Pages

вторник, 29 август 2017 г.

Сиренки


Сиренките са добро предложение за закуска, нещо за хапване, когато сме на път; за междинна закуска или просто похапване по всяко време. Щом са вкусни, със сигурност доволството ни е гарантирано.
Днешната рецепта е за сиренки, но оформени по по-различен начин. Когато започнах да ги приготвям, си мислех, че просто ще сгъна тестото, а вътре ще се крие смес от сирене и яйце, обаче после си промених решението. Сетих се за въртениците на Креми 
и реших да  оформя моите сиренки по подобен начин.
Разбира се, винаги можете да използвате рецептата за базова, а оформянето да направите по свое осмотрение.




Продукти: 

200 мл топло прясно мляко
8 с.л. кисело мляко
100 мл олио
1 цяло яйце плюс 1 белтък
2 с.л. захар
1 с.л. сол
11 г  суха мая
около 700-800 г брашно

около 400 г сирене
2 яйца

масло за намазване на кората
1 жълтък за намазване

В топлото прясно мляко се разтваря маята със захарта. Добавят се 4-5 с.л. брашно, разбърква се и се оставя да шупне. Брашното се пресява, отделят се 500 г от него и се прави кладенче. Изсипват се всички продукти, излива се втасалата мая и се замесва тесто, като постепенно се добавя от останалото брашно, докато се получи хубаво нелепнещо меко тесто. Може да не е необходимо да  добавите цялото количество брашно. Добавяйте по малко и измесвайте, докато тестото ви хареса. Оставя се да втаса, като се покрива с чиста кърпа.



Сиренето се натрошава и се смесва с яйцата.
Втасалото тесто се разделя на 6 части, които се разточват на кора с размер около 15 на 30 см. Всяка кора се намазва се с около 1 с.л. разтопено масло. В края на дългата страна се разпределя от плънката от сирене и яйца.  Завива се на руло и се реже на парчета с дължина около 5 см.

Тавата  се застила с хартия за печене или се намаслява добре по дъното и стените. В нея се подреждат нарязаните парченца с разреза нагоре и се притискат леко с длан.
Намазват се с разбития с малко вода жълтък и се слагат да се пекат директно в незагрята предварително фурна.
След като сиренките се поставят във фурната, тя се включва на 180 градуса. Докато фурната се загрява, тестото ще има възможност да втаса достатъчно добре вътре.
Пекат се до готовност, като по средата на печенето могат да се покрият с фолио или хартия, за да не прегорят.



неделя, 27 август 2017 г.

Зимнина: Домати с печени чушки



Домати с печени чушки е една рецепта за зимнина, която вече много години подред приготвяме у дома. На мен лично ми е много любима така - с печени чушки. Чушките не са прекалено голямо количество при мен, но вие може да сложите по ваш вкус. През зимата ги използваме за различни ястия или просто така, като салата.

Както казах, съотношението между домати и печени чушки е препоръчително. Но аз слагам на около 5-6 кг домати около 12-15 печени чушки.



Няма значение какви чушки ще използвате - става и с червени, и със зелени.
Добре е доматите да са много добре узрели, за да могат лесно да се белят. Ако не могат да се белят, то тогава ще е нужно да се бланшират за около 1 минута в гореща вода. След това се прехвърлят в студена и вече лесно могат да бъдат обелени.

Чушките се измиват, почистват се от семената и се пекат. Слагат се в съд с капак, за да могат по-лесно да се обелят след това и се държат там поне 20 минути, за да се задушат добре.
Обелват се и се нарязват като за салата.

Доматите се обелват и се нарязват на парчета. Прибавят се и нарязаните чушки.
Разбърква се хубаво. Насипват се в буркани. На 1 компотен буркан се слага 1 равна ч.л. сол.
Запечатват се и се стерилизират за 10 минути от момента на завиране на водата с ключ.
След като минат десетте минути, бурканите се изваждат веднага от водата.

Оставят се да изстинат и тогава се прибират.


петък, 25 август 2017 г.

Love Change Music Festival 2017 в Ловеч


С Мorcheeba в оригинален състав и The Sweet Life Society /на 2 септември/ и DJAIKOVSKI и S.A.R.S. /на 3 септември/ – новият Love CHange Music Festival очаква меломаните в края на лятото в Ловеч.
Във втората вечер на музикалното събитие /на 3 септември/ на сцената в Парк бившата казарма ще видим на живо електронният гуру от Македония - DJAIKOVSKI с банда на живо и вокалистката Rachel West. Хедлайнер на вечерта ще е сръбската поп-рок банда - S.A.R.S., добре позната и обичана от феновете у нас.
Наред с международните участници, в събитието ще се включат и едни от най-популярните български групи и артисти - Мастило, Ruth Koleva Live Band, Kottarashky & The Rain Dogs, Шкода, Plastic Bo. VS Духов оркестър “Ловеч”, No Project Band. Програмата с участниците по дни можете да видите по-долу.
Билетите за Love CHange Music Festival могат да се закупят от системата на Eventim.bg и партньорските каси в цялата страна. В това число: в Билетен център НДК, Билетна каса на “Арена Армеец”, магазини “Техномаркет”, бензиностанции ОМВ, Български пощи и други.
Цената на билетите е както следва:
Билет за Ден 1 – 02.09.2017, събота: 30 лв.  /  в деня на събитието: 35 лв.
Билет за Ден 2 – 03.09.2017, неделя: 25 лв.  / в деня на събитието: 30 лв.
Групов билет за двата фестивални дни: 40 лв.  /  в деня на събитието: 45 лв.

Ето и програмата с участниците в събитието по дни:

Ден първи – 2 септември /събота/                       
MORCHEEBA                                        
The Sweet Life Society                                   
Мастило                                                 
Ruth Koleva Live Band        




Ден втори – 3   септември /неделя/

S.A.R.S.
 DJAIKOVSKI ft. Rachel West
 Kottarashky & The Rain Dogs
 Шкода
 Plastic Bo. VS Духов оркестър Ловеч
No Project Band   

Първото издание на Love CHange Music Festival на 2 и 3 септември в Ловеч ще предложи на гостите си прекрасна музика и незабравими преживявания. Освен вечерните концерти, организаторите от Община Ловеч подготвят разнообазни и атрактивни забавления по време на уикенд фестивала. През деня ще бъдат организирани различни уъркшопове, йога класове, танци, занимателни работилници за деца и други активности, които ще доставят приятни емоции за гостите.

По информация на Община Ловеч.




понеделник, 21 август 2017 г.

Пържени печени чушки със сос от кисело мляко и сирене

През лятото много обичам да хапвам подобни сезонни вкусотии. За някои предложението за пържени пушки със сос от кисело мляко и сирене може да не е сериозно :) за ястие, но на мен много ми допадат такива неща и последните ми рецепти май са все в този дух.
Количеството на продуктите е по-скоро ориентировъчно, защото някои може да обичат повече сос, други да сложат повече чушки :) А и самите чушки са с различен размер. Така че - всеки според вкуса и предпочитанията :)
За рецептата аз използвах предварително изпечени чушки, които после изпържих. Така много ми харесват. Вариант е обаче, да си изпържите направо сурови чушки или пък да използвате само печени чушки. Както ви душа иска, както ви е вкусно, така го направете :)

Продукти:

8-10 печени чушки
400 г кисело мляко
200 г сирене
олио за пържене - толкова, че след като опържите чушките да останат около 5 с.л. в тигана
4 с.л. оцет
1 ч.л. захар
2 щипки червен пипер
5-6 скилидки чесън
1/2 връзка магданоз



Киселото мляко се смесва със сиренето, ситно нарязания магданоз и малко сол, ако е необходимо. Чушките се обелват и в края им се прави лек прорез, за да изтече сокът, който се е събрал вътре. Изпържват се в загрятото олио и се изваждат в подходящ съд на топло място.
В мазнината се изсипва наситнения чесън и лъжичката захар. Разбърква се много бързо и веднага се налива оцета. Прибавят се щипка-две червен пипер и се изчаква да заври.
В чиния се слага от млякото, върху него от чушките и се поливат с готовия сос от пърженето.
Ако имате под ръка топъл хляб с хрупкава коричка, не ви трябва нищо друго :)
Този сос си пасва много добре и с патладжаните по рецептата на Катето Евро, които споделих преди няколко дни.

Да ви е вкусно!


петък, 18 август 2017 г.

Чесново хлебче със сирена


Този тип чесново хлебче стана известно още преди много години в нета. Виждала съм различни начини за приготвянето му, но досега не съм изявявала желание да го правя, въпреки всичките положителни коментари, които съм чела. ГРЕШКА! И то голяма! Добре, че беше Никол, да види някъде видео за приготвяне на нещо подобно, че да ме помоли да го направя...
Това чесново хлебче със сирена тук е пълна импровизация, защото не отговаря на нито една рецепта, която съм изгледала или прочела.
По желание на Никол обогатихме рецептата с бяло саламурено сирене и с топено сирене, освен задължителния кашкавал. Така че, ако решите да пробвате нещо подобно, трябва да знаете, че няма нищо задължително. Всичко е препоръчително. Сложете това, което обичате вие. Дори и нещо месно например - според мен би вървял бекон, прошуто, шунка и т.н. А вместо кашкавал, можете да сложите нещо друго, което се топи добре - моцарела или друг вид любимо сирене.
Важното е да има пълнеж - колкото повече, толкова повече :) Нали знаете Мечо Пух <3 p="">А ако знаете само какви хрупкави и невероятно вкусни маслени корички се получават... Ммм, уникално просто!
Няма да плямпам повече, минавам към рецептата.

Уточнявам само, че съм използвала голям бял хляб и пиша количествата, които са ми отишли за него. Няма причина, поради която да не можете да направите по-малко хлебче или питка, така че си намалете количествата пълнеж.




Продукти:

1 цял хляб (700 г)
125 г краве масло
4-5 скилидки чесън
няколко клончета магданоз
сол
2 с.л. сусам

около 300 г кашкавал
около 150 г краве сирене
2-3 триъгълничета топено сирене

Хлябът се разрязва напречно на филийки, като се внимава да не се разреже до долу. След това се нарязва в обратната посока, така че да се образуват квадратчета. Моят хляб беше много пресен, даже топъл и се режеше сравнително трудно, защото беше много мек. Затова квадратчетата ми са малко по-големи, отколкото ми се искаше, но пък вкусът в никой случай не пострада от това :)
Маслото се стопява и към него се прибавя счукания чесън, заедно с щипка сол и ситно нарязания магданоз. В тази смес можете да добавите и други подправки, в зависимост от вашия вкус. Кашкавалът се настъргва на едро ренде, кравето сирене се нарязва на малки резенчета, които да могат да се подредят в прорезите, топеното сирене също се нарязва, но по-ситно.
С половината от чесновата смес се заливат внимателно прорезите на хляба. Подреждат се в процепите кравето и топеното сирене, като се бутат по-надолу. Отгоре се слага във всеки процеп настърган кашкавал, като се стараете всичко да отива вътре в хляба и отгоре да няма кашкавал. Сусамът се прибавя към останалата чеснова смес и се разбърква. С нея внимателно се залива хлебчето отгоре и ако е нужно се намазва с четка, за да може добре да не омажат коричките.
Така приготвеното хлебче се увива във фолио. Аз сложих един лист отдолу, като му направих борд и покрих отгоре с друг лист. Слага се да се пече в загрята на 180 градуса фурна за около 15 минути, изважда се, махва се горното фолио и се връща във фурната да хване хубав загар. Печете толкова, колкото обичате да ви е препечена коричката. Ние харесваме по-препечен хляб, затова и този на снимката има сериозен тен :)




четвъртък, 17 август 2017 г.

Печени патладжани със сирене



Няколко поредни рецепти с патладжани се случи да публикувам в блога напоследък. Да не си помислите, че само с това се храним :) Не, но постоянно искам да приготвям нещо с патладжани и то все се оказва много вкусно, така че застава на опашка да му напиша рецептата и тук.
Тази рецепта за патладжани със сирене Катето Евро показа в Черешката на тортата преди време, а Мариана показа в нейно изпълнение в нашата група във Фейсбук Готви, обичай, усмихни се скоро. Само като я видях, реших, че това ще бъде една от моите рецепти с патладжани и ето я и нея.
Тъй като никъде не намерих точния начин на приготвяне на рецептата, а само изброени продукти, ще ви кажа как точно я направих аз.

Продукти:

2 патладжана
4-5 скилидки чесън (може и повече - въпрос на вкус)
1/2 връзка магданоз
5 с. л. зехтин или олио
около 200 г  сирене

аз добавих и 1 с.л. балсамов оцет

Патладжаните се набождат с дървено шишче и се изпичат в загрята фурна цели - докато омекнат добре. Не пропускайте да ги продупчите, преди да ги сложите във фурната, защото може да гръмнат :) личен опит :) Докато се пекат, чесънът се пресова, посолява се малко и към него се добавят 2 с.л. от зехтина. Разбърква се много хубаво с лъжица. Добавя се останалия зехтин, оцетът (по желание) и ситно нарязания магданоз.

Патладжаните се изваждат от фурната и се обелват докато са още доста топли. С помощта на вилица или нож се разкъсват по дължина и отгоре се намазват с чесновата смес, докато са още топли.



Поръсват се с натрошеното сирене. Това е. Приготвят се много лесно, а са толкова вкусни. Може да се консумират като салата, предястие, а защо не и като основно през лятото.




вторник, 15 август 2017 г.

Кьопоолу

Вероятно рецептите за кьопоолу са толкова много, колкото домакини приготвят този тип салата или разядка. Днес избрах да ви предложа и моята, да се объркате съвсем сред многообразието от рецепти за кьопоолу в интернет :) Вариантите са различни - с печени червени чушки, с печени зелени чушки, без никакви домати, с пресни домати, с печени домати, с добавка на настърган лук, с чесън, с орехи, като съотношението между зеленчуците може да бъде съвсем различно... но! общото, което свързва изброените по-горе зеленчуци са патладжаните. Каквото и да решите да добавите към вашето кьопоолу, не можете да пропуснете патладжаните :)

Аз избрах да приготвя кьопоолу с една червена и една зелена чушка и малко пресни домати. Много ни се услажда по този начин.

Продукти:

2 патладжана
1 печена зелена чушка
1 печена червена чушка
1 не голям домат
2-3 скилидки чесън - на вкус и в зависимост от големината на скилидките
3-4-5 с.л. олио (на нас ни харесва с повече)
1/2 връзка магданоз
1/2 с.л. оцет (по желание)
сол



Патладжаните се изпичат (най-добре на жар, но може и на фурна). Прибират се в съд с капак, за около 20-30 минути, за да могат да се задушат и да се обелят по-лесно. След това се обелват заедно с чушките и се изцеждат добре от водата, която си пускат. Доматът се обелва и се отстраняват семките. Оставя се само месестата част.
Всичко се нарязва на много ситно. Прибавя се счукания чесън и нарязания магданоз. Посолява се и се полива с олиото като се разбърква много добре, за да поеме хубаво мазнината. По желание се подправя с мъничко оцет. По принцип може и без него, но на мен  ми липсва лека киселина, която разбира се може да дойде и от лимонов сок.
Ако искате, след като сте нарязали зеленчуците, може да ги счукате допълнително в хаванче. Но тази стъпка не е задължителна. И да я пропуснете, пак ще се насладите на много вкусна лятна салатка-разядка. Също така, вместо да режете, може да смелите зеленчуците.

Който и вариант да изберете, сигурна съм, че ще ви бъде много вкусно, особено ако споделите с приятна компания и хубава напитка. :)
Накрая готовото кьопоолу се прибира в хладилник поне за 2 часа, за да си поеме ароматите и да стане по-вкусно :)
Добър апетит!


събота, 12 август 2017 г.

Пълнени патладжани с кайма и доматен сос и една разходка


След кратко отсъствие се завръщам отново с една рецепта с патладжани - този път патладжани, пълнени с кайма и печени в доматен сос. Вече не знам коя патладжанена рецепта да нарека фаворит, защото всяка следваща  ни харесва поне толкова, колкото и предходната. Но сезонът, макар и толкова горещ, е изключително благодатен с цялото изобилие на зеленчуци около нас и затова нека се възползваме максимално и да приготвяме разнообразни предложения за трапезата ни.
Освен рецептата за тези вкусни пълнени патладжани, днес съм ви подготвила и една разходка в снимки до връх Васильов. За нас беше удоволствие да се разходим до хижа Васильов и след кратка почивка да щурмуваме върха, който всъщност се оказа и най-високия връх в Предбалкана - 1490 м надморска височина.

Но първо рецептата.




Продукти:

4 не много големи патладжана
500 г  кайма
1 глава лук
1 морков
1 малка зелена чушка
2-3 скилидки чесън (може и повече, според вкуса)
4-5 големи домата
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол
микс от подправки Котани от домати  и билки (може да замените с подправки по ваш вкус)
200 г кашкавал
1 с.л. захар



Патладжаните се разрязват на лодки, издълбават се, посоляват се добре и се обръщат с отвора надолу, за да изтече горчилката - трябва да престоят около 30 минути. Въпреки някои твърдения, че днешния патладжан може да се готви и директно като се пропусне горната процедура, на мен не ми харесват и винаги си ги приготвям така. Издълбаната част се посолява добре и се залива с вода. Също се оставя около 30 минути.
През това време се нарязват лука, чесъна и чушката на ситно. Морковите се настъргват на едро ренде. Доматите се настъргват.

Патладжаните се измиват от чернилката и солта. Издълбаната част също се измива, подсушава и нарязва на дребни кубчета.
В 3-4 с.л. загрята мазнина се изсипват лука, морковите, чесъна и чушката. Готвят се като се разбъркват, докато омекнат. Добавят се патладжаните на кубчета (аз сложих около половината от тях, защото иначе щеше да ми се получи повече плънка отколкото ми е необходимо). Каймата се смесва с 1 ч.ч. от настърганите домати и се размесва много хубаво. Като се задушат зеленчуците, се изсипва и каймата. Готви се, като се разбърква на тих огън, докато водата се изпари. отмества се от котлона и към сместа се добавя сол, червения пипер, черен пипер на вкус и 1 1/2 с.л. от подправката на Котани или подправки, които се харесват на вас - чубрица, риган, босилек... Разбърква се хубаво.
В подходяща по размер тава се изсипват останалите настъргани домати. Посоляват се и се подправят с черен пипер и от горната подправка - две-три щипки. Добавя се 1 с.л. захар, 1 ч.ч. вода и 2 с.л. олио. Разбъркват се. Издълбаните патладжани се пълнят с горната смес и се подреждат върху доматите. Слагат се да се пекат в загрята на 180 градуса фурна до готовност на патладжаните и извиране на доматения сос.
Поръсват се с настърган кашкавал и се връщат за още десетина минути във фурната, докато кашкавалът се разтопи.


А ето и обещаната разходка до връх Васильов.
Решението да отидем взехме спонтанно, по време на краткия ни престой в незаслужено пренебрегвания според мен през последните години курорт Минерални бани Шипково
Може да стигнете до върха по няколко начина, но с нашия водач Любо избрахме да тръгнем по пътя от Шипково към Рибарица. След около 10 км преди превала вдясно има указателни табели и място за паркиране на автомобили. От там до хижа Васильов на нас ни отне около час и половина пеша. Маршрутът не беше никак тежък за нетренирани хора като нас, които на всичкото отгоре бяха тръгнали с гуменки и маратонки. Разстоянието е около 3,5 км, а пътят е черен с насип от чакъл.

връх Васильов

Покрай пътя може да попаднете на боровинки - в случая вече повече бяха червени. Въоръжете се с бурканчета, защото ние се оказахме съвсем неподготвени :) Е, успяхме добре да похапнем, но можеше да си наберем за сладко например.




Пътят към хижата...




И самата хижа, в която ни посрещнаха гостоприемните домакини. Починахме си, подкрепихме се с хубав чай  и продължихме към върха. 



Улица Върхът
От хижата, по черен път или пък директно през поляните, се стига до върха. Поляните са осеяни с боровинки и буквално се ходи върху тях. Ние се спирахме многократно - хем да си почиваме, хем да похапваме вкусно, вкусно :) Толкова много боровинки не съм яла наведнъж досега.

А край върха свободно пасе стадо коне. 




Моя милост на върха :)


И уникалната гледка, която се разкрива от горе.


Ветрогенераторите...


И боровинките...


Така се берат боровинки...