Pages

вторник, 27 февруари 2018 г.

Солен кекс с оризово и царевично брашно

 
Кой не обича лесни и бързи рецепти? Тази рецепта за солен кекс с оризово и царевично брашно е много подходяща да я приготвите за закуска, за междинно похапване, да сложите на детето за училище, да почерпите приятели или колеги, когато имате повод или просто ей така. Защото сте я видели някъде и много ви е харесала идеята. Това последното се случи и на мен преди време, когато Дарина сподели нейните кексчета с царевично и оризово брашно. Веднага реших, че ще правя нещо такова, но ми беше трудно да открия оризово брашно. Докато обаче приятел ми помогна за намирането на брашното, Дарина взе, че пусна още една рецепта за кекс с царевично и оризово брашно. Този път в по-голяма доза :)
И ето ме, направих го веднага. Само че имах само семена от сусам и нигела и пропуснах да сложа в тестото, а поръсих само отгоре.
Също така, понеже обичам много да слагам масло където трябва и където не трябва, отгоре поръсих с парченца краве масло, преди кексът да отиде във фурната.

Ето и рецептата.



Продукти:

3 яйца
300 г кисело мляко
1 равна чаена лъжичка сода за хляб
50 мл олио или зехтин
100 г натрошено сирене
100 г оризово брашно
100 г царевично брашно
1 щипка сол

По желание към тестото могат да се прибавят различни семена – около 30 г общо.

20-30 г краве масло (по желание)

За поръсване - по 1 с.л. сусам и нигела (маково семе, ленено семе, слънчогледово или каквото желаете и с каквото разполагате)



Приготвянето е изключително елементарно.
Нужна ви е само тел и купа за разбъркване на съставките, плюс тавичка (застлана с хартия за печене или намазана леко с олио и поръсена с малко брашно), в която да изпечете соления кекс. Дарина е използвала квадратна, а аз малка правоъгълна – 20 на 30 см. Може да използвате и кръгла малка тава. Изпечете в каквото разполагате. Това няма да повлияе на вкуса. 

Киселото мляко се изсипва в купата, в която ще разбърквате продуктите и към него се прибавя содата. Разбърква се, докато шупне. Прибавят се яйцата, солта и олиото и отново се разбърква. Изсипват се двата вида брашно и се бърка до хомогенна смес. Прибавя се натрошеното сирене и семената, ако сте приготвили такива за тестото. Бърка се отново, за да се разпределят хубаво в тестото.
Сместа се изсипва в приготвената тава.
Може да сложите 20-30 г краве масло на мънички парченца, както направих аз, но може и да пропуснете.
Накрая се поръсва със семена.
Пече се в загряна фурна на 180 градуса, като се проверява с клечка дали е изпечен.

Преди да се разреже, е добре да постои десетина минути :)

И както често се случва, повече време ми отне да напиша тази публикация, отколкото да забъркам соления кекс с оризово и царевично брашно.

 

вторник, 20 февруари 2018 г.

Многослойна питка на на кифлички


Като че ли не съм предлагала скоро питка в блога. Напоследък май се правя нещо изпитано вече и затова. Но ето едно  оформяне, което съм правила няколко пъти и все не е стигало до снимки. Питката се прави много лесно. Съставена е от 8 слоя, които се разделят с масло и така вкусът й става неустоим, макар и тестото да е само с вода.

Продукти:

За тестото:

около 800 г брашно
400 мл хладка вода
30 г прясна мая
2 равни с.л. захар
1 равна с.л. сол
100 мл олио
1 белтък
1 яйце

50 г разтопено краве масло за намазване на пластовете
за намазване:
1 жълтък
1 с.л. прясно мляко
сусам за поръсване
Маята се разтваря в топлата вода и от всички изброени продукти за тестото се замесва меко тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Разделя се на 8 еднакви части, които се оформят на топчета.
Тавата за печене се застила с хартия за печене. (Аз пекох в такава от електрическа тенджера.) Много леко се намаслява по дъното и стените.
Оставят се да се отпуснат десетина минути и всяко топче се разточва на питка с диаметър около 20 см. Първата питка се маже с разтопено масло, върху нея се слга втората, пак масло и така се подреждат всичките осем питки, като последната не се намазва.
Тази купчинка се разточва внимателно на голяма кора – около 30 см диаметър.
Разрязва се на 8 еднакви триъгълника. Навиват се на големи кифли, като завиването започва от широката част, а не от тясната, както при стандартните кифлички или кроасани. Подреждат се в подготвената вече тава.

Жълтъкът се смесва с прясното мляко и се разбърква хубаво. Питката се намазва и се поръсва със сусам.
Както и друг път, така и сега, аз обикновено не оставям питките да втасват след оформянето.
Питката се слага в незагрята фурна, фурната се включва на 170 градуса. Докато се загрява, питката има възможност да си втаса вътре и така се пести време.
Пече се до готовност, и тъй като се получава доста висока, е добре след като съвсем леко се зачерви отгоре, да се завие с хартия, за да не загори.

понеделник, 19 февруари 2018 г.

Пълнено пиле с ориз и гъби


Днес ви предлагам една вкусна рецепта за пълнено пиле. Всъщност изобщо не е трудно да го приготвиш, а резултатът е много вкусен. Пълнежът може да бъде различен. Макар че аз първоначално имах желание да изпълня рецептата с булгур, недоверието на домашните взе превес над моите желания и го направих с ориз. Също така може да се използват воденички и дробчета, а дори и кайма. Сигурна съм, че както и да се приготви, ще бъде много вкусно. 

 
Продукти:
1 пиле
1 глава лук
200 г гъби
½ ч.ч. ориз (от 200 мл)
50 г краве масло на стайна температура
1 ч.ч. вода
½ ч.ч. бяло вино
1 ч.л. сушен джоджен *
½ ч.л. сушен девесил *
черен пипер
червен пипер
сол
около 1 кг картофи по желание, които се пекат заедно с пилето в същата тава.

*Може да използвате и пресни тези подправки, ако имате. Ще се получи още по-вкусно.
Пилето се почиства и измива и отцежда.
Мекото масло се смесва с ½ ч.л. червен пипер, черен пипер и сол на вкус. С тази смес хубаво се намазва пилето отвън и отвътре.
Лукът и гъбите се нарязват на ситно. Загряват се 3-4 с.л. Мазнина и в тях се изсипва лука. Готви се като се разбърква докато омекне. Изсипват се и гъбите. Разбърква се. Гъбите вероятно ще си пуснат вода, така че оставете продуктите да се задушават, докато водата се изпари. След това се добавя измития ориз. Разбърква се. Налива се бялото вино и се готви на слаб огън, докато се изпари почти напълно. След това се налива и водата. Готвенето продължава, докато оризът напълно я поеме и сместа остане суха.
Отстранява се от котлона. Добавят се сол, черен пипер, ½ ч.л. червен пипер, джоджен и девесил.
С тази смес се пълни пилето. Зашива се.

Картофите се обелват и се нарязват на кръгчета. Посоляват се и към тях се прибавят подправки по желание. При нас в случая са само с чубрица.
Тавата за печене се намаслява. В нея се слага напълненото пиле. Покрай него се подреждат картофите. А ако е останал малко от пълнежа, също може да го сложите в тавата. Картофите се поливат с малко олио. Налива се вода – почти да покрие картофите.
Слага се да се пече в загряна фурна на 180 градуса. След като се запече от едната страна, пилето се обръща да хване загар и от другата.
Пече се до готовност на продуктите.
Ако водата изври преди ястието да се е изпекло, налейте още малко и допечете.

четвъртък, 15 февруари 2018 г.

Реване с маково семе и крем

Вкъщи от сиропираните десерти най-много се харесват тулумбички и реване. Не бях правила от много време нито едното от двете, но напоследък все си мислех да завъртя една тава реване, да се намира нещо сладко у нас за гладните Mr. Green  Е, все отлагах... Но миналия ден попаднах на тази рецепта за реване с маково семе и крем и някак идеята веднага ме грабна. Излишно е да казвам, че го приготвих още същия ден. Като цяло спазих рецептата, но внесох и малко промени по различни причини.
Тъй като нямах цяла чаша мак, а само пакетче с 50 грама, го направих с количеството, което имах. И да ви кажа, така се получи добре. Иначе на домашните щеше да им е в повече и не съм сигурна дали щеше да получи одобрението, на което се радва сега.chef    Направих и малка промяна в крема и ето, получи се този много приятен и вкусен десерт. За нашия вкус не е прекалено сладък и не плува в излишен сироп. Сиропът напълно попи и то много бързо и лесно. А комбинацията с крема е много приятна.

Продукти:

За сиропа:

2 ч.ч. захар
3 ч.ч. вода
сок от четвърт лимон

За блата:
3  яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.ч. грис
1/2 ч.ч. маково семе
2 ч.ч. брашно
2 ванилии
10 г бакпулвер

За крема:

750 мл прясно мляко
3с.л. брашно (с малък връх)
8 с.л. захар
80 г крема сирене (използвах българско, защото такова имах в хладилника, но и с друго ще се получи)
50 г краве масло
2 ванилии



За да приготвите рецептата за реване с мак и крем, е необходимо първо да се свари сиропа. За целта се смесват водата и захарта и се слагат да се варят. По рецепта се варят 15 минути, но аз нямах много време и варих само 5. Добавя се сокът от лимон и сиропът се оставя да се охлади.

За да се приготви сместа за реването, се разбиват яйцата със захарта продължително - около 8 минути. Към тях се прибавят олиото и прясното мляко. Разбъркват се.
Брашното се смесва с бакпулвера и ванилията. Към тях се прибавя гриса и маковото семе.
Сухите съставки се прибавят на порции към яйчната смес, като се разбърква хубаво.
Аз използвах тава с размер 20 на 40 см. Авторката на рецептата е пекла в тава 25 на 35 см.
Тавата се намазва леко с олио и в нея се изсипва приготвената смес. Пече се в предварително загряна фурна на 180 градуса до златисто. Аз проверявах с клечка дали е добре изпечено.
Изважда се от фурната и се оставя да се охлади леко за десетина минути. След това набодох с клечка за зъби през 2-3 см и залях със сиропа.
Преди да се залее с крема, сладкишът трябва да се е поохладил. Затова след едночасов престой на студения балкон (на сладкиша, не на мен 35), започнах да приготвям крема.



500 мл от млякото се смесват със захарта и се слагат да се загряват на котлона. Останалото мляко се смесва с брашното и се разбърква много хубаво, така че да не остават бучки. Когато млякото на котлона заври, се отстранява от котлона и към него се прибавя сместа с брашното. Връща се на котлона и при непрекъснато бъркане се вари до сгъстяване на крема.
Отмества се от огъня и към него се прибавя крема сиренето и маслото.
Аз разбърквах с тел и ми се получи гладък крем, но авторката съветва сместа да се пасира. Така че, ако изпитвате някакъв проблем, предполагам, че можете да се възползвате от този съвет.
Топлия крем се изсипва върху охладения и сиропиран блат равномерно.
Оставя се няколко часа преди да се разреже. В моя случай стоя цяла нощ.

Поръсих с орехи при поднасянето и резултата още повече ми хареса.






сряда, 14 февруари 2018 г.

Пълнен батат със сирена


За изпълнението на тази рецепта за пълнени батати със сирена са виновни Йоли и Пепи, които с техните апетитни снимки предизвикаха истинско вълнение у мен... Тъй като бататите са сладникави, според мен чудесно се съчетават с пълнежа от сирена. Особено, ако е и по-солен :) Обаче този сладък вкус не се харесва на всички.  Така че, ако рецептата по принцип ви харесва, но не смеете да я предложите на домашните, може да я приготвите с обикновени картофи за тях и с батат за вас :)
Пълнените сладки картофи се приготвят изключително лесно.



Продукти:
батати (зависи от размера на сладките картофи и броя на хората)
крема сирене
синьо сирене
чедър
настърган кашкавал или моцарела
черен пипер
риган
зехтин

Първо е необходимо много хубаво да се измият сладките картофи. След това се поставят върху парче фолио, посоляват се и се поливат леко със зехтин. Завиват се във фолиото хубаво и се поставят да се пекат в загряна фурна на 200 градуса, докато омекнат добре.
Изваждат се от фурната, развиват се и се оставят да изстинат. Тук трябва да кажа, че ги приготвях два пъти и двата пъти нямах никакво време да ги чакам да изстиват. Директно ги разрязах горещи и напълних. Нищо, че адски ми пареше на пръстите.
Количеството на пълнежа ще прецените според броя и големината на бататите.
Смесва се крема сиренето със синьо сирене и чедър плюс черен пипер и малко риган и се разбърква до хубава хомогенна смес.



На мен ми харесва  наличието на синьото сирене, защото придава по-солена нотка. Иначе опитах и само с крема, чедър и моцарела отгоре, но повече ми хареса по-соления вариант.
Картофите се разрязват по дължина, без да се прерязват до долу. Поставят се в тавичка. Аз ги оставих с фолиото, което навих около тях. Разтварят се внимателно с пръсти и се посоляват. Пълнят се с крема сиренето и се поръсват с настърган кашкавал или се поставят парчета моцарела.
Поливат се с малко зехтин и отгоре се поръсват подправки. Хубаво е, ако имате стръкчета риган, но може и сух.
Връщат се в загряната фурна и се допичат, докато кашкавала/моцарелата се разтопи приятно.


понеделник, 12 февруари 2018 г.

Кекс "Фантазия"

Приготвям този вкусен кекс много отдавна. Научих го още докато бях ученичка от съседката леля Галя. За онези смутни времена направо си беше връх да приготвяш такъв кекс. Thinking Тогава ми стана любим и сега продължава да ми е сред любимите. За разлика от популярния трицветен кекс, този има заливка и се поръсва с орехи, която комбинация на мен много, много ми харесва.

Лельо Галя, знам, че надничаш тук понякога и искам да ти благодаря, защото ти ме научи да правя палачинки, този вкусен кекс и пухкавото и вкусно картофено пюре, което продължавам да приготвям така, както съм го научила от теб. Не знам ти дали помниш, но аз си спомням

smile3525

Преди да напиша рецептата ще уточня, че тук не се използва никакъв набухвател и както виждате, се получава хубав кекс.



Продукти:

За жълтата смес:
4 яйца
4 жълтъка
1 ч.ч. захар
5 с.л. олио
1 ч.ч. брашно
1 ванилия

За бялата смес:
4 белтъка
4 с.л. захар
4 с.л. брашно
ванилия

За поръсване между слоевете:

1 ч.ч. смлени орехи
1 пълна супена лъжица какао

За заливката:

60 г краве масло
1 к.ч. вода
4 с.л. захар
1 1/2 с.л. какао

още смлени орехи за поръсване


Приготвяне на жълтата смес:
Яйцата и жълтъците се разбиват със захарта до побеляване и докато започнат да се появяват големи мехури. Добавя се олиото и се разбърква. Прибавя се ванилията и брашното и сместа се разбърква отново. Аз си признавам без бой, че не бъркам с лъжица, след като сложа брашното, а разбивам директно с миксер, но вие не ме слушайте (четете Mr. Green), а си бъркайте с дървена лъжица за по-добър резултат. Моето си е жив мързел... мдааа... #Cussing out



И така, продължаваме с бялата смес.

Белтъците се разбиват със захарта до много гъст сняг. Нали си знаете, че белтъците се разбиват в идеално чист и сух съд smile3521   След това се прибавят ванилията и брашното. И тук вече е необходимо да бъркате с дървена бъркалка внимателно и бавно, за да останат пухкави белтъците.
Орехите се смесват с какаото и се разбъркват добре.
Формата за кекс (гледайте да е достатъчно голяма, защото все пак има 8 яйца) се намаслява и се поръсва с брашно. Изсипва се около половината жълта смес и се разпределя равномерно във формата. Отгоре се поръсва с половината орехи с какао. Изсипва се цялата бяла смес. Следват останалите орехи с какао. И накрая се завършва с останалата жълта смес.
Така приготвения кекс се пече в загрята фурна на 170 градуса. За да не прегори като моя smile3506, след като леко се запече отгоре, може да го завиете с хартия за печене. Пече се до готовност, като се проверява с дървен шиш. Знаете, но все пак-ако продупчите кекса с шиша, след като го извадите трябва да е чист и да няма полепнала кексова смес по него.

Изпеченият кекс се охлажда и се изважда от формата. Дупчи се с клечки за зъби леко отгоре, за да може заливката да попие по-добре.
Приготвя се заливката, като водата се слага да заври и към нея се прибавят останалите продукти. Бърка се, докато маслото се разтопи и се получи хомогенна смес. Кексът се залива внимателно навсякъде и се поръсва със смлени орехи.
И вече, ако имате търпение, е добре да го оставите поне за 2 часа да попие малко. Ако пък нямате, здраве да е. Режете и се наслаждавайте.

неделя, 11 февруари 2018 г.

Ловчански пирян


Ловчански пирян е едно семпло ястие с три основни съставки, което обаче си е много вкусно и доказва за пореден път моето твърдение, че простите и семпли неща са най-добри.
Спомням си, че едната ми баба приготвяше това ястие през летните ваканции и още тогава ми беше много любимо. Да си призная, каня му се от доста време да го предложа у дома, но доста отлагах. А не е трябвало, защото ловчанският пирян се хареса на всички и ми поръчаха да го включвам редовно в менюто.




Продукти:

около 1 кг картофи
1/2 ч.ч. ориз
1 ч.ч. пасирани домати (независимо дали са от консерва или пресни)
1 малка глава лук или 1/2 по-голяма
1 домат
чубрица
черен пипер
сол

1 с.л. оцет
2-3 скилидки чесън
2-3 клонки пресен магданоз

Лукът се нарязва на ситно и се задушава в 3-4 с.л. мазнина и 1 с.л. вода докато омекне. Към него се прибавя оризът и се готви, като се бърка 2-3 минути. Отстранява се от котлона и към ориза се прибавят сол, черен пипер и чубрица.
Картофите се обелват, измиват и се нарязват на по-дебели кръгчета (около 1 см).

Хубаво е пирянът да се пече в глинен съд, но би се получил добре и в йенска или керамична тава, а дори и в най-обикновена.
Дъното на тавата се намазва леко с олио и отгоре се подреждат картофените кръгчета на един ред, така че да покрият колкото е възможно най-плътно дъното. Посоляват се. Изсипва се оризът и се разстила равномерно върху картофите. Отгоре се изсипват пасираните домати.
Върху доматите се подрежда още един ред картофи. Отново се посоляват картофите. Поръсват се с малко чубрица и черен пипер.



Доматът се нарязва на кръгчета и се подрежда върху картофите. Ако 1 домат е малко, може да нарежете повече. Леко се посолява. Отгоре се поръсва с тънка струйка олио.
Ястието се залива с вода - така че да се покрие и горния слой картофи. На мен ми отиде малко повече от една и половина чаена чаша.
Пирянът се слага да се пече в студена фурна, тъй като глинения съд трябва да се загрява равномерно и ако се сложи в гореща фурна, има голяма опасност да се спука.
Фурната се включва на 180 градуса и се пече, до готовност на  картофите и ориза. Ако се случи така, че оризът се окаже суров, а водата е извряла, долейте още мъничко вода и допечете.

Чесънът се счуква и се смесва с оцета и нарязания магданоз. Тази смес се излива върху горещото ястие.
Това последното е по рецепта. Но аз не бях сигурна как ще се приеме чесъна от девойката у нас и затова го пропуснах. След като извадих ястието, го напръсках леко с балсамов оцет и поръсих с магданоза.

събота, 10 февруари 2018 г.

По-различно пиле с картофи и гъби :)


Да си призная честно, трудно ми беше да измисля име на тази рецепта. Crossing Arms То си е пиле с картофи и гъби, но не  само Mr. Green  Всъщност, ако на някой, докато чете рецептата, му хрумне друго име, може и да го променя. Така че очаквам вашите предложения.
Идеята за това ястие дойде след като прочетох тази рецепта. Хареса ми идеята, но аз пък имах едно пилешко филе, което дремеше в хладилника и реших да я дообогатя. И се получи това вкусно ястие с пилешко.

Продукти:

600 г пилешко филе
500 г картофи
250 г гъби
1 голям червен домат
4 яйца
250 мл прясно мляко
черен пипер
риган
щипка-две мащерка
сол

малко брашно за овалване на продуктите



Пилешкото филе се разрязва на 2 или 3 по-тънки пържолки. Картофите се обелват и се нарязват на филийки с дебелина около 5 мм. Гъбите се режат на филийки, а домата на кръгчета.
В 4-5 с.л. загрята мазнина се запържват картофите от двете страни за по минута и се подреждат на дъното на тавата за печене. Посоляват се леко и се поръсват с малко черен пипер.
В същата мазнина се изсипват гъбите и се готвят около 3-4 минути, като се разбъркват. Посоляват се малко и се подправят с мащерка и малко риган. Изсипват се върху картофите.
Пилешките филета се  овалват в малко брашно, изтупват се от излишното и се слагат в тигана за по 2-3 минути от всяка страна. Подреждат се върху гъбите. Подправят се.



Доматите се овалват също в брашно и отново минават през тигана за по минута от всяка страна. Подреждат се върху пилешкото. Поръсват се  с риган и черен пипер.
Яйцата се разбиват и към тях се налива млякото. Добавя се сол и се разбърква.
Така приготвената смес се излива върху ястието.
Пече се на 180 градуса, докато хубаво се зачерви. Ако се запече прекалено бързо отгоре, покрийте с фолио и намалете фурната на 170 градуса и печете до готовност на картофите и месото.





четвъртък, 8 февруари 2018 г.

Рагу с пилешко месо

Днес ви предлагам една рецепта за рагу от пилешко месо, която у дома много се хареса от всички. Харесах си рецептата за пилешко рагу от книгата на София Смолницка и я адаптирах към наличностите и нуждите вкъщи. Маслото в рецептата придава прекрасен вкус и аромат на месото и ви съветвам да не го заменяте с друга мазнина. Рецептата е бедна на подправки, но точно това много ми хареса в нея. Но ако вие харесвате с повече подправки, не виждам причина да не добавите тези, които са ви любими.
Ще напиша рецептата така, както я приготвих аз с моите налични продукти.



Продукти:

700 г пилешко месо (аз обезкостих бутчета)
60 г краве масло
2 с.л. олио
250 г  гъби
7-8 парченца сушени гъби шийтаке (добавих ги от себе си)
2 моркова
1 ч.ч. грах от консерва
1 с.л. брашно
1 жълтък
300 мл пилешки бульон
100 мл бяло вино
настъргана лимонова кора (на вкус - аз сложих около 1 с.л.)
черен пипер
сол
магданоз



Сушените гъби се накисват в малко вода за около 1 час. Месото се нарязва на малки парченца. Морковът се реже на кръгчета, а гъбите на  филийки.
Маслото и олиото се загряват в достатъчно голям тиган, който ще събере всички продукти и ще можете да ги разбърквате безпроблемно. Тъй като в рецептата е необходимо месото да се изпържи бързо, аз го разделих на две части. Изпържих за бързо в силно загряната мазнина половината, извадих го и изсипах останалото. След това върнах първата част в тигана.
Към месото се прибавят гъбите и морковите и ястието продължава да се готви, като се разбърква често още десетина минути.
След това се поръсва с брашното и се разбърква. Изсипва се бульона. Изчаква се да заври и се прибавя бялото вино. Оставя се да къкри на слаб огън, докато течността изври почти напълно. По средата на варенето, се добавя изцедения грах от консерва и подправките. Тъй като в ястието има брашно, е необходимо да се разбърква сравнително често, защото може да залепне.
Когато на дъното на тигана остане съвсем мъничко гъст сос (около половин пръст), ястието се отмества от огъня.
Жълтъкът се смесва с малко от соса и се разбърква хубаво. Изсипва се в ястието и се разбърква много добре.
Поръсва се с пресен магданоз.

Аз сервирах със сварен ориз, към който бях добавила масло, царевица и броколи.




четвъртък, 1 февруари 2018 г.

Кюфтенца с доматен сос и кашкавал


Кюфтенцата с доматен сос и кашкавал са любимо ястие у дома. Няма никаква философия при приготвянето на това вкусно ястие, дори и начинаещите в кухнята ще се справят с него. Кюфтенцата с доматен сос се правят лесно, а резултатът е отличен. Така приготвената рецепта за кюфтенца с доматен сос чудесно би се съчетала със спагети или друг вид паста, само може да направите кюфтенцата малко по-мънички, ако ще ги използвате за такова предназначение.



Продукти:

500 г кайма
1/2 глава лук (по-малка)
3 с.л. галета
1 яйце
черен пипер
сол

за соса:

1 буркан пасирани домати от консерва (при мен всъщност количеството е буркан и половина, защото обичаме да има повече сос в ястието)
1/2 глава лук (останала от горе)
4-5 скилидки чесън
1 с.л. захар
100 мл бяло вино
1 к.л. суха мащерка
1 с.л. риган
черен пипер
сол

1/2 ч.ч. настърган кашкавал



Лукът за кюфтетата се нарязва на много ситно. Смесват се всички продукти за кюфтетата и много добре се размачкват. Оформят се 15 топчета.

Останалият лук се нарязва за соса заедно с чесъна на ситно.

Кюфтенцата се изпържват, докато хванат лек загар от всички страни. Не е необходимо да се изпържват до готовност, тъй като после ще се готвят още малко в доматения сос.
Изваждат се в чиния.
В същата мазнина се изсипват лука и чесъна и се готвят 3-4 минути докато леко омекнат. Към тях се прибавя виното и се изчаква да изври наполовина. След това се изсипват доматите, слага се захарта и сол, ако е необходимо. Готви се на тих огън около 15 минути. Прибавят се подправките и ястието се отстранява от котлона.
Доматения сос се изсипва в тавичка и в него се подреждат кюфтенцата.
Слагат се да се пекат на 180 градуса във фурната. Ако използвате керамична или тава от йенско стъкло, поставете ястието в студена фурна и чак тогава я включете, защото има риск, ако поставите съда в гореща фурна, той да се спука и ястието да се излее във фурната.

Пече се до пълната готовност на кюфтенцата.

Тавата се изважда от фурната и кашкавалът се поръсва отгоре. Ястието се връща обратно да се пече, докато кашкавалът приятно се разтопи.