Pages

неделя, 31 януари 2016 г.

Кашник


Кашник - една чудесна рецепта за питка със сирене от Родопите, която е и много лесна, защото не се меси. Това я прави подходяща да приготвяне и от начинаещи кулинари.
За пореден път се доверявам на рецепта на Венс и естествено е без грешка.

Продукти :

4 яйца
30 мл топла вода
10 г прясна мая за хляб
3 с.л. разтопено краве масло
2 с.л. олио
около 100 г сирене
320 г брашно
1 ч.л.сол
1 ч.л. захар

Маята се разтваря в топлата вода и се добавят захарта и солта. Разбърква се. Яйцата се разбиват с тел и се изсипват при маята. Слагат се маслото и натрошеното или настъргано сирене.  Постепенно се слага и брашното. Получената каша се  оставя да втаса около 30 минути. След това се изсипва в предварително намаслена тавичка и се оставя отново да втаса около 15 минути. Кашникът се пече в предварително загрята фурна при температура 180 градуса.

Аз направих доза и половина от посочената рецепта за кашник и се получи чудесна питка. 
Преди да сложа във фурната, поръсих със сусам.





понеделник, 18 януари 2016 г.

Супа от карфиол


Да си призная, сготвения карфиол не ми е бил много по вкуса доста време. Правя паниран карфиол с кашкавал, но миризмата на сварения карфиол малко ме дразнеше. Докато някой сподели, че слага оцет във водата, в която го вари. Опитах и се оказа, че наистина работи. Оттогава спокойно си панирам карфиол, но някак готвен не ми се щеше да пробвам. 
Докато веднъж не отидох на гости и не ми сервираха супа от карфиол. Нямаше как, трябваше да се опита...
И каква беше изненадата ми, когато опитах! Беше много, много вкусна супа. Още тогава реших да дам втори шанс на карфиола в моята кухня. Е, дойде и това време, макар да изпробвах друга рецепта, по-различна от тази, която бях опитала :)

Ето и рецептата на тази вкусна супа с карфиол.

Продукти:

половин глава карфиол, разделена на малки розички
1 голям морков или два по-малки
 голямо парче пащърнак
1 малка глава лук
200 г замразен грах 
3 с.л. масло
2 с.л. брашно
100 мл течна сметана за готвене



Розичките карфиол, грахът и нарязаните моркови и пащърнак се заливат с вода и се слагат да се варят с малко сол. Маслото се разтопява в друг съд и в него се изсипва ситно нарязания лук. Задушава се докато омекне. Добавя се брашното, разбърква се хубаво и се налива от бульона в тенджерата - около 3-4 черпака. Бърка се до получаване на гладка смес и се излива в супата. Вари се до готовност на всички продукти. Добавя се сметаната и супата се оставя на огъня само да заври и се отстранява.
Поръсва се с магданоз.






петък, 15 януари 2016 г.

Баница със сирене и готови кори



Пробвала съм толкова много рецепти за баница с готови кори и много често ми се случва след поредната нова да си казвам, че ето точно тази май е най-вкусна. Да, ама не е точно така. Следващата, която пробвам отново се оказва много сполучлива и разбира се, трябва да я запиша в моя дневник с рецепти.
И така, поредната рецепта за вкусна баница със сирене и готови кори е на линия. Правя  я вече втори път за много кратко време, което си е направо събитие у дома.


Продукти:

500 г  кори за баница (тук използвах Фамилия)
4 яйца
500 г сирене
6 с.л. кисело мляко
80 мл олио
1 ч.л. бакпулвер
3 с.л. брашно

За заливката:

1 яйце
150 мл прясно мляко
60 г краве масло

Сиренето се натрошава и към него се прибавят разбитите яйца, олиото, киселото мляко, брашното и бакпулвера. Всичко се разбърква добре. Тавата, в която ще се пече баницата се намаслява добре навсякъде. Слагат се две кори, на които краищата остават да висят навън. Слага се от плънката. Отгоре се слагат още две кори, които леко се надиплят, за да се съберат в тавата. Отново се слага плънка, после пак две кори, само че обърнати наобратно на предните. Редуват се две кори и плънка, като накрая се завършва с кори, като преди да се сложат последните две кори, се загръщат висящите краища отгоре и с последните кори се покрива баницата, като се подпъхват отстрани и отдолу. Баницата се разрязва на квадрати. Маслото се разтопява и с лъжица се полива върху разрезите. Яйцето се разбива и към него се прибавя прясното мляко. Баницата се полива с него. Изчаква се да попие цялата течност и баницата се пече в загрята фурна на 180 градуса. 

понеделник, 11 януари 2016 г.

Пилешки крилца на фурна




Пилешки крилца на фурна. Много хора ги обичат. И ние също. :) Е, има и такива, които ги недолюбват, но те могат да пропуснат тази публикация. :)

Рецептата е много лесна и е подходяща и за съвсем начинаещи домакини. Хубаво е крилцата да се мариноват по-дълго време, но не е фатално и ако ги оставите и за 30 минути, което пък ви гарантира една бърза вечеря.

Продукти:

1 кг пилешки крилца
2 с.л. мед
1 с.л. горчица
3 с.л. олио
5 с.л. лимонов сок
4 с.л. соев сос
2 с.л. кисело мляко
2-3 скилидки счукан чесън
1 ч.л. червен пипер
черен пипер и сол на вкус
100 мл бяло вино

50 г краве масло

Крилцата се почистват, измиват и подсушават.
Всички останали продукти без маслото се смесват.
Крилцата се заливат с марината и се прибират в хладилник за 2 часа (при нужда времето може да се съкрати до 30 минути).
Подреждат се в тава за печене, като се поливат с останалата течност.
Пекат се в загрята на 180 градуса фурна до готовност или около 1 час. След като са изминали 20 минути от печенето, крилцата се изваждат и се поръсват с парченца краве масло. Връщат се във фурната и се допичат.

*Бялото вино може да се замени от бира или в краен случай от вода.






събота, 2 януари 2016 г.

Торта с шоколад и дулсе де лече


Започвам 2016-та  със сладка публикация и дано цялата ни година да е толкова сладка!

Предлагам рецепта за много вкусна торта, която съчетава тънък блат и два вида вкусен крем и се приготвя много лесно. 

Продукти:

За блата:

4 белтъка
1 щипка сол
100 г захар
45 г брашно
30 г натурално нишесте
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. оцет
1 ч.л. ром
80 г разтопено и леко охладено масло

Крем 1:

200 г натурален шоколад
400 мл течна сметана
100 г захар (ако сметаната, която използвате не е подсладена)
1 ванилия

Крем 2:

1 кутия дулсе де лече
250 г маскарпоне
125 г краве масло на стайна температура
5 с.л. заквасена сметана


Шоколад за поръсване


Белтъците се разбиват на сняг със солта. Постепенно към тях при непрекъснато разбиване се добавя захарта и се разбиват до твърди връхчета. Смесват се брашното, нишестето и бакпулвера и се прибавят към сместа. Разбърква се добре. Изсипват се оцета, маслото и рома. Разбърква се добре. Изсипва се в застлана с хартия за печене форма и се пече в предварително загрята на 170 градуса фурна.

За първия крем се загрява 200 мл от сметаната в огнеупорен съд (ако ползване неподсладена сметана, добавете захарта тук) когато заври в нея се изсипва натрошения на малки парченца шоколад. Разбърква се добре до пълното поемане на шоколада и получаване на гладка и лъскава смес. Оставя се на студено, за да се охлади напълно. След като се охлади, останалите 200 мл сметана се разбиват. Разбива се и шоколадовата смес с миксер и сметаната се добавя към шоколада. Разбива се до хомогенна смес.

За втория крем - дулсе де лече се изсипва в купа. Към него се добавя маслото на стайна температура. Разбива се леко с миксер. Прибавя се маскарпонето и се отново за кратко се разбива. Накрая се слага заквасената сметана и се разбърква задължително с лъжица.

Охаденият блат се връща във формата за торта. Отгоре се изсипва шоколадовата смес и се заглажда. След това се слага и карамеления крем. Заглажда се и се поръсва с настърган шоколад. Оставя се на студено 12 часа и е готова за консумация.