Pages

неделя, 30 декември 2012 г.

Пържени пилешки бутчета

Продукти:

6 бр. пилешки бутчета

За маринатата:

2 с.л. соев сос
2 с.л. зехтин
3 с.л. лимонов сок
1 ч.л. чесън на прах
сол
черен пипер



За паниране:

1/2 ч.ч. брашно
2 с.л. натурално нишесте
1 ч.л. сол
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. черен пипер

Бутчетата се почистват и измиват. Мариноват се с посочените продукти и се оставят за 12 часа.Аз ги държах повече, но ако нямате време, оставете ги поне за 4 часа. Продуктите за панировката се смесват хубаво. Бутчетата се овалват добре. Оставят се за десетина минути и се пържат в не много силно загрята мазнина. Отцеждат се върху салфетка и се сервират топли.

събота, 29 декември 2012 г.

Кроасани

...  Преди време съм правила тези кроасани. Приготвянето ми отне почти два дни... Бяха много вкусни, обаче няма скоро да се хвана на това хоро отново.
Скоро попаднах на нова рецепта за кроасани, която ме впечатли с бързината на изпълнението. Мъничко промених, като добавих повече захар. Правят се бързо. Тестото втасва само веднъж, дори не е нужно да се поставя в хладилник.

Ако се чудите какво да приготвите за закуска в почивните дни, не се колебайте, а запрятайте ръкави. Ухаят божествено на масло. Чудни пухкави и хрупкави.

Продукти:

около 650 г брашно
200 мл топло мляко
200 мл кисело мляко
6 с.л. захар
1 ч.л. сол
2 жълтъка
1 кубче прясна мая

200 г масло, директно от хладилника

Маята се разтваря в млякото заедно с лъжица от захарта и шепа брашно. Сместа се оставя да втаса. След това от всички изброени продукти без маслото се замесва меко тесто. Разделя се на 8 равни части. Всяка част се разточва на кръг с диаметър около 20 см. Маслото се разделя на 7 части. Върху всяка разточена питка се слага част от маслото, като последната питка остава без масло. Покриват се с кърпа и се оставят да втасат хубаво. Така приготвената купчинка се разточва внимателно с точилка до кора с дебелина около 5-6 мм. Разрязва се на триъгълници и се навиват кроасаните. Поставят се в застлана с хартия за печене тава. Намазват се с разбито яйце/ жълтък или белтък. Аз ги мазах с белтък, защото ми останаха от тестото. Поръсват се с малко сусам. Пекат се в загрята на 220* фурна до апетитен загар. Това е.

С кафе са невероятни. 

сряда, 26 декември 2012 г.

Пълнена кисела зелка

Голямото Коледно ядене... Тази година разнообразих като приготвих пълнена кисела зелка. Трябва да ви кажа, че това ястие пожъна сериозен успех. И макар че на пръв поглед сериозно прилича на сарми, ще ви кажа, че е поне за мен е много по-вкусно. Пък и се прави по-лесно.

Продукти:

1по - малка кисела зелка
700 г кайма
1/2 ч.ч. ориз
2 моркова
1 глава лук
6 с.л. настъргани домати или от консерва
1 с.л. червен пипер
1 с.л. чубрица
1 ч.л. сух джоджен
черен пипер
сол


Зелката се разлиства, като се внимава листата да не се разкъсат. Когато стигнете до сърцевината я изрежете. Лукът се нарязва на ситно, а морковите се настъргват. Изпържват се в 4 с.л. загрята мазнина. Добавя се измитият ориз и се пържи, докато стане стъклен. Прибавят се доматите и червения пипер. Разбърква се хубаво. Наливат се 2 ч.ч. вода и се оставя на слаб огън докато оризът поеме водата. Добавя се каймата, като се бърка много хубаво - да стане на трохи. Посолява се и се добавят подправките. Разбърква се добре. В средата на зелката - там, където сте отрязали сърцевината се слага по-голямо количество от каймата. Загръща се с листата отстрани. Тук е хубаво, ако има някой да ви помага като придържа листата, за да не се разтворят. Върху всяко листо от зелката се поставя равномерно плънка. Листата се прибират внимателно нагоре и се притискат хубаво, за да е стегната зелката. Така се процедира с всичката плънка и цялата зелка :) Аз накрая я завързах с канап, защото се притесних, че може да се разтвори. Макар че ми се струваше достатъчно стегната. И така - пакетираната зелка се поставя в подходяща тава. На дъното на тавата се сипват се две чаши посолена вода. Обвива се добре с фолио и се поставя да се пече в загрята на 220* фурна. Пече се 15 минути и температурата се намалява на 150*. Пече се около два часа. Накрая може да махнете фолиото, за да се зачерви леко. 

неделя, 23 декември 2012 г.

Свинско руло с гъби


... или Балканска кралица, т.е. Българска царица. Това руло видях при Ванката и не успях да устоя. Направено е по мотиви от сръбската кухня или така нареченото  Balkanska kraljica. Уверявам ви, този вариант е прекрасен и си заслужава да го приготвите за празничната трапеза. Ще дам рецептата така, както я направих аз - малко видоизменена. Само ще спомена, че не използвах рибица, а месо от бут. Просто имах количество от този вид и реших да опитам с него. Става. Така че можете да пробвате и вие. При мен се получиха три по-малки рула. 


Продукти:
около 1,5 кг месо от рибицата или от бут
200 гр бекон нарязан на тънко
 200гр гъби 
1кг лук
2 ½ с.л. нарязан пресен магданоз
2 пресни чушки – червена и зелена
100 мл. червено вино
30 мл. олио 
1ч.л. смлян чер пипер
 сол на вкус 
2-3 щипки кимион 
100мл. вода.
Месото се разрязва на три, като се оформя правоъгълник с дебелина около 2,5см. Посолява се и се поръсва с черен пипер. 
Гъбите се нарязват на филийки и се задушават в 2 с.л. олио. Прибавят се сол, черен пипер и ситно нарязания магданоз. Разстилат се върху месото. Навива се на стегнато руло. Отгоре се покрива с бекона и се увива с канап или конец. Поръсва се с малко черен пипер и кимион. В дълбок овален керамичен съд се поставя лук нарязан на кръгчета. Отгоре се поставя  месото. Чушките се нарязват на кръгчета и се смесват с лука, който също е на кръгчета. Аз сложих и малко гъби, които ми дойдоха в повече за плънката. Месото хубаво се посипва със зеленчуците. Олиото се смесва с виното и се излива върху месото. Слага се капак или се покрива с фолио и се пече на 160* около час и половина - два часа. След това градусите се усилват на 230, капакът се махва, зеленчуците отгоре се отстраняват и рулото се връща да се сдобие с хубав загар. 

 ПОЖЕЛАВАМ НА ВСИЧКИ СВЕТЛИ ПРАЗНИЦИ! НЕКА ИМА МИР И ЛЮБОВ В СЪРЦАТА НИ!

вторник, 18 декември 2012 г.

Бухти със сирене

...или бухтите на Ирма.

Преди известно време рано сутрина. Включвам си компютъра, влизам във Фейсбук и насреща ми една апетитна снимка на бухти. Гладна съм, на работа съм, на всичкото отгоре и хранителен режим спазвам. Ужас ви казвам. А гледката направо не се издържа. Не можах да направя нищо повече от това да помоля Ирма за рецептата и да си ги приготвя в удобно време. Е, ето ги и тях. Много вкуснички и пухкави. При мен тематично във форма на звездички.

Продукти:


3 яйца
1 ч.л. сол
400 мл. кисело мляко
½ ч.л. сода бикарбонат
½ ч.ч. мазнина (олио и разтопено масло 1:1)
300 гр. сирене
брашно за средно меко тесто (около 700 гр.)
1 бакпулвер

олио за пържене

Яйцата се разбиват със солта в голяма купа. Отделно киселото мляко се смесва със содата и се прибавя към яйцата.Сипва се и мазнината. Брашното се смесва с бакпулвера и постепенно се добавя към яйчната смес. Първоначално се бърка, докато тестото стане подходящо за месене. Накрая се прибавя натрошеното сирене и тестото се омесва много хубаво. 
Оставя се да почива около 30 минути, покрито с кърпа. Разточва се на кора с дебелина 1 см. и се изрязват бухтички. Аз изрязвах с формички за сладки. Пържат се в загрята мазнина на маслена баня. Отцеждат се върху салфетка.






неделя, 9 декември 2012 г.

Пилешки дробчета с домати на фурна

Продукти:

около 500 г пилешки дробчета
3 глави лук
1 ч.ч. настъргани домати или от консерва
4 с.л. доматено пюре
1 чушка
брашно за овалване
черен пипер
джоджен
сол

Пилешките дробчета се измиват и се нарязват. Поръсват се с брашното. В тиган се загряват 3 с.л. олио и в тях се изсипва нарязаният на полумесеци лук. Пържи се 3-4 минути и се слагат дробчетата. Готвят се, колкото да променят цвета си. Доматите се смесват с пюрето и се разбъркват хубаво. Чушката се нарязва и се изсипват се при дробчетата. Прибавят се подправките и ястието се изсипва в тавичка. Пече се до готовност на дробчетата. 

събота, 8 декември 2012 г.

Леща с праз в гювеч



Мисля, че вече съм споделяла колко много обичам леща. Често приготвям вкъщи било чорба :) или някакъв друг вариант. Комбинирала съм с бекон, със свинско, с картофи. Правила съм салата с нея, пълнила съм тиквички, но в гювеч не бях пекла. Тези дни във Фейсбук някъде мернах леща в гювеч и идеята много ми хареса. За днес не планирах да готвя, а мислех да пека сладки, обаче при спомена за онази апетитна снимка бързичко промених решението си. Тестото за сладките е готово, но ще се пекат утре :)

Продукти:

300 г леща
бялата част на 2 стръка праз
1 морков
1 глава чесън
1 настърган домат - или от консерва
3-4 сухи чушки
4 с.л. олио
2 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
чубрица, черен пипер, сол

Лещата се почиства и измива. Празът се нарязва на ситно. Морковът също се нарязва. Всичко се слага в гювеча и се залива с вода - около два пръста над продуктите. Ястието се слага във фурната. След като заври, се изважда и се добавят останалите продукти, солта и подправките. Брашното се размива в малко вода и също се добавя. Ако водата е извряла, може да се добави още мъничко. Връща се обратно и се пече до пълна готовност на продуктите.

Това е. Яститето е подходящо и за постите :)

неделя, 2 декември 2012 г.

Коледен звезден кекс

Приготвянето на подобен тип кекс виждах на няколко места и идеята много ми допадна. Да, обаче когато дойде ред аз да го направя, както често се случва, се оказа, че не съм запазила нито един адрес, за да видя рецептата. Обаче желанието ми беше много силно и реших, че ще го правя по моя рецепта. В предложенията, които гледах бяха направени два кекса. Първо се прави един кафяв - ароматен, с канела и какао. Нарязва се на филийки и от всяка филийка с формичка за сладки се изрязва звездичка. След това се прави светла смес. Половината се изсипва в продълговата форма за кекс и отгоре се подреждат звездичките. После се изсипва и останалата светла смес. Обаче, честно да си кажа, нещо не ми се печеше два пъти. И както се знае, мързеливите измислят разни други неща. Отидох до магазина и купих меденки. От тези медени питки, покрити с шоколад. От една меденка се получават две звездички. Шест меденки - и готово, едното печене ми е спестено. Да, обаче каква светла смес да забъркам - такава, че да е подходяща за Коледа? Разрових се тук-там и попаднах (не е изненада къде) в Гответе с мен. 
Запретнах ръкави и се получи това:

Продукти:

3 яйца
1 ч.ч. захар
125 гр. масло
2 портокала 
1 ванилия
1/2 ч.л. сол
2 1/2 ч.ч. брашно
1 1/2 ч.л. бакпулвер

за украсата
3 с.л. пудра захар (с връх)
3 с.л. от сока на портокалите

Яйцата се разбиват със захарта. Към тях се добавя разтопеното масло, сока от портокал - отделете 3 с.л. за глазурата и солта. Разбърква се хубаво. Брашното се смесва с бакпулвера и се добавят заедно с ванилията. Бърка се хубаво и  половината се изсипва в застлана с хартия за печене продълговата форма за кекс. Подреждат се звездичките , изрязани с формички за сладки от меденки и върху тях се излива останалата смес.

Кексът се пече в загрята на 170*  фурна. Изстудява се. От пудрата захар и отделения портокалов сок се разбърква глазурата. Аз сложих и коричките от портокалите вътре. Разбърква се много хубаво и кексът се полива с глазурата.Много е вкусен, прави се много лесно и бързо. 


Разбира се, вие можете да изпечете един тъмен кекс и да го направите по начина, който ви казах по-горе :) 

събота, 1 декември 2012 г.

Пилешки хапки със зеленчуци

Тези дни Ванката - Иван Пейчев показа едни страхотно изглеждащи пилешки хапки със зеленчуци.
Не издържах на изкушението и бързичко забърках и аз подобни. Мъничко промених неговата рецепта. Сега ви предлагам моят вариант.

Продукти:

около 800г пилешко филе
2 глави лук
2 червени чушки
2 зелени чушки
2 моркова
200 г гъби
15 бр. зелени маслини

марината за месото: подправка за месо - каквато предпочитате, 2 с.л. соев сос, 2 с.л. бяло вино, 2 с.л. зехтин

за зеленчуците: отново от подправката за месо, зехтин - около 3 с.л., 1 ч.л. горчица и 1 ч.л. оцет

Месото се нарязва на хапки, поръсва се с подправката, соевия сос, бялото вино и зехтина. Оставя се за два часа в хладилника. Зеленчуците се нарязват на ивици и се смесват с останалите продукти. Разбъркват се хубаво да се смесят и се прибират в хладилника.
След два часа се загрява сух тиган. В него се запичат пилешките хапки от всички страни. Изваждат се и на тяхно място се слагат зеленчуците, изцедени от сока и се готвят около 3-4  минути. Понеже зеленчуците са много, аз ги разделих на три порции, защото не се събраха в тигана.
Това е. Добър апетит!

събота, 24 ноември 2012 г.

Осъмки

Не знаех как да ги кръстя и получих помощ от приятел, т.е. от съпруг :D

Продукти:

1 кубче мая
2/3 ч.ч. топла вода
2 ч.ч. топло прясно мляко
1/2 ч.ч. разтопено масло
2 яйца+1 белтък
4 с.л. захар
1 1/2 с.л. сол
6-7 ч.ч. брашно

За пълнежа - шунка, топено сирене и майонеза

Маята се разтваря във водата. Добавят се прясното мляко, яйцата, захарта, маслото и солта. Всичко хубаво се разбърква с тел. Постепенно се добавя по малко брашно като се разбърква, докато се получи тесто, подходящо за месене. Тестото се поставя на плота и се меси с още малко брашно докато се получи меко тесто. Оставя се да втаса.
 Разделя се на 16 части. Всяка чест се разточва на правоъгълник. По средата се намазва с майонеза, поставя се парче шунка и върху него листче топено сирене. Отстрани тестото се разрязва по посочения начин и краищата се загръщат отгоре. Намазват се с разбит с малко мляко и олио жълтък и се поръсват със сусам. Пекат се до готовност.


Стават много пухкави. Тестото е страхотно. Препоръчвам!


събота, 17 ноември 2012 г.

Питка за здраве

Какво по-хубаво след разходка в хладеен есенен ден от една уханна, топла и мекичка питка?
Омесих тази пикта и я нарекох за здраве. И по идея на Ирония стартираме инициативата "Направи питка за здраве и ти и предай нататък". Ако имате желание, се включете и вие. Да видим какво ще се получи :)

Продукти:

30 г мая
250 мл прясно мляко
5 с.л. кисело мляко
2 яйца+1 белтък
6 с.л. олио
около 600-700 г брашно
1 с.л. сол
1 ч.л. захар

около 60 г масло за намазване между питките

1 жълтък разбит с малко мляко и олио за намазване
сусам за поръсване


Маята се разтваря в прясното мляко заедно със захарта и шепа брашно. Сместа се оставя да втаса или да хване шапка. В брашното се прави кладенче и там се слагат останалите продукти. Изсипва се и втасалата смес. Меси се меко тесто. Оставя се да втаса. Разделя се на 2 равни части. Всяка половинка се дели на още 4. Всяка част се разточва на правоъгълник и се намазва с разтопено масло. Питките се поставят една върху друга, като четвъртата не се маже. Разточват се заедно на по-голяма кора - около 40 на 20 см. Навиват се на руло и се нарязват на триъгълници. Така се постъпва и с другата половина на тестото. Краищата на рулата се отделят за средата на питката, а останалите парчета се редят от външната страна като се редуват с върха и с основата към стената на тавата. Така приготвената питка се намазва с разбития с малко мляко и олио жълтък, поръсва се със сусам и се слага във фурната. Тук отново ще кажа, че обикновено не загрявам фурната преди да сложа питката вътре. Също така обикновено не оставям питката да втасва още веднъж преди печене. Фурната се загрява постепенно и питката ми има достатъчно време да втаса вътре преди да започне да се пече. Пека на 170* докато се изпече добре.

Нарекох тази питка за здраве. Чупнете си и вие.




И малко снимки от днешната разходка.







петък, 16 ноември 2012 г.

Скумрия на фурна

Продукти:

3 бр. скумрии
1 глава чесън
половин връзка магданоз
100 мл бяло вино
сок от 1 лимон
зехтин
черен пипер
сол
домати

Скумрията се почиства, измива и разрязва на две по дължина. Посолява се и се залива със сока от лимона. Тавата, в която ще се пече се намазва със зехтин. В нея се поставя рибата. Поръсва се с черен пипер. Магданозът се нарязва на ситно и се счуква с чесъна и малко сол. Хубаво се поръсва върху рибата. В тавата се излива бялото вино. Рибата се полива с малко зехтин. Слага се да се пече в загрята фурна. Доматите се нарязват на кръгчета. След 20 минути печене рибата се изважда и върху нея се подреждат доматите. Мъничко се посоляват и ястието се връща във фурната за още около 15 минути.

понеделник, 12 ноември 2012 г.

Шоколадова торта

............. и 12-ти Рожден Ден на дъщеря ми :)

На дъщеря ми


Ако теб те боли,
аз умирам
и после
се раждам
за нова смърт -
и така
до безкрайност.
На ъгъл
все ти пресрещам
бедите,
за да не станат
повторяеми -
до окръжност.
В средата
на дългото ми
лято -
пак съм зимна,
ако твоята пролет
е посърнала.
Тихичко
си преглъщам
сълзите,
когато ти си
във водопадни
радости.
Късмет си ми,
дъще -
дар Божи.
Изтриваш ми
със обич
сълзите,
защото знаеш,
че ако ти си нещастна,
аз не мога да бъда
щастлива.
А толкова искам.
.......................................................................
Весела Йосифова


Продукти:

За блатовете:


1 и 1/2 ч.ч. захар

8 яйца 
1/2 ч.ч. брашно 
2-3 суп.л. какао 
1 1/2ч.ч. млени орехи 
1/4 ч.ч. счукан сухар
ванилия

За крем 1:

1ч.ч. течна сметана
150 г бял шоколад
боя - по желание

За крем 2:
3 ч.ч. течна сметана
250 г шоколад

За глазурата:
150 г шоколад
70 мл течна сметана
30 г масло

Първо се започва с кремовете от предния ден :)
Двата крема се правят по един начин. Това е кремът от торта Трюфел, само дето единия е с бял шоколад.
И така - шоколадът се нарязва на ситно или се настъргва. Роботът също върши добра работа. Сметаната се слага да заври и ви нея се изсипва шоколада. Бърка се хубаво докато стане хомогенна смес. Оставя се да се охлади, в бялата смес може да се сложи боя, а може и да се пропусне. Слага се в хладилника и на другия ден се разбива с миксер до пухкав крем.

Жълтъците се разбиват с 1/2ч.ч. захар, а белтъците се бият с останалата 1 чаша захар докато се втвърдят. 
Смесват се и се добавят останалите съставки. Разбърква се хубаво. Сместта се изсипва в застлана с хартия за печене форма за торта. Пече се на 170* в загрята фурна.


Блатът се охлажда хубаво и се разрязва на две. Едната част се сиропира се със захарен сироп или сок от компот. Намазва се хубаво с белия/цветния крем. Поставя се втория блат. Сиропира се  и се намазва с кафевия крем отгоре и отстрани. Тортата се оставя в хладилник поне два часа да стегне.Приготвя се глазура като нарязаният шоколад се смесва със сметаната и се разтапя на водна баня. Накрая се добавя маслото и се разбърква хубаво. Оставя се леееко да се охлади и се излива върху тортата. Заглажда се и се украсява.

Не обичам да украсявам торти, затова моята украса е бедна :)



неделя, 4 ноември 2012 г.

Леща с картофи

Знам, че на някои от вас комбинацията ще се стори странна. Попадала съм на подобна рецепта преди доста време. Тогава да си призная и на мен ми се стори странно. А изобщо не си представих да го сервирам на домашните :). Сега обаче спазвам един хранителен режим и рецептата ми се стори много подходяща. Но аз не комбинирам за първи път тези продукти. Преди време приготвих за гостуването си при Пепи Банички с картофи и леща и много приятно се изненадах от комбинацията. Така че днес угодих изцяло на себе си. Трябва да ви кажа, че ако изпробвате рецептата, ще останете много приятно изненадани :)

Продукти:

1 ч.ч. леща
4 средни картофа
1 глава лук
1 голям морков
1 глава чесън
1 кафена чашка домати - настъргани или от консерва
черен пипер
чубрица
сол
магданоз

3 с.л. олио
3 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер

Лещата се почиства и се измива. Слага се да ври с пет чаени чаши вода. След като заври, се прибавят нарязаните лук и морков. Вари се до почти пълна готовност.Ако случайно водата изври, добавете още една чаша. Прибавете картофите, нарязани на кубчета и почистения чесън. Варете още малко, докато всички продукти се сварят добре. Слагат се доматите и подправките и се вари още около 5 минути.
Олиото се загравя и в него се слага брашното. Разбърква се и се прибавя  и червения пипер. С черпак се взима от течността, която е останала в ястието и запръжката се разрежда с толкова течност, колкото е възможно да вземете. Разбърква се много добре, за да се разтвори брашното. Всичко се изсипва в ястието и се разбърква. Връща се на котлона, за да заври отново и е готово. Поръсва се с пресен магданоз




понеделник, 15 октомври 2012 г.

Канелен сладкиш

Продукти:

4 яйца
1ч.ч. захар
2/3 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ванилия
1 ч.ч.счукани орехи
1 ч.л. канела
2 ч.ч. брашно
3 с.л. конфитюр

Яйцата се разбиват със захарта. Към тях се прибавят олиото и водата. Содата се разбърква в киселото мляко и се добаря към сместта. Разбърква се. Добавят се останалите продукти, разбърква се добре, изсипва се в намаслена и набрашнена тава и се пече.

неделя, 14 октомври 2012 г.

Картофени топчета

Дълга история.... Заобичах ги, щом ги опитах преди мноооого време.
Многократно опитвах различни рецепти, но нищо не се доближаваше до истината. Обаче днес, правейки си неделната разходка из кулинарните блогове, видях това. И макар че в плановете за вечерта влизаше пица, не се поколебах нито секунда и минути по-късно картофите вряха на котлона. Това е рецептата. Никога не ми беше хрумвало, че може да се правят с парено тесто. Може би има и други сполучливи варианти, които не съм срещала все още. Но за момента това е най-добрият. Няма да се бавя, ето рецептата.

Продукти:

500 г картофи
250 мл вода
80 г масло
120 г брашно
2 яйца
сол
индийско орехче на вкус (при мен около 1 к.л.)

Картофите се обелват, нарязват на едри парчета и се сваряват с малко сол. Когато са готови, се изцеждат добре от водата и се подсушават. Намачкват се хубаво.
Маслото се слага във водата и се слагат да заврат. Когато маслото се стопи, съдът се отмества от котлона и се изсипва брашното. Връща се обратно на котлона и се бърка енергично, докато тестото започне да се отделя от стените на съда. Отмества се от огъня. Към така приготвеното тесто се прибавят яйцата едно по едно и сместта се бърка, докато тестото поеме яйцата. Добавят се картофите, сол и индийското орехче. Всичко се смесва добре. Оставя се да се охлади. С мокри ръце се къса от тестото и се оформят топчета. Пригответе си цялото тесто на топчета преди да започнете да пържите. Загрява се повече мазнина и в нея се изпържват готовите топчета. Като се извадят, се изцеждат върху салфетка преди да се сервират.

вторник, 9 октомври 2012 г.

Баска Торта

Попаднах на тази рецепта преди около два месеца при Мария и веднага я включих в списъка за приготвяне. Вярно, че мина време, но не я забравих :) Тогава се впечатлих от малкото продукти   и начинът на приготвяне. Тортата не се сглобява по традиционния начин - изпечени блатове и някакъв крем. Тук кремът се пече вътре в тортата. Мария обяснява, че вместо крем за пълнеж  може да се сложи конфитюр от череши. Без да съм опитвала този вариант смело мога да твърдя, че на мен лично много ще ми допадне. Обаче избрах да направя тортата с крем, защото вкъщи предпочитат този вариант. На другия никой нямаше да обърне внимание. 
Е, нищо де. Не се оплаквам. Искам да ви кажа, че тази торта е много, много вкусна. Продуктите не са много и се прави много лесно, независимо от дългото описание. И така, почвам да пиша рецептата.

Продукти:

за тестото:
300 г. брашно
180 г. захар
125 г. масло
1 цяло яйце + 2 жълтъка
1/2 пак. бакпулвер

за крема:
250 мл. прясно мляко
50 г. захар
2 големи жълтъка
2 прахчета ванилия
30-40 г. брашно
20 г. масло
1 жълтък за намазване


Първо се прави кремът, тъй като трябва да се охлади добре преди да се изсипе върху блатът. Прясното мляко се загрява до кипване. Отделно в подходящ съд се разбиват жълтъците със захарта до побеляване. Прибавя се брашното и се бърка много хубаво. Към тази смес се добавя горещото мляко и се бърка добре. Връща се на котлона и се вари на слаб огън докато се сгъсти. Отнема не повече от две минути. Оставя се съвсем леко да се охлади за минутка и се прибавя маслото. Разбърква се отново и се покрива със свежо фолио. Охлажда се на стайна температура и след това в хладилник за час-два. Признавам, че аз нямах толкова време и го бухнах във фризера. 
За тестото - брашното, захарта и бакпулверът се смесват в купа. Към тях се прибавя нарязаното на парченца масло и с пръсти се втрива в сместта, докато се получат трохи. Прибавят се яйцето и двата жълтъка и се омесва меко хомогенно маслено тесто. Увива се със  свежо фолио и също се  прибира в хладилника за около час.

След като тестото и кремът са добре охладени е време за сглобяването и изпичането на тортата. Тези продукти са достатъчни за тавичка с диаметър около 20 см. Моята беше малко по-голяма - 22 см, но разликата във височината на моята торта и тази на Мария е очевидна. 

Фурната се загрява на 180*

Тестото се разделя  на 2 части в съотношение 2/3 за основата и 1/3 за да покриете тортата отгоре. Дъното на тавичката се застила с хартия за печене, а стените й се мажат с масло. Голямото парче тесто се разстила с ръце в тавичката, като се оформя борд по стените. Изсипва се студеният крем или конфитюр. По-малкото парче тесто се разточва между два листа хартия за печене в кръг с диаметъра на тавичката. Крайчето на борда се намазва  с малко разбит жълтък и върху крема се поставя  тестения кръг. Притискат се внимателно краищата, за да се залепят добре, излишното тесто се изрязва, ако има такова. Отгоре се намазва  с разбития жълтък, направете за красота няколко браздички с помощта на вилица или нож и  тортата се пече около 25 мин. или до златисто зачервяване. Изважда се от тавата или формата след като се охладила. Не я разрязвайте преди да е много добре охладена. 
Добър апетит!

неделя, 7 октомври 2012 г.

Завръщане с питка

Ей ме пак тук. Не успях да издържа дълго без публикация. Но няма да скрия, че през това време, през което не съм писала, не съм и готвила кой знае колко.  И няма нещо, което да си заслужава показването. Но пък днес много ми се доготви. И така - захванах се с две, три, четири неща. Правих десерт, в който сложих доста жълтъци и ми останаха белтъци. Не бях правила питка от много време и реших да меся една, в която да сложа белтъците. Може би се сещате за Питката с белтъци, която бях правила преди време. Е, сега малко промених тестото, но се получи много хубаво. Мекичко, пухкаво и много приятно за работа. Оформянето е отново от тук. Мария го е обяснила много подробно стъпка по стъпка при нея, така че аз няма да се спирам на него.

Разбира се, вие можете да използвате тестото, което смятате, че ви е любимо и с което работите най-лесно. Аз направих това:

Продукти:

10 г суха мая
4 белтъка
250 мл прясно мляко
1 ч.ч. кисело мляко
6 с.л. олио
1 ч.л. захар
1 с.л. сол
около 700-800 г брашно


Маята се разтваря в топлото прясно мляко. Прибавя се захарта и шепа брашно и всичко се разбърква. Оставя се да шупне. В брашното се прави кладенче. Там се изсипва киселото мляко, белтъците, олиото и солта. Прибавя се млякото с маята. Омесва се меко тесто. Оставя се да втаса. Следва оформянето, което можете да видите при Мария.



неделя, 9 септември 2012 г.

Шоколадов щрудел с тиква и ябълки

Продукти:
10 бр. кори за баница
около 600 г настъргана тиква
3 големи настъргани ябълки
1 ч.ч. смлени орехи
150 г шоколад
захар

краве масло за мазане на корите
ванилия
канела
прясно мляко за намазване

Тиквата и ябълките се смесват. Настърганият шоколад и смлените орехи също. Корите за баница се разделят две по две. Едната кора се намазва с масло и се залепва за другата. Втората кора също се намазва с масло. Поръсва се обилно с тиквена смес,наръсва се захар - аз слагах по около три супени лъжици, след това отгоре се изсипват орехи и шоколад. Слага се по малко ванилия и канела. Завива се на руло. Става доста дебело. Поставя се в предварително намаслена тава. По същия начин се постъпва и с останалите продукти. Щруделът се пече в загрята на 180* фурна. Когато се извади, веднага се намазва добре  със студено прясно мляко. Завива се с кърпа и се оставя да омекне. Сервира се поръсен с пудра захар.


Според мен шоколадът дойде много. Не, че не е вкусно, напротив, но е прекалено шоколадово. Вкусът на тиквата по този начин почти не се усеща. Но така пък можете да заблудите неядящите тиква :)

петък, 7 септември 2012 г.

Скумрия с доматен сос, червен боб и краставички

Продукти:

1,5 кг скумрия
1 буркан настъргани домати
1 малка глава лук
1 морков
2 печени чушки
1 ч.л. захар или на вкус
1 консерва червен боб 400г
1/2 буркан кисели краставички
черен пипер
сол

брашно за овалване

Рибата се нарязва, измива и посолява. Оставя се поне за час в хладилник. Лукът и чушките се нарязват на ситно. Морковът - на колелца, краставичките също. В малко олио се изпържва лукът с морковите, добавят се доматите. Оставят се да изврят около 15 минути. Отместват се от огъня и към тях се прибавят захарта, чушките, бобът и краставичките. Слага се сол и черен пипер на вкус. Тази смес се изсипва в тава с малко олио на дъното. Парчетата риба се овалват в брашно и се слагат в доматената смес. Пече се в загрята фурна до готовност на рибата и сосът.

четвъртък, 6 септември 2012 г.

Орехово-маково руло

Отдавна си бях набелязала тази рецепта. Отдавна купих мака, само чаках някой да ми изчисти орехите :) Дойде и този ден, започнах с голямо желание. Обаче нещо трудно ми потръгна. Първо беше макът - не знам защо, при мен не пожела да се смели добре. Може би е от роботът, знам ли... Нямам друг подходящ уред, който да свърши тази работа.  Обаче аз не се отказвам лесно. Даже изобщо не се отказвам, но това е една друга тема. Реших да го сложа с малко мляко на котлона да омекне и пак да опитам. Върнах го обратно и пак - същия резултат. Какво пък? Много важно, че не е смлян добре, решила съм, ще се прави. После претърпях още едно поражение с тестото, но грешката си беше изцяло моя. Няма да се спирам на подробности, защото много ще ми се смеете...
Независимо от всичко обаче, резултатът се получи удовлетворяващ :)

Продукти за тестото:

За закваската:
250 мл топло мляко
1 1/2 ч.л. суха мая
1 ч.л. захар
малко повече от 1 ч.ч. брашно

За основното месене:
2 яйца
7 с.л. захар
1/2 ч.л. сол
2 с.л. вода
2 с.л. разтопено краве масло
2 с.л. олио
около 3 ч.ч. брашно

За маковия пълнеж:
200 г смлян мак
5 с.л. захар
125 мл прясно мляко
20 г масло

За ореховия пълнеж:
250 г смлени орехи
150 г захар
5 с.л. прясно мляко
1 белтък

За намазване:
1 жълтък
две щипки захар
1 с.л. прясно мляко

За закваската се смесват посочените продукти, разбъркват се добре и се оставят за 10-15 минути на топло да втасат добре. През това време се смесват яйцата, солта, захарта, маслото и олиото, добавя се водата и всичко се разбърква хубаво. Тази смес се изсипва във втасалата горна смес и започва да се добавя брашно, като непрекъснато се разбърква. Когато тестото стане достатъчно твърдо, се премества на плот и се меси още малко, като брашното се добавя по малко, за да не поеме прекалено много и да се получи много твърдо. Омесва се хубаво, нелепнещо тесто. Добре е да го месите поне 10 минути. Получава се много приятно за работа. Готовото тесто се оставя да втаса.
През това време се приготвят пълнежите. За маковия - прясното мляко се слага да заври, добавя се захарта, а после и макът. Вари се 2-3 минути. Добавя се маслото и се разбърква. Оставя се да се охлади.
За ореховия пълнеж млякото се затопля и в него се разтваря захарта.Добавят се орехите и се разбърква. Разбива се белтъкът на сняг и също се прибавя. Аз сложих и ванилия и в двате пълнежа. Всичко се разбърква хубаво.
Втасалото тесто се разделя на две равни части. Всяка се разточва на тънък правоъгълник. Изсипва се маковата смас, като  в краищата отстрани се оставя по един сантиметър без пълнеж,  а в задния край се оставят около 5см. Завива се на руло. По същия начин се процедира и с другата част на тестото, която се намазва с ореховата плънка.
Двете рула са преплитат и се оформя кръг. С остър нож или ново бръснарско ножче се правят дълбоки разрези в тестото, като се разтварят, за да се видят пластовете.  Покрива се с кърпа и се оставя да втаса около 20 минути.
Жълтъкът се смесва със захарта и млякото и рулото се намазва хубаво. Пече се в загрята на 180*фурна до готовност.



Дълга се оказа рецептата, уморих се, докато я напиша... :)

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, БЪЛГАРИ!

събота, 1 септември 2012 г.

Пилешки воденички с масло

Продукти:

500 г пилешки воденички
80 г краве масло
1 к.л. червен пипер
черен пипер
сол
1 глава чесън (не от огромните по магазините)
6-7 клончета магданоз
1 с.л. балсамов оцет

Воденичките се почистват, ако има от какво и се измиват. Слагат се в тенджера с малко вода - колкото да се покрият. Когато заврат, може да ги отпените или да направите като мен- просто да ги измиете и да им налеете отново вода,и да ги сварите с малко сол. Когато са готови, воденичките се изцеждат. Чесънът се почиства, счуква и смесва с нарязания на ситно магданоз и балсамовия оцет. Сместта се разбърква. Маслото се разтопява в тиган и се нагорещява. В него се изсипват воденичките и се готвят, докато хванат лек златист загар. Слага се червения пипер и черния пипер. Разбърква се. Изсипват се чесънът и магданозът, ястието се разбърква отново и се измества от котлона.
Аз сервирах с картофено пюре.

Свинско със зелен фасул и картофи яхния

Малко разнообразие сред последните тестени рецепти в блога ми.
Просто една яхния, при мен в гювеч. Гювечът е един от съдовете, които употребявам най-много в моята кухня. Храната, приготвена така става много вкусна и нещо много важно - не изисква постоянно наблюдение. Не надничам постоянно дали водата е извряла и трябва да долея. Не бъркам, защото може да загори и така. Има малко предварителна подготовка, както всяко ястие - няма как без нея. Но после го забравяш във фурната за час и половина - два и можеш да вършиш нещо друго.
Аз ви давам идеята за месно ястие със зелен боб. Това е един от малкото начини, по който у нас го хапват. С месо. Вие решете дали ще го приготвите в тенджера или в гювеч. Също разбира се може да пропуснете картофите.

Продукти:

500 г свинско месо
около 350 г зелен фасул - пресен или една консерва
около 400 г картофи
1 голям домат
1 чушка
1 глава лук
1 морков
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
чубрица
сол
3 - 4 с.л. брашно

Месото се нарязва на хапки или на по-големи парчета. Лукът, морковът и чушката се режат на ситно. Доматът се обелва и нарязва или настъргва. Картофите се почистват и нарязват. Ако зеленият боб е пресен, го почистете, измийте, нарежете и накиснете за минутка - две в гореща вода. В малко сгорещено олио се изпържват късовете месо. Добавят се нарязаните лук, морков и чушка. Оставя се да се задуши, докато омекнат зеленчуците. През това време картофите се слагат в гювеча заедно с доматите. Зеленият боб се прибавя към месото и се готви две-три минути при непрекъснато бъркане. Слага се червения пипер и се налива чаша вода. Добавят се останалите подправки. Брашното се разбърква с малко вода на гладка каша и също се добавя. Цялата тази смес се изсипва при картофите в гювеча. Долива се вода на нивото на продуктите и се слага във фурната.
Винаги, когато готвя в гювеч спазвам правилото да го слагам в незатоплена фурна. Включвам я на максимална степен, а след като ястието заври, намалваям на 180*. Ястието се пече около час и половина или до готовност на продуктите.
Накрая се поръсва с магданоз  по желание.
***Поздрави от магданозът на Пепи!

понеделник, 27 август 2012 г.

Бюрек с кайма

Продукти:

За тестото:

около 500 г брашно
300 мл топла вода
1 ч.л. сол
1 с.л. олио
1 ч.л. оцет

освен това 100 г свинска мас
100 мл олио

За пълнежа:

700 г кайма
1 малка глава лук
1 малък домат
1 чушка
черен пипер
1 ч.л. червен пипер
магданоз

Първо си пригответе плънката, като сложите нарязаните ситно лук и чушка да се задушават в 2-3 с.л. олио. След това прибавете каймата и бъркайте, докато стане на трохи. Прибавете настърганите домати и черния пипер. Оставете да се готви на тих огън, докато остане на мазнина. Прибавете подправките и ситно нарязаният магданоз. Разбъркайте.

От посочените продукти  замесете тесто и го разделете на четири топки. Оставете тестото да почива около 20 минути. Смесете олиото и маста и ги загрейте, докато маста се разтопи. Оставете леко да се охлади. Топчетата тесто разточете на питки с диаметър около 20 см и ги потопете в мазнината. Ако мазнината не може да ги покрие всичките, потапяйте ги една по една, за да се омазнят добре от двете страни. Натрупват се обратно в съда с мазнината една върху друга.  Оставят се да престоят около 20-30 минути.


Първата питка се прехвърля на маса или плот и се разтегля от средата към краищата. Тегли се докато кората стане прозрачна. Не е проблем, ако някъде се появи малка дупчица. После ще можете да замаскирате :) Кората се поръсва с 1/4 от сместта за пълнеж в средата си - така че да заеме около 1/3 от кората. Сгъва се на плик и се оставя на страна. Взима се следващата питка и се дърпа по същия начин. Слага се кайма - този път на по-голяма част от кората. Взима се първия пакет и се поставя по средата на втората кора като я захлупите със сгънатите краища надолу към масата. Загънете краищата на втората върху първата кора. Постъпва се по същия начин и с останалите две кори. Бюрекът се прехвърля в намаслена тава. Намазва се с мазнина. пече се в загрята фурна на 180*.

Рецептата за тестото видях при Руми :)

събота, 18 август 2012 г.

Френски франзели

Продукти:

За закваската:
100 мл топла вода
25 г прясна мая
150 г брашно

За тестото:
около 350 г брашно (при мен отиде повече)
1 ч.л. сол
2 с.л. захар
200 мл хладка вода

В дълбока купа маята се разтваря в топлата вода и се добавя брашното. Разбърква се добре и се оставя да втасва 6-8 часа. През това време сместта шупва и се надига. Важно е да не местите купата, докато закваската втасва, защото ще спадне.
В отделна купа се слага останалото брашно, солта, захарта и водата. Изсипва се закваската и се замесва гладко и меко тесто. Оставя се да втаса добре. Премесва се, отново втасва и пак се премесва. След като е втасало за трети път, тестото се разделя на две. Разточва се на правоъгълници и се навива на руло. Франзелите се поставят в тава застлана с хартия за печене. Оставят се отново да втасат. Смесват се около 15 г краве масло и 20 мл вода и се загрява леко, колкото да се стопи маслото. Франзелите се мажат с тази смес и върху тях се правят разрези с остър нож. Пекат се в предварително загрята фурна на 180*.

Източникът е този. Но ще уточня, че не съм оставяла тестото да втасва толкова часове, защото при мен втасва много бързо, а когато превтаса не е добре. Затова съм написала просто да се премесва след като втаса.

Това е. Много са ароматни и тооолкова хрупкави. Свършиха моментално. Определено си заслужават чакането.

петък, 17 август 2012 г.

Сусамени гевречета

Тестените изделия в блога ми взеха връх. Рецептите от тази категория изпревариха вече всички останали. И това ми изглежда съвсем нормално, имайки предвид колко много обичам тестото и работата с него. Носи ми изключително удоволствие.
И докато пиша тази рецепта, сигурно няма да се изненадате, ако ви кажа, че и в момента втасва нещо вкъщи :)

Към гевречетата :)

Продукти:

3 1/2 ч.л. суха мая
щипка захар
1/4 ч.ч. топла вода
около 500 г брашно
1 пълна ч.л. сол
250 мл хладка вода

40 г мед
150 мл вода

сусам




В купа се смесват маята, захарта, 1/4 чаша вода и се оставя да втаса за 10 минути. В друга купа се сипва около 300 г брашно и се смесва с вече втасалата мая, сол и останалата вода. Разбърква се хубаво. Добавя се постепенно и останалото брашно докато се замеси хубаво нелепнещо тесто. Оставя се да втаса около час. Премесва се отново и се оформя на фитил. Фитилът се разрязва на 8 еднакви парчета. Оформат се топчета, покриват се с кърпа и се оставят да втасват още около 30 минути. Всяко тепче се разтегля на фитил. Смесват се медът и водата. Фитилът се усуква, както конец - с едната ръка наляво, с другата на дясно. След това се хващат двата края и се събират. Тестото се усуква само. Оформя се геврек, който се потапя в меда и веднага след това в сусам. Хубаво е цялото геврече добре да се покрие със сусам. Готовите гевреци се поставят в тава застлана с хартия за печене. Оставят се да втасат отново за около 30 минути. Пекат се в загрята на 200* фурна докато придобият приятен загар.

Адаптирано от тук.

неделя, 12 август 2012 г.

Дърпаници

Както и предната рецепта, така и тази видях тук. В сръбските блогове има страхотни и примамливи предложения и вероятно още доста пъти ще се отбивам там за идеи. Знаете, аз си падам по тестените неща. И днешното ми предложение не е изключение. Там фигурира под името Drpanici, но на мен едно Ъ в тази думичка ми се вижда по-подходящо за българското звучене. Не са дърпаници, защото не се дърпани (ако изобщо от тук идва името... ), може би повече ще им прилича Точеници :Р. Пак ще кажа, че не съм убедена колко правилно съм си превела рецептата. Но пък се получи чудесен резултат, така че, дори и да имам някъде грешка, тя не е била фатална.

Продукти:

около 500 г брашно
1 яйце
10 г прясна мая
1-2 с.л. сол
300 мл вода
50 г разтопено масло

200 г масло или маргарин на стайна температура
сирене за пълнеж

В брашното се прави кладенче. Там се натрошава маята, слагат се солта, яйцето и маслото, добавя се хладката вода. Меси се меко, нелепнещо тесто. Оставя се да втаса. Разделя се на две части. Всяка част се оформя на топка и се разточва на не голяма питка. Върху едната питка се поставя маслото на парченца. Покрива се с другата, като краищата се притискат с пръсти. Оставя се да почине около 10 минути. През това време можете да покриете тавите с хартия за печене и да си натрошите сирене за плънката.
Като минат десетте минути, тестото се разточва на голяма, тънка кора. Нарязва се на квадрати. В единия край на всеки квадрат се слага плънка и се прегъва във формата на триъгълник. Подреждат се в тавите и се пекат в загрята на 200* фурна до златисто.


В част от тях сложих домашно овче сирене. Станаха прекрасни.

Моите бележки: Тъй като знам колко тесто става с 500 г брашно, реших да увелича леко дозата. Добавих още 100 мл вода и 1 мъъничко яйце. След като сложих всичките 200 г масло на тази доза, се оказа, че ми идва в повече. Когато разточих тестото на кора, маслото започна да излиза. Така че за 500 г брашно вероятно пък ще бъде много. Спокойно можете да го намалите с около 50 г. Можеше и по-тънко да се разточат, но при въпросната доза масата не ми стигна :)
Така че не бъдете лакоми като мен :)