Pages

четвъртък, 29 април 2021 г.

Питка за празник

 


Тази прекрасна питка приготвих за Цветница, но като всяка друга питка, може да се приготви за всякакъв друг повод, а и без повод :) Получи се доста красива, а на вкус също беше чудесна. Е, Цветница мина, а аз не успях да напиша публикацията на време, но  идват и други светли празници. Може да послужи за идея на някой. Всъщност пропуснах да кажа, че оформлението на питката е по идея на Валентина Зуркан. Не съм правила снимки стъпка по стъпка, защото Валентина е направила много хубаво видео, от което да се ориентирате кое как се случва. Видеото споделям най-долу в публикацията.

Питката не е голяма и се прави много лесно и приятно. Ако си търсите идеи за празнични питки, може да разгледате тези, които съм събирала в блога през годините. 

Продукти:

150 мл прясно мляко

5 с.л. кисело мляко

20 г прясна мая

1 яйце

1 белтък

4 с.л. олио

1 ч. л. сол

1 ч. л. захар

около 500-550 г брашно

30 г разтопено краве масло

1 жълтък за намазване


Маята се разтваря в топлото прясно мляко, добавя се захарта и 3 с.л. брашно. Разбърква се хубаво и се оставя сместа да шупне. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Там се изсипват останалите продукти. Сипва се и шупналата мая. Замесва се меко нелепнещо тесто и се разделя на 4 еднакви части. Оформят се на топки, покриват се с чиста кърпа или найлоново фолио и се оставят да втасат. 

Втасалите питки се разточват на кръг с диаметър около 22-25 см. Подреждат се на купчинка, като по между се намазват с разтопеното масло. Най-горната питка не се маже. След това тестото се разрязва и оформя така, както е дадено във видеото долу. Дори не се сещам за подходящи думи, с които да опиша някои от стъпките по оформянето, така че, моля, изгледайте видеото. 


Така оформената питка се намазва с разбития с 1 с.л. прясно мляко или вода жълтък, поръсва се с малко сусам или мак и се слага да се пече. Аз традиционно я слагам веднага в студената фурна, включвам фурната на 180 градуса и докато тя загрява, питката си втасва и започва да се пече. Ако е нужно, по средата на печенето може да я покриете с хартия, за да не прегори.

Пожелавам ви Светли и уютни Великденски празници! Бъдете здрави!

събота, 24 април 2021 г.

Яхния от свинско и картофи на фурна

 

От доста време ня бях готвила яхния и днес реших да направя. Колебаех се дали да е свинско с картофи или свинско с ориз. После си дадох сметка, че не съм писала рецепта за яхния от свинско с картофи в блога, макар и да го пиша вече... почти 13 години. Еми, ето, сега пък ще напиша. Избрах в случая да пека в тава във фурната, но и вариант в тенджера или пък в глинен гювеч също се получава много вкусно. Изобщо аз яхнии си обичам от малка. Получават се с един такъв вкусен сос. Но тогава се готвеше у нас само в тенджера. После открих колко лесно се прави в гювеч, защото хвърляш всичко вътре, мяташ във фурната и през това време можеш да свършиш много други неща. Но! Трябва да кажа, че разлика във вкуса между яхнията в гювеч и яхнията в тава има, и за мен по-добрия вариант е този в тавата, защото течността извира повече, месцето и картофите много приятно се запичат и сосът остава един такъв великолепен, макар и по-малко като количество.

Сега ще споделя как точно я приготвих в този вид и ще спомена как да си я приготвите в гювеч или в тенджера. 

Продуктите могат да варират, като задължително остават месо, картофи, лук, моркови, домати и подправки. Вино може да сложите, ако имате, ако нямате, пак ще хапнете вкусно. Целина и чушка по същия начин. Длъжна съм тук да кажа, че яхниите с печена чушка също се получават много добре.

Продукти:

800 г свинско месо

800 г картофи

1 глава лук

1 морков

1 зелена чушка (може и 2 печени да сложите)

1 парче целина (около 50 г)

1 настърган домат (или около 150 мл домати от консерва)

1 глава чесън, разделена на скилидки

100 мл червено вино

2 с.л. брашно

1 с.л. червен пипер

2-3 листенца дафинов лист

чубрица

джоджен

черен пипер

сол



Месото се нарязва на парчета, големината може да варира според вашите предпочитания. Зеленчуците също се нарязват. На мен ми харесва морковите да са на по-едро, а останалите зеленчуци на ситно. Картофите се обелват, измиват и нарязват на по-едри парчета.

В тенджера се загряват 3-4 с.л. олио и се изсипват месото и зеленчуците. Посоляват се и се готвят като непрекъснато се разбъркват, докато месото се запечата хубаво от всички страни. Не е нужно да се пържи до златисто, достатъчно е да побелее леко. Прибава се червения пипер, разбърква се и се налива виното. Оставя се да поври 2-3 минути и се наливат 700 мл вода. Слагат се скилидките чесън, като не е нужно да се почистват от люспите. Оставя се да заври.

След това всичко това се пресипва в подходяща по размер тава. Слагат се нарязаните картофи, доматите и подправките. Брашното се размива с малко вода на кашичка и се изсипва в тавата. Всичко се разбърква много внимателно и се слага да се пече в загрята фурна на 200 градуса. Докато се пече, се разбърква 2-3 пъти. 

Вариант на яхния със свинско в глинен гювеч.

Месото се запечатва в мъничко мазнина на тиган. Слага се в гювеч, в който се поставят и всички останали продукти сурови. Не нужно да се пържи нищо преди това. Пробвала съм и със сурово месо, но не ми харесва. Залива се с вода, да покрие почти продуктите - не наливайте прекалено много вода, защото ще стане рядко и ще остане много сос. Слага се да се пече за около 2 часа първо в студена фурна - включва се  на 220 г, докато заври и после се намалява на 180. Пече се до готовност на месото.

Вариант в тенджера.

Месото се запържва в малко мазнина, прибавят се нарязаните зеленчуци и сол. Готви се около 3-4 минути. Прибавя се червения пипер. Налива се виното. Ври 3-4 минути и се налива водата. Прибавя се дафиновия лист. Когато месото омекне добре, се слагат картофите и подправките, а 10 мнути по-късно и доматите. Гозбата ври на тих огън до готовност на месото и картофите. Накрая се прибавя брашното, разтворено в малко вода. Оставя се още 2-3 минути на котлона и е готово.

Това е. Да ви е вкусно! На нас ни беше много.


вторник, 20 април 2021 г.

Пълнени патладжани с пилешко и моцарела

 


... е, ако трябва да съм точна, и сирене има в пълнежа на тези вкусни пълнени патладжани :) Ама не става много за заглавие на публикация. Та така, ще си останат пълнени патладжани с пилешко и моцарела. Идеята възникна спонтанно в главата ми, след като прибирайки се преди малко от работа, минах през магазина и се влюбих в 3 прекрасни патладжанчета. Като цяло по това време на годината почти не купувам патладжани, но всяко правило си има изключение, както е добре известно. Мислех да ги сготвя по любимата ми рецепта с кайма и доматен сос, но ми хрумна да ги направя с пилешко филе. И моцарелата чудесно допълни комбинацията. А за да не е много скучно, добавих и хубаво бяло сирене.

Ето и рецептата.

Продукти:

3 патладжанчета (моите бяха около 800 г)

250 г пилешко филе

1по-малък  настърган домат или около 150 мл домати от консерва

3-4 скилидки чесън

150 г сирене

1/2 ч.л. червен пипер

1 с.л. риган (или на вкус)

2-3 щипки мащерка

1 к.л. кимион

черен пипер

сол

щипка захар

1 домат

125 г моцарела

зехтин за изпичавнето на патладжаните

Патладжаните се измиват и се разполовяват по дължина. Месото им се реже на ромбоиди или квадратчета, като се внимава да не се стига до краищата и да не се разрязва кората - както е на снимката.


Поливат се с малко зехтин и се посоляват. Слагат се да се пекат в загрята фурна, докато омекнат толкова, че да може вътрешността им да се издълбае. 

През това време пилешкото и сиренето се нарязват на ситни кубчета. 1 с.л. зехтин се загрява и в нея се изсипва пилешкото. Готви се като се разбърква, докато побелее от всички страни. Изсипват се доматите, посолява се малко и се добавя захарта. Оставя се да къкри на слаб огън, докато водата от доматите поизври. След това се добавя нарязания на ситно чесън и се изсипват кубчетата сирене. Разбърква се хубаво. 

Изпечените патладжани се изваждат от фурната и се издълбават внимателно с лъжичка. Внимавайте да не ги разкъсате. Издълбаната част се прибавя към пилешкото, добавят се и подправките и се разбърква много добре. Опитвайте и добавяйте на вкус, пълнежът обича подправки. С така приготвената смес се напълват патладжаните. Доматът се нарязва на тънки резенчета, които се поставят върху напълнените патладжани. Леко се посоляват и се поливат с много малко зехтин. Връщат се във фурната и се пекат, докато доматите отгоре омекнат. Изваждат се и се слага моцарелата отгоре. Връщат се във фурната само за няколко минути, колкото да се стопи моцарелата. Сервират се веднага.


Създавайте вкусни спомени на вашите деца и внуци. След години те ще ги топлят. Много вкусни, лесни и достъпни рецепти, придружени от уютни истории можете да намерите в книгата "И замириса на бабини гозби и спомени" на Ивинела Самуилова и Илиана Николова, която може да видите и поръчате тук https://ikhermes.bg/i-zamirisa-na-babini-gozbi-i-spomeni.html#additional