Pages

събота, 31 октомври 2015 г.

Домашен пълнозърнест хляб с овесени ядки и семена




"Хлябът е дар, хлябът е молба, хлябът е жертва, хлябът е магия, хлябът е живот."
Има ли нещо по-хубаво от аромата на току-що изпечен хляб?
За мен няма! Вкусна хрупкава коричка и мека вътрешност! Блаженство!
Няма да ви убеждавам колко хубаво е да си приготвяте хляб вкъщи. Мисля, че почти всички са достигнали до този извод.

Вкусен домашен хляб можете да си приготвите по различни рецепти и с различни съставки.
Днешното ми предложение е за пълнозърнест хляб със семена и овесени ядки.

Препоръчвам ви да го опитате!

Продукти:

250 г пълнозърнесто брашно
250 г бяло брашно или типово
1/2 ч.ч. овесени ядки
1 равна  с.л. сол
1 1/2 с.л. петмез*
100 мл гореща вода
300 мл топла вода
20 г прясна мая
2 с.л. зехтин
50 г семена смес - сусам, ленено, маково и белени слънчогледови семки (може да добавите и нещо друго)

Овесените ядки се заливат с горещата вода и се оставят настрана да поемат водата.
Двата вида брашно се смесват.
Маята се разтваря в топлата вода и се добавя петмеза и 5-6 с.л. брашно. Оставя се да шупне.

В брашното се прави кладенче и в него се слагат солта и зехтина. Изсипват се овесените ядки и шупналата мая. Меси се меко тесто. Ако много лепне, добавете още малко брашно. Изсипват се и семената и тестото се доомесва с тях.
Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Втасалото тесто се оформя на хляб, поставя се в тава или форма за печене, много леко се намазва с вода и се поръсва със семена.
Поставя се в студена фурна, фурната се включва и се пече на 170 градуса. Ако е необходимо, за да не прегори отгоре, по средата на печенето може да се покрие с хартия.

*Ако нямате петмез, може да използвате мед или захар

И една изява в медиите - тази седмица във вестник Всичко за семейството.





неделя, 18 октомври 2015 г.

Странджанки, сандвичи, пълнени хлебчета, за едно сирене и... среднощна филийка с масло




Миналата седмица получих една кошница-комплимент  от Лидл. И разбира се предизвикателство да предложа рецепти с продуктите от кошницата. А в нея имаше продукти от фурната на Лидл, сирене камембер, хамон и пакетче краве масло. 




Веднага в главата ми прозвуча "Изпечи сиренето, изпечи сиренето с хляба!". Обаче... какво се случи след като се прибрах вкъщи...
Нямах време да направя нищо същата вечер и затова прибрах продуктите в хладилника и покрих хляба  с кошницата, с идеята да приготвя нещо на следващия ден. Но... късно вечерта, двете с Никол се срещнахме пред кошницата, разрязахме хляба го и си хапнахме прекрасни филийки, намазани само с масло. И така... плановете ми за приготвяне на каквото и да е с него категорично пропаднаха.
Няма хляб, няма рецепта, няма снимка - няма публикация. Но грешката е поправима. Отидох отново до Лидл и си купих същия хляб. Само че плановете ми да вложа хляба и сиренето в една рецепта отново се провалиха.
Наложи се да приготвям странджанки. Какво пък. Вкусни са, ядат се от всички у нас и все пак употребявам хляба по предназначение.

Продукти:

Филийки хляб (ако ще печете на грил тиган, нарежете хляба на нормални филийки, а ако ще печете на скара, можете да нарежете по дължина)
300 г кайма
100 мл студена вода
чубрица
черен пипер
кимион

краве масло за намазване на филийте

Каймата се смесва със студената вода и подправките и се обърква много хубаво. Добре е, ако имате време да оставите да престои час-два-три. Хлябът се нарязва на филийки, които се оставят леко да поизсъхнат. Скарата или грил тиганът се загряват много добре. Филиите се намазват хубаво с масло и после с подобаващ пласт от каймата, която хубаво се разстила върху хляба.



























Слагат се да се пекат с каймата надолу. През това време от другата страна се намазват с масло. Пекат се до готовност на каймата и се обръщат да се запекат и от другата страна.


























Това е. После се радвате на вкусно похапване, независимо дали на закуска, на вечеря или пък просто когато сте гладни.

Къде вложих хамона? В ей това пълнено хлебче.
Никол много обича такива хлебчета и често приготвям подобни варианти. Тук е подходящо да се използва кръгло хлебче, но аз имах малка франзела, която също свърши много добра работа.

Как се приготвя:
На хлебчето се изрязва капаче, издълбава се  и се намазва с масло вътре. Слага се от хамона  или друго подходящо месо плътно по стените. Отгоре се чукват 1-2 яйца и се поръсва с настърган кашкавал.

Завива се много хубаво в алуминиево фолио и се пече в загрята на 200 градуса фурна около 15 минути.

Някои похапнахме и вкусни сандвичи.


































А сиренето? Нарязах го на триъгълници, запекох го на сух грил тиган и сервирах полято с мед в компанията на резени хамон.































Много често простичките неща са най-вкусни!

Пожелавам ви много топли и вкусни моменти с вашите близки и приятели!

Благодаря на Лидл България за това вкусно сътрудничество! Бъдете здрави и щастливи!






сряда, 14 октомври 2015 г.

Нудълс със зеленчуци и черна леща



Дойде ред и за тази публикация.
Помните ли ябълковата пита, която приготвих  скоро? Освен ябълките, на церемонията за Годишните кулинарни награди, получихме и по един комплект бейби зеленчуци и предизвикателство от МЕТРО, шеф Юри Велев и Блоговодител да ги приготвим. Романеско броколи, патладжан, тиквички, моркови, червено зеле и царевица.

Чудих се как да ги приготвя и накрая реших да е по този начин.
Преди време си донесох от Берлин черна леща и реших да направя тази комбинация.

Когато се сготви, черната леща не се разкашква, а зрънцата й запазват формата си. Това я прави много подходяща за използване в салати и супи. По време на варенето променя цвета си и става по-скоро кафява, а зрънцата й са толкова лъскави, че приличат на черен хайвер от моруна.

Преди да я приготвите, е необходимо да я измиете добре и да я накиснете за 4-5 часа във вода. След това се слага да се вари, като се залива с вода в съотношение 1:2. Ако е нужно, по време на варенето може да се добави още малко вода, но не бива да се слага голямо количество, тъй като хранителните вещества ще излязат от лещата. Вари се доста бързо - за 20-25 минути може да е готова.

Продукти:

100 г бобени нудъли
Бейби зеленчуците:
1 бр. романеско броколи
1 бр. патладжан
2 бр. тиквички
3 бр моркови
1 бр. червено зеле
2 бр. царевица

2 скилидки чесън - нарязани

1/2 ч.ч. черна леща

1 с.л. балсамов оцет
2 с.л. соев сос
сол
пресен магданоз по желание


Първо се приготвя лещата по описания по-горе начин. Нудълите се приготвят според указанията на опаковката. Изцеждат се и се охлаждат под студена течаща вода. Зеленчуците се нарязват на лентички. 3  с.л. олио се загряват в тиган и в него се изсипва нарязания чесън. Добавят се зеленчуците. Готвят се при непрекъснато бъркане на силен огън около 5 минути, като се внимава да останат хрупкави. Отместват се от огъня. Добавят се соевия сос, балсамовият оцет и малко сол, ако е нужно. Разбъркват се. Изсипва се сварената леща и се прибавят нудълите. Разбърква се много добре.
По желание се поръсва с пресен магданоз или зелени подправки по ваш вкус.

Може да се сервират с пържено яйце.



неделя, 11 октомври 2015 г.

Бързи сиренки, Добруджанки или Мързеливки



..... бързи банички, или пък содени питки. Както и да ги наречете, все ще бъдат вкусни, лесни и бързи. Рецептата отнема много малко време и е подходяща и за начинаещи домакини. И почти съм сигурна, всички имат налични продуктите в кухнята си почти постоянно. Просто е нужно  да ги извадите, да отделите малко време (около 40 минути с печенето) и да похапнете вкусно.
Освен това, рецептата търпи изменения. Освен сирене, можете да сложите кашкавал и колбас. Защо пък не? Но както и да приготвите тези добруджанки, все ще са вкусни.

А дали ще сервирате вашата бърза закуска с  с айрян, прясно мляко, чай, а защо пък не и бозичка, зависи само от вас.

В моя стар тефтер има две рецепти за тях. Едната се казва Бързи банички, а другата Сиренки. Така съм ги записала още докато съм била ученичка. Или по времето на динозаврите, ако питате Никол... Основно се различават в броя на яйцата и наличието на олио.

Избрах да ви предложа по-богатата от двете.

Продукти:

2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. надробено сирене
щипка сол
2 с.л. олио
1 ч.л. с връх сода за хляб
около 3 ч.ч. брашно

краве масло

2 1/2 ч.ч. от брашното се изсипват с купата, в която ще се смесват продуктите. Содата се разтваря в киселото мляко и заедно с всички останали продукти се изсипва при брашното. Разбърква се хубаво. Не е нужно да се меси твърдо като за питка тесто. Трябва да остане доста лепкаво, но все пак да може да се оформя на топки, които да стоят в тавата без да се разливат. Ако прецените, че е нужно, добавете и останалата половин чаша брашно.
Всичко трябва да се разбърка много хубаво. Тавата за печене се намаслява или се застила с хартия за печене, която също леко се намазва с олио. Понеже тестото е лепкаво, аз си бях намаслила ръцете, за да не се полепва, докато оформям топките. Оформят се топчета. Големината им зависи от това колко искате да са големи. Моите бяха с диаметър около 5 см.

Поставят се в тавата, леко се прави дупчица с пръст в средата, в която се слага парченце краве масло.

Пекат се в загрята на 180 градуса фурна, докато порозовеят хубаво и се изпекат добре отвътре. Ако е нужно, след като хванат коричка отгоре, ги покрийте с хартия, за да не изгорят.


събота, 10 октомври 2015 г.

Зимнина: Царска туршия с мед


Такааа... Настъпи ли есента, в много български домакинства започва подготовка на зимнина.
И ние спазваме тази традиция. Вече направихме доста неща, част от които споделих с вас в категорията Зимнина. Остана една рецепта обаче, която искам да приготвя от две години и все не се добирам до рецептата. Царска туршия с мед. Преди време в една колежка опитах туршия с мед и много, ама много ми хареса. А аз не харесвам всякаква туршия. 
 Така и не разбрах нейната рецепта, но тази година реших, че ще потърся в нета. И разбира се, открих. Реших да се доверя на Руми и не сбърках. Не само че приготвих туршията, но и днес я опитахме и реших, че е време да споделя рецептата и с вас, защото все още можете да се възползвате от нея. 


Продукти:

камби - зелени и червени (може и с по-дебели чушки)
моркови
карфиол

зеле
зелени домати

краставички
глава и листа целина
зърна черен пипер

по желание скилидки чесън


Количествата на зеленчуците зависят от това колко буркана искате да подготвите.


за саламурата:
5 ч.ч. оцет 6%
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. мед
1 ч.ч. сол
1 ч.ч. олио
7 ч.ч. вода
По 2 аспирина на компотен буркан







Аз в случая нямах карфиол и направих само със зеле. Дори и да нямате един от продуктите, не е фатално, пак ще се радвате на вкусна туршия. 
Зеленчуците се измиват и нарязват. Подреждат се в буркани, като се слага и аспирина, и черен пипер.  Аз използвах различни буркани - и компотени, и трилитрови, и литър и половина. Такива имах в момента. 
Руми е писала, че тази  саламура стига за 6-7 еднолитрови буркана. Аз приготвих доза и половина и моите буркани бяха повечко . Лакомия. К`во да пра`иш. 

Всички съставки за саламурата се смесват в тенджера и се слагат да се затоплят до пълното разтопяване на захарта, солта и меда и се оставя да ври на котлона 4-5 минути. При мен се появи пяна от меда, която след като махнах от огъня, отстраних с решетъчна лъжица.
С горещата течност се заливат бурканите, затварят се и се обръщат с капачката надолу. Завиват се с подходящи кърпи или нещо друго, което използвате за такива цели, за да може топлината да се запази максимално дълго и капачките да се вакумират. След като се охладят напълно бурканите, се прибират.
Аз я правих преди около три седмици и днес е напълно готова за хапване.


Мила Руми, благодаря ти за вкусната рецепта!




събота, 3 октомври 2015 г.

Ябълкова пита Пандора



Скъпи приятели и последователи на Щъркелово гнездо,

през изминалата седмица имах удоволствието да присъствам на първите Годишни награди за кулинарни блогове в България, организирани от Блоговодител и със съдействието на  МЕТРО, BBC Good Food, Вашата месарница и Сладката къща
На церемонията, бяха отличени най-добрите кулинарни блогове за 2014 година, индексирани в Блоговодител.
Да си призная честно, бях много изненадана да прочета, че съм номинирана. И то  в цели две категории: "Бързо и вкусно" - най-добър блог с практични ежедневни рецепти за цялото семейство  и "Топло от фурната" - най-добър блог за пити, погачи, тутманици и баници.
А представяте ли си каква беше изненадата ми, когато чух, че журито е дало най-висока оценка на моя блог в категория "Топло от фурната"?
Изживяването беше невероятно! Когато излязох да получа наградата си, толкова се развълнувах, че малко по-късно вече не си спомнях какви въпроси ми задаваха и какво точно отговорих!

Но това не е всичко! Бързо бях върната към микрофона, защото се оказа, че наградата на публиката отново е за Щъркелово гнездо. 


Да, призовете бяха връчени на мен. Но тези награди, скъпи приятели, са и Ваши!
Спечелихме ги заедно, защото без Вас, без Вашия интерес и внимание „Щъркелово гнездо” нямаше да бъде същото.  Заедно извървяхме пътя дотук през тези 7 години, за което Ви благодаря от сърце!
Казах го и на самата церемония, наградата на журито ме трогна и разбира се ми носи огромно удоволетворение. Но истински щастлива ме направи НАГРАДАТА НА НЕЙНО ВЕЛИЧЕСТВО ПУБЛИКАТА. Защото в крайна сметка това е оценката на оценките.
Затова още вендъж безкрайни благодарности за всички, който гласуват доверие на „Щръкелово гнездо” с всекидневния си интерес към рецептите и публикациите в сайта.


НАГРАДИТЕ СА ЗА ВСИЧКИ ВАС !!!


И сега, една рецепта,приготвена с ябълки от Панаира на ябълката в магазините на МЕТРО (който всъщност продължава до 7 октомври).



Ябълкова пита Пандора. Какво име, а?

Първоначално планирах да направя друг вид сладкиш, но попаднах на тази рецепта, която  много  ме заинтригува и веднага реших, че ще я изпробвам.

Да знаете, че се прави много лесно, а ароматът, който се носи от фурната е просто неустоим.
Много вкусен сладкиш, който със сигурност ще се прави и друг път вкъщи.

Променила съм количеството на продуктите, тъй като използвах форма с диаметър 26 см.

315 г брашно
7 г суха мая
345 г захар (следващия път ще намаля захарта, струва ми се прекалено сладко)
150 г масло
2 ябълки (ако са малки, сложете 3)

за заливката:

220 мл прясно мляко
3 яйца
1 капсула ванилия (или три прахчета)

около 100 г захар за поръсване

Ябълките се обелват и се нарязват на фини и тънки резени. Брашното се смесва със сухата мая и захарта. Добавя се студеното масло, нарязано на парченца и с ръце се омесва, докато се образуват трохи. Формата за печене се застила с хартия и в нея се изсипват половината трохи. Изравняват се, като леко се притискат. Не натискайте много. Отгоре се подреждат нарязаните ябълки и след това се изсипват останалите трохи, които отново се изравняват.
Яйцата се разбиват с тел и към тях се прибавя прясното мляко и ванилията. С тази смес се залива ябълковата пита. Изчаква се да попие и се поръсва с останалата захар. (Аз не сложих всичките 100 г, той като в тестото има достатъчно количество сладост, а само колкото да хване апетитна захарна коричка)
Пече се в предварително загрята фурна на 160 градуса, докато добие апетитен златист загар.