Pages

четвъртък, 31 май 2018 г.

Нетрадиционна баница


Прекрасна е тази нетрадиционна баница! По-популярна е като Баницата на Надето, представена от Роси преди доста време. Но може да бъде и баница - пица или пък просто баница с шунка и кашкавал.
Всъщност е нетрадиционна, защото не е с обикновения пълнеж от яйца и сирене, а е с доста по-богата плънка, което пък я прави много вкусна. Какво ще сложите в плънката е въпрос на избор. При мен в случая преобладават шунка и кашкавал, има добавка от сирене и топено сирене. Тъй като се наложи да приготвя баницата вечерта и да я прибера в хладилник до сутринта, когато я и изпекох, пропуснах доматите от рецептата, защото се страхувах да не  я овлажнят прекалено цяла нощ и да стане клисава. Но при следващото готвене задължително ще ги добавя, защото ми хареса идеята да има доматче вътре.

Количеството на продуктите е ориентировъчно. Пак казвам, може да сложите това, което имате и ви харесва.

Продукти:

500 г кори за баница (използвах Фамилия)
1 яйце
80 г крема сирене
80 г краве масло
около 200 г шунка, пушено филе или друг любим колбас
около 250 г кашкавал
около 100 г сирене
около 100 г топено сирене (в момента имах такова за мазане, но и на триъгълничета е вариант)
по желание 1 домат, нарязан на тънки кръгчета
може да добавите и тиквичка на тънки кръгчета
десетина маслини

Подправки на вкус: риган, чубрица, черен пипер



Правоъгълна тава се застила с хартия за печене.
Яйцето се смесва с крема сиренето и малко черен пипер и се разбъркват до гладка каша.
Маслото се разтопява.
Кашкавалът се настъргва.
2/3 от шунката се нарязват на тънки резени, а останалата се нарязва на кубчета.

Хартията в тавата се намазва леко с олио. Взима се една кора и се намазва до половина от към по-тънката част с масло. Сгъва се на две и се поставя в тавата. Леко се намазва отгоре с още малко масло. Така се приготвят още две кори и се поставят върху първата. По този начин се получават 6 пласта от 3 прегънати кори. Отгоре се мажат хубаво със сместа от яйце и крема сирене - около 2 с.л. След това се подрежда шунката. Отново се подреждат 3 кори с масло и намазани с яйчна смес. Отгоре следва ред кашкавал. (Внимавайте, от кашкавала трябва да ви остане и за финалното поръсване отгоре по време на печенето.) Отново 3 кори и ред с топено сирене, сирене и шунка на кубчета. Следват кори, мазане, топено сирене, домат и поръсване с малко бяло сирене и подправки. Завършва се с последните кори - накрая може да са 2, не е проблем. Отгоре се намазват хубаво с масло.

Слага се да се пече в загряна фурна на 180 градуса. Пече се до порозовяване на корите. Изважда се, поръсва се с останалия кашкавал и с нарязани маслини. Връща се във фурната и се пече само отгоре до разтопяване на кашкавала. След като баницата се изпече, можете да я поръсите със ситно нарязан магданоз и подправки по ваш вкус или шарена сол.

Преди да я срежете, изчакайте леко да се охлади, за да се стегнат малко сирената вътре.
Хубаво е да я консумирате топла, но и студена си заслужава всяка хапка.

Нямам снимки от разреза, защото не остана възможност за такива.


сряда, 30 май 2018 г.

Печена цаца с марината


Риба, ама цаца... Цаца, ама риба.

Това е положението. Обичаме цаца у дома, но аз не обичам досадното пържене и миризмата, която се разнася. В годините реших, че ще ми е по-удобно да я пека. По стандартния начин - оваляна в брашно, като за пържене, но подредена в тава, застлана с хартия за печене. След това отгоре се минава с тънка струйка олио и се пече в загряна фурна, докато стане апетитна и леко хрупкава. Така си спестявах висене на котлона, гадни пръски и неприятна миризма. 

Тези дни обаче Ина показа вариант за печена цаца с марина, който много ми допадна и реших да пробвам. Ето резултата. Хареса се на всички. Приготвя се лесно и бързо. Единственото, което бих променила при следващо правене е добавянето на повече оцет. Или моя оцет не беше много в ред и е бил слаб, или наистина количеството е малко. Както и да е, според мен търпи повече кисело. Е, компенсирах, като изцедих половин лимон директно в тавата върху горещата рибка и си нагодих вкуса :)

Бройте тази публикация като вкусно предложение, което можете да приготвите за мезе, ако вие или някой покрай вас е футболен фен и се готви да гледа съвсем скоро предстоящото Световно първенство по футбол в Русия. 

Май по-дълго писах, отколкото приготвих рибката.



Продукти:

1 кг цаца
50 мл олио
50 мл оцет
50 мл вода
сол
1 дафинов лист
10 зърна черен пипер
2-3 зърна бахар

Рибата се почиства и се измива хубаво. Посолява се на вкус. Подрежда се в голяма тава плътно, така че да се събере всичката. 
Смесват се останалите продукти и се разбъркват. Рибата се залива, като тавата се разклаща така, че маринатата да отиде навсякъде. 
Рибата се пече в загряна фурна на 180 градуса до готовност.
Аз сервирах с любимите ми в този сезон задушени картофки

По същия начин можете да приготвите и скумрия, нарязана на шайби.


Пълнени тиквички с кайма в доматен сос


Много обичам тиквички. И всяка година с нетърпение очаквам момента, в който заливат пазара. Приготвям ги по различни начини - пържени, пълнени с какво ли не, печени, на кюфтенца, с ориз, на супа  и на какво ли не. Миналата година ви представих една много успешна рецепта за пълнени патладжани с кайма, изпечени в доматен сос, която за кратко време се превърна в много любима у дома. И сега реших да опитам подобен вариант с тиквички. Много съм доволна от резултата, защото тези пълнени тиквички с кайма в доматен сос много впечатлиха и моя съпруг, който да си призная честно, не им е най-големия фен и всеки път, когато одобри тиквичкова рецепта, аз се радвам много.

Когато започнах да приготвям пълнежа, реших към каймата да прибавя и соев сос. Обаче отворих шкафа и видях, че там чака и едно друго шишенце. Сос Уорчестър. Получи се много добра комбинация. Разбира се, ако нямате Уорчестър, не е задължително да го слагате. Можете да сложите малко соев сос, а може и изобщо да го пропуснете. Пак ще стане много вкусно.




Продукти:

За тиквичките:

3 по-едри тиквички
500 г кайма
1 по-малка глава лук
1 морков
2-3 скилидки чесън
100 г сирене
120 кашкавал
5 с.л. настъргани домати или от консерва
1 1/2 ч.л. Уорчестър сос
1 ч.л. червен пипер
1 с.л. сух риган
1 с.л. чубрица
щипка мащерка
черен пипер
сол

За доматения сос:

1 буркан настъргани или пасирани домати
2-3 скилидки чесън
1 ч.л. захар
1 ч.ч. вода
2 с.л. олио
1 с.л. риган
черен пипер
сол




Тиквичките се срязват на две по дължина и внимателно се издълбават. Посоляват се и се оставят настрана. Издълбаната част се реже на ситно. Можете да използвате робот да нарежете тиквичките, но аз предпочитам да си ги нарежа на ръка. Нищо, че е малко досадно. Лукът също се реже на ситно, морковите се настъргват на едро ренде. 
2-3 с.л. мазнина се загряват и в тях се слага лука и моркова. Сипва се 1 с.л. вода и се оставят да се задушат, докато омекнат. Прибавя се каймата и се разбърква много хубаво, да стане на трохи, а не на големи бучки. Изсипват се и нарязаната издълбана част от тиквичките и доматите. Бърка се много хубаво. Пълнежът се готви, докато водата от сместа напълно изври. Измества се от котлона и се добавят подправките, Уорчестър соса и натрошеното сирене. Разбърква се добре. 
Издълбаните тиквички се изцеждат от водата, която са си пуснали. 

Доматите за соса се изсипват в тавата, в която ще се пекат тиквичките и към тях се прибавят всички продукти, необходими за соса. 

Тиквичките се пълнят с подготвената смес и се поставят върху доматите. 
Слагат се да се пекат в загряна на 180 градуса фурна. Пекат се докато тиквичките омекнат добре. Изваждат се и се поръсват с настъргания кашкавал. Връщат се обратно във фурната и се пекат, докато кашкавалът се разтопи и се зачерви леко. 
По желание се поръсват с нарязан копър при поднасяне.



сряда, 23 май 2018 г.

Сладкиш Негреса


Вероятно повечето от вас помнят сладкиш Негреса от много време насам. Отдавна фигурира в стария ми тефтер с рецепти, но сега му дойде времето за приготвяне. Ако и вие по една или друга причина отлагате правенето му, не се помайвайте. :)
Всъщност продукти за него сигурно имате по шкафовете и в хладилника, така че не изисква кой знае каква подготовка. Единствено приготвянето на крокана може да ви изглежда по-непримамливо, но какво пък толкова. Разтопявате захар, мятате орехите вътре и изсипвате върху фолио да се охлади. Нищо сложно. А, да. И да ви дам един съвет от опит. Хаха! Не опитвайте врял карамел. Небцето и езикът ви ще пострадат жестоко. Вече се смея много на тази случка, но преди време хич не ми беше смешно, когато просто по навик опитах врелия карамел от лъжицата.



Продукти:
*Използвам чаена чаша от 200 мл

За блата:
400 г. кисело мляко
1/2 ч. ч. олио
1 ч. ч. захар
2 ч. ч. брашно
1 равна с. л. сода бикарбонат
3 равни с. л. какао
1 ч.л. канела (аз я пропуснах този път, защото в компанията имаше някой, който не я обича :) )
2 ванилии

За сиропа:
1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. вода

За крема:

125 г краве масло - на стайна температура, да е меко
1 ч.ч. пудра захар
1 жълтък
1 ванилия

За крокана:

1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. орехи



Киселото мляко се смесва с олиото и захарта. Разбъркват се хубаво. Прибавят се брашното, какаото, содата и ванилията, като след всяко се разбърква внимателно.
Кръгла форма с диаметър 26 см се застила с хартия за печене или се намаслява и набрашнява и в нея се изсипва сместа. Блатът се пече в загрята на 180 градуса фурна до готовност. Знаете - пробвате с клечка. Ако излезе суха, значи е готов. Ако започне да се препича отгоре, покрийте го с хартия и продължете печенето. Готовия блат се оставя да се охлади добре.
Докато блатът се пече, пригответе сиропа. Той също трябва да е охладен преди заливането.
Смесват се захарта и водата и се слагат да заврат. Вари се само докато захарта се разтопи. Отстранява се и се оставя да изстине.
След това се приготвя крокана. Захарта се разтопява и към нея се прибавят накълцаните орехи. Разбърква се бързо и се изсипва върху лист алуминиево фолио или върху хартия за печене. Оставя се да стегне. След това се натрошава. На мен най-лесно ми се получава с дървения чук за месо. А веднъж поради липсата на дървен, понеже не бях вкъщи, използвах... обикновен чук. :)
И накрая крема. Маслото се разбива с пудрата захар, жълтъка и ванилията на пухкав крем.

Сладкиш Негреса се приготвя като готовия и охладен блат се залива със студения сироп. Изчаква се да попие и се намазва с масления крем. Поръсва се с крокана.

Преди консумация е добре да изчакате поне 5 часа, а най-добре да постои 1 нощ.

Това е.
Да ви е сладко!


Вкусните солени кексчета и солен кекс на Ирма


Соленият кекс или вариант на кексчета е чудесен за моментите, в които се чудите какво точно да направите за закуска, за почерпка, за път или просто да си хапнете ей така. Приготвя се много лесно и доста бързо. Вариант е да го изпечете само със сирене, със сирене и кашкавал или пък да добавите каквото ви харесва към него.
В този случай аз се доверих на рецептата на Ирма, която приготвя прекрасни неща и предлага вкусни и точни рецепти. Понеже количеството на тестото е доста, от него изпекох 12 кексчета със сирене и кашкавал, а останалата смес обогатих още малко и изпекох в правоъгълна тавичка. И двата варианта са много вкусни. Въпрос на предпочитание и вкус.
В случая аз използвах пипер меланж и една от смесите на Котани - Домати и билки, комбинацията от които много ми допадна, а и не само на мен.

Ето и рецептата.



Продукти:

4 яйца

1 ч.л. сол

500 гр. кисело мляко (аз използвах 300 г кисело мляко и 200 г заквасена сметана)
1 ч.л. сода бикарбонат

250 гр. бяло брашно 
1 бакпулвер

1 ч.ч. по-едро мляно брашно или фин пшеничен грис (в момента нямах нито едното от двете и сложих 1/2 ч.ч. бяло брашно и 1/2 ч.ч. оризово брашно)

1 к.ч. разтопено масло (може олио, но с масло са по-ароматни и богати на вкус)

150 гр. кашкавал нарязан на  кубчета
200 г сирене, натрошено на по-едро

Това са основните продукти за рецептата.

Яйцата се разбиват със солта. Содата се разбърква с киселото мляко да шупне и се излива при яйцата. Прибавя се и сметаната, ако слагате такава. Разбърква се добре. Брашното се пресява с бакпулвера и се сипва на порции към сместа. (Това са онези 250 грама бяло брашно.) Изсипва се мазнината. Всичко се разбърква много хубаво. След това се слага и останалото брашно или грис. Разбърква се до хомогенна смес. Слага се сиренето и кашкавала, като се внимава сиренето да не е много ситно натрошено, за да се усеща. Разбърква се добре.

Сместа се изсипва в намаслени форми за мъфини, ако искате, можете да използвате хартиени капсули. Формите се пълнят до 2/3 от обема, защото после кексчетата  се издуват.
Пекат се в загряна фурна на 200 градуса, докато добре се зачервят и стегнат.



Към сместа, която остана след разпределянето на кексчетата, аз добавих още 2 печени чушки, десетина нарязани на ситно маслини, около 40 г ситно нарязана шунка, пипер меланж, който можете да замените с черен пипер например; и 2 щедри щипки от подправката на Котани Домати и билки, за която писах горе. Разбира се, вие можете да прибавите подправките, които харесвате.
Сместа изсипах в застлана с хартия за печене малка правоъгълна тавичка и изпекох в загрята фурна на 180 градуса.

Единствено пропуснах да поръся отгоре със сусам, за което още ме е яд, но следващия път ще прибавя. Обещавам :)

Ирме, благодаря за рецептата!







понеделник, 21 май 2018 г.

Бабина питка с масло и сирене, една награда и благодаря!



В днешната публикация освен тази пухкава, ароматна и много вкусна бабина питка, бих искала да споделя с вас и друго.


 Искам да ви кажа, че трудът, упоритостта, последователността, търпението, всеотдайността, любовта и страстта, които влагаш в това, което обичаш да правиш въпреки всичко и всички. Те се възнаграждават. Те носят много повече любов от тази, която ти си дал.
Искам да благодаря на всички, които ме подкрепят, на всички, които ме четат и ми се доверяват, на всички, които пробват рецептите, които съм предложила тук!



На 19 май в Метро Академия се  състоя церемонията по връчването на Годишните награди за кулинарни блогове за 2017г. на Блоговодител и Щъркелово гнездо бе отличен с наградата на журито в категория "Гозбите на баба".





 Тук бих искала да изкажа специална благодарност към  журито на Кулинарните награди в лицето на кулинарните блогъри! Благодаря ви за оценката, която сте ми дали и за наградата, която ми присъдихте!



Също така - благодарности на Илиян и Иво за организацията и за прекрасните емоции, които ни доставя срещата на живо! И на спонсорите, които допринасят да се случва това събитие!







Понеже тази година наградата е в категория "Гозбите на баба" за традиционна българска кухня, бих искала да ви кажа, че много се гордея с нея. Защото аз знам коя съм и от къде съм. И не го забравям. Щастлива съм, че мога да претворявам това, което са готвели бабите и прабабите ни, да го съхранявам и да го предавам и на вас. Обичам българската кухня и имам още много, много какво да показвам от нея.





А сега искам да ви нагостя с пухкава, вкусна, уханна и прекрасна бабина питка с масълце, сирене и кашкавал.
Чупете залък и топете в шарена сол или мед.
Отново благодаря на всички!
Бъдете здрави!


Бабина питка с масло и сирене (и малко кашкавал от мен)

Продукти:

250 мл топло прясно мляко
20 г прясна мая или 7 г суха
2 с.л. захар с връх
1 равна с.л. сол
2 яйца и 1 белтък
60 мл олио
около 500-600 г брашно

още
100 г краве масло на стайна температура
200 г краве сирене (всъщност може и овче, дори би било по-добре)
100 г кашкавал
по желание чубрица и сусам за поръсване

1 жълтък с 1 с.л. прясно мляко за намазване

 
 Маята се разтваря в прясното мляко заедно със захарта. Прибавя се шепа брашно, разбърква се и се оставя да шупне. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Вътре се изсипват яйцата, олиото, солта и втасалата мая. Замесва се меко и нелепнещо тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса. 
Сиренето се настъргва или намачква много фино и се смесва с мекото краве масло - да се получи като пастет. Кашкавалът се настъргва.
Втасалото тесто се разделя на две части. Всяка част се точи на правоъгълник с размер около 35 на 20 см. Намазва се с половината от сиренето и се поръсва с кашкавал. По желание тук може да се наръси леко и с чубрица. Завива се на две рула. Режат се на части с дебелина около 5-6 см. Подреждат се с разреза нагоре в тава, застлана с хартия за печене и леко намаслена (може и без хартията, а само да намажете с мазнина тавата). 
Намазва се с разбития с прясно мляко жълтък и по желание се поръсва със сусам. 
Който следи блога знае, че аз не оставям оформените питки да втасват и не загрявам фурната предварително, когато пека питки. Поставям във фурната питката без да е втасвала и чак тогава включвам. По този начин, докато фурната се загрява, питката втасва и не се губи излишно време. Така направих и сега.
Питката се пече до готовност. Ако е необходимо, за да не изгори отгоре, по средата на печенето се покрива с хартия.

вторник, 15 май 2018 г.

Египетска торта


Дълго време се чудих дали да споделя рецептата за Египетската торта, защото не успях да направя много хубави снимки, тъй като много бързах и нямах време да я доизкусурявам и напудрям. Но пък я правих два пъти за една седмица и тортата се хареса много от всички, които я опитаха. Затова ще я споделя и с вас. Първоначално може да ви се стори сложно, но всъщност се прави много лесно. Използвах рецептата на Руми и разбира се, не сбърках за пореден път, доверявайки се на нея.

Продукти:

За блатовете:

10 белтъка
10 с.л. захар
200 г смлени орехи (можете да използвате и лешници, но аз много не ги обичам и сложих орехи)
2 с.л. брашно

За жълтия крем:

10 жълтъка
500 мл прясно мляко
10 с.л. захар
8 с.л. брашно
1 капсула ванилия
250 г краве масло на стайна температура

За сметановия крем

400 мл течна сметана (за предпочитане млечна, а не растителна)
6 с.л. захар

За крокана:

200 г захар
100-150 г накълцани орехи


Аз първо се захванах с приготвянето на жълтия крем, тъй като той трябва да изстине добре, преди да му се добави маслото. За него 300 мл от прясното мляко се слага да заври. През това време  жълтъците се разбиват със захарта, прибавя  се брашното и останалото прясното мляко - 200 мл.След като млякото заври, се прибавя към разбитите жълтъци при непрекъснато бъркане. Сместа се връща обратно в тенджерата, в която е варено млякото и се слага отново на котлона. Вари се, докато кремът заври и се сгъсти. Добавя се ванилията, разбърква се и се покрива с найлоново фолио, за да не хваща коричка. На този етап кремът трябва да се получи много гъст.
Оставя се да се охлади много хубаво.
 Когато крема е добре охладен - студен, в отделен съд се  разбива кравето масло докато  увеличи обема си. Към него се прибавя студения жълтъчен крем и продължава да се  разбива, докато се получи еднородна и пухкава маса. Оставя се в хладилник, докато се  приготвят останалите части за тортата.

За блата:
Белтъците се разбиват на пяна и към тях се прибавя захарта. Бият се докато се получи хубав и пухкав сняг. Добавя се брашното  и смлените орехи, разбърква се много внимателно, за да не спадне сместа.
Аз изпехох блатовете в тавичка с диаметър 22 см, тъй като нямам малка форма за торта. Дъното на тавата застлах с хартия за печене и пекох в нея на 3 пъти блатовете, като хартията се сменя за всеки блат и съвсем леко се намазнява. Блатовете се пекат в загряна фурна на 170 градуса.

За крокана:

Дъното на правоъгълна тава се застила с хартия за печене и върху нея се разпределят скълцаните ядки. Захарта се изсипва  в съд с дебело дъно и се загрява докато  се карамелизира. Карамелът се излива на тънак слой върху приготвената, поръсена с ядки хартия за печене и се изчаква да се охлади напълно. Изважда се карамела заедно с хартията от тавичката и се натрошава. Заделете около 1/4 от него, за да поръсите отгоре готовата торта.

За втория крем:

Разбива се течната сметана с предвидената за това захар до сгъстяване. Прибавете към нея приготвения натрошен и охладен крокан и разбъркайте внимателно.

Ред е на сглобяването на тортата. 

Върху първия блат се намазва 1/3 от жълтия крем,а отгоре се слага 1/3 от сметановия крем. Това се повтаря и със следващите два блата, като с последната 1/3 от жълтия крем намажете тортата и отстрани.Отгоре се завършва със сметановия крем. Поръсва се със заделения крокан. 
Готовата торта се оставя за 1 нощ в хладилника и тогава може да се разреже.

Едната торта (тази с отрязаното парче на снимката) се наложи да държа повече от час извън хладилник преди сервиране и тя доста се отпусна, както е видно. Това доведе до по-трудно нарязване и сервиране. Имайте предвид това, ако решите да се доверите на рецептата.

Това е. Една чудесна и много вкусна домашна египетска торта.








неделя, 13 май 2018 г.

Питка от нахут, гарнирана с тиквички, домати и сирене


Днес ви предлагам една нова рецепта за питка, която не се приготвя с брашно, а вместо такова се използва накиснат нахут. Рецептата е подходяща за тези, които спазват Зоната, но разбира се може да се използва и от всички, които не искат да консумират брашно от какъвто и да е вид.

Ще я напиша така, както би била подходяща за Зоната, но тези от вас, които не спазват режима могат да си я гарнират по желание.

Нахутът, който се използва в подобен тип рецепти е необходимо да се накисне предварително за 24 часа и чак след това да се използва. Количеството се тегли след накисването, а не преди него.


Продукти:

за блата:

360 г накиснат нахут
3 яйца
5 с.л. кисело мляко
1 2/3 ч.л. зехтин
1 ч.л. сол
1 ч.л. сода

за гарниране:
120 г тиквичка
120 г домати
56 г кашкавал
150 г сирене
10 маслини

още:

1/2 ч.л. зехтин
чубрица и черен пипер

Всички продукти за блата се слагат в кухненски робот и се смилат много добре. Дръжте сместа по-дълго време в робота, тъй като не е приятно да има по-едри парченца нахут. Консистенцията е сравнително рядка. Това не бива да ви притеснява.
Тавата се застила с хартия за печене, която се намазва с половин чаена лъжичка зехтин и вътре се изсипва сместа. Поръсва се с подправките. По ваш вкус може да използвате по-различни подправки. Тиквичката се нарязва на кръгчета и се подрежда отгоре.
Слага се да се пече в загряна фурна на 180 градуса, докато тиквичката леко омекне.
Изважда се от фурната и отгоре се подреждат доматите. Поръсва се със сиренето и настъргания кашкавал, прибавят се маслините. Най-добре би било да нарежете маслините и да ги разпределите равномерно, но аз забравих и после си ги разделих, за да си направя подходящо количеството на всяко парче. Връща се във фурната докато кашкавалът се разтопи.

Това количество нахутена питка е 10 БВПМ (не броя киселото мляко).
Разрязвам на 4 и имам 2 блока и половина на парче. Добавям айрян от 120 г кисело мляко и имам едно голямо хранене от 3 блока.


петък, 11 май 2018 г.

Паста с пиле и сос Алфредо




Сос Алфредо е популярен италиански сос за паста с богат сметаново-маслен вкус.
Историята разказва, че Алфредо приготвил този сос за съпругата си, като първоначалния вариант включвал само масло и сирене, а по-късно се създава и днешната версия с добавена сметана. Всъщност има доста варианти за приготвяне на соса – различно съотношение на сметана, масло и сирене; а също така може да се направи и с различни добавки: пиле, броколи, сьомга, скариди…
За днешното ястие аз избрах да го приготвя с пиле, а по отношение на пастата се доверих на  уникално вкусните талиатели с марка Marella.
Макаронените изделия на тази марка се произвеждат от 100% италианско грисово брашно от твърда пшеница. Суровината е най-висок клас, което позволява при приготвяне продуктът да не се разварява. Това, което вкъщи най-много харесваме е че няма добавени оцветители, подобрители, консерванти и ГМО. Освен това от доверен източник научих, че са специално разработени с помощта на технолога  Гуаринио Заньоло, което ги прави наистина автентични.  

Допълнителен бонус към всички позитиви, които има тази марка е и страхотната цена. J




Избрах талиатели Marella именно за тази рецепта, защото се различават от останалите талиатели по специалната технология на производство,  при която по цялата дължина на изделието се правят леки прорези, които позволяват при приготвяне сосът да бъде абсорбиран по-добре, а кой не обича добре напоена със сос паста?


Продукти:

500 г пилешко филе
50 г краве масло
400 мл течна сметана (за предпочитане е да избирате млечна, а не на растителна основа)
3-4 скилидки чесън
2/3 ч.ч. настърган пармезан
Сол
Черен пипер

Приготвянето на пастата става изключително лесно.
Пилето се нарязва на късчета, подправя се със сол и черен пипер и се сотира в загрятото масло.
В същото време на друг котлон в друг съд сметаната се слага да ври заедно с почистените скилидки чесън (които се слагат цели – само да си пуснат аромата) за около 10 минути.
Пастата се сварява в посолена вода, според инструкциите на опаковката.( Необходима ви е голяма тенджера, в която да се събира повечко вода.)
Скилидките чесън се изваждат от сметаната и те се изсипва при пилешките хапки. Добавя се и пармезана и се разбърква, докато се разтопи.
Сварената паста се сипва в соса и се разбърква много хубаво, като ако сместа е прекалено гъста, може да се добави мъничко от водата, в която са варени талиателите.
Ако добавяте вода, наистина добавяйте по много малко и разбърквайте, докато ви хареса консистенцията.

При сервиране пастата отново се поръсва с настърган пармезан. По желание може да се поръси с много ситно нарязан магданоз. Вариант е и за свежест да се добавят чери домати.



четвъртък, 3 май 2018 г.

Празнична трапеза за Гергьовден: Печено агнешко с ориз и гъби и празнична погача



На 6 май отбелязваме Гергьовден, а той е един от най-почитаните български празници.
По традиция за този ден се приготвя агнешко. В различните райони на страната се прави по различни начини. Някъде се пълни и се пече цяло, на друго място (като в моето село) се прави на порции и се пече с ориз и дреболии, завито с хартия, намазана с рядко тесто и поръсена със сол.  На друго място пък се пече агнешкото на порции, а отделно се прави дробине.
За тази публикация аз избрах да заложа на агнешкото с ориз и гъби, изпечени заедно. В случая съм използвала агнешка плешка, разделена на две, но вие можете да използвате тези части агнето, които харесвате или с които разполагате в момента – независимо дали имате цяло бутче  (плешка) или пък месото ви е нарязано на порции, спокойно може да използвате рецептата. Приготвено по този начин, месото се изпича прекрасно и кокалчетата се отделят само с едно докосване, без никакви усилия – както в едни популярни напоследък в интернет видеа J
Освен рецепта за агнешко, за Гергьовден бих искала да ви предложа и рецепта за една празнична погача. Защото за къде сме на такъв хубав празник без погача?

За изпълнение на рецептите днес се доверих на марката Кръстев, като избрах от техните продукти да използвам бисерен ориз и висококачественотоим бяло брашно. Продуктите на Кръстев присъстват у дома още от 2005-та година.  Използвам редовно фиде (дебелото е любимо у дома), макарони, ориз, леща, боб, грухана пшеница, а напоследък и брашно. Марката предлага добър баланс между цена и качество и вече можете да откриете техните продукти на територията на почти цялата страна.



Агнешко с гъби и ориз

Продукти:
За месото:
1 агнешка плешка (около 2 кг) или друго месо, с каквото разполагате
60 г краве масло
4 с.л. олио
2 с.л. червен пипер
Около 1 с.л. черен пипер (или на вкус)
Сол
4 връзки зелен лук
150 мл бяло вино

За ориза:
1 връзка зелен лук
300 г гъби
2-3 стръкчета джоджен
4-5 клонки девесил
Няколко стръкчета пресен магданоз
Черен пипер
Сол

Агнешкото се подсушава добре и се посолява.
Маслото се смесва с олиото и се загрява, докато се разтопи. Месото се намазва хубаво с тази смес. След това се поръсва с червения и черния пипер и се намазва добре навсякъде. Поставя се в хладилник, докато се приготвят останалите продукти. Маслото вероятно ще стегне, но това не бива да ви притеснява.



Лукът се почиства и се нарязва. Поставя се в по-голяма и дълбока тава. Зелените подправки се измиват и нарязват на ситно. Прибавят се към лука. Сместа се посолява и към нея се прибавя виното, заедно с 600-700 мл вода. Разбърква се и отгоре се поставя месото.
Тавата се завива много хубаво първо с хартия за печене и се завързва с конец, който е намокрен хубаво и натопен в сол (за да не изгори по време на печенето). След това върху хартията се поставя фолио и отново се завива плътно.



Фурната се загрява на 220 градуса и месото се слага да се пече. Пече се на тази температура докато течността вътре заври. (Не е необходимо да отваряте фолиото и хартията, когато заври, се чува хубаво при отваряне на фурната.) След това температурата се намалява на 140 градуса и месото се пече още около 3 часа. Трябва да е много добре изпечено за това време.



За приготвянето на ориза първо се нарязват  лука и гъбите на ситно. Оризът се измива.  В 2 с.л. загрято  олио се запържва лука и към него се прибавя ориза. Готви се около минута, като се разбърква и се прибавят гъбите. Разбърква се много добре и се отмества от огъня.
След като са минали трите часа, тавата с месото се изважда от фурната и внимателно се разопакова. Наистина бъдете внимателни, защото при махването на хартията ще излезе пара.
Месото се изважда и се поставя в друг съд временно. Бульонът, който е останал в тавата, се изсипва в голяма купа, като се стараете лукът да си остане в тавата (може да използвате черпак). 



Оризът се изсипва при лука и се разбърква много добре. От бульона се отмерват 4 ½ ч.ч. и се изсипват към ориза. Ако не е останало достатъчно количество бульон, долейте вода. Подправя се с черен пипер и се посолява. Разбърква се. Отгоре внимателно се връща месото. Покрива се леко с фолио или хартия, но без да се запечатва тавата, а вече само да не прегори месото. Пече се в загрята фурна на 170 градуса до готовност на ориза. Към края на печенето, се махва фолиото, за да се запече до вкусна хрупкава коричка.




Празнична погача



Продукти:

250 мл прясно мляко
30 г прясна мая
1 ½ с.л. мед
5 с.л. кисело мляко
5 с.л. олио
1 яйце и 1 белтък
1 с.л. сол
около 600-700 г брашно Кръстев

40 г краве масло

1 жълтък за намазване
Сусам за поръсване



Маята се разтваря в топлото мляко заедно с меда и две шепи брашно. Покрива се и се оставя да се активира, докато шупне и се надигне хубаво.
Брашното се пресява. Прави се кладенче и в него се изсипват солта, киселото мляко, олиото и яйцето+белтъка.
Добавя се шупналата мая. Замесва се средно меко и нелепнещо тесто. Оставя се да втаса, като се покрива с чиста кърпа.
Втасалото тесто се разделя на 5 части, които се оформят на топки.
Маслото се разтопява.

Едната топка тесто се отделя за цветчетата.

Останалите се разточват на кора с диаметър около 30 см, които се нареждат една върху друга, като се  мажат обилно с разтопеното масло.Последната кора не се намазва.
Разрязва се на 8 части (триъгълници), като не се реже до края, а се оставя около половин см разстояние. Във всяка част се реже още един малък триъгълник, в който се прави прорез в средата. Малките  триъгълници се обръщат  навън, края им се  прекарва през дупката и се превърта навън отдолу нагоре и се издърпва назад.


Края на големите триъгълници се прекарва през дупката и се превърта, като всички върхове на триъгълниците се срещат в тавата.

Последната топка тесто се разделя на 5 части, които се оформят на топчета.
Всяко топче се разточва на кръгче с диаметър около 10 см и се навива на руло. Разрязва се по средата и се оформя цветенце. Последното топче разточете на кръг, разрежете на 2 по средата. След това наложете двете половинки една върху друга и завийте на руло. Поставете това цвете в средата на погачата – там, където се срещат  върховете на големите триъгълници. Останалите цветя се поставят в дупките, които са се образували между малките и големите триъгълници.


Така приготвената погача се намазва с разбит с малко прясно мляко жълтък, като се внимава цветенцата да НЕ се намазват. Те се поръсват с много малко брашно, за да се откроят. Това лесно става, като суха четка се натопи в брашно и цветенцата се намажат с него.
Празничната погача се поръсва с малко сусам и се слага да се пече на 180 градуса.
По време на печенето може да се покрие с хартия, за да не загори отгоре.

Пожелавам ви пъстър и весел Гергьовден!