Pages

събота, 18 юни 2016 г.

Сос Фрикасе с кисело мляко или вкусен бял сос за пълнени чушки, пълнени тиквички и какво ли не :)


Тези дни си дадох сметка, че нямам публикувана отделно рецептата за този сос Фрикасе с кисело мляко в блога. А тя с основание заслужава отделна публикация. Приготвям я неизменно от толкова много години... всъщност я научих от  Жоро Бордовски, лека му пръст. 

Рецептата за този бял сос чудно придружава пълнени чушки с кайма и ориз, руло "Стефани", пълнени тиквички в различни варианти, кюфтенца, разни месца...

Нямам снимка само на соса, но подбрах снимки на ястия, с които съм го снимала. Дано следващия път като направя, остане време да снимам отделно. 


Продукти:

1 кофичка кисело мляко
3 с.л.зехтин (краве масло)
3 с.л.брашно
400 мл вода или бульон*
1 жълтък**
сол на вкус 
чере н пипер
Запържва се брашното в мазнината до златисто, добавят се останалите съставки, разбива се с тел и се вари около 5 минути при постоянно разбъркване.

* Ако готвите пълнени чушки или пълнени тиквички, можете вместо вода да сипете бульона, в който са се готвили чушките. Дори и да ги пека, аз наливам доста вода, за да ми остане излишък за приготвяне на соса. 
** Напоследък слагам цяло яйце и няма никакъв проблем. 




сряда, 15 юни 2016 г.

Представят средновековен лагер на Ловешката крепост 18 и 19 юни


Средновековен лагер ще бъде представен на Ловешката крепост по случай  829 г. от сключване на примирието между България и Византия и началото на Втората българска държава.  Изявата се организира от Община Ловеч и сдружение  “Чигот“ на 18 и 19 юни (събота и неделя).
Посетителите на крепостта през тези два дни ще могат да видят многообразни сцени, образци и ритуали от Средновековна България. Сред тях са изложение на кухненски пособия и кулинария от онези времена, музей на открито с бойна екипировка от периода, изложение на различни тъкачни методи и бродерия от периода, както и керамика, облекла и образци на изложение на средновековната книжовност.
Демонстрациите включват стрелба с лък  по мишена, като посетителите ще могат да стрелят. Ще има показен бой с мечове,  обиколка на лагера и различните изложения, както и беседа за историята на крепостта.
Както е известно,  през 1187 г. след битка при крепостта в Ловеч  византийският император е принуден да сключи мир с братята Асен и Петър. Този акт се възприема като начало за възстановяване на българската държава и начало на Второто българско царство, което е продължение на Първото българско царство.
На 17 и 18 юни (петък и събота) от 21 часа в крепостта пък ще има безплатни прожекции за ловешките ученици на филма „Ловешката крепост разказва…“

Информация на Община Ловеч.

понеделник, 13 юни 2016 г.

Картофи по селски на фурна


Картофите по селски са много популярно мезе за изстудени напитки. Освен да ги поръчате в заведение, успешно можете да си ги приготвите и вкъщи. Рецептата за тези картофки по селски се приготвя на фурна и това за доста хора е значителен плюс. Картофките са много вкусни и не са никак трудни за приготвяне. Единствено може да се понацапате повече, но това едва ли би било проблем, тъй като следва много вкусно похапване :)


Продукти:


1 кг картофи
5-6-7 с.л. галета
1 ч.л. червен пипер
1 с.л. чубрица
1 ч.л. риган
1 ч.л. куркума
около 1 ч.л. черен пипер
по желание може да добавите щипка лют червен пипер
сол на вкус
1 к.ч. олио

Картофите се обелват, измиват се и се нарязват на резени. Около 2 л. вода се слага да заври с 1 с.л. сол и картофите се изсипват в нея. След като заврат отново, се оставят да поврят 5 минути. След това се заливат със студена вода и се оставят да се охладят. Подсушават се върху чиста кърпа. 
И сега има два варианта. 
Първи вариант - смесвате в купа олиото с галетата, солта и всички останали подправки и овалвате картофките резен по резен в тази смес.

Втори вариант - смесвате галетата със солта и останалите подправки. Потапяте всеки резен картоф първо в олиото, а после и в подправките.

След това подреждате картофите в голяма тава, застлана с хартия за печене и печете в загрята на 180 градуса фурна до придобиване на апетитен загар.

Аз изпробвах и двата варианта и резултатът от първия ми хареса повече.




неделя, 12 юни 2016 г.

Пиле със соев сос и мед, футболни мезета и страсти



В продължение на месец Европа, а и светът ще бъдат Футбол!
Битките по футболните терени във Франция се завъртяха с пълна сила, очакват ни още куп страхотни емоции с мачовете от европейското първенство.
Футболът обаче неизменно върви с бира и мезета (например). Тръпката пред телевизорите няма да е стопроцентова  без любимите кулинарни изкушения и студените напитки в горещите летни вечери. Горещи и в буквалния, и в преносния смисъл покрай футболните страсти.
Затова горещо ще бъде и в кухнята. Предизвикателството към кулинарите е много сериозно, защото те трябва да бъдат на нивото на голямото първенство. В тази връзка Щъркелово гнездо ви предлага няколко рецепти, които смятаме за подходящи за случая и се надяваме да помогнат за още по-пълноценното изживяване на футболната емоция.


Започвам с рецепта за Пилешки бутчета със соев сос и мед на фурна. Приготвят се много лесно и сравнително бързо, ако не броите времето за мариноване. Е, можете да пропуснете тази стъпка и да ги изпечете веднага, но по-вкусни ще станат, ако ги оставите да се ароматизират.




Продукти:

10 бр. пилешки бутчета (долната част)
2 с.л. мед
7 с.л. соев сос
2 с.л. ябълков оцет
2 -3 скилидки ситно нарязан чесън
1 ч.л. куркума
1-2 щипки джинджифил на прах
1 с.л. горчица
1 ч.л. червен пипер
2 с.л. олио
1 ч.л. с връх натурално нишесте
150 мл бяло вино
около чаена лъжичка черен пипер (или на вкус)

по желание можете да добавите малко лют червен пипер


Пилето се почиства и измива. Подсушава се и много леко се посолява.
В купа се смесват всички останали съставки и се разбъркват добре. Бутчетата се потапят в марината и се овалват много хубаво. Оставят се да престоят в хладилник поне два часа. Може да направите това и от предната вечер и  на следващата вечер само да ги изпечете. А може и да не ги оставяте да се мариноват, а да ги изпечете директно.
Така приготвените пилешки бутчета се подреждат в тавата, в която ще се пекат. В купата с останалата марината се  излива бялото вино и тази смес се изсипва в тавата с бутчетата.
Пекат се в загрята на 180 градуса фурна, като може да се обърнат по време на печенето един-два пъти, за да придобият по-равномерен загар.

Аз ги сервирах с картофки по селски.

А ето и още няколко предложения за футболни мезета:

Картофени топчета - http://ilrai.blogspot.bg/2012/10/blog-post_14.html

Пилешки хапки със сусам http://ilrai.blogspot.bg/2011/01/blog-post_24.html

Мързеливи пилешки хапки http://ilrai.blogspot.bg/2009/09/blog-post.html

Хапки със сирене и сусам http://ilrai.blogspot.bg/2012/01/blog-post_27.html

Надупени картофи http://ilrai.blogspot.bg/2015/03/blog-post_30.html

Печени картофки по Джейми Оливър http://ilrai.blogspot.bg/2013/01/blog-post.html

Картофени кюфтенца със сирене http://ilrai.blogspot.bg/2015/09/blog-post_5.html

Задушени картофи http://ilrai.blogspot.bg/2014/07/blog-post_18.html

Картофки със сусам http://ilrai.blogspot.bg/2013/05/blog-post_28.html

Картофени кюфтета http://ilrai.blogspot.bg/2008/07/blog-post_29.html



Хрупкаво пълнено хлебче http://ilrai.blogspot.bg/2015/08/blog-post_22.html


Пилешки хапки със зеленчуци http://ilrai.blogspot.bg/2012/12/blog-post.html

Още едни печени крилца http://ilrai.blogspot.bg/2009/06/blog-post_18.html

Панирани свински шницели http://ilrai.blogspot.bg/2016/06/blog-post.html

Свински уши на скара http://ilrai.blogspot.bg/2016/05/blog-post_21.html

Свински дроб с лук http://ilrai.blogspot.bg/2016/04/blog-post_27.html

Свински гърди на фурна http://ilrai.blogspot.bg/2013/10/blog-post_5.html

Свински хапки със зеленчуци http://ilrai.blogspot.bg/2013/09/blog-post_20.html

Шишчета от свинско и зеленчуци http://ilrai.blogspot.bg/2008/09/blog-post_07.html

Пилешки дробчета по селски http://ilrai.blogspot.bg/2015/04/blog-post_28.html

вторник, 7 юни 2016 г.

Щъркелово гнездо на 8!!! Гости! И Шарлота с боровинки и рикота






































Днес е 7 юни и моят блог Щъркелово гнездо празнува има рожден ден!
Цели 8 години!
Представяте ли си?

Спомням си деня, в който го направих, но тогава изобщо не съм се замисляла за колко дълго го създавам и че ще стане една неизменна част от моя живот.
През това време обаче съм осъзнала, че писането тук е много отговорна работа. Защото се оказва, че не само пишеш, а даже те и четат   И не само те четат, но и пробват рецептите, които споделяш. И ти имат доверие. И ти нямаш никакво право да предаваш това доверие. Една грешна мярка или стъпка... и провал.

Иска ми се да имах възможността да благодаря на всеки един читател на блога поотделно. Да благодаря затова, че отделя от времето си, за да прочете нещо, което съм написала, да остави коментар и да изпробва рецептата, която съм предложила!

Благодаря на семейството си за подкрепата и търпението, с които ежедневно ме даряват!

Благодаря и на приятелите си за всичко, което дават за мен!

И сега ще затворя очи... и ще си пожелая вдъхновението да не ме напуска още дълго време и да имам възможност да споделям тук още много рецепти! И ще духна свещичката!


И в този много важен за мен ден съм си поканила гостенка. Много специална гостенка!
Това е една прекрасна  дама с изключителен талант, която познавам отскоро, но  смело смея да нарека приятел. Каквото и да кажа за нея ще бъде малко. Тя е толкова истинска, сърдечна и прекрасна! Предупреждавам ви, изкушенията в нейния блог са огромни и ако не сте го направили досега, аз ви съветвам бързичко да го посетите!

Дами и господа,

Представям ви Таня Донева от Вкусното ми Хоби със Страст и Любов!














Ще започна с благодарности за твоята любезна покана, мила моя :) За мен е наистина удоволствие да бъда твоя гостенка и да видя на страниците на блога ти, моя рецепта! Надявам се да ти хареса тортата, която направих с много любов, специално за рождения ден на страхотния ти блог, Илианка :) Ти си страхотен човек, жена, професионалист (в това с което се занимаваш), кулинар и не на последно място, любяща майка и съпруга! Радвам се, че те познавам :)
Голяма прегръдка от мен и от сърце ти желая успехи във всяко твое начинание! Пожелавам ти много красота и любов да има винаги около теб!
Добър апетит на всички твои читатели и още дълги години да ни радваш с твоите прекрасни гозби и печива!

Шарлота с боровинки и рикота

Необходими продукти:

За блата:
1 чаена чаша брашно
¾ чаена чаша фина захар
1 чаена лъжичка бакпулвер
¼ чаена лъжичка сол
½ чаша растително масло
¼ чаша вода
4 яйчни жълтъци, на стайна температура
1 супена лъжица екстракт от ванилия
6 белтъка, на стайна температура
¼ чаена лъжичка оцет
500 грама сладко от боровинки

За крема:

300 грама рикота
100 грама заквасена сметана
3 супени лъжици Дулче де лече
2 супени лъжици ванилова захар
1 супена лъжица желатин
3 супени лъжици студена вода
1 супена лъжица екстракт от ванилия
1 чаша замразени или пресни боровинки
2 супени лъжици настъргана кора от портокал

Лек захарен сироп за напояване на блатовете. Приготвя се от 1 чаша вода и ¼ чаена чаша захар. Можете да го овкусите с 1 супена лъжица ром или ромова есенция или портокалова есенция, ако предпочитате.

Приготвяне:

Постелете с хартия за печене кръгла форма за торта с диаметър 20 сантиметра и я намажете с олио. Застелете и правоъгълна тава
(най-добре тавата от печката) намажете и нея с олио и поръсете с тънък слои брашно, за да може да се отдели блата безпроблемно.
В голяма купа, пресейте брашното, добавете ½ чаша фина захар, бакпулвера и солта.
В малка купа, разбийте с тел растителното масло, водата, жълтъците и екстракта от ванилия.
Разбийте с миксер белтъците на средна скорост. Когато побелеят и се превърнат в пухкава пяна. Добавете оцета и продължете да разбивате. След като белтъците започнат да оформят меки върхове, бавно добавете останалата ¼ чаша захар, лъжица по лъжица. Разбийте белтъците на средно-висока скорост, докато станат лъскави и задържат твърди върхове когато извадите бъркалките на миксера.
Добавете сместа с жълтъците към сухите съставки и ги разбъркайте, докато получите гладко тесто. Започнете да добавяте белтъците, като разбърквате със силиконова шпатула внимателно отдолу нагоре. Първо започнете с една трета и продължете, докато всички белтъци са добавени.
Изсипете една чаша от  тестото в кръглата тава и го разпределете равномерно. Останалото тесто изсипете в голямата тава и много внимателно го разпределете в един равномерен слой.
Печете блатовете за 14-16 минути, докато станат със светло кафяв-златист загар  и при натиск тестото се връща обратно като дунапрен. Двата блата изпечете един след друг или заедно, както позволява вашата фурна. Охладете блатовете до стайна температура, преди да сглобите рулото.  Напоете големия блат добре със захарен сироп с помощта на четка и го намажете равномерно със сладкото от боровинки. Завийте блата на руло. След това го увийте плътно с найлоново стреч фолио и го приберете в хладилника за минимум 2 часа. Това ще направи рулото стегнато и по този начин ще можете да го нарежете лесно и равномерно.

Сглобяване:

За да направите тортата ще ви е необходима една кръгла купа, с диаметър 20 сантиметра. Постелете по вътрешността на купата найлоново стреч фолио, като оставите краищата му да стърчат навън от купата.
Нарежете рулото с много остър нож. Подредете резените руло по стените на купата и оставете настрани, докато ви потрябва.
За да направите крема, разбийте рикотата и сметаната с карамеленото кондензирано мляко и ваниловия екстракт, докато получите гладък крем. Разтворете желатина в студената вода и го затоплете в микровълнова фурна за кратко. Затоплете и една чаша от крема и прибавете към него желатина. Разбъркайте, докато получите еднородна смес. Изсипете крема с желатин към останалия крем и разбъркайте. Прибавете боровинките и портокаловите кори и отново разбъркайте за кратко, само докато се разпределят равномерно. Изсипете крема върху оформената основа от руло и го изравнете. Напоете кръглия блат със захарен сироп и го поставете отгоре върху крема. Покрийте тортата с предварително оставеното стреч фолио за целта и я приберете в хладилника за няколко часа.

След като тортата е престояла в хладилника, извадете купата и премахнете фолиото. Обърнете тортата върху чиния за сервиране и с помощта на фолиото и помогнете да излезе.

Декорирайте с боровинки и се насладете на тази свежа и ароматна вкусотия!

Мила Танче, благодаря ти за това прекрасно гостуване!
За мен е изключителна чест!









понеделник, 6 юни 2016 г.

Хляб с тъмна бира

В отговор на предизвикателството на Метро и шеф Юри Велев, което ни беше отправено по време на Годишните кулинарни награди на Блоговодител, а именно да сготвим с бира, която любезно ни предоставиха от Метро, се появява и рецептата за този невероятно вкусен и лесен хляб с тъмно пиво.


Препоръчвам тази рецепта за домашен хляб, защото е много лесна, продуктите не са много и може би най-важното за тези от вас, които се страхуват от тестото - не се меси. Е, вкусен хляб без месене. Кой не обича мързеливи и вкусни рецепти?

Когато чух, че трябва да приготвим нещо с тъмна бира, веднага си представих хляб. Единственото, за което съжалявам е, че нямах търпение да си купя ръжено брашно и да приготвя хляб от ръжено брашно с това прекрасно тъмно пиво, а го направих с бялото брашно, което имах вкъщи в този момент, но нищо... следващия път.

 Продукти:

1 ч.ч. е с вместимост 250 мл.


1 1/2 с.л. суха мая
1/2 ч.ч. топла вода (клоняща към гореща, но не вряла)
1 1/2 ч.ч. тъмна бира на стайна температура
1 с.л. мед
1 с.л. сол
1 щипка сода
4 1/2 ч.ч. брашно




 Приготвянето е лесно. Смесват се водата (водата трябва да е по-топла от нормалните случаи, когато месим тесто, защото трябва да затопли и бирата) и тъмното пиво. Към тях се прибавя меда, сухата мая и две-три шепи брашно. Всичко се разбърква много хубаво и се оставя да втаса, докато хване "шапка".

Брашното се пресява в голяма купа и в него се прави кладенче. Слагат се солта и содата. Изсипва се втасалата закваска и тестото се разбърква хубаво, докато стане хомогенно. Купата се покрива с найлоново фолио или с чиста кърпа и тестото се оставя да втасва, докато увеличи двойно обема си и по повърхността се появят хубави мехури.
Получава се доста лепкаво тесто. Не е нужно да добавяте още брашно. Това е напълно достатъчно за този хубав хляб.
След като тестото е втасало, плотът не посипва с малко брашно и тестото се изсипва върху брашното. Внимателно се оформя на хляб с набрашнени ръце.
Тавата, в която ще се пече хлябът се застила с хартия за печене, отново поръсена с малко брашно. Оформеното тесто се прехвърля в тавата, покрива се с кърпа и се оставя да втаса още около 20 минути.
През това време се загрява фурната на 180 градуса.
Повърхността на втасалия хляб се поръсва леко с брашно и отгоре се прави надлъжен разрез с остър нож ( с дълбочина около 2 см).
Преди хлябът да се сложи в горещата фурна, е добре с пулверизатор да се напръска хубаво във фурната, за да се образува пара. Слага се хлябът и по време на печенето, за да се образува хрупкава коричка, е добре да се пръска още 3-4 пъти, като се внимава да не попада вода върху самия хляб.
Пече се до хубав загар от всички страни. Ако отгоре се запече повече, а още е суров, може да го покриете с хартия за печене и да печете до готовност.







неделя, 5 юни 2016 г.

Панирани свински шницели



Ако се чудите по какъв начин бързо и лесно да спасите поредната домашна вечеря (или пък обяд), панираните шницели са един от вариантите. Аз точно така постъпих миналата вечер, когато прибирайки се към къщи установих, че нямам нищичко за хапване, а и нямам кой знае какви продукти. И време за готвене нямах... въобще голямо нямане ви казвам. 

Влязох в близкия месарски магазин и те много приятно ме изненадаха с едни симпатични нарязани месца от бут. Веднага ги предвидих за шницели. Разбира се нямаше недоволни вкъщи от това решение. Щом има месо на масата, значи всичко е наред 


За количество на продуктите в рецептата за панирани шницели е малко относително да се говори, защото всичко зависи от големината и количеството на шницелите, но все пак:




Продукти

около 600-700 г месо за шницели
брашно за овалване
около 100 г галета
2 яйца
сол
черен пипер

Ако месото ви не е нарязано предварително, първата стъпка за приготвяне на рецептата за панирани свински шницели е да го нарежете - с дебелина около 1,5 см. След това месото се начуква до дебелина около 7-8 мм.
Така приготвеното месо се поръсва със сол и черен пипер, които се втриват хубаво в него.
След това всеки шницел се овалва хубаво в брашно и се изтръсква от излишното брашно.
Потапя се в разбитите яйца. Към моите яйца аз добавих 1 с.л. соев сос и ги разбих заедно с него. Много ми харесват яйца със соев сос, пробвала съм и други варианти. Ако и вие обичате, може да си добавите.
Накрая шницелите се овалват в галетата.

Когато приготвям нещо, панирано с галета, винаги приготвям цялото количество - независимо дали правя пилешки хапки, хапки от сиренца или нещо друго. Така постъпих и сега. Минах всички шницели през галетата и си ги подредих върху една голяма дъска.

Накрая следва пърженето. Пържат се в повече мазнина по около 2-3 минути от всяка страна - докато се зачервят хубаво и станат леко хрупкави.
Изваждат се върху кухненска хартия, за да могат да се отцедят от излишната мазнина.

Могат да се сервират с гарнитура от пържени картофи или картофена салата.
В случая при мен - поради липсата на време са само със зеленчуци.
Разбира се, резенът лимон в случая е задължителен.
И... пият много бира. Наздраве!