчета по желание

1 тиквичка

1 патладжан

2 домата

2 глави лук (при мен е лилав)

5-6 скилидки чесън

3 червени чушки

по желание 100 мл бяло вино

сол

черен пипер

риган

пресен розмарин

пресен босилек

брашно за овалване на пилето

зехтин или олио

Преди печенето

Патладжанът се нарязва на кубчета, посолява се и се оставя да постои поне 20 минути, за да си пусне горчилката. Пилето се посолява и поръсва с черен пипер. Тиквичката и доматите се нарязват на кубчета, а чушките се режат на големи парчета. Лукът се реже на едри резени, чесънът на ситно.

Птладжаните се измиват  и се подсушават добре. Всички зеленчуци се слагат в тава, посоляват се и се поръсват с черен пипер, риган и босилек и 2-3 с.л. зехтин или олио. Разбъркват се много хубаво. 

Пилешкото месо се овалва в брашно и се изпържва от двете страни в малко мазнина за кратко, колкото да хване коричка, до леко позлатяване. Подрежда се върху зеленчуците. Слагат се клончета розмарин. И ако слагате вино, го налейте в тавата.

Сега, тук ще направя едно уточнение. Аз сложих ястието да се пече така. Обаче в един момент ми се стори, че не пуска никакъв сос и налях около 100 мл бяло вино. После пък зеленчуците пуснаха много вода и се образува течност, която не успя да изври достатъчно. Вкусът се получи уникален с вино, макар и да имахме повече сосче, но ако искате да избегнете този сос, пропуснете виното. Както решите. Пак казвам, ястието е толкова вкусно, че малко повече сос за топене хич не беше излишен. Но пък хора разни, всеки обича различни неща. 

И така, ястието се слага да се пече в загрята фурна на 200 градуса до готовност на месото и зеленчуците. 




събота, 4 септември 2021 г.

Невероятен пържен дроб

 


Много рядко си позволявам да слагам в заглавието на рецептите, които ви споделям, че нещо е невероятно, уникално, извънземно вкусно, но истината е, че този пържен дроб е просто фантастичен. Приготвих го няколко пъти по рецептата, която Дарето сподели преди време за Тава Джиер, ноооо основната разлика при мен е, че рецептата е приготвена със свински дроб всичките пъти. Обещавам, ще потърся скоро телешки и ще приготвя с него, за да ви кажа какви са разликите. 
Всъщност никога не съм опитвала Тава Джиер в оригинал, но пък и не твърдя, че ви предлагам рецептата точно за това и няма как да е това, тъй като моят дроб е свински. И преди Дарето да пусне нейната рецепта, съм гледала много пъти клипчета как го приготвят, обаче никога не съм се вдъхновявала. Сега е различно. Надявам се да вдъхновя и вас.
Най-досадната част в цялата работа е, че трябва ципата да се премахне добре ида се нареже на много тънко. След няколко опита, послушах съвета на Дарина и го нарязях полузамразен. Така рязането се получи много по-лесно и бързо. След това е лесно и бързо. Следвайте стъпките по-долу и ще имате много вкусно мезе за бирата :)



Продукти:

около 500 г дроб - свински или телешки (може и с агнешки)
1 ч.ч. бяло брашно за овалване (или смес от бяло и царевично брашно)
олио за пържене - необходимо е повече олио, да покрива 3 пръста от дъното на съда, в който ще пържите
сол
черен пипер

Ципата на дробът се отстранява и той се нарязва възможно най-тънко - като чипс. Пак напомням, ако смятате, че ще е много трудно, може да го замразите леко и да го нарежете с лекота. Ако дробът е замразен, изчакайте да се размрази добре. След това се поставя в гевгир и се измива много добре. Отцежда се хубаво и може да се подсуши.
Овалва се добре в брашното и се изтръсква много хубаво от останалото брашно. 
Необходимо е да се пържи в много силно загрята мазнина на малки порции  около 45 секунди за първата порция и до минута и половина за следващите. Изважда се и веднага се посолява и подправя с черен пипер. По желание може да се прибавят нарязан лук, пържена червена люта чушка, лимон и магданоз.

Консумирайте бързо след приготвянето му. Страхотен е  :)





сряда, 30 юни 2021 г.

Виенските кифли на Наталина

 

Днес пиша хилядната си публикация в блога и избрах тя да е от тесто :) Макар и напоследък да пиша малко, а рецептите за тестени да са още по-малко, тестото си остава моята голяма страст. Така избрах да публикувам рецептата за Виенски кифли, която ще допълни моята колекция от различни кифлички, така любими на всички.

Странно или не, аз не си спомням Виенските кифли, които са били така популярни в едно друго време. Но пък са възпяти от песента и няма как да не предизвикат емоция в мен. Идеята за Виенската кифла с каничката кафе винаги много ме е привличала, макар и да не знаех как точно изглежда тази прословута кифла. В момента има няколко рецепти, които може да откриете в българското интернет пространство за виенски кифли, като тази на Наталина е едната от тях. Може би не е точно онази от песента, но виенската кифличка по тази рецепта е истински вкусна, хем мекичка, хем хрупкава и много приятна за закуска, намазана с масло и конфитюр. Разбира се, по желание може да сложите пълнеж от сладко или шоколад вътре, но аз ги опитах съвсем чисти, както и трябва да са.

Продукти:

175 мл прясно мляко
 1 жълтък
70 г разтопено масло

60 г захар
щипка сол
настъргана лимонова кора (по желание)
400 г брашно
1 ванилия
¼ кубче прясна мая или 4 г суха мая

1 белтък за намазване


Пълнеж по желание – течен шоколад, мармалад, маков или орехов пълнеж

За приготвяне на Виенските кифли е необходимо да започнете с подготовка на закваската. За целта маята се разтваря в топлото прясно мляко и към тях се прибавят лъжичка захар и 2 с.л. брашно. Разбърква се хубаво, съдът се покрива  с чиста кърпа и се оставя да втаса докато се надигне хубаво – около 10 минути.

През това време брашното се пресява, прави се кладенче и в него се изсипват останалите продукти без белтъка. Замесва се хубаво гладко тесто. Покрива се с фолио или с чиста кърпа и се оставя да втаса. Втасалото тесто се разделя на 12 еднакви части. Всяка част се разтегля с пръсти, докато се получи продълговата „мекичка“. Ако желаете, може да сложите лъжичка пълнеж. След това тестото се навива на руло и се оформя на буквата „С“.

Получените кифли се нареждат в тава, застлана с хартия за печене. В една тава се слагат 6 кифли. Завиват се и се оставят да втасат още веднъж за около 20-30 минути. Намазват се с разбития белтък и по желание може да се поръсят с мак. Аз нямах мак и ги наръсих със сусам. Пекат се на 170 градуса до зачервяване.

неделя, 16 май 2021 г.

Яхния от заешко

 


Имам рецепта за яхния от заешко месо в блога, както и доста рецепти със заешко, но реших да публикувам и тази, защото е доста семпла, за разлика от другата и с много по-малко продукти, но пък за сметка на това е много вкусна, така че - ето я. За приготвянето й съм използвала половин заек, защото иначе би била прекалено много за двама човека, а така имаме да хапнем по два пъти доволно. 

Напомням, че рецептите със заешко може да се приготвят и успешно и с пилешко месо, ако нямате или не обичате заешко. 

Продукти:

половин заек

1 глава лук

5-6 скилидки чесън

2 моркова

150 мл червено вино

около 600 г картофи

3 с.л. доматено пюре

1 ч.л. червен пипер

3 дафинови листа

мащерка

черен пипер

сол

брашно за овалване на месото


Заешкото месо за тази вкусна яхния се нарязва, измива се и се подсушава. Парчетата месо се посоляват и се овалват в брашно. Лукът и морковите се нарязват, чесънът може да остане на цели скилидки или да се нареже на филийки. Както ви харесва. 

Загряват се 4-5 с.л. олио или зехтин и в него се слагат парчетата месо, като се изтупват от излишното брашно. Пържат се от двете страни в мазнината, докато лекичко порозовеят. изваждат се в чиния. В същата мазнина се изсипват лукът и морковите. Посоляват се.  Готвят се на среден огън, докато лукът поомекне. Прибавя се чесънът, готви се още минутка. Слага се червеният пипер, разбърква се и се излива виното. Оставя се 2-3 минути да поври. Слага се дафиновият лист, мащерка (около 1 ч.л.)  и доматеното пюре. Разбърква се хубаво. Месото се връща в тенджерата. Залива се с около 1 литър вода. Аз налях по-малко, но после ми се наложи да доливам два пъти. Оставя се да ври на тих огън, докато месото омекне добре. Прибавят се почистените и нарязани картофи. Готви се до пълна готовност на картофите и месото. Поръсва се с черен пипер на финала и се посолява, ако е нужно още малко сол.



петък, 7 май 2021 г.

Бъркани яйца с пресен лук

 


Днес ви давам по-скоро една идея за пролетно, лесно, вкусно и много бързо ястие, което да си приготвите за обяд или вечеря. Ще споделя как ги правя и как ги харесвам аз, тези бъркани яйца с пресен лук. А вие може да добавите щипка от себе си и да си ги направите както биха се понравили на вас.

Продукти за двама:

2-3 връзки пресен лук (количеството е по ваш избор, колкото обичате)

6 яйца

сол

2-3 листенца пресен девесил

магданоз

2-3 с.л. олио 


Лукът се почиства, измива, подсушава и нарязва. Яйцата се чупят в подходяща купа, посоляват се и съвсем леко се разбъркват с вилица, без да се смесват белтъка и жълтъка. В тиган се загрява олиото и се изсипва лука. Посолява се много малко и се запържва, докато омекне приятно. Изливат се яйцата и започва да се бърка, докато яйцата станат приятно сочни. Става много бързо. Аз лично не ги обичам много сухи, харесват ми сочни. И... ами това е. Няколко минути и бърканите яйца с пресен лук са готови. 

Обаче моята тайна съставка на тези вкусни яйчица е пресният девесил. Моля ви, не го пропускайте. Той е чудесна добавка към бърканите яйца с пресен лук. А освен девесил, може да добавите и мъничко пресен магданоз.

Тези яйца може да приготвите със сланина, като стопите парченцата сланина на сух тиган и сготвите лука и яйцата в тази мазнина, като запазите образувалите се пръжки от стопената сланинка в ястието.

А може и да сложите 2 с.л. краве масло и 1 с.л. олио. Въпрос на вкус, предпочитания и  наличности в хладилника или шкафа. 


четвъртък, 29 април 2021 г.

Питка за празник

 


Тази прекрасна питка приготвих за Цветница, но като всяка друга питка, може да се приготви за всякакъв друг повод, а и без повод :) Получи се доста красива, а на вкус също беше чудесна. Е, Цветница мина, а аз не успях да напиша публикацията на време, но  идват и други светли празници. Може да послужи за идея на някой. Всъщност пропуснах да кажа, че оформлението на питката е по идея на Валентина Зуркан. Не съм правила снимки стъпка по стъпка, защото Валентина е направила много хубаво видео, от което да се ориентирате кое как се случва. Видеото споделям най-долу в публикацията.

Питката не е голяма и се прави много лесно и приятно. Ако си търсите идеи за празнични питки, може да разгледате тези, които съм събирала в блога през годините. 

Продукти:

150 мл прясно мляко

5 с.л. кисело мляко

20 г прясна мая

1 яйце

1 белтък

4 с.л. олио

1 ч. л. сол

1 ч. л. захар

около 500-550 г брашно

30 г разтопено краве масло

1 жълтък за намазване


Маята се разтваря в топлото прясно мляко, добавя се захарта и 3 с.л. брашно. Разбърква се хубаво и се оставя сместа да шупне. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Там се изсипват останалите продукти. Сипва се и шупналата мая. Замесва се меко нелепнещо тесто и се разделя на 4 еднакви части. Оформят се на топки, покриват се с чиста кърпа или найлоново фолио и се оставят да втасат. 

Втасалите питки се разточват на кръг с диаметър около 22-25 см. Подреждат се на купчинка, като по между се намазват с разтопеното масло. Най-горната питка не се маже. След това тестото се разрязва и оформя така, както е дадено във видеото долу. Дори не се сещам за подходящи думи, с които да опиша някои от стъпките по оформянето, така че, моля, изгледайте видеото. 


Така оформената питка се намазва с разбития с 1 с.л. прясно мляко или вода жълтък, поръсва се с малко сусам или мак и се слага да се пече. Аз традиционно я слагам веднага в студената фурна, включвам фурната на 180 градуса и докато тя загрява, питката си втасва и започва да се пече. Ако е нужно, по средата на печенето може да я покриете с хартия, за да не прегори.

Пожелавам ви Светли и уютни Великденски празници! Бъдете здрави!

събота, 24 април 2021 г.

Яхния от свинско и картофи на фурна

 

От доста време ня бях готвила яхния и днес реших да направя. Колебаех се дали да е свинско с картофи или свинско с ориз. После си дадох сметка, че не съм писала рецепта за яхния от свинско с картофи в блога, макар и да го пиша вече... почти 13 години. Еми, ето, сега пък ще напиша. Избрах в случая да пека в тава във фурната, но и вариант в тенджера или пък в глинен гювеч също се получава много вкусно. Изобщо аз яхнии си обичам от малка. Получават се с един такъв вкусен сос. Но тогава се готвеше у нас само в тенджера. После открих колко лесно се прави в гювеч, защото хвърляш всичко вътре, мяташ във фурната и през това време можеш да свършиш много други неща. Но! Трябва да кажа, че разлика във вкуса между яхнията в гювеч и яхнията в тава има, и за мен по-добрия вариант е този в тавата, защото течността извира повече, месцето и картофите много приятно се запичат и сосът остава един такъв великолепен, макар и по-малко като количество.

Сега ще споделя как точно я приготвих в този вид и ще спомена как да си я приготвите в гювеч или в тенджера. 

Продуктите могат да варират, като задължително остават месо, картофи, лук, моркови, домати и подправки. Вино може да сложите, ако имате, ако нямате, пак ще хапнете вкусно. Целина и чушка по същия начин. Длъжна съм тук да кажа, че яхниите с печена чушка също се получават много добре.

Продукти:

800 г свинско месо

800 г картофи

1 глава лук

1 морков

1 зелена чушка (може и 2 печени да сложите)

1 парче целина (около 50 г)

1 настърган домат (или около 150 мл домати от консерва)

1 глава чесън, разделена на скилидки

100 мл червено вино

2 с.л. брашно

1 с.л. червен пипер

2-3 листенца дафинов лист

чубрица

джоджен

черен пипер

сол



Месото се нарязва на парчета, големината може да варира според вашите предпочитания. Зеленчуците също се нарязват. На мен ми харесва морковите да са на по-едро, а останалите зеленчуци на ситно. Картофите се обелват, измиват и нарязват на по-едри парчета.

В тенджера се загряват 3-4 с.л. олио и се изсипват месото и зеленчуците. Посоляват се и се готвят като непрекъснато се разбъркват, докато месото се запечата хубаво от всички страни. Не е нужно да се пържи до златисто, достатъчно е да побелее леко. Прибава се червения пипер, разбърква се и се налива виното. Оставя се да поври 2-3 минути и се наливат 700 мл вода. Слагат се скилидките чесън, като не е нужно да се почистват от люспите. Оставя се да заври.

След това всичко това се пресипва в подходяща по размер тава. Слагат се нарязаните картофи, доматите и подправките. Брашното се размива с малко вода на кашичка и се изсипва в тавата. Всичко се разбърква много внимателно и се слага да се пече в загрята фурна на 200 градуса. Докато се пече, се разбърква 2-3 пъти. 

Вариант на яхния със свинско в глинен гювеч.

Месото се запечатва в мъничко мазнина на тиган. Слага се в гювеч, в който се поставят и всички останали продукти сурови. Не нужно да се пържи нищо преди това. Пробвала съм и със сурово месо, но не ми харесва. Залива се с вода, да покрие почти продуктите - не наливайте прекалено много вода, защото ще стане рядко и ще остане много сос. Слага се да се пече за около 2 часа първо в студена фурна - включва се  на 220 г, докато заври и после се намалява на 180. Пече се до готовност на месото.

Вариант в тенджера.

Месото се запържва в малко мазнина, прибавят се нарязаните зеленчуци и сол. Готви се около 3-4 минути. Прибавя се червения пипер. Налива се виното. Ври 3-4 минути и се налива водата. Прибавя се дафиновия лист. Когато месото омекне добре, се слагат картофите и подправките, а 10 мнути по-късно и доматите. Гозбата ври на тих огън до готовност на месото и картофите. Накрая се прибавя брашното, разтворено в малко вода. Оставя се още 2-3 минути на котлона и е готово.

Това е. Да ви е вкусно! На нас ни беше много.


вторник, 20 април 2021 г.

Пълнени патладжани с пилешко и моцарела

 


... е, ако трябва да съм точна, и сирене има в пълнежа на тези вкусни пълнени патладжани :) Ама не става много за заглавие на публикация. Та така, ще си останат пълнени патладжани с пилешко и моцарела. Идеята възникна спонтанно в главата ми, след като прибирайки се преди малко от работа, минах през магазина и се влюбих в 3 прекрасни патладжанчета. Като цяло по това време на годината почти не купувам патладжани, но всяко правило си има изключение, както е добре известно. Мислех да ги сготвя по любимата ми рецепта с кайма и доматен сос, но ми хрумна да ги направя с пилешко филе. И моцарелата чудесно допълни комбинацията. А за да не е много скучно, добавих и хубаво бяло сирене.

Ето и рецептата.

Продукти:

3 патладжанчета (моите бяха около 800 г)

250 г пилешко филе

1по-малък  настърган домат или около 150 мл домати от консерва

3-4 скилидки чесън

150 г сирене

1/2 ч.л. червен пипер

1 с.л. риган (или на вкус)

2-3 щипки мащерка

1 к.л. кимион

черен пипер

сол

щипка захар

1 домат

125 г моцарела

зехтин за изпичавнето на патладжаните

Патладжаните се измиват и се разполовяват по дължина. Месото им се реже на ромбоиди или квадратчета, като се внимава да не се стига до краищата и да не се разрязва кората - както е на снимката.


Поливат се с малко зехтин и се посоляват. Слагат се да се пекат в загрята фурна, докато омекнат толкова, че да може вътрешността им да се издълбае. 

През това време пилешкото и сиренето се нарязват на ситни кубчета. 1 с.л. зехтин се загрява и в нея се изсипва пилешкото. Готви се като се разбърква, докато побелее от всички страни. Изсипват се доматите, посолява се малко и се добавя захарта. Оставя се да къкри на слаб огън, докато водата от доматите поизври. След това се добавя нарязания на ситно чесън и се изсипват кубчетата сирене. Разбърква се хубаво. 

Изпечените патладжани се изваждат от фурната и се издълбават внимателно с лъжичка. Внимавайте да не ги разкъсате. Издълбаната част се прибавя към пилешкото, добавят се и подправките и се разбърква много добре. Опитвайте и добавяйте на вкус, пълнежът обича подправки. С така приготвената смес се напълват патладжаните. Доматът се нарязва на тънки резенчета, които се поставят върху напълнените патладжани. Леко се посоляват и се поливат с много малко зехтин. Връщат се във фурната и се пекат, докато доматите отгоре омекнат. Изваждат се и се слага моцарелата отгоре. Връщат се във фурната само за няколко минути, колкото да се стопи моцарелата. Сервират се веднага.


Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional



събота, 27 март 2021 г.

Супа със свинско месо

 


Като пишех заглавието на супата, се замислих как точно трябва да напиша тази супа. Супа от свинско месо или супа със свинско месо? Очевидно е какво съм решила, но тази мисъл продължи да занимава главата ми 😃 При пилешката супа е лесно. Там просто си казваш пилешка супа, но като кажеш свинска супа и някак не звучи много приятно 😂 Но няма как да избягаме от реалността и тази свинска работа... т.е. супа ще си има рецепта днес.

Преди да я напиша обаче, ще кажа, че тук е хубаво да има някакво кокалче, а не само месо. Може да заложите на комбинация от месо и рагу например. Ще се получи чудесно. Не, че само с месо няма да се получи вкусно, но бульонът се обогатява повече, ако добавите 2-3 парчета рагу. Всъщност и супата от рагу е много вкусна, но при нея трябва да обезкостите месото, след като се свари. 

Приготвяла съм я и с котлети, по стечение на обстоятелствата, като съм добавяла кокалчетата вътре. Какво месо и какви кости ще изберете, зависи само от вас и продуктите, с които разполагате.

Няма да се мотая повече и бързам да напиша рецептата.


Продукти:

около 500 г свинско месо

2-3 малки парчета рагу (ако имате)

3-4 с. л. олио

1 глава лук

1 морков

1 чушка (може и печена да бъде, както е в случая на снимката)

парче целина, ако имате

2 средни картофа

1 к.ч. домати от консерва или настъргани пресни

½ топка фиде

чубрица

черен пипер

сол

За застройката:

 2 жълтъка

2-3 с.л. лимонов сок



 Месото се нарязва на кубчета, толкова големи, че да са подходящи за взимане с лъжица. Лукът, морковите, чушката и целината се нарязват. Сега… тук трябва да напиша, че мазнината се загрява и в нея се изсипва месото и костите. Запържва се, като се разбърква и се добавят зеленчуците. Обаче напоследък действам съвсем мързеливо и изобщо не ме е срам да го споделя с вас. Слагам месото и зеленчуците да се готвят заедно и ги бъркам няколко пъти. Така, докато месото побелее. После продължавам нататък.

Налива се около 2 литра вода, после, ако ви се стори гъста супата, може да долеете малко. Посолява се и се оставя да се вари на тих огън.

Когато месото се свари, се прибавят нарязаните на кубчета картофи и подправките. Ако сте сложили рагу, го извадете и обезкостете, а после върнете месото в супата. 10 минути по-късно се изсипват доматите. Супата се вари още няколко минути и се прибавя фидето. Вари се до готовност на картофите и фидето. Отмества се от огъня.

Приготвя се застройката, като жълтъците се разбиват с лимоновия сок на вкус.

Към тях се изсипва по мъничко от супата и се бърка, за да се темперират. Достатъчни са 2-3 черпака.

Тази смес се излива в супата и се разбърква хубаво.

По желание се поръсва с нарязан на ситно магданоз.

Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional



понеделник, 8 февруари 2021 г.

Лъжлива баница

 


Рецептата за тази лъжлива или мързелива баница видях преди време в едно видео и много ми се понрави. Хем си е една вкусна питка със сиренце и кашкавал, хем е приготвена по малко по-различен начин. Тестото промених мъничко, но като цяло запазих идеята за оформяне, макар и да разделих тестото на две части и се получи много вкусна… да кажем баничка. 

Продукти:

150 мл топло прясно мляко

150 мл топла вода

7 г суха мая

50 мл олио

1 яйце и 1 белтък

1 с.л. захар

1 ч.л. сол

около 650 г брашно за меко тесто


150 г сирене

150 г кашкавал

1 жълтък за намазване

50 г краве масло за поръсване

 


За замесване на тестото аз използвах хлебопекарна, но може да се замеси лесно и по класическия начин. Тестото се замесва от изброените продукти и се оставя да втаса. Разделя се на две части.

Приготвят се две тави, застлани с хартия за печене. Хартията се намазва с по около 1 с.л. олио, която се разстила равномерно.

Кашкавалът се настъргва на ситно ренде и се смесва със ситно натрошеното сирене.

Жълтъкът се разбива с лъжичка вода.

Ръцете се намасляват хубаво и първата част от тестото се разстила върху хартията за печене на кора с дебелина около 6-7 мм. С пръсти се правят вдлъбнатини в тестото, като  следват формите на баница. Намазва се хубаво с половината от разбития жълтък. Във вдлъбнатините се слага половината от сместа със сирене и кашкавал, като леко се притиска. Поръсва се половината масло, нарязано на ситно.

Така приготвената фалшива баница се слага да се пече в загрята на 200 градуса фурна до приятен загар.

Докато първата част от тестото се пече, се приготвя втората по описания по-горе начин.

Ето и видеото, за да можете по-лесно да се ориентирате в оформянето, ако идеята ви харесва.



събота, 6 февруари 2021 г.

Супа от червена леща, булгур и спанак

 


Има известно разнообразие в приготвяне на супите с червена леща. Днес избрах да я приготвя с булгур и спанак и се получи невероятна вкусотия. Не само, че е много вкусна тази супичка от червена леща, но се приготвя много бързо и е здравословна.

За приготвянето й използвах ситен булгур и замразен спанак, защото не бях планирала да приготвям нещо спаначено, за да се снабдя с пресен предварително, пък замразения ме чакаше във фризера у дома. Но ако на вас ви хареса тази рецепта и решите да си я приготвите, може да предвидите около 200 г пресен спанак за нея. Безспорно, замразеният е в пъти по-удобен, но с пресен е по-добре.

Продукти:

Чаената ми чаша е с вместимост 200 мл.

1 ч.ч. червена леща

1/3 ч.ч. булгур

1 глава лук

1 морков

около 50 г глава целина (ако имате, не е задължително, но е по-вкусно)

2 кубчета замразен спанак или около 200 г пресен

1 к.ч. домати от консерва или нарязани на кубчета пресни

2 скилидки чесън

1 с.л. краве масло

1 с.л. олио

1 ч.л. червен пипер

джоджен

черен пипер

сол


Лукът, морковът, целината и чесънът се нарязват. Загряват се маслото и олиото и в мазнината се изсипват зеленчуците. Готвят се докато омекнат леко. Сипват се доматите и се оставят да поврат около 5 минути. Прибавят се лещата, булгура и червения пипер. Наливат се около 6 ч.ч. вода. Прибавя се и спанака.  Оставя се да ври на тих огън, докато всички продукти се сготвят. Накрая се добавят черния пипер и джоджена. По желание се поръсва с пресен магданоз.

Това е. Бързо, лесно и много вкусно.



петък, 29 януари 2021 г.

Кифли-кашкавалки

 


От 20 години мъжът ми разказва как на времето е обожавал кифлите кашкавалки, които са се продавали някъде в Ловеч. Аз така и не си ги спомням, но неговите спомени са живи. Един ден реших да се опитам да му направя (макар и да мина много време от правенето до публикуването на рецептата).

 Имам много рецепти за кифлички, но тези някак ми се струваха предизвикателни и реших да потърся по-различна рецепта. Тогава попаднах на тази за кифли с мак по БДС на Марчева, която е извадена от учебника по кулинария от 1960 г и е автентична за направата на истинските макови кифли. Стори ми се доооста цялото това втасване, но реших, че ще опитам. Отделих си няколко часа за тях, но уверявам ви, резултатът е наистина много добър. Дори и да не си търсите рецепта за кифли кашкавалки, а просто си търсите страхотна, уникална, много добра рецепта за истински кифли от закусвалня, направете ги, макар и без кашкавала, а само поръсени с мак.

Продукти:

700 г брашно 

125 г захар 

106 мл олио 

3 - 4 яйца 

7 г суха мая 

1 щипка сол 

200 мл топло прясно мляко 

      300 г кашкавал

 

Ако разполагате с планетарен миксер, ще ви бъде по-удобно и лесно да изпълните рецептата за кифли кашкавалки. Ако не, замесете тестото така, както се меси тесто за козунак. Аз го правих с миксер и ще опиша процеса с него.

В купата първо се изсипват пресятото брашно, захарта и сухата мая, без да е активирана предварително. Разбърква се. Добавят се яйцата едно по едно като след всяко се разбърква, прибавя се и топлото прясно мляко и щипката сол. Тестото се меси на слаба степен на миксера, докато се образува хубава топка. След това внимателно започва да се прибавя мазнината лъжица по лъжица. Месенето продължава, докато  мазнината се свърши и тестото започне да се отделя от стените на купата.

Тестото се изважда от купата на миксера и се прехвърля в намаслена голяма купа, завива се със свежо фолио и се оставя да втаса за около 70-80 минути. Добре втасалото тесто се изсипва на работната повърхност и от него се оформят еднакви топчета - зависи колко големи искате да станат вашите кифли. Аз следвах рецептата на Марчева точно и оформих всяка кифла от около 130 г тесто. Оставят се да втасат за още 15 минути. Върху намаслена повърхност се разточват топчетата тесто, на елипса, поръсват се с настърган кашкавал и се завиват кифлите. Подлеждат се в подготвени намаслени тави на разстояние около 3 см една от друга. Втасват още 30 минути.

Намазват се с разбито яйце и отново се оставят да втасат за още 15 минути. След това отново се намазват с яйце. Слагат се да се пекат в добре загрята фурна на 180-200 градуса около 7 минути, изваждат се и се поръсват обилно с кашкавал. Пекат се докато хванат хубав приятен тен, като внимавате да не се препече кашкавала.

Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional