Pages

петък, 29 ноември 2019 г.

Картофена крем супа


Крем супата от картофи вероятно е една от най-известните, правени и консумирани крем супи. Някои казват, че си спомнят крем супата от картофи от столовете от едно време или от детските градини, но аз нямам такива спомени. Казах здравей на крем супите чак когато отидох като ученичка за първи път в чужбина. Аз много обичам крем супи, но за съжаление домочадието не им е много голям фен и рядко ги приготвям. Но тази рецепта е по молба на другарче и затова се постарах с нея. Истината е, че картофената крем супа може да бъде доста семпла, но пък аз обичам крем супи, богати на вкусове и аромати и затова я приготвих специално за моя вкус. Надявам се да се хареса и на вас.
Набързо ще спомена варианти за приготвяне, преди да напиша моя. Бихте могли да си сварите зеленчуците, които са в тази рецепта, да ги пасирате и да приключите с приготвянето. Също така има вариант на супа само от картофи, масло и прясно мляко, но на мен ми е по-вкусно с повече зеленчуци. Има варианти, в които картофите се сваряват, прецеждат се от водата, пюрират се и към тях се прибавят прясно мляко, а в някои случаи масло и сметана. Е, моята и такава не е. Различни хора, различни вкусове, различни супи. Това е положението. Също така, ако имате хубав пилешки или зеленчуков бульон, залейте с него картофите при варенето. Ако нямате, не е драма, сложете вода. Друго, което искам да кажа е, че аз избирам да задушавам предварително зеленчуците за кратко. Така повече ми харесва. Но вие можете директно да сложите всички продукти и да ги сварите до пълната им готовност.

И така, стига съм плямпала повече, че стана май доста дълго. ето и моята рецепта за крем супа от картофи.
Мда, появи се още едно уточнение. Имах на разположение един малък сладък картоф и го сложих в супата, но това съвсем не е нещо задължитено, така че ако решите да я правите и нямате сладки картофи под ръка, просто сложете 1 кг нормални картофи.



Продукти:

750 г картофи
250 г сладък картоф (и да е повече или по-малко, няма да е проблем)
1 малка глава лук
1 голям морков
80 г целина глава

ако имате пилешки или зеленчуков бульон, колкото да се покрият картофите

200 мл течна сметана за готвене
300-400 мл прясно мляко (за желаната гъстота)
30 г краве масло

риган
мащерка
черен пипер
сол



Картофите се обелват, измиват и нарязват на големи парчета. Лукът се реже на полумесеци, морковът и целината също на по-едри парчета.
В 3 с.л. зехтин и 1 с.л. вода се задушават лука, морковите и целината, като се разбъркват докато лука омекне. Добавят се картофите и всичко се разбърква отново. Налива се вода или бульон, колкото да се покрият картофите. Посолява се малко и се сваряват до пълната им готовност.
Тенджерата се отмества от котлона.
Това, което аз правя е, че към горещите картофи добавям студената сметана, за да охладя леко сместа и да не я пасирам гореща. Така че това е. Към картофите, както са заедно с течността, се добавя сметаната, маслото и половината от прясното мляко. Внимателно започва да се пасира с пасатор. Друг вариант е да се направи с блендер, но на мен пасаторът ми е по-удобен. не цапам много :)
След като се пасира до кадифена гладкост, към супата се добавя още прясно мляко - толкова, че да постигнете гъстотата, която на вас ви харесва. Прибавяйте по малко, за да не разредите прекалено много.
Накрая се посолява още малко, ако е необходимо и се добавят подправките на вкус. При мен не са много - щипка мащерка, около1 равна чаена лъжичка риган и малко черен пипер. Може да добавите и мъничко лимонов сок.

Сервира се с крутони. В моя случай си ги правя сама. 3 филии хляб се нарязват на възможно по-малки кубчета, слагат се в тава, заливат се с 3 с.л. зехтин, поръсват се с 1 ч.л. червен пипер, 1 ч.л. риган и щипка мащерка, разбъркват се мнооого добре и се пекат на 180 градуса в загрята фурна до готовност.

Това е. Много е вкусна супата. Надявам се да се хареса и на вас.


вторник, 26 ноември 2019 г.

Зимна супа от свинско, зеленчуци и зелев сок



Макар че зимата все още официално не е встъпила в правомощията си, реших да кръстя тази супа зимна, защото много подхожда на студеното мрачно време (а не е ли сега точно такова?).
Всъщност идеята ми беше да направя добрата стара куркудена чорба, но тъкмо се бях върнала от пазар с пълна торба зеленчуци и реших да направя нещо ново, по подобие на куркудената чорба, но по-богата. Супите с добавка на зелев сок се получават много хубави на вкус. Зелевата чорба им придава една щедра пикантност и са толкова сгряващи в студеното време. Публикувала съм няколко рецепти за такива супи, като фаворит са ми куркудената и чорбата от кисело зеле, която е в постен вариант, но въпреки това е просто уникална на вкус.
Така че, съветвам ви да се възползвате максимално, докато имате зелева чорба на разположение.

Продукти:

500 г свинско месо
1 глава лук
1 морков
1 червена чушка (ако имате, а може и сушена)
50 г целина (глава)
150 г гъби
200 г картофи
1 к. ч. ориз
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
чубрица
джоджен
сол

1,8 л вода
около 500 мл зелева чорба (или на вкус)

за застройката:

1 с.л. с връх брашно
6 с.л. кисело мляко
1 жълтък



Лукът, морковите, целината, чушката, картофите и гъбите се режат на ситно. Месото също се нарязва на дребни кубчета.
За началото на тази супа със свинско и зелев сок заимствах начина на приготвяне на куркудената чорба. Т.е. сложих водата да заври с половината лук в тенджерата, а в тиган изпържих месото и добавих останалия лук, докато омекна добре. Към месото се добавя червения пипер и всичко се изсипва във врящата вода. Прибавят се морковите, чушката, целината и гъбите. Посолява се съвсем леко и се оставя да ври на тих огън, докато месото омекне добре. Прибавят се нарязаните на дребни кубчета картофи и измития ориз. Готвенето продължава на слаб огън докато добре се сварят всички продукти. Изсипва се зелевата чорба, като внимавате, тъй като може да е много солена. Изсипете първо около 300 мл, изчакайте супата да поври 2-3 минути и опитайте. Ако не е достатъчно солена и кисела, добавете и отаналия зелев сок. Прибавят се подправките - на вкус. Аз слагам по около 1 с.л. чубрица и джоджен, а черния пипер на око :)
Супата ври още около пет минути.
През това време се приготвя застройката, като брашното се разтваря в мъничко вода за гъста каша, добавя се киселото мляко и жълтъка и се разбърква с тел. След това супата се застройва, като се сипва по мъничко от горещия бульон в купата със застройката и се разбърква добре, докато се изравнят температурите и всичко се връща обратно  в тенджерата и супата се поставя отново на котлона - колкото да заври за минутка.
Накрая по желание се поръсва с лют червен пипер (чили).



За приготвянето на тази зимна супа използвах новият ориз Екстра на Крина, който бях поканена да тествам. Резултатът е чудесен и с удоволствие ще се настани в моята кухня, както и другите продукти на Крина, които използвам.
Тествах ориза и в мляко с ориз и определено съм доволна. С ориз Екстра от Крина няма драма.





неделя, 24 ноември 2019 г.

Пюре от броколи


Ето я обещаната рецепта за пюре от броколи. Всъщност с това пюре разнообразих малко тредиционните гарнитури, които обикновено се почитат у дома. Прие се добре, стана вкусно, с интересен цвят и мек вкус и  може да бъде една приятна добавка към различни меса и риби.

Приготвянето на пюрето от броколи е много простичко.
Необходими са ви следните продукти:

150-200 г картофи
400 г броколи (пресни или замразени)
80 г крема сирене
20 г краве масло



Картофите се обелват и нарязват на средни кубчета. Броколите се накъсват на розички. Слагат се заедно в тенджера и се заливат с вода, колкото да ги покрие. Посоляват се и се варят до пълна готовност. Изцеждат се хубаво от водата. Към тях се добавят крема сиренето и маслото и докато са още горещи се пюрират. По желание може да се добави мъничко черен пипер и още малко сол, ако е необходимо.

Това е. Много бързо и лесно. И зелено :)

понеделник, 18 ноември 2019 г.

Глазирано руло от кайма


Днес планирах да правя добре познатото Руло Стефани, но нали все имам стремеж да приготвя нещо по-различно и старото добро Стефани се превърна в глазирано руло от кайма, придружено от вкусно пюре от броколи. Рулото се приготвя много лесно. Трябва ви само малко време да нарежете лука на ситно, макар че в днешните условия, това може да свърши подходящата машинка за секунди.  Просто се смесват продуктите, оформя се и се пече. Така че, предлагам ви бърз и лесен вариант за вечеря в работните дни, който на всичкото отгоре е много вкусен.



Продукти:

500 г кайма (за предпочитане телешка, но ще се получи и със смес)
1 малка глава лук
3 скилидки чесън
1 яйце
1 ч.л. сос Уорчестър
2 с.л. кетчуп
1 ч.л. горчица
80 мл прясно мляко
4 с.л. галета
1 ч.л. червен пипер
1/2 ч.л. мащерка
1 с.л. риган
черен пипер
сол

за глазурата:

3 с.л. кетчуп
1/2 ч.л. горчица
1 с.л. кафява захар
1 с.л. лимонов сок



Лукът и чесънът се нарязват на много ситно. Смесват се всички продукти за рулото, като каймата се омесва много добре  с ръце. С помощта на найлоново фолио се оформя като хляб и се поставя в тава, застлана с хартия за печене. Пече се в загряна на 180 градуса фурна докато се зачерви приятно отгоре и рулото се изпече добре.
Приготвя се глазурата, като хубаво се смесят всички продукти за нея. Изпеченото руло се изважда, намазва се с глазурата и се връща за още 7-8 минути във фурната.

Аз го сервирах в вкусно пюре от броколи, рецептата за което ще напиша в следващата публикация.



четвъртък, 14 ноември 2019 г.

Сочен сладкиш с грис, орехи и ябълки


Преди да започна да правя този сладкиш с грис, орехи и ябълки, знаех, че ще се получи вкусен. Но той пък взе, че ме изненада и се получи много вкусен. Затова ще ви предложа рецептата, макар че кремът ми се получи малко по-рядък от обикновено, въпреки че съм го правила и преди и всичко е било точно. Видях рецептата тук и много ми хареса. Само сметаната отгоре реших да променя с крем, но на вас ако ви харесва повече сметана, сложете си нея вместо крем.

Продукти:

чаената чаша е с вместимост 200 мл

3 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.ч. олио
2 средни ябълки - настъргани
2 ч.ч. грис
2 ч.ч. ситно смлени орехи
1 бакпулвер
1 капсула ванилия

за сиропа:

300 мл прясно мляко
300 г захар
2 с.л. какао

за крема:

750 мл прясно мляко
3с.л. брашно (с малък връх)
8 с.л. захар
100 г крема сирене 
50 г краве масло
2 ванилии


Тава с размер 38 на 25 см се намаслява и набрашнява.



Яйцата се разбиват със захарта. Изсипват се млякото и олиото и се разбърква. Прибавят се гриста, орехите и ябълките и се разбърква много добре. Добавят се бакпулвера и ванилията. Отново се разбърква и сместа се изсипва в приготвената тава. Пече се в загрята фурна на 180* до готовност, като се проверява със суха клечка.

Докато сладкишът се пече, се приготвя сиропът като се смесват млякото, захарта и какаото и се варят на котлона докато заврат.

Изпеченият сладкиш и готовият сироп се охлаждат добре. Залива се студения блат със студен сироп.

Приготвя се и кремът. 500 мл от млякото се смесват със захарта и се слагат да се загряват на котлона. Останалото мляко се смесва с брашното и се разбърква много хубаво, така че да не остават бучки. Когато млякото на котлона заври, се отстранява от котлона и към него се прибавя сместа с брашното. Връща се на котлона и при непрекъснато бъркане се вари до сгъстяване на крема.
Отмества се от огъня и към него се прибавя крема сиренето и маслото. Разбърква се до гладкост и се излива върху сладкиша. 
Оставя се няколко часа да се охлади добре и тогава се консумира.