Pages

петък, 31 юли 2020 г.

Пица с блат от тиквички


Ако миналата седмица някой ми беше казал, че ще изстисквам тиквички за нещо, щях да го обявя за луд. Не съм аз по принцип човека, който особено много изгаря от желание да върши тази работа. Обаче в стремежа си да предложа разнообразна и по-здравословна храна у дома, изведнъж се сетих за този вариант за пица  и се навих да пробвам. Идеята за пица с блат от тиквички обикаля вече доста време интернет, но аз не я бях пробвала. Е, ето, дойде и у дома, че даже и в блога.

Преди да я напиша обаче, съм длъжна да предупредя, че все пак тук няма тесто и вкусът е различен. Казвам го, за да няма много разочаровани от цялата тая работа.
Рецептата според мен е подходяща за хора, които спазват някакъв режим или наблягат на здравословното хранене, но да си кажем истината – това не е тесто и не е истинска пица. Не казвам, че не е вкусно. Напротив, вкусно е. Но е различно. 


Продукти:

500 г тиквички
1 яйце
3 с.л. брашно (аз използвах овесени трици)
сол
черен пипер
можете да добавите и други подправки по желание.

За пълнежа по желание:
доматено пюре или резени домати
риган
шунка, пушено филе, пилешко месо (предварително сварено или печено)
гъби
кашкавал
моцарела
маслини
или каквото обичате да добавяте на стандартна пица

Аз сложих доматено пюре, поръсих с риган, а след това пушено филе, гъби, кашкавал, моцарела и маслини.

Тиквичките се настъргват и се посоляват. Оставят се постоят 10-15 минути и се изстискват мноого добре от водата, която си пускат. Знаете, тиквичката е с много високо съдържание на вода и колкото и да стискаш, все пуска пущината. Постарайте се максимално добре да изцедите водата от тях. Аз съм установила, че с ръце се справям най-добре. Взимам малко количество тиквички между дланите си и започвам да стискам, докато ме заболят ръцете. Хах! Как да го обичаш тоя процес… J Можете да опитате да ги сложите в тензух и да стискате през него. Може и в гевгир да пробвате. Но от всички тези варианти на мен най-удачно ми се получава с голи ръце.
След като сте изстискали тиквичките, ги смесете с 1 яйце, подправки и малко брашно. Объркайте добре. За по-диетичен вариант аз използвах овесени трици, но може да се използва брашно по желание.  Има варианти на тази рецепта, в която при тиквичките се настъргва кашкавал и така се пече основата на пицата. Аз предпочетох да го сложа отгоре, но вие може да опитате. 
От това количество може да излезе една доста голяма пица – за тава с диаметър 30 см например или две по-мънички. 
Дъното на тавата се застила с хартия за печене. Върху хартията се поставя сместа от тиквички и се оформя на тънък кръгъл блат. Така се слага да се пече 10-12 минути в добре загрята на 200 градуса фурна. Пече се докато леко порозовее отгоре. След това блатът се изважда, намазва се с доматеното пюре, евентуално се поръсва с риган или подправки по желание, отгоре гарнирате с каквото сте решили и връщате във фурната да се пече до готовност.

           

неделя, 19 юли 2020 г.

Апетитка от пържени люти чушлета на фурна


Как пържени, пък на фурна, може би ще попита някой :) Ами така. Всъщност оказа се, че много лесно се пържат люти чушки във фурната. А и бързичко става. Добре ще се получи и с цели нормални чушки по този начин и скоро ще пробвам този вариант.
Но сега да се върнем на пържените люти чушки. Тази апетитка от люти чушки - в случая рибки, се приготвя за директна консумация, а сосчето е уникално вкусно и май не е достатъчно... Аз реших да добавя и няколко чери доматчета, защото имах едни изостанали, но те съвсем не са задължителни в рецептата. А, ако идеята ви харсва, но нямате черита, може да ги замените и с резени обикновени домати. Дори с нарязан домат може би ще се получи и по-добре, защото ще могат да се овкусят по-хубаво.
Рецептата е супер простичка и лесна.
Имах 300 грама рибки и ще напиша продукти за това количество, но вие можете да си направите повече или по-малко и да си приготвите сосчето по ваш вкус.



Продукти:

300 г люти чушлета - с рибки се получи много сполучливо
6-7 с.л. олио
1 малка глава чесън или количество на вкус
4 с.л. оцет (използвах винен)*
2 с.л. захар*
сол на вкус

по желание десетина чери доматчета или други домати, нарязани на парчета

магданоз и копър на вкус

*Количеството на оцет и захар може да увеличите или намалите според вкуса си.

Чесънът се почиства и скълцва. Чушлетата се измиват и подсушават. С остър нож се надупчват на 2-3 места, за да не изгърмят във фурната. Доматите се измиват и подсушават, и евентуално се нарязват. В тавичка за печене се изсипва мазнината и се поставя в добре загрята фурна на 220 градуса. Изчаква се олиото да се сгорещи добре, тавата леко се вади от фурната и вътре се изсипват чушлетата и доматите. Посоляват се леко и се разбъркват. Връщат се във фурната. Пекат се или по-скоро се пържат до готовност, като се разбъркват 2-3 пъти. Изваждат се и към тях се добавят чесъна, захарта и оцета. Разбърква се хубаво до стопяване на захарта и се връща във фурната за още две минути.
След като се извадят, могат да се поръсят с магданоз и копър по желание.

При нас страхотно вървяха с ей тази селска пърленка. Сосчето е просто чудесно.